مهر   |  سلامت  |  

عدالت اجتماعی بدون توجه به سلامت افراد ابتر می ماند

به گزارش خبرنگار مهر، بیستم فوریه هر سال یادآور یکی از مهم ترین اسناد سازمان ملل است که در 26 نوامبر 2007 میلادی مورد تصویب قرار گرفته و ابلاغ شده است. غلامرضا معصومی عضو هیات علمی سلامت در بلایا و فوریت ها، بر این عقیده است که عدالت اجتماعی ابعاد گسترده ای داشته و قطعا حوزهایی در زندگی بشر را نمی توان یافت که تحت تاثیر این موضوع نباشد. سلامت به عنوان یکی از مهم ترین ارکان…

عدالت اجتماعی بدون توجه به سلامت افراد ابتر می ماند

به گزارش خبرنگار مهر، بیستم فوریه هر سال یادآور یکی از مهم ترین اسناد سازمان ملل است که در 26 نوامبر 2007 میلادی مورد تصویب قرار گرفته و ابلاغ شده است.

غلامرضا معصومی عضو هیات علمی سلامت در بلایا و فوریت ها، بر این عقیده است که عدالت اجتماعی ابعاد گسترده ای داشته و قطعا حوزهایی در زندگی بشر را نمی توان یافت که تحت تاثیر این موضوع نباشد. سلامت به عنوان یکی از مهم ترین ارکان اجتماعی در جوامع جزو مولفه های اصلی عدالت اجتماعی است و پرداختن به عدالت اجتماعی بدون در نظر گرفتن سلامت افراد عملا ابتر می ماند. سازمان ملل امسال اقتصاد دیجیتال را محور این موضوع قرار داده است. این عنوان نیز مانند کلیت بحث عدالت اجتماعی، با نفوذی که در سال های اخیر در حوزه سلامت داشته، قطعا مشمول حوزه سلامت نیز خواهد شد.   ایجاد پرونده الکترونیک و پزشکی از راه دور (Telemedicine) از جمله موارد شاخص ورود مولفه دیجیتال به حوزه سلامت است. این موارد ضمن اینکه توانسته اند راه کارهای بسیار مناسب و کارآمدی برای حوزه سلامت ایجاد کند و دسترسی نقاط دور افتاده به بهترین متخصصین و علم روز سلامت را راحت تر و بیشتر می کند،‌ از طرف دیگر گردش مالی بزرگی را در این حوزه ایجاد کرده است که مشخصا می تواند از مصادیق اقتصاد دیجیتال باشد.

این گردش مالی از طرفی راه را برای استفاده راحت تر و کم هزینه تر حوزه سلامت باز می کند ولی از طرف دیگر با توجه به ورود سیستم دیجیتال افراد بسیار زیادی بیکار خواهند شد که این نیز پیامدهای سلامتی بدی می تواند داشته باشد. به عبارتی دیگر،‌ در حالی که سیستم های دیجیتال کار، فرصت درآمدزایی و مزایای خاص کاری انعطاف پذیر از جمله برای گروه های آسیب پذیر مانند زنان، معلولان، جوانان و کارگران مهاجر را فراهم می کند، همچنین چالش هایی را به همراه دارند. برای کارگران، این موارد مربوط به منظم بودن کار و درآمد، حقوق آنها در شرایط کار عادلانه، حمایت اجتماعی و سطح استاندارد کافی زندگی، استفاده از مهارت ها و حق تشکیل اتحادیه های کارگری یا عضویت در آنها است.

بین کاهش خطر، فقر و توسعه رابطه روشنی وجود دارد. بلایا توسعه و پیشرفت را به سمت اهداف توسعه پایدار محدود می کنند. برعکس، بلایا همچنین ناشی از شکست در توسعه است که باعث افزایش آسیب پذیری جوامع در برابر خطرات می شود. از این رو، کاهش خطرات ناشی از فاجعه به معنای پرداختن به هر دو طرف یک سکه است.

اقتصاد دیجیتال دنیای کار را متحول می کند. طی دهه گذشته ، گسترش اتصال باند پهن و داده ها منجر به گسترش سیستم های دیجیتالی شده است که به بخش های مختلف اقتصاد نفوذ کرده است. از اوایل سال 2020 ، به دلیل جهانگیری کووید 19 منجر به ایجاد ترتیبات کاری از راه دور شده و امکان ادامه فعالیت های تجاری بسیاری را فراهم کرده و رشد و تأثیر اقتصاد دیجیتال را بیشتر تقویت کرده است. این بحران همچنین شکاف دیجیتالی رو به رشد را در داخل، بین و در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، خصوصاً از نظر در دسترس بودن، قیمت مناسب و استفاده از ICT و دسترسی به اینترنت، عمیق تر کرده و همانطور که اشاره شد از طرفی ایجاد عدالت اجتماعی در بهبود دسترسی ها ایجاد کرده و از طرفی نابرابری های موجود را تشدید کرده است.

اقدامات نظارت الگوریتمی، در برخی موارد تقویت نظارت بر محل کار، نیز نگرانی فزاینده ای است. پیامد جهانگیری کووید 19 در معرض خطر و نابرابری قرار گرفتن کارگران مشغول کار در شغل های مستقر در مکان است. برای مشاغل سنتی ، چالش ها شامل رقابت ناعادلانه از سیستم عامل ها است. برخی از آنها به دلیل ماهیت جدید خود، از جمله در مورد نیروی کار، مشمول مالیات متعارف و سایر تعهدات نیستند. چالش دیگر مشاغل سنتی، میزان بودجه مورد نیاز برای انطباق مداوم با تحولات دیجیتال، به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط ​​و در دسترس نبودن کافی زیرساخت های دیجیتالی قابل اعتماد، در جوامع و کشورهای توسعه نیافته و درحال توسعه است. به همین دلیل، چارچوب Sendai برای تکمیل سایر موافقت نامه ها و فرآیندهای بین المللی ایجاد شد: اهداف توسعه پایدار، توافق نامه آب و هوایی پاریس، تعهدات اجلاس جهانی بشردوستانه برای اقدام و دستور کار جدید شهری. آنها با هم به چالش های جهانی فقر، آب و هوا و تخریب محیط زیست، رفاه و صلح و عدالت می پردازند.

بزرگداشت امسال از تلاش های جامعه جهانی برای جستجوی راه حل هایی برای دستیابی به توسعه پایدار، ریشه کن کردن فقر، ارتقاء اشتغال کامل و کار مناسب، حمایت اجتماعی جهانی، برابری جنسیتی و دسترسی به رفاه اجتماعی و عدالت برای همه حمایت می کند. در نتیجه، هدف آن تقویت گفتگو با کشورهای عضو و نهادهای مربوطه سازمان ملل متحد و سایر ذی نفعان در مورد اقدامات لازم برای غلبه بر شکاف دیجیتالی، فراهم آوردن فرصت های مناسب کار و حمایت از نیروی کار و حقوق بشر در عصر جدید فناوری های دیجیتال است. این تلاش در حوزه سلامت و به خصوص در زمان بلایا نمود بسیار مشخصی دارد چرا که می دانیم فقر و عقب ماندگی و عدم توانایی استفاده از شرایط پیشرفت و درآمدی جهانی که منجر به عدم دسترسی به تکنولوژی و دستاوردهای جدید جهانی خواهند شد. ضمن اینکه به نظر می رسد برگشت از سیستم های دیجیتال به سیستم های سنتی امکان ناپذیر است، تمام تلاش دولت ها باید بر آن قرار گیرد که ضمن ایجاد شرایط کاری مناسب با تغییرات در حال انجام، برای افرادی که امکان ورود به این موضوع را ندارند، حداقل هایی را برای به خطر نیافتادن سلامت آحاد جامعه در شرایط عادی و به خصوص شرایط بحران ایجاد کند.

سلامت خبرنگار سازمان ملل متحد   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

جدایی فرابورس از بورس /یک بام و دو هوا در بازار سرمایهدر روزهای اخیر معاملات فرابورس رونق بیشتری دارد، ارزش معاملات آن از بورس پیشی گرفته و در روز چهارشنبه نیز برخلاف بورس، رشد کرد.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

بازار پررونق سهم های کوچک / حال بورس خوب استکارشناس بورس گفت:در حال حاضر حرکت بازار در سهم‌های کوچک است، اما در مجموع حال بازار مثبت است.
خبرفوری بانک سود سرمایه 

  

گذر اقتصاد ایران از زمستان تحریم و کرونا؟اقتصادنیوز: دنیای اقتصاد در مطلبی به گزارش مرکز آمار درباره رشد اقتصادی کشور پرداخته است.
اقتصادنیوز اقتصاد اقتصاد ایران رشد اقتصادی 

  

چشم انداز کم نوسان قیمت خودرو / دست بالای خریداران خودرو در بازاربازار خودرو این روزها آرام است و خریداران همچنان در انتظار سیگنال هایی هستند که می تواند سمت و سوی قیمت خودرو را در سال آینده مشخص کند.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

حق نداریم به مدافعان سلامت توهین کنیم/ مشکل بیماران غیر کرونایی به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلی کریمی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های بحران کرونا را ترس بیماران غیر کرونا از مراجعه به مراکز درمانی برای ادامه فرایند درمان عنوان کرد و گفت: ما به خصوص در مرکز قلب تهران و مرکز طبی کودکان بیمارانی داشتیم که نیازمند دریافت خدمات فوری بودند ولی به دلیل شرایط کووید 19 به بیمارستان نمی‌آمدند و جانشان در خطر بود. وی افزود: از این رو غیر از جداسازی فضاهای…
مهر سلامت شیراز تهران 

  

چرا در ایران هیچ بیمار کرونایی پشت در بیمارستان نماند؟از اواخر آذر ماه 1398 بود که تصاویری هولناک از چین به جهان مخابره شد؛ افرادی که به طور ناگهانی روی زمین می‌افتادند و جان می‌باختند، بیمارانی که روی زمین با لرزش‌های شدید بدن، افتاده بودند یا در راهروهای بیمارستان‌ها بستری شده و به دلیل حجم بالای شیوع بیماری ناشناخته، پزشکان و پرستاران مجال نمی‌یافتند که به داد تک تک‌ بیماران برسند، لباس‌های محافظتی عجیب و غریب بر تن کادر درمان چ...
۵۵ آنلاین درمان ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

یک تحلیل روانشناسی/ این افراد در برابر کرونا قوی‌تر هستندمتخصصان بخش روانشناسی گروه علوم پزشکی دانشگاه فلورانس ایتالیا مقاوم ترین افراد در برابر بیماری همه گ
خبرفوری روانشناسی استرس ایتالیا 

  

علائم هشدار دهنده افت اکسیژن خون/ کرونایی‌ها مراقب این حالات باشند/ اینفوگرافیافزایش ضربان قلب در حالت استراحت و احساس خس خس سینه از جمله اصلی ترین نشانه های کاهش اکسیژن خون است.
خبرفوری قلب سلامت