گسترش   |  اجتماعی  |  

عوارض های دائمی بیماری کرونا را درمان کنید

کرونا علاوه بر بویایی و چشایی، دیگر حواس انسان را هم درگیر می کنند که گاهی موقت و گاهی به طور دائم می تواند این حواس را تحت تأثیر قرار دهد.

عوارض های دائمی بیماری کرونا را درمان کنید

همه چیز از ماه‌ های اول همه‌ گیری کرونا شروع شد؛ از بی‌ طعم شدن غذاها و متوجه نشدن انواع بوها. این ‌ها بلاهایی بود که به سر مبتلایان به کرونا می ‌آمد. تازه چند ماهی از شیوع کووید گذشته بود که به مرور علائم جدیدی از ابتلا به این ویروس رمزگشایی شد که یکی از آنها از بین رفتن بویایی و چشایی بود و شماری از بیماران کرونایی تا مدت‌ ها از این عارضه رنج می بردند. 

بسیاری از آنها بلافاصله بعد از بهبودی، دوباره بویایی و چشایی خود را به دست می ‌آوردند؛ برخی تا چند ماه مزه و بوی غذاها را متوجه نمی ‌شدند و عده کمی هم برای همیشه از این حس محروم می‌ شدند. 

اما این تازه شروع ماجرا بود و محققان به این نتیجه رسیدند که کرونا تنها اعصاب مربوط به بویایی و چشایی را از کار نمی‌ اندازد بلکه تمام حواس چندگانه را درگیر می ‌کند که در برخی موارد ممکن است تا آخر عمر باقی بماند. 

کاهش شنوایی

بسیاری از مبتلایان به ویروس کرونا پس از بهبودی، عوارضی از کاهش شنوایی را تجربه کرده‌ اند. به گفته محققان، کاهش شنوایی در حدود 8 درصد بیماران مبتلا به کرونا مشاهده شده و این در حالی است که 15 درصد از بهبودیافتگان کرونا هم از وزوز گوش شکایت می‌ کنند. 

مکانیسم دقیق این علائم به درستی مشخص نیست اما این بیماری می ‌تواند شیپور استاش را که گوش میانی را به گلو مرتبط می ‌کند، تحت تأثیر قرار دهد. با بروز هرگونه عفونت ویروسی، شیپور استاش دچار اختلال در عملکرد می ‌شود که باعث تجمع مایع در گوش میانی می ‌شود. 

 این فرآیند مانند یک کاهنده مکانیکی روی پرده گوش عمل می‌ کند. زمانی که کرونای فرد بهبود می ‌یابد، شیپور استاش خشک شده و شنوایی در بیشتر موارد به حالت طبیعی خود بازمی‌ گردد اما این بهبودی کامل ممکن است حدود دو هفته به طول بیانجامد. در این مدت، مصرف ضداحتقان‌ های خوراکی و استفاده از اسپری استروئیدی بینی به تخلیه مایع کمک می ‌کند. 

اما در این میان، چنانچه ویروس به اعصاب حسی در گوش میانی یا بخش حلزونی گوش آسیب وارد کند، کاهش شنوایی ناگهانی ممکن است رخ دهد که در بعضی موارد به صورت دائمی است. البته آسیب‌ دیدگی اعصاب شنوایی به درستی مشخص نیست و حتی ممکن است باعث بروز اثرات التهابی و آسیب به عروق خونی کوچک شود. 

گوش داخلی اندام بسیار حساسی است که تا حد زیادی مستعد ابتلا به مشکلات و التهاب عروق کوچک است و به همین دلیل مشکلاتی نظیر کاهش شنوایی یا وزوز گوش در ارتباط با کرونا بروز می ‌کند. 

تاری دید

برخی مبتلایان به کرونا مشکلاتی از بینایی را گزارش کرده ‌اند. حساسیت به نور، چشم درد و تاری دید از جمله اختلالات چشمی هستند که در بیماران مبتلا به کرونا قابل مشاهده است. 

محققان در مطالعه ‌ای که روی 400 بیمار کرونایی بستری در بیمارستان انجام دادند، دریافتند که 10 درصد از آنها از اختلالات چشمی شامل التهاب ملتحمه، تغییرات بینایی و حساسیت ‌های چشمی رنج می ‌بردند. وجود حجمی از ویروس داخل چشم‌ ها عامل بروز علائم چشمی می ‌شود ، اما این بدان معنا نیست که وجود ویروس در چشم به طور قطع موجب بروز علائم چشمی می ‌شود. 

همچنین، ویروس SARS-CoV-2 خطر بروز لخته ‌های خونی را در بدن از جمله عروق خونی موجود در شبکیه افزایش می‌ دهد که همین امر باعث تاری دید یا درجاتی از کاهش بینایی می‌ شود. 

در صورت ابتلا به کرونا و تجربه اختلالات چشمی و تغییرات بینایی، بلافاصله با چشم ‌پزشک مشورت کنید. برخی انواع کاهش بینایی بسته به میزان آسیب وارده به چشم، با داروهای موجود قابل درمان هستند.

سوزن سوزن شدن و بی‌ حسی

یکی دیگر از حواسی که تحت تأثیر ویروس کرونا قرار می ‌گیرد، حس لامسه است و در بیماران مبتلا، علائم عصبی دائمی و پایدار ایجاد می‌ کند. محققان در بررسی‌ های خود حدود 100 فرد مبتلا به کرونا را با علائم این بیماری مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که حدود 60 درصد از آنها بین 6 تا 9 ماه بعد از شروع علائم دچار بی ‌حسی و سوزن سوزن شدن اندام‌ ها داشتند. 

گاهی این علائم به کل بدن انتشار می‌ یابد و برخی مواقع، تنها در نقاطی مانند دست ‌ها یا پاها بروز می ‌کنند. مکانیسم دقیق این علائم به درستی مشخص نشده اما به نظر می ‌رسد علت اصلی آن التهاب و عفونت موضعی همراه با ویروس کووید در اعصاب است. به گزارش سیناپرس، در بیشتر موارد، این بی حسی و سوزن سوزن شدن به مرور زمان از بین می‌ رود اما در برخی موارد هم با بعضی داروها شامل «گاباپنتین» قابل درمان است که برای جلوگیری از بروز حملات صرع و تسکین دردهای عصبی تجویز می ‌شود. 

کاهش بویایی و چشایی

به گزارش nationalgeographic، کاهش بویایی و چشایی شناخته شده‌ ترین علائم حسی در مبتلایان به کرونا به شمار می ‌رود. از دست رفتن این دو حس حتی پیش از شیوع همه‌ گیری کرونا هم وجود داشت اما کارشناسان معتقدند درصد افرادی که اختلال عملکرد یا از دست دادن بویایی را به دلیل ابتلا به کرونا تجربه می‌ کنند بسیار بیشتر از دیگر انواع عفونت‌ هاست. 

مطالعه روی 8000 بیماری مبتلا به کرونا در سال 2020 نشان داد که 41 درصد از این افراد کاهش بویایی و 38 درصد نیز کاهش چشایی را تجربه کردند. به طورکلی، دو نوع اصلی از دست دادن بویایی وجود دارد؛ یکی از دست دادن بوی هدایت‌ کننده زمانی رخ می‌دهد که احتقان یا انسداد بینی مانع از عبور مولکول ‌های بو به حفره بینی شود. از دست دادن عصب حسی بویایی شامل آسیب یا اختلال در اعصاب بویایی است که در ابتلا به کرونا رخ می ‌دهد. 

بازگرداندن بویایی

 بسیاری از مبتلایان به کرونا علائم بویایی ندارند اما از بین رفتن یا کاهش بویایی ناشی از آسیب سلول های صافی است که در بینی زندگی می‌ کنند و مستعد ابتلا به عفونت‌ های ویروسی هستند. 

با بهبودی افراد مبتلا به کووید، سلول‌ های زایشی وارد عمل شده و سلول‌ های عصبی عملکردی جدیدی می‌ سازند. این فرآیند به افراد امکان می ‌دهد که طی 6 تا 8 هفته پس از ابتلا به عفونت، بویایی خود را بازیابند؛ اما این فرآیند در همه مبتلایان اتفاق نمی ‌افتد. 

از این‌رو، پزشکان در این گروه از بیماران با استفاده از استروئیدهای سیستمیک یا موضعی سعی می‌ کنند بویایی را به بیماران برگردانند و آنها گهگاه بوها را احساس می ‌کنند که شامل تماس مکرر با روغن ‌هایی است که رایحه ‌های متفاوتی دارند. این کار همان فیزیوتراپی بویایی است. 

درواقع کاری که پزشکان یا بیماران در فیزیوتراپی بویایی انجام می ‌دهند این است که سیستم بویایی را در معرض این قبیل بوها قرار می‌ دهند و به مغز کمک می ‌کنند تا ارتباطات جدیدی ایجاد کند. 

هنگامی که آسیب به سلول‌ های عصبی وارد شود، با این کار می‌ توان به افراد کمک کرد تا بتوانند حس بویایی خود را دوباره به دست آورند. با از دست رفتن و کاهش بویایی، حس چشایی هم دچار اختلال می‌ شود و نمی‌ توانند تفاوت بین مزه ‌ها را تشخیص دهند. با بازگشتن حس بویایی، به طورطبیعی، حس چشایی هم برمی ‌گردد.

منبع: سیناپرس

درمان ویروس بیمارستان   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

آلاینده‌های هوا خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد به گزارش خبرگزاری مهر، محسن فرهادی افزود: شرایط اقلیمی به ویژه در شهر تهران و بسیاری از کلانشهرها به گونه‌ای است که در این فصل از سال و سردی هوا، امکان وارونگی هوا فراهم می‌شود. زمان وارونگی هوا، شاهد انباشت آلاینده‌های مختلف هستیم که از دو جنبه مهم است؛ یکی اینکه افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان، زنان باردار و افرادی که حساسیت دارند، آسیب‌های جدی می‌بینند. وی ادامه داد:…
مهر آلودگی هوا وزارت بهداشت تهران 

  

خداحافظی با ماشین زیر 100 میلیون/قیمت خودرو درب کارخانه جند؟معاونان بازاریابی و فروش گروه سایپا و ایران خودرو از اصلاح قیمت محصولات تولیدی این شرکت‌ها و افزایش بهای کارخانه‌ای خودرو خبر دادند.
فردا تنظیم بازار قیمت افزایش قیمت 

  

پرستاران در پاندمی کرونا صحنه دیگری از فداکاری را رقم زدند به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در این پیام عنوان داشته است: روز گرامی ولادت با سعادت حضرت زینب کبری (س)، اسوه صبر و بردباری که در کشور عزیزمان به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، فرصت مناسبی است که از نقش بی بدیل پرستاران در نظام سلامت کشور تجلیل شود. مراقبت از مردم در شرایط سخت و غیرقابل پیش‌بینی بیماری، پاسخ فوری به درخواست‌های بیماران و خانواده آنها، تحمل رفتارهای…
مهر ایران وزارت بهداشت استرس 

  

افزایش حیرت‌انگیز ثروت میلیاردر‌ها در دوران همه‌گیری کروناگزارش سالانه نابرابری جهانی می‌گوید که از سال 1995 تاکنون، سهم ثروت میلیاردر‌ها از یک درصد به سه درصد افزایش یافته است. این رقم در ابتدای همه‌گیری دو رصد برآورد شده بود.
۵۵ آنلاین ثروتمند ثروت درآمد 

  

نام سویه های بعدی کرونا را بشناسیدبا گذشت تقریبا دو سال از شروع پاندمی کرونا، نیمی از حروف الفبای یونانی برای نامگذاری سویه‌های مختلف کروناویروس استفاده شده‌اند.
اقتصادنیوز 

  

وضعیت کنترل بیماری کرونا بسیار مطلوب است/ 4 ماه بعد از تزریق دز دوم سینوفارم، دیگر آنتی بادی برای محافظت وجود نداردعضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به ما ثابت شده است که واکسن های ساخته شده براساس پلتفرم ویروس ضعیف شده مانند سینوفارم، برکت یا بهارات چهارماه بعد از دز دوم معمولاً دیگر آنتی بادی برای محافظت ندارند.
ایلنا ماه آلمان بیمارستان 

  

شرط دلار برای افت قیمت سکه/پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه دیروز 100 هزارتومان از ارزش خود را از دست داد و در محدوده 13 میلیون و 100 هزار تومان قرار گرفت .
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

پیش بینی قیمت سکه در آخر هفته/ پیام جدید بازار سکهبرای اینکه سکه مرز 13 میلیونی را از دست بدهد، باید ارزش ذاتی سکه به زیر 12 میلیون و 800 هزار تومان برود. برای اینکه سکه به زیر محدوده 12 میلیون و 800 هزار تومان برود،‌ دلار باید به زیر محدوده 30 هزار و 400 تومان هدایت شود.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار افزایش یافت/آخرین قیمت دلار در بازارصالح‌ آبادی در واکنش به قیمت 32هزارتومانی دلار که یک نفر از میان جمعیت بدان اشاره می‌کند، با تعجب می‌گوید: «نه‌بابا! چه خبر است؟»
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کارآیی 3 دُز واکسن فایزر برابر کرونای اومیکرونشرکت‌ بیون‌تک اعلام کرد: 3 دوز از واکسن فایزر در برابر سویه اومیکرون کارایی دارد .
مملکت‌آنلاین تولید ویروس ماه 

  

خبر بد محققان آفریقای جنوبی درباره کرونای اومیکروننتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی 

  

آخرین قیمت خودرو امروز 18 آذر/پژو 206 مشتریانش را شوکه کردخودروهای صفر داخلی در بازار همچنان با نوسان قیمتی قابل توجهی همراه هستند. برای آگاهی از قیمت خودرو گزارش زیر را بخوانید.
فردا قیمت خودرو پژو 

  

این جلبک دریایی، از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند«اولوان»، پلی ساکارید اصلی محلول در آب که از دیواره سلولی جلبک دریایی سبز استخراج می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از آلوده کردن سلول‌های انسانی به کروناویروس کمک کند.
اقتصادنیوز جلبک 

  

شوک به قیمت خودرو /بازار مسکن و دلار از تب و تاب افتاداقتصادنیوز: مهمترین خبری که در بازار رُخ داد اصلاح متوسط 18 درصدی متوسط قیمت خودرویی ها بود که در صورت فرض ثبات همین شرایط در سال آینده می تواند به کاهش قیمت خودرو بیانجامد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو مسکن