تسنیم   |  اجتماعی  |  

خداکرمی: باید به فکر زندگی در "فردای با کرونا" باشیم/شاید کرونا رفتنی نباشد

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت:در کنار ضرر و زیان‌های کلان اقتصادی و عوارض روحی روانی ناشی از مرگ و میر، بیماری، بیکاری و دلمردگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی سبب شده است نتوان آینده و فردای با کرونا یا بدون کرونا را به درستی به تصویر کشید.

خداکرمی: باید به فکر زندگی در "فردای با کرونا" باشیم/شاید کرونا رفتنی نباشد

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور جلسه امروز اظهار کرد:  ثبت بیش از 15000 مرگ به علت کووید19 یا مشکوک به آن در بهشت زهرای تهران که وحشتناک‌ترین آن در روز شنبه 12 مهر با  مرگ ناشی از 136 نفر و دیروز با 129 نفر بود نشان می‌دهد نزدیک به 50 درصد مرگ ناشی از این اپیدمی کشنده در تهران اتفاق افتاده است که البته با توجه به پایتخت بودن، جمعیت زیاد و رفت و آمد و ارتباط با همه استانهای کشور دور از ذهن نیست.

وی افزود: گسترش بیماری به حدی رسیده که ستاد مقابله با کرونا محدودیتهای یک هفته‌ای را در تهران و برخی از شهرهای کشور اعمال کرده است. گرچه این امر می‌تواند در  قطع زنجیره رو به گسترش بیماری کمک شایانی داشته باشد اما با توجه به دوره 14 روزه  بیماری یک هفته جز مسکنی کوتاه اثر بخشی دیگری ندارد و می‌طلبد اگر قرار است محدودیتی اعمال شود طول مدت آن حداقل یک ماه باشد.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه واقعیت این است که بحران پاندمی ویروس کرونا در حال تغییراتی شگرف و تحول آفرین در جهان است تصریح کرد: انسان‌هایی که وابسته به تعاملات اجتماعی و حضور در مکان‌های عمومی، رستوران‌ها، تالارهای کنسرت، سینما، تاتر، ورزشگاه‌ها، مهمانی‌های خانوادگی و مراسم مذهبی جمعی بودند امروز یا محدود شده‌اند یا بالاجبار خود را محروم کرده‌اند.

خداکرمی ادامه داد: تصمیم‌های مربوط به چگونگی کنترل بیماری نه تنها در ایران بلکه در سایر نقاط جهان وابسته به چگونگی بروز و افول بیماری دارد و در هر مسیری که برای محدود کردن اپیدمی گام برمی‌دارند منشأ آغاز تغییراتی می‌شود که پایانش با دگرگونی‌های دیگری همراه است.

عضو شورای شهر تهران گفت: تحولی که جهان در این 7 ماه تجربه کرد و آثاری که این ویروس بر شیوه زندگی و به‌ویژه وضعیت اقتصادی و اشتغال خانواده‌ها و نحوه مدیریت شهرها داشت از چنان وسعتی برخوردار است که هنوز ابعاد مختلف آن آشکار نشده است. بسیاری از کسب‌وکارها نظیر گردشگری و حمل و نقل عمومی که ارتزاق میلیونها انسان به آن وابسته بود تعطیل یا بسیار کوچک شده است.

وی در همین راستا افزود: در کنار ضرر و زیان‌های کلان اقتصادی و عوارض روحی روانی ناشی از مرگ و میر، بیماری، بیکاری و دلمردگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی سبب شده است نتوان آینده و فردای با کرونا یا بدون کرونا را به درستی به تصویر کشید. اگر کرونا بخواهد زمین را ترک نکند و باقی بماند چه باید کرد؟  اگر کرونا بخواهد همراه با تحریم بر گلوی ساختار سیاسی اقتصادی کشور فشار آورد چه باید کرد؟ آیا در این شرایط، تهران می‌تواند پاسخگوی شهروندان امروزی و کودکان فردا باشند؟  پاسخ به این سوالات آسان نیست زیرا کروناویروس یک معضل انتزاعی نیست و پیامد آن همه حوزه‌های مربوط به زندگی انسان و محیط زیست را تحت تاثیر قرار داده است، بنابراین واژه‌ها و اصطلاحاتی  همانند اپیدمی و اقتصاد، اپیدمی و سیاست، اپیدمی و سلامت، اپیدمی و جامعه و اپیدمی و مدیریت شهری معنی پیدا می‌کند.

خداکرمی تصریح کرد: در حوزه مدیریت شهری با محوریت معاونت برنامه‌ریزی و منابع انسانی، همه حوزه‌های مدیریت شهری باید کمیته‌ای را برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل و علاوه بر چاره‌اندیشی برای امروز،  به فکر اداره شهر و زندگی شهروندان در "فردای با کرونا" باشند. برای مثال معاونت اقتصادی شهرداری علاوه بر پاسخگویی به  نیازهای اقتصاد شهرداری همچون تأمین منابع مورد نیاز حقوق و دستمزد، نگهداشت شهر و اجرای پروژه های شهری، لازم است در زمینه اقتصاد سلامت شهری برای اپیدمی‌ها نیز برنامه‌ریزی کند. معاونت معماری و شهرسازی در مورد نحوه طراحی پروژه‌های شهری و ساخت‌وساز مکان‌های تجاری و عمومی به‌ویژه رستورانها، سالنهای ورزشی، مراکز تفریحی، فرهنگی و هنری و یا نحوه بازسازی و بازپیرایی و استفاده از آنها را در شرایط اپیدمی برنامه‌ریزی کند و به همین ترتیب معاونت فرهنگی اجتماعی و عمرانی نیز نقش خود را برای فردا بازخوانی کنند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان اینکه نکته مهم این است که بسیاری از این تغییرات ممکن است مدتها باقی بمانند گفت: حتی در صورت مهار پاندمی ویروس کرونا، تا زمانی که واکسن در دسترس نباشد، خطر گسترش موج ابتلا و تجربه پیک‌های متعدد از این بیماری به شدت مسری وجود دارد که حتی ممکن است بین 9 ماه تا دو سال طول بکشد. به خصوص که دانشمندان عقیده دارند، علاوه بر آنفلوآنزا و کووید 19، بیماری‌های جدید دیگری امکان بروز دارند که به همان اندازه مخرب بوده و می‌توانند بشریت را در آینده فلج کنند، درست همانطور که ویروس کرونا در سال 2020 انجام داده است.

خداکرمی گفت: برای همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شهرهای آینده و فضاهای عمومی ما هستند، همه‌گیری، تهدیدی ترسناک است که به اقدامات فوری نیاز دارد  و البته فرصتی برای تجدیدنظر در مورد نحوه زندگی، حمل و نقل، تجمعات و تعاملات اجتماعی است.

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 253 نفر در 24 ساعت گذشته/مجموع فوتی‌ها از 30 هزار نفر گذشتآخرین آمار جهانی کرونا/ ابتلای 39.9 میلیون نفر در جهان +جدول تغییراتوزارت بهداشت: "رمدسیویر" در درمان بیماران بستری کرونایی تاثیری نداشت

انتهای پیام/

درمان سلامت شورای شهر تهران   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

واکنش دلالان ارز به کاهش قیمت دلار در بازاربررسی نرخ ارز صرافی ملی در روز جاری نشان می‌دهد، بانک مرکزی با شکاف قابل توجهی اقدام به خرید ارز می‌کند تا میل کاهشی بازارساز و شکننده بودن نرخ‌های کنونی شفاف شود.
گسترش ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

متوسط هزینه بستری بیماران کرونایی چقدر است؟مهدی رضایی معاون بیمه خدمات سلامت گفت: درحال‌حاضر به طور میانگین حدود 5 میلیون و 400 هزار تومان متوسط هزینه بستری هر بیمار کرونایی در مراکز درمانی است که حدود 4 میلیون و 100 هزار تومان آن در تعهدات بیمه است و سازمان از بیمه شدگان خود در این خصوص حمایت می‌کند.
گسترش هزینه بیمه سلامت 

  

دولت نمی‌خواهد قیمت دلار کاهشی شود؟!دلال‌ها دلار را 24هزارتومان هم نمی‌خرند اما دولت خریدار دلار 25هزارتومانی است!در آشفته بازار قیمت دل
خبرفوری دولت قیمت دلار 

  

هشدار کارشناسان نسبت به احتمال عدم دسترسی 3 میلیارد نفر در جهان به واکسن کرونادر یک مطالعه بین‌المللی پیش‌بینی شده است که احتمالا سه میلیارد نفر در جهان به علت کمبودِ "تجهیزات ذخیره‌سازی در سرما" از دسترسی به واکسن کرونا محروم خواهند شد.
اقتصادنیوز آمریکای لاتین سرما آسیای مرکزی 

  

زالی: چهره اپیدمی کرونا بسیار خشن به نظر می‌رسدفرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران گفت: باید بنا به شرایط موجود تصمیمات جدیدتری بگیریم و به نظر می‌رسد ما نیازمند محدودیت بیشتر با قدرت بازدارندگی بالاتری خواهیم بود؛ چهره این اپیدمی بسیار خشن به نظر می‌رسد.
اقتصادنیوز علیرضا زالی وزارت بهداشت نیروی انتظامی 

  

ویتامین های اصلی ضد کرونا چیست؟یک داروساز و عضو انجمن علمی داروسازان ایران گفت: داروهای تخصصی فقط برای کسانی است که در بیمارستان بستری شده‌اند و مردم نباید به صورت خودسرانه این داروها را مصرف کنند و بهتر است به جای آنها از ویتامین های ضد کرونا بهره ببرند.
برنا انجمن علمی ایران بیمارستان 

  

پیش‌بینی کارشناسان؛ خطر صعود دوباره قیمت دلار در نیمه دوم سالدلار دوباره به صدر اخبار رسانه‌ها نشست. حالا دو روز متوالی است که اسکناس امریکایی در سراشیب افتاده و بهای آن تا 27 هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. دلار تا پیش از این مرز مقاومتی 30 هزار تومان را رد کرده و تا 32 هزار تومان هم پیش رفته بود.
رویداد۲۴ قیمت ارز قیمت دلار 

  

پشت پرده نوسان قیمت دلارکمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی، در یادداشتی برای تجارت‌نیوز، به این سوال جواب داده که نرخ دلار چگونه تا 32 هزار تومان هم بالا رفت؟ چه چیزی تعیین‌کننده قیمت دلار است؛ سیاست‌های دولت ایران یا کاخ سفید؟
رویداد۲۴ قیمت ارز قیمت قیمت نفت 

  

شاخص بورس تهران علیرغم رشد در شروع معاملات، در پایان معاملات امروز چهارشنبه 30 مهرماه 7 هزار و 18 واحد افت کرد.
نامه نیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

آمارهای جدید از تعداد مبتلایان کروناسیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 5هزار و 616 مورد جدید کووید-19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد 2هزار و 340 تن در بیمارستان بستری شدند. به گزارش ایسنا، دکتر لاری گفت: از دیروز تا امروز 30 مهر 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 5 هزار و … نوشته آمارهای جدید از تعداد مبتلایان کرونا اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز وزارت بهداشت قزوین بیمارستان 

  

هم کیانوش دعوت شد، هم سهراب مرادی/ رونمایی از اولین لیست وزنه‌برداران بعد از کرونا12 وزنه‌بردار به اردوی تیم ملی دعوت شدند تا از 9 آبان ماه کار خود را آغاز کنند.
ورزش۳ فدراسیون وزنه برداری ماه کار 

  

معاون کل وزارت بهداشت گفت: متاسفانه ترس مردم ریخته است و شاهد ورود آن‌ها به اجتماع بدون رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی هستیم.
صراط وزارت بهداشت اورژانس ویروس 

  

​خانم ها کمتر از آقایان کرونا می گیرند!او تأکید کرد: در مجموع خانم ها به واسطه حس مادری که در وجودشان است، هم در بحث خودمراقبتی و هم مراقبت از دیگران و اعضای خانواده بهتر تر از آقایان هستند.
۵۵ آنلاین دختران استرس تغذیه 

  

روحانی: به عنوان اولین ایرانی تست کننده واکسن کرونا احساس خاصی ندارم/ کمی استرس طبیعی استمربی تیم ملی کاراته روسیه گفت: به عنوان اولین ایرانی تست کننده واکسن کرونا احساس خاصی ندارم اما کمی استرس طبیعی است.
برنا استرس کاراته روسیه 

  

پیش‌بینی کارشناسان درباره نرخ ارز/ خطر صعود دوباره قیمت دلار در نیمه دوم سالدلار دوباره به صدر اخبار رسانه‌ها نشست. حالا دو روز متوالی است که اسکناس امریکایی در سراشیب افتاده و بهای آن تا 27 هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. دلار تا پیش از این مرز مقاومتی 30 هزار تومان را رد کرده و تا 32 هزار تومان هم پیش رفته بود.
رویداد۲۴ نرخ ارز ارز قیمت ارز