ایلنا   |  فرهنگی  |  

نشان ابوالحسن‌ صبا و عیسی‌خان بهادری به هنرمندان برگزیده اهدا شد

نخستین دوره اعطای نشان «ابوالحسن صبا» هنرمند فقید موسیقی ایرانی و «عیسی خان بهادری» هنرمند پیشکسوت هنرهای تجسمی با حضور معاون هنری وزیر ارشاد برگزار شد.

نشان ابوالحسن‌ صبا و عیسی‌خان بهادری به هنرمندان برگزیده اهدا شد

نخستین دوره اعطای نشان «ابوالحسن صبا» هنرمند فقید موسیقی ایرانی و «عیسی خان بهادری» هنرمند پیشکسوت هنرهای تجسمی با حضور معاون هنری وزیر ارشاد برگزار شد.

به گزارش ایلنا، نخستین دوره اعطای نشان استاد ابوالحسن‌خان صبا و عیسی‌خان بهادری به هنرآموزان منتخب هنرستان‌های هنرهای زیبا و موسیقی، همزمان با روز معلم یکشنبه 12 اردیبهشت در رشته هنرهای تجسمی به امیرهوشنگ جزی‌زاده؛ هنرمند نگارگر و هنرآموز و نشان استاد ابوالحسن‌خان صبا در رشته موسیقی به استاد تقی ضرابی، هنرمند و هنرآموز در هنرستان دختران اعطا شد. 

در این مراسم لوح سپاس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سید مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، ابوالقاسم خوشرو (معاون اسبق هنری)، علی‌اکبر صفی پور (مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری) به این دو هنرمند اهدا شد. 

حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) و احد جاودانی (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران) نیز لوح‌هایی را به تقی ضرابی اهدا کردند. این در حالی است که معاون شهردار اصفهان نیز هدیه‌ای را به استاد امیرهوشنگ جزی زاده اهدا کرد. 

در آینه هنر نه امروز که از دیروز تا فردا هویداست.

در ابتدای این برنامه سید مجتبی حسینی،(معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) گفت: هنر آینه است، شگفت آینه‌ای. در آینه هنر نه امروز که از دیروز تا فردا هویداست. در آینه هنر نه ظاهر که باطن هنرمند پیداست. در آینه هنر نه مهارت که معرفت در تجلی است. آینه‌ای که سخنگوست و آفات و حالات را به طرفه‌تر زبانی باز می‌گوید. آینه‌ای که نماد و نشانه می‌شود تا فرهنگی را باز نماید و به رساترین شکل معرفی کند. و این همه از سر ودیعه الهی است در جان آدمی. ودیعه‌ای که می‌تواند آفریشنگری را در قاب و قالبی محدود به جلوه بگذارد. 

حسینی ادامه داد: پدیده‌ای چنین جاودانه و مانا در دو پهنه زمین و زمان چه شوق‌ها که برانگیخته و چه جان‌هایی که دشواری‌های راه پرفراز هنر را برگزیده و به جستجو گام زده‌اند. اما اگر این صفات شگفت را می‌توان آموخت؟ می‌توان به کسی گفت در این صحنه که حاضری، غایب باش. در آینه بنگر و دیگری شو روایتگری کن قصه‌ای را که ندیده‌ای و آن را زیسته‌ای! 

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: معلمی هنر، غریب قصه‌ای است و آن را آنانی می‌دانند که در دو ساحت معلمی کرده باشند، مقام نادری که به سحر جمال و چشم‌بندی خیال می‌باید صفات دور از هم را در موقعیتی به جمع برسانی، به شمایلی واحد، به تجسمی روشن، به نغمه‌ای موزون. مقام نادری که انتقال مهارت و مفاهیم فنی آن -که خود در نهایت دشواری است- آسان‌ترین تکلیف معلم است. معلم هنر آنگاه مرتبت خود را بروز می‌دهد که به تعبیر خواجه راز راه رسیدن به «آن» را می‌آموزاند آنی که برای هر هنرجو دیگرگونه است نه نسخت یکسان دارد و نه سبقت در آن، معنا می‌شود. 

وی تاکید کرد: معلمی هنر به غموض و رموزی که دارد شبیه‌ترین کار به کیمیاگری است. و چه پر افتخار تاریخی است تاریخی که معلمان هنرش به شمار ستارگان آسمان باشند و به درخشانی خورشید. کافی است سر بگردانیم به تماشای تاریخ و حکمت‌ها و حکایت‌های مجالس تعلیم هنر را مرور کنیم. اگر بخواهیم راوی صادقی باشیم به گزارشگری زمان و به رصد ارقام می‌بینیم در این چهار دهه چه میزان اقبال به هنر آموزی رشد داشته و مخاطبان بی‌قید خواستگاه و در هر موقعیتی به آموختن هنر رغبت داشته‌اند. 

معاون امور هنری بیان کرد: شمار آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و تنوع رشته‌ها نشانه و مراکز آموزش هنرهای زیبا در قالب هنرستان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گواه دیگری است. تا قبل از انقلاب اسلامی تعداد هنرستان‌های هنری در کشور اگرچه عمر مدیدی داشتند و گواه نیت بلند کمال‌الملک‌اند اما شمارشان به 10 باب نمی‌رسید. این تعداد تا میانه دهه هفتاد به 26 باب افزایش یافت و تا میانه دهه هشتاد به 39 باب. بیش از یک دهه این تعداد به ترتیب در همین اعداد بود و به لطف خدا از سال 1396 تا 1400 تعداد هنرستان‌های هنرهای زیبا به 49 باب افزایش یافته و کوشش همکارانم معطوف به این رویکرد است تا بر این تعداد در مهرماه دست کم سه هنرستان دیگر به شبکه هنرستان‌ها افزوده شود. 

وی افزود: در این افزایش کمی تامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن بوده تا در مرحله نخست در تمامی استان‌ها حداقل یک هنرستان و در سال‌های آینده در هر استان هنرستان پسرانه و دخترانه به تربیت هنرمندان راستین و توانمند به آینده سازان فردا آراسته باشد.

حسینی در بخش دیگری از صحبت‌هایش بیان کرد: تفاوت و ارزشمندی آموزش هنرستان‌ها در ثمرات ارزنده این نهاد خوشنام آموزشی آشکار است و هنرمندان عمده‌ای از کلاس‌های هنرستان برخاسته‌اند. عمود خیمه هنرستان‌ها، سروهای سایه‌گستری که گرداگرد آنان، نهال نازک هنرمندان جوان، قد کشیده و جوانه زده، حضور استادان دلسوز و عاشقی است که فرزندان حقیقی خود را برای فردا پرورده‌اند. پس من لم لشکر المخلوق، لم یشکر الخالق، بهانه‌ای شد تا به یاد دو استاد نامدار و دو معلم صاحب جاه هنر و هنرستان‌ها مرحومان ابوالحسن خان صبا و عیسی خان بهادری دو نشان ویژه برای اهدا سالانه به بهترین و تاثیرگذارترین استادان هنرستان‌های هنرهای زیبای کشور تقدیم شود. طراحی این نشان را معلم خوشنام هنر استاد فرزاد ادیبی بر عهده گرفتند و طرحی به قلم آوردند که در قلب خود قاب گیرنده قلب معلم است. نشانه‌ای که تفسیرهای روشن و دلپذیر دارد. شیوه نامه انتخاب ادوار پیش رو تا پایان سال تحصیلی نقش می‌شود و انشالله برای ادوار آینده در حوزه هنرهای نمایشی نیز نشان ویژه به یادبود استادان تاثیرگذار این عرصه نیز اهدا خواهد شد. 

معاون هنری تاکید کرد: نشان صبا و بهادری یادآور استادانی است که از هنرجو، هنرمند ساختند و به جای تکثیر به تعالی اندیشیدند. امروز قریب شش هزار هنرجو در هنرستان‌ها به فردای روشن راهی نظر دارند که شبانه روز در سودای تحقق آن مشق هنر می‌کنند. در کنار این طرح اجرای پروژه آسیب‌شناسی هنرستان‌های هنرهای زیبا، پروژه ارائه الگوی آموزش هنر در فضای مجازی، بررسی توسعه و آموزشگاه‌های آزاد هنری، بروزرسانی استانداردهای مهارت آموزی فرهنگ و هنر در 84 مورد که بیش از 14 سال از آخرین بازنگری آن می‌گذشت از اقدامات شایسته‌ای است که همکارانم در اداره کل برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری به جدیت و دقت پیگیری می‌کنند. 

حسینی در پایان نیز گفت: امروز سرمایه انسانی هنر از استادان پیشکسوت تا هنرمندان جوان ثروتی ارزشمند برای کشور عزیزمان به شمار می‌رود که می‌توانند سخنگویان راستین فرهنگ مینوی وطن باشند. به روز معلم، دست ادب بر سینه و سر تعظیم در پیش می‌آورم به احترام استادان ارجمندم آنانی که مرا به مهر و کرامت وامدار خود کرده‌اند. از همکاران عزیز و مدیران هنروری که در دوران تصدی شان، هنر خدماتی شایسته دید و هنرستان‌ها رشد چشمگیر کردند، سپاسگزارم. و ختام سخنم مشک یادکرد دو استاد نامدار باشد که علی رغم تمام دشواری‌ها، معلمی کردند تا ما را بیاموزند و این مجلس را بیارایند و بهانه‌ی مبارک روز معلم و یاد دو استاد درخشان عالم هنر باشند، استادان امیرهوشنگ جزی زاده و تقی ضرابی. 

مهارت آموزی و کارآفرینی یکی از اولویت‌های اصلی آموزش و پرور است

مصطفی آذرکیش (مدیر دفتر آموزش متوسطه فنی حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش) نیز در این برنامه گفت: معلمان عزیز ما در پیگیری امور و نظام آموزش نقش آفرینی ارزشمندی داشتند که جا دارد در این روز از تمامی استادان و معلمان عزیز سپاسگزاری کنیم و همچنین از استادان بزرگواری که امروز تجلیل از مقام شامخ آن‌ها را در این جلسه خواهیم داشت. 

او ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش امروز مهارت آموزی و کارآفرینی یکی از اولویت‌های اصلی این وزارت است و تربیت متوازن در ساحت‌های شش‌گانه تعلیم و تربیت در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و نقش هنر و نقش آفرینی هنرمندان عزیز بسیار برجسته است. 

وی افزود: بیش از 54 رشته را در حوزه فرهنگ و هنر با بیش از 30 هزار هنرجو در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش فعال است و همچنین 6 هزار هنرجو در هنرستان‌های هنرهای زیبا مشغول تحصیل هستند. این موضوع نشان دهنده توجه ویژه به ساحت زیبایی شناختی و هنری در کنار ساحت‌های شش‌گانه دیگر در وزارت آموزش و پرورش است. 

آذرکیش در پایان نیز گفت: خوشحالم که حمایت جدی از توسعه هنرستان‌ها امروز در برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و گواه این مدعا نیز، توسعه کمی و کیفی آموزش‌ها در سال‌های اخیر است. البته به‌روزرسانی استانداردهای آموزش مهارت با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که بیش از 84 استاندارد آن اشاره شد، توجه به واکنش نابهنگام به تغییراتی است که در حوزه فرهنگ و هنر ضرورت پیدا کرده و باید به آن توجه شود تا هنرجویان عزیز ما در هنرستان‌های سراسر کشور و به ویژه در هنرستان‌های هنرهای زیبا بتوانند در راستای دریافت خدمات آموزشی، خدمات آموزشی بروز موثر واقع شوند. 

تقی ضرابی، هنرمند موسیقی هم در پایان برنامه ضمن قدردانی از این برنامه گفت: ماحصل فعل و انفعالات هنرستان‌ها خروجی‌هایی هستند که در اقصی نقاط دنیا می‌درخشند، وقتی فارغ‌التحصیل سال‌های پیش هنرستان امروز در اروپا تدریس می‌کند و فعالیت‌های چشمگیری دارد مایه مباهات و افتخار است. در سراسر دنیا هرکجا قدم بگذارید می‌توانید فارغ‌التحصیلان هنرستان دختران و پسران را مشاهده کنید.

وزارت آموزش و پرورش موسیقی آموزش   اخبار برگزیده
  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  

اعلام نامزدی برخی اهانت به ملت استفردی که می خواهد برنامه ها را اجرا کند باید توانمندی های اولیه را داشته باشد و زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود سابقه دارد که قابل ارزیابی است. این روزها افرادی اعلام نامزدی کردند بعضی از آنها اعلام نامزدی شان، اهانت به ملت است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما مصاحبه استقلال 

  

واکنش وزارت خارجه به خبرسازی‌ها از مذاکرات وینسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبرسازی یک رسانه ایرانی درباره اصرار آمریکا به ادامه تحریم های فلج کننده علیه ایران گفت: اگر چنین بود قطعا گفت و گوها تاکنون متوقف شده بود.
فردا وزارت خارجه سخنگوی وزارت امور خارجه وین 

  

زیان افزایش قیمت 9 درصدی خودرو برای «دو سر» بازارشورای رقابت در شرایطی افزایش قیمت حدود 9 درصدی را برای محصولات ایران خودرو و سایپا تصویب و اعلام کرد که این میزان گرهی از کار هر دو سر عرضه و تقاضا باز نخواهد کرد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

ما که به حوزه انتخابیه رفتیم، بودجه 1400 را دستکاری کردندایران نوشت: یک نماینده مجلس گفت: تخلفاتی در جداول بودجه صورت گرفته که قابل قیاس با هیچ دوره‌ای نیست.
اقتصادنیوز حوزه بودجه ایران 

  

خبرهای رسیده از گفت‌وگوهای اخیر وین | لغو 95 درصد تحریم‌هامقام‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای 1+4 با مشارکت غیر مستقیم امریکا از چند هفته گذشته تلاش همه جانبه‌ای را برای نجات توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند.
۵۵ آنلاین وین ایران دونالد ترامپ 

  

کارنامه دیپلماسی ظریف انفعالی یا کارشناسی؟!از آنجایی‌که وزارت امور خارجه در دوران وزارت ظریف به «وزارت امور برجام» تقلیل پیدا کرده است، تنها کارنامه ظریف در قریب به 8 سال اخیر، پرونده مذاکرات هسته‌ای و برجام است.
مثلث دیپلماسی محمدجواد ظریف انتخابات ریاست جمهوری 

  

توافق بزرگ نزدیک استخبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده است که دستیابی به توافق فوری با ایران در حقیقت بسیار نزدیک است.
مستقل‌آنلاین سیاست خارجی ایران هسته ای 

  

دوران امپراتوری ایالات متحده به سر آمده است/ آمریکا نتیجه جنگ‌های صلیبی کنترل نشده در هزاره پیش استیک نویسنده آمریکایی درباره یکی از آثار خود توضیح داد: تصمیم داشتم تا آنجا که ممکن است از آمریکای ترامپ دور شوم. بنابراین یک مدینه فاضله زنانه را در قرن دوازدهم روایت کردم.
ایلنا مصاحبه داستان کوتاه جنگ 

  

واکسن‌خواری در شهرداری!یک بار دیگر اسم شهرداری سر زبان‌ها افتاد. این بار نه به خاطر افتتاح نمایشی پروژه‌های نیمه‌تمام یا نبود کارنامه موفق عملکردی بلکه دست‌اندازی برخی کارکنان و مدیران شهرداری تهران به سبد تزریق واکسن پاکبان‌ها خبرساز شد تا شعارهایی همچون عدالت‌محوری، شهر انسان‌محور و شفافیت بیش از پیش به حاشیه رفته و برگ جدیدی از رویکردهای منفی مدیریت شهری در دوره پنجم ورق بخورد.
مثلث خودرو شهرداری تهران بهاره رهنما 

  

همکاری آمریکا و روسیه در خصوص ایران ضروری استسخنگوی کاخ سفید گفت که همکاری روسیه و آمریکا به‌رغم برخی اختلاف‌ها در شماری از حوزه‌ها از جمله ایران ضروری است.
ایلنا روسیه حوزه ایران 

  

روند کاهشی قیمت خودرو مدل 1400 / 3 سیگنال کاهشی به طرف تقاضای خودروبازار خودرو اکنون در شرایط پیچیده ای قرار گرفته است. شرایطی که موجب رکود معاملات و ابهام در قیمت خودرو شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

چند خبر مهم بورسیخبر جدید از شرکت های بورسی در حالی منتشر شد که بیشترین اخبار مربوط به زمان برگزاری مجامع است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار فدراسیون فوتبال درآمد 

  

همه منتظر کاهش بیشتر قیمت خودروکاهش سطح انتظارات تورمی، تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را به حداقل رسانده و از طرفی، تقاضای مصرفی با وجود تورم مستمر سال‌های اخیر، به شدت کاهش پیدا کرده که این موضوعات چشم‌انداز بروز رکود را در بازار خودرو پررنگ کرده است.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت افزایش قیمت 

  

20 خبر جدید از شرکت های بورسی/ جزییات زمان 7 مجمعاقتصادنیوز: 20 خبر جدید از شرکت های بورسی در حالی منتشر شد که بیشترین اخبار مربوط به زمان برگزاری مجامع است.
اقتصادنیوز 

  

روند کاهشی قیمت دلار ادامه دارد؟ + فیلمدلار در دومین هفته اردیبهشت با سرعت بیشتری روند نزولی را طی کرد به طوریکه بعد از حدود چهار ماه قیمت آن مجددا به 20900 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار ماه 

  

فرمانده ستاد کرونا در تهران: مراجعه سرپایی در پایتخت کاهش یافتفرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: گروه‌های سنی در اولویت واکسیناسیون، واکسن را دریافت خواهند کرد و سهمیه افراد بالای 80 سال حفظ می‌شود. زالی درباره میزان شیوع بیماری در استان تهران اظهار کرد: شهر تهران، شمیرانات و ورامین قرمز و بقیه نارنجی است. میزان مراجعه سرپایی در تهران کاهش پیدا کرده است و در روز‌های آینده تعداد موارد بستری کم خواهد شد.
۵۵ آنلاین تهران پایتخت واکسیناسیون 

  

مسکن از بورس خارج می ‌شود؟عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی بازار مسکن از بازار سرمایه و سفته بازی خارج می‌شود.
گسترش مسکن قیمت مسکن دولت دوازدهم 

  

پشت پرده انواع و اقسام واکسن‌های کشف شده کرونا در دنیااز زمان اپیدمی کرونا در جهان دانشمندان و سیستم بهداشت کشورها شروع به کشف واکسن کرونا کردند و پس از چندماه به دلیل شرایط اضطراری موجود در جهان و مرگ و میرهای فراوان اولین واکسن‌های ساخته شده به تولید انبووده رسیدند و برنامه‌ ایمنی‌سازی کرونا در بسیاری از کشورها آغاز شد...
برنا تولید مرگ 

  

روزه‌داری در شرایط کرونایی خطرناک است؟یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: بیماران دیابتی با خوردن غذاهای فیبردار، آب فراوان، میوه، سبزیجات و ....
خبرفوری درمان سبزیجات سلامت 

  

تلاش های موفقیت آمیز ایران برای تولید واکسن کرونا با مشارکت کوبا و روسیهمحمد رضا شانه ساز، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، مهمان امشب برنامه «من طهران» شبکه العالم است و در خصوص آخرین وضعیت تجهیزات و امکانات کشور برای مقابله با کرونا و تولید واکسن گفت و گو خواهد کرد.
برنا موفقیت ایران تولید