اعتماد   |  ورزشی  |  

خودتحریمی تا همیشه / فوتبال قرار است پٍُلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها

یک نماینده مجلس دهم در یادداشتی نوشت: آقایان فراموش کرده‌اند که فوتبال قرار است پلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها و از طرفی این مصوبه نمود بارز اصل تبعیض است؛ چون ما اجازه می‌دهیم ایرانی‌ها در هر کجا که بخواهند قرار داد بسته و بازی کنند اما هیچ کسی حق ورود به ایران را ندارد؛ از طرفی آیا این است معنای ایجاد روابط صمیمانه با جهان.

خودتحریمی تا همیشه / فوتبال قرار است پٍُلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها

اعتمادآنلاین| عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس دهم با اشاره به وقایعی که اخیرا در فوتبال کشور رخ داده است، در یادداشتی نوشت: در همه این سال‌ها ما در نوع مواجهه خودمان با پدیده تحریم‌ها و انتخاب راهبردها و استراتژی‌ها و تاکتیک‌ها به‌واقع کلمه، همو‌اره دچار مشکل شده و بدترین مسیرهای ممکن را انتخاب کرده‌ایم؛ من کارشناس فوتبال نیستم و درخصوص ورزش هم چندان سوادی ندارم اما نمی‌توان در جهان کنونی زیست و در فرآیندهای جهانی شده موقعیت زمانی و مکانی خود را تعریف نکرد و دست به اقداماتی زد که تمامی ابعاد آن در ضدیت با ایران و ایرانی و منافع ملی است. ما تحریم شده‌ایم و این واقعیتی انکارناپذیر است و به سبب دامنه وسیع این تحریم‌ها و صد البته سوء‌مدیریت درونی خودمان تورم به بالاترین حد خود رسیده و ارزش پول ملی شرایط تراژدیکی را سپری می‌کند که هر ایرانی هر روز با آن دست به گریبان است. اما آیا پاسخ درست به تحریم‌ها در فضای فوتبال راهش تحریم تمام دنیا از ورود بازیکنان و مربیان‌شان به داخل کشورمان ایران یا برعکس محروم کردن خودمان از داشته‌های آنان است؟!

 

آیا این تحریم‌ها اسباب تحریم‌های ورزشی از جانب فیفا را به‌دنبال نخواهد داشت؟! کشور کم با تحریم‌های سیاسی و اقتصادی روبه‌رو است که می‌خواهید در جبهه‌ای جدید کشور را درگیر کنید؟! آقایان در فدراسیون فوتبال به‌جای آموختن اینکه درست قرار‌داد ببندند و پول ملی را درست خرج کنند و مبالغ دریافتی را ملک پدری‌شان ندانند و آن را ثروت ملی به حساب بیاورند که باید دقیق هزینه شود مجدد از هویت ملی و اخلاقی ایرانی و شرافت ملی ما هزینه می‌کنند؟! لطف می‌کنند توضیح دهند بر چه اساس و کدام اجازه؟! مگر فدراسیون فوتبال ما جزیره‌ای است جدای از فیفا و قانون مختص به خودش را دارا است ؟ من از این آقایان نگارنده این قوانین ساختگی و سخیف می‌پرسم اگر این اقدام به‌خاطر موضوع ویلموتس یا استرا و کالدرون و ...است که باید گفت ایراد از شماست که قرارداد بستن را نمی‌دانید و ربطی به شرایط مالی هم ندارد. اگر این اقدام به خاطر افزایش ارزش دلار و یورو مقابل ریال است که باز ایراد از ماست که صورت مساله را پاک می‌کنیم و با واقعیت روبه‌رو نمی‌شویم و بلد نیستیم از همین اندک فضای ورزشی درآمدزایی کنیم برای کشور. اگر این اقدام تلافی‌جویانه است که آیا درست بود که امروز قرارداد بیرانوند ثبت نمی‌شد یا طارمی نمی‌توانست به فوتبال پرتغال برود؟! چطور است که ما انتظار داریم با مردم ما رفتار انسانی شود اما ما رفتار غیراخلاقی با جهان داشته باشیم؟!

 

 اگر این امر برای کاهش قراردادهای ارزی است که ما از مدیریت قراردادهای داخلی وامانده‌ایم و تعداد کثیری از بازیکنان داخلی به نرخ ارز با باشگاه‌ها دارند قرارداد می‌بندند و آیا این موضوع را حل کرده است؟! امروز ارقامی را ملت می‌شنوند که در عجب و شوک فرو رفته‌اند آن هم برای یک فصل (!) و هیچ تفاوتی با رقم بازیکنان خارجی هم ندارد. البته این هم چندان دور از انتظار نبوده و نیست که با شرایط فعلی و گرانی سرسام‌آور همه‌چیز، مبلغ قراردادی بازیکنان هم افزایش یابد، یک قضاوت سرانگشتی از تناسب قیمت پراید 120 میلیونی تا همه‌چیز برای‌مان روشن خواهد ساخت ایراد از خود ماست که توان مدیریت بر حفظ ارزش پول ملی را نداریم و این افزایش‌ها اثرات همین رخداد است و نباید از بازیکنان ایرادی گرفت.

در ادامه لازم به توضیح است این تصمیم و مصوبه‌پراکنی فدراسیون فوتبال در مغایرت با بند مقررات کلی فیفا است که به اهداف می‌پردازد و ‌اشاره می‌کند که: 

1- اهداف

اهداف فیفا عبارتند از: 

الف- ارتقای دایم بازی فوتبال و پیشبرد آن در جهان در پرتو یکپارچگی، آموزش و تعالی ارزش‌های فرهنگی و انسانی آن به‌خصوص ازطریق جوانان و برنامه‌های توسعه‌ای آنان.

این اقدام برخلاف یکپارچکی و برهم‌زننده آن و در تعارض با ارزش‌های فرهنگی و انسانی است که فیفا به راحتی از این موضوع گذشت نخواهد کرد.

در ادامه این مصوبه ناقض اساسنامه فیفا است و در تضاد جدی با موارد بند 3 و 4 و 5 همین مقررات ملی که به 3 مقوله حقوق بشر، عدم تبعیض نژادی و جنسیتی و ارتقای روابط صمیمانه می‌پردازد.

2- حقوق بشر

فیفا متعهد است که حقوق شناخته‌شده بین‌المللی بشر را محترم شمرده و تلاش نماید که حفاظت از اینگونه حقوق را ترویج نماید.

3- عدم تبعیض نژادی، تساوی جنسیتی و موضع‌‌گیری در برابر آن

تبعیض قائل شدن به هر شکلی علیه کشوری، فردی حقیقی یا گروهی از افراد با درنظر گرفتن اصلیت نژادی، جنسی، معلولیتی، گویشی، مذهبی، سیاسی یا دلایل دیگر به‌شدت ممنوع بوده و از طریق اخراج یا تعلیق قابل مجازات است.4- ارتقای روابط صمیمانه

1- فیفا باید روابط دوستانه را بهبود ببخشد: 

الف- روابط مابین و در میان اعضا، کنفدراسیون‌ها، باشگاه‌ها، مقامات رسمی و بازیکنان. هر فرد یا سازمانی که در جریان بازی فوتبال قراردارد متعهد به رعایت اساسنامه، مقررات و اصول بازی جوانمردانه است.ب- در جامعه به خاطر اهداف بشر دوستانه.

2- فیفا باید راه‌های نهادینه شده را پیش‌بینی کند تا به حل هرگونه اختلافی بپردازند که احتمال بروز آن مابین و میان اعضا، کنفدراسیون‌ها، باشگاه‌ها، مقامات رسمی و بازیکنان وجود خواهد داشت.

آقایان فراموش کرده‌اند که فوتبال قرار است پلی بین ملت‌ها باشد، نه مانع آنها و از طرفی این مصوبه نمود بارز اصل تبعیض است؛ چون ما اجازه می‌دهیم ایرانی‌ها در هر کجا که بخواهند قرار داد بسته و بازی کنند اما هیچ کسی حق ورود به ایران را ندارد؛ از طرفی آیا این است معنای ایجاد روابط صمیمانه با جهان. مخلص کلام اینکه در ابعاد حرفه‌ای‌گری که در واقع هدف ترانسفر بازیکن انتقال تجربه و سرمایه است یا برعکس جذب آن، در ابعاد انسانی که همه این انتقال‌ها به معنی نزدیکی بیشتر ملل جهان به هم و کاهش شکاف بین کشورها و حتی کاهش تنش‌ها بین دولت‌هاست گاهی، در ابعاد اقتصادی که اگر بازیکنی از خارج می‌آید و ارز می‌برد می‌توانیم زرنگ باشیم و با ترانسفر بازیکن ارز وارد کشور کنیم، آن هم قانونی و در فضایی که اتفاقا تحریمی هم نیست، از هر بعد و زاویه‌ای به موضوع نگاه کنید اقدام فدراسیون فوتبال دون شأن ملت ایران است، بنده اعتقاد دارم فارغ از هر نیتی این حرکت ساده‌سازی مشکل ریالی کشور و برخوردی نژادپرستانه به فضای ورزشی جهان است؛ پیشنهاد می‌کنم فدراسیون هرچه سریع‌تر تمامی این محدودیت‌های ساختگی را لغو کند و به‌جای فعالیت‌هایی این‌چنینی برای کمک به اقتصاد کشور دیپلماسی ورزشی را فعال کرده و اسباب ارز آوری بیشتر به کشور شود، فدراسیون باید رقابت بین ورودی‌های خارجی و خروجی‌های بازیکنان ایرانی به سایر کشورها را شکل دهد، نه اینکه با خروجی‌ها مشکل نداشته باشد و جلوی ورودی‌ها را بگیرد. این رفتار آماتور، چاپلوسانه که مثلا مسوولانه درخصوص بیت‌المال رفتار کرده‌اند، فاقد وجاهت قانونی بوده و حتما در ارزیابی هزینه- درآمد، هزینه‌های سنگینی را برای کشورمان به‌بار خواهد آورد و هرگز مسوولانه نیست. باید متذکر شد درصورت عدم لغو این مصوبه توسط فدراسیون، راسا با رییس فیفا مکاتبه کرده و رفتار غیرورزشی آقایان را اعلام خواهم کرد و از آنان خواهم خواست به موضوع ورود کرده و امر به کنسل شدن این مصوبه نمایند.

 

منبع: روزنامه اعتماد

 

فوتبال فدراسیون فوتبال قرارداد   اخبار برگزیده
  

در اولین مناظره انتخاباتی آمریکا بایدن خطاب به ترامپ گفت: کی «انشالله» مدارک مالیاتی ات را نشان می‌دهی؟
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

رئیس دفتر رئیس جمهوری، شایعات مطرح شده در برخی رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مبنی بر ارسال کمک از سوی ایران به ارمنستان در مناقشه باکو - ایروان را تکذیب کرد و گفت: این شایعات کاملا بی اساس بوده و با هدف برهم زدن روابط خوب ایران و آذربایجان مطرح می‌شود.
رویداد۲۴ ایران جمهوری اسلامی ایران ارمنستان 

  

جزئیات فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

روحانی‌: پنجشنبه‌ ها جواب منتقدان را می ‌دهم + فیلمرئیس جمهور: می‌گویند نگاه این دولت به بیرون است.
گسترش رئیس جمهور دولت 

  

جنجال حضور نظامی‌ها درانتخابات 1400/ممنوعه‌های دولت 1400/بدو میلیون تومان حقوق یک ماه 40 میلیون ایرانی است!اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز چهارشنبه 9 مهر 1399 رابا مرور مطالب اصلی صفحه اول روزنامه‌ها آغاز می‌کنیم.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام کالاهای اساسی 

  

نظرسنجی سی‌ان‌ان درباره برنده اولین مناظره آمریکانظرسنجی شبکه سی‌ان‌ان از مردم آمریکا در خصوص برنده اولین مناظره را مشاهده می‌کنید. قبل از مناظره: بایدن 56 درصد و ترامپ 43 درصد / بعد از مناظره: بایدن 60 درصد و ترامپ 28 درصد
۵۵ آنلاین سی ان ان ترامپ 

  

وعده کاهش قیمت خودروبدلیل تقاضای کاذب تنها 20 درصد خریداران مصرف‌کننده واقعی هستند، مابقی خودرو را در خانه‌های خود نگهداری تا مجددا در زمان گرانی آن را معامله کنند. همین امر موجب شده تا تقاضای کاذب در بازار به وجود بیاید که خود بیشترین دلیل گرانی نیز محسوب می‌شود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

آقای رئیس‌جمهور، مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند!نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صمت دیروز در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟! وزیری پیشنهاد شده است که دو دهه در خارج از کشور زندگی می‌کرده است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور بهاره رهنما ترکیه 

  

آمریکا با ایران وارد مذاکره می‌شودچیزی به انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا نمانده است؛ انتخاباتی که بیش از هر دوره دیگری هم‌زمان بر سرنوشت مردم آمریکا و خاورمیانه تأثیرگذار است؛ دو کاندیدای رئیس‌جمهوری، ترامپ و بایدن، با دو رویکرد متفاوت.
مثلث اصلاح طلبان ایران ایران و چین 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، آقای جلیلی نمی آید، افزود: البته آیت الله رئیسی منصوب رهبر معظم انقلاب در ریاست قوه قضائیه هستند و حتما باید اجازه رهبر انقلاب را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.
نامه نیوز سیدابراهیم رئیسی اصولگرایان خودرو 

  

جزئیات کامل پرداخت یارانه 60 هزارتومانیکالابرگ معیشتی در مجلس تصویب شد و خانواده‌های ایرانی از این پس به ازای هر نفر 60 هزار تومان کمک خرید غذا دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

تنها راه تشخیص کرونا از آنفلوآنزاپزشکان آمریکایی معتقدند که تشخیص ویروس کرونا از آنفلوآنزا به دلیل شباهت زیاد علایم بدون انجام تست غیرممکن است.
مملکت‌آنلاین ویروس درمان پزشک 

  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

کشف مولکول معجزه آسا برای درمان ویروس کرونامحققان انستیتو پاستور فرانسه اعلام کردند توانسته اند مولکولی معجزه آسا را کشف کنند که در ساخت داروی کرونا استفاده می‌شود.
برنا درمان ویروس فرانسه 

  

بر اساس تحقیقات دانشمندان، کووید 19 قادر است به راحتی از طریق هوا مسیر طولانی را طی کرده و در میان افراد منتشر شود.
صراط ویروس قبرس ماه 

  

طبعا باز شدن مدارس میتواند باعث تسریع انتقال بیماری کرونا شودعضو کمیته کشوری کرونا گفت: یکی از مخازن اصلی شیوع آنفولانزا مدارس است.
خبرفوری سلامت 

  

شیوع ویروسی جدید و خطرناک پس از کروناوزارت بهداشت موریتانی از شیوع وبایی جدید در این کشور که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، خبر داد.
برنا وزارت بهداشت موریتانی 

  

توانایی عجیب کرونا در انتقال از طریق هوابر اساس تحقیقات دانشمندان، کووید 19 قادر است به راحتی از طریق هوا مسیر طولانی را طی کرده و در میان افراد منتشر شود.
برنا 

  

تزریق واکسن «آنفلوانزا» بدن افراد را در برابر کرونا مقاوم نمی‌کند دریافت 18 MB ابوالفضل مظفری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه تغییراتی خیلی کم و معمولاً سالی یک بار در ژن ویروس آنفلوانزا رخ می‌دهد، گفت: واکسن آنفولانزا بر بدن فرد تأثیر یک ساله می‌گذارد چراکه سیستم دفاعی بدن سال بعد ویروس آنفولانزا را با توجه به تغییرات آن نمی‌شناسد. این فوق تخصص بیماری‌های ریه در ادامه با اشاره به این نکته که در بیماری‌های سرخک، سرخجه و اوریون که با یک…
مهر آنفلوانزا خبرنگار ویروس 

  

روایت سخنگوی دولت از میزان بیکاری ناشی از بحران کروناعلی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر از کار بیکار شدند. به گزارش ایسنا، علی ربیعی طی سخنانی در سفر به شهرستان تنکابن، با بیان اینکه “در جنگ اقتصادیِ دشمن، دولت از … نوشته روایت سخنگوی دولت از میزان بیکاری ناشی از بحران کرونا اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز سخنگوی دولت دولت بیمه بیکاری 

  

با 5 علامت در کودکان که نشانه ابتلا به کرونا است آشنا شوید.
اقتصادنیوز کودکان ویروس 

  

شوک نخست کرونا باعث بیکاری یک‌ونیم میلیون نفر در کشور شدسخنگوی دولت گفت: در شوک نخست کرونا، یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر از کار بیکار شدند.
برنا بیکاری سخنگوی دولت دولت 

  

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در 24ساعت گذشته یک نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان هرمزگان جان باخت.
صراط استان هرمزگان بندرعباس درمان 

  

منابع خبری از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در لبنان خبر دادند.
صراط لبنان وزارت بهداشت ویروس 

  

وزارت بهداشت موریتانی از شیوع وبایی جدید در این کشور که از حیوانات به انسان منتقل می‌شود، خبر داد.
صراط وزارت بهداشت صدا و سیما ویروس 

  

محدوده مقاومتی بورس کجاست؟یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: محدوده مقاومتی بورس فعلا یک میلیون و 700 هزار واحد است.
خبرفوری سرمایه پول پتروشیمی