فردا   |  سیاسی  |  

بازتاب سخنان رهبری در روزنامه‌ها/ اصلاح‌طلبانی که وقتشان را تلف می‌کنند/ صدای مردم سی‌سخت

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن را در اینجا می‌خوانید.

بازتاب سخنان رهبری در روزنامه‌ها/ اصلاح‌طلبانی که وقتشان را تلف می‌کنند/ صدای مردم سی‌سخت

گروه سیاست سایت فردا – روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

 

«شرق» «برخورد تند مجلس با دولت» را که در پی توافق با آژانس صورت گرفت، تیتر یک کرده و نوشته است: «دیروز صحن علنی مجلس بار دیگر به میدان مناقشه میان بهارستان و پاستور تبدیل شد و نمایندگان مجلس برای چندمین‌بار فرصت حمله به دولت را غنیمت شمردند و نه تنها ورود دولت به مجلس را ممنوع کردند، معرفی روحانی به قوه قضائیه را نیز تصویب کردند. بهارستان‌نشینان ناامید از استیضاح روحانی، مدت‌هاست به دنبال معرفی او به قوه ‌قضائیه هستند تا شاید بتوانند این‌گونه مانع از ادامه کار رئیس‌جمهور شوند، بنابراین دیروز با اکثریت‌ آرا در زمانی کمتر از یک دقیقه معرفی رئیس‌جمهوری و کلیه مستنکفین از اجرای قانون لغو تحریم‌ها را به قوه قضائیه تصویب کردند. ‌از زمان انتشار بیانیه مشترک ایران و‌آژانس انرژی اتمی، موجی از مخالفت‌ها از سوی نمایندگان مجلس حواله دولت شده است و نمایندگان مجلس خود را نگران عدم اجرای قانون لغو تحریم‌های اخیرالتصویب خود نشان می‌دهند.»

این روزنامه اصلاح‌طلب گفت‌وگویی نیز دارد با علیرضا علوی تبار پیرامون «استراتژی نوسازی گفتار سیاسی». این تحلیل‌گر اصلاح‌طلب در این گفت‌وگو تاکید می‌کند: « اگر بپذیریم دو گرایش راست مدرن و چپ مدرن درون اصلاح‌طلبان وجود دارد می‌توان در درون جبهه اصلاح‌طلبان نیز به تدریج دو فراکسیون راست مدرن و چپ مدرن داشت. این فراکسیون‌ها باید به تدریج به‌سوی ادغام و یگانه‌سازی احزاب و تشکل‌های خود بروند. به‌طوری‌که در میان‌مدت ما چند حزب اصلی داشته باشیم و از تفرق منابع جلوگیری کنیم.»

«اعتماد» امروز صفحه یک شلوغی دارد. انگار پرخبری دیروز انتخاب عکس و تیتر را کمی سخت کرده بوده است. برای همین هم از تفاهم ایران و آژانس گفته شده و هم اعتراضاتی که از سوی مجلس بیان شد را جنجال نامیده است. 

این روزنامه اصلاح‌طلب همچنین هم حدادعادل را به خاطر پاسخش به احمدی‌نژاد و بگومگوی اخیر و هم محمدرضا باهنر را به خاطر موضع انتخاباتی وی در صفحه نخست مورد توجه قرار داده و از «آخرین چالش‌های اصولگرایان» نوشته است.

اعتماد همچنین در گفت‌وگوهایی با زهرا نژادبهرام عضو شورای شهر تهران و طیبه سیاوشی نماینده پیشین تهران از فضاهای شهری و امنیت زنان نوشته است.

«آفتاب یزد» آخرین تحول در پرونده هسته‌ای یعنی توافق با آژانس را «هنر دیپلماسی مقتدرانه» خوانده و به نقل از عبدالرضا فرجی راد نوشته است: «اصلا مصوبه‌ی مجلس بود که غربی‌ها را به تکاپو انداخت و اگر خوب به موضوع دقت کنیم خواهیم دید عین مصوبه‌ی مجلس رعایت شده با این تاکید که در دیپلماسی نمی‌توان به یک باره تمامی درب‌ها را بست.»

این روزنامه اصلاح‌طلب از بین سخنان دیروز رهبری نیز آن بخشی که تاکید کردند «حد غنی‌سازی ایران 20 درصد نیست» را انتخاب و تیتر کرده است.

آفتاب یزد در سرمقاله امروز نیز به مدیریت بحران و ضعف‌های آن در کشور ما پرداخته است. امیرمحمود حریرچی در این یادداشت نوشته است: «در حال حاضر مردم سی سخت بعد از زلزله شرایط سختی را می‌گذرانند به خصوص آنکه با سرمای وحشتناکی هم روبه‌رو هستند اما هنوز کانکسی در اختیارشان قرار داده نشده است فقط برخی از مسئولین به منطقه می‌روند وبه آن‌ها وعده و وعید‌های بی‌عملی می‌دهند و باز می‌گردند. به طوری کلی مشکل اینجاست که برخی مسئولان صدای مردم را نمی‌شنوند و فقط توجیه‌گری می‌کنند.»

«آرمان ملی» توافق با آژانس و واکنش‌ها به آن که روز گذشته در مرکز توجه بود را تیتر یک کرده است. همچنین گفت‌وگویی دارد با صادق زیباکلام که اهم اظهارات وی به شرح زیر است:

*هم آمریکایی‌ها می‌خواهند یک توافق ضمنی، تنش‌زدایی با ایران صورت بگیرد و هم ایران مایل است.

*ما یک هدف کوتاه‌مدت داریم که تحریم‌ها کاهش پیدا کند و وضع اقتصادی دولت خوب شود که از وضعیت بحران اقتصادی بیرون بیاییم. اما غربی‌ها اهداف بلندمدت در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌سازی و حضور در کشورهای دیگر دارند.

*به نظرم آقایان محمدرضا عارف، مصطفی کواکبیان، مسعود پزشکیان همه وقتشان را تلف می‌کنند.

* بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان، هنوز تصمیم به مشارکت نگرفته‌اند.

*اصلاح‌طلبانی که اصرار به مشارکت فعال در انتخابات دارند تتمه و باقیمانده آبرو و حیثیت اجتماعی اصلاح‌طلبان را با شرکت در انتخابات از بین می‌برند.

«وطن امروز» عکس خود را به دیدار دیروز رهبری و اعضای خبرگان اختصاص داده اما بیشتر روی آن بخش از سخنانشان تمرکز کرده از افزایش توان هسته‌ای «حتی غنی‌سازی 60 درصد» تاکید کردند.

این روزنامه اصولگرا در یکی از تیترهای کناری خود نیز به استقبال اتفاق امروز یعنی توقف اجرای داوطلبانه پروتکل هسته‌ای رفته است. در این گزارشی به سفر گروسی، توافق ایران و آژانس و تفسیرها از این توافق که روز گذشته حواشی به همراه داشت، شرح داده شده است.

وطن امروز همچنین در گزارشی با عنوان «مدیریت مردود پایتخت» به نقل از رئیس شورای عالی استان‌ها می‌نویسد: «شهروندان تهرانی در دوره پنجم مدیریت شهری هیچ خدمات قابل توجهی از شهرداری و شورای شهر دریافت نکردند».

«کیهان» سخنان دیروز رهبری در جمع اعضای مجلس خبرگان را تیتر یک و به نقل از ایشان تاکید کرده که «قانون مجلس به دقت عمل شود ممکن است غنی‌سازی به 60 درصد هم برسد».

این روزنامه اصولگرا همچنین با اشاره به اینکه «مقاومت بار دیگر نتیجه داد» از توقف اجرای پروتکل الحاقی متوقف و گام دوم ایران برای لغو تحریم‌ها نوشته است. 

حسین شریعتمداری نیز در یادداشت امروز با عنوان «برد قطعی ما و باخت حتمی حریف» اعتراضات دیروز نمایندگان مجلس را نالازم دانسته و نوشته است: «نگرانی نمایندگان معترض در حالی بود که در توافق آژانس و سازمان انرژی اتمی کشورمان، خودداری ایران از اجرای پروتکل الحاقی به سه ماه بعد موکول نشده بود، بلکه ما به کاهش تعهداتمان مطابق آنچه در مصوبه مجلس آمده است ادامه می‌دادیم و اگر آمریکا و اروپا طی 3 ماه آینده همه تحریم‌ها را لغو می‌کردند، به تعهداتمان باز می‌گشتیم و اگر همچنان به نقض تعهدات خود ادامه می‌دادند، ما نیز کاهش تعهداتمان را تا پایان تمامی آنها دنبال می‌کردیم. بنابراین اختلاف پیش آمده به آسانی قابل حل بود و با پوزش از نمایندگان محترم مجلس، به این حجم از اعتراض نیازی نداشت.»

وی افزوده است: «و بالاخره گله دوستانه‌ای از نمایندگان معترض در میان است! و آن اینکه توافق مورد اشاره اگرچه امضای رئیس ‌سازمان انرژی اتمی را در پای خود دارد ولی باید می‌دانستند که مسئله‌ای با این اهمیت نمی‌تواند بدون دخالت و نظر شورای عالی امنیت ملی تهیه شده باشد. بنابراین ضمن تاکید بر حق نمایندگان محترم در اعتراض به آنچه نا‌صواب تلقی کرده‌اند، اعتراض علنی، آنهم در آن حجم که شاهد بودیم می‌توانست به اعتراض و درخواست بررسی در جلسه غیر‌علنی منتقل شود.»

«جوان» ترکیب صفحه نخست خود را بهم ریخته و با عکسی بزرگ از رهبری تاکید کرده است که «تا غنی‌سازی 60 درصد هم پیش می‌رویم». البته این روزنامه اصولگرا فرازهای دیگری از سخنان دیروز رهبری را نیز شایان توجه یافته است. مثلا آنجایی که فرمودند «دولت باید به قانون خوب برجامی مجلس به دقت عمل کند».

«ایران» عکسی تمام قد از رهبر انقلاب انتخاب و تاکید کرده است که «دو صدایی نباشد». این توصیه و تاکید رهبری در جلسه دیروز به دولت و مجلس بود و در پی حواشی مربوط به توافق ایران و آژانس بیان شد.

این روزنامه دولتی همچنین بیانیه هیات دولت در خصوص اجرای قانون مجلس و استقبال از دستور رهبری برای ایجاد یکصدایی در مسیر رفع تحریم‌ها را تیتر یک کرده و نوشته است: «توافقات با آژانس کم هزینه‌ترین شیوه برای اجرای مصوبه مجلس است».

ایران علاوه بر این، از «توافق با کره و ژاپن برای بازگشت ارزهای بلوکه شده» خبر داده و نوشته است: « رئیس کل بانک مرکزی و سفیر کره جنوبی در ایران، در جلسه‌ای که به درخواست سفارت کره‌جنوبی برگزار شد، در خصوص نحوه جابه‌جایی و مصرف بخشی از منابع بانکی ایران در کره جنوبی توافق کردند. در این جلسه، توافق‌های لازم در خصوص انتقال منابع به مقاصد مورد نظر انجام و تصمیمات بانک مرکزی در خصوص حجم منابع مورد انتقال و بانک‌های مقصد به طرف کره‌ای اعلام شد. سفیر کره‌جنوبی در ایران اعلام کرد که کشورش آماده انجام کلیه اقدامات لازم برای استفاده از تمامی منابع بانکی ایران در کره جنوبی است و در این خصوص هیچ سقف و محدودیتی وجود ندارد. »

 

 

محمدرضا باهنر روزنامه اصلاح طلبان   اخبار برگزیده
  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  

کریمی بیش از حد انتظار رای آورد/ همه فکر می‌کردند او نهایت 6 رای بیاورد/ اگر به سابقه فوتبالی باشد پله و مارادونا باید رئیس فیفا می‌شدند/ ما به افرادی مثل علی خطیر نیاز داریممدیرعامل سابق استقلال: چرا ما باید فردی را که متخصص است و در مجامع بین المللی نفوذ دارد را به خاطر صحبت‌های احساسی هواداران کنار بگذاریم.
ایلنا علی کریمی زمین باشگاه پرسپولیس 

  

صعود 8 هزار واحدی بورس تهران/ شاخص کل سبزپوش شدشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با رشد 8300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

محمد اشرفی اصفهانی گفت‌: مردم این روزها فشارهای زیادی متحمل می‌شوند و با این اوصاف طبیعی است انگیزه‌ای برای رأی دادن پیدا نکنند. در چنین شرایطی تغییر رویه آقایان در شورای نگهبان بیش از پیش ضرورت دارد چراکه رد صلاحیت‌های فله‌ای اوضاع را سخت‌تر و کشور را وارد بحران‌های هزینه‌سازی خواهد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان ایران خودرو 

  

تلاش خاتمی برای ترمیم روابط با رهبریعضو شورای شهر تهران گفت: اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می‌داد.
فردا اصلاح طلبان شورای شهر تهران تهران 

  

مقایسه ایران خودرو تارا و کیا سراتو 1600 مونتاژایران خودرو تارا در آستانه ورود به بازار است. بعد از دنا پلاس و شاهین حالا می‌توان یک رقیب دیگر را نیز برای این خودرو دست و پا کرد؛ سراتو 1600 مونتاژ سایپا.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

حمایت جنجالی رئیس جدید فدراسیون از سرمربی تیم ملی!+جزئیاترئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران حمایت خود را از سرمربی تیم ملی اعلام کرد.
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال بازی تیم ملی فوتبال ایران 

  

استاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید| اعلام استاندار تهران: سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرداستاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید. استاندار تهران اعلام کرده است، سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرد میسر است. استاندار تهران گفت: تست «پی. سی. آر» افرادی که با تور به شهرهای آبی و زرد مسافرت می‌کنند، باید منفی باشد.
۵۵ آنلاین تهران سفر ویروس 

  

نامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران شرط گذاشتنامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ایران تنها در صورتی مشمول تسهیل تحریم‌ها می‌شود که به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 میلادی بازگردد.
مثلث ایران سینمای ایران سکه و طلا 

  

قیمت خودرو 8 روز بدون افزایش یا کاهش قابل ملاحظهبررسی‌ها ز بازار خودروی تهران در روز جاری حاکی از سکون و ثبات در قیمت‌هاست. هرچند با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افت مدل خودروها، واسطه‌ها خودروهای بیشتری در بازار عرضه می‌کنند، اما خریدها همچنان محدود و تک ‌فروشی است.
خودروتک قیمت ایران خودرو واردات خودرو 

  

نمی‌توانید از دست ملت در بروید!محمود احمدی‌نژاد: خودشان می‌کشند، خودشان هم مراسم عزاداری میگیرند و بعد هم دیگران را متهم می‌کنند! اطلاع دارم کجا و چه کسانی چه تصمیماتی میگیرند. اینها را گفته‌ام و ضبط کرده‌ام و چندین جای مطمئن گذاشته‌ام. نمیتوانند از دست ملت در بروند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دورهمی عزاداری 

  

اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستندصحنه سیاسی کشور برای اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی چندان باثبات به نظر نمی‌رسد و سدهای زیادی از جمله ردصلاحیت در مسیر آن‌ها قرار دارد اما سوال اساسی‌تر این است که آیا اصلاح‌طلبان فقط در قدرت می‌توانند برنامه‌های خود را اجرا کنند؟
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان پنبه روزنامه 

  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

تصور پایان کرونا در سال جاری غیرواقعی استسازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد: تا پایان سال 2021 میلادی همه گیری کرونا در جهان پایان نمی یابد.
۵۵ آنلاین بیمارستان واکسیناسیون مرگ 

  

رئیس سازمان بورس ابلاغیه جدید را لغو کردرییس سازمان بورس مصوبات جدید درباره مجازات اقدامات افراد در ایجاد قیمت کاذب، ظاهری گمراه کننده، معاملات صوری و... را به دلیل دغدغه فعالان ، لغو و به دایره حقوقی ارجاع داد.
گسترش قیمت پژوهش قانون 

  

دو راهکار ساده و عملی برای پیشگیری و ابتلا به کرونای انگلیسیرییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای انگلیسی پیچیده نیست، گفت: رعایت فاصله 2 متری و استفاده از 2 ماسک از موثرترین راهکارهای پیشگیری از شیوع این ویروس به شمار می‌رود.
برنا ویروس ماسک 

  

وزیر بهداشت: دلیل مرگ‌‌های 3 رقمی کرونا بی‌توجهی‌‌ها بودوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بی‌توجهی‌ها و نارفیقی‌ها ما را به سمت مرگ‌‌های سه رقمی کرونا برد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت مرگ آنتی بیوتیک 

  

صعود کم رمق بورسدر روز سه‌شنبه روند نزولی شاخص‌‌ کل بورس پس از یازده روز متوقف شد و تابلوی بازار سبزپوش شد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

تمهیدات کرونایی برای انتخابات 1400سخنگوی ستاد انتخابات کشور از ممنوعیت هرگونه تجمع انتخاباتی خبر داد و گفت: نامزدها می‌توانند از پتانسیل رسانه ملی و فضاهای مجازی استفاده کنند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور وزارت کشور 

  

وضعیت اقتصادی خطرناک تر از کرونابورس که در یکسال اخیر با دعوت دولت و بازیگران بورس تعداد زیادی از مردم را به سمت خود کشاند، چند وقتی است با ریزش و سقوط شاخص مواجه شده است.
گسترش ایران خودرو خودرو موبایل 

  

سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت مصوبه جدید ابلاغ کردمصوبه هیات مدیره سازمان بورس مبنی بر افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابت در سهام به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابلاغ شد.
اعتماد سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران سرمایه 

  

سازمان جهانی بهداشت: بشر تا پایان سال 2021 بر کرونا غلبه نخواهد کردسازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که امیدواری ها به پایان همه گیری ویروس کرونا در سطح جهان تا
خبرفوری بیمارستان ویروس درمان 

  

خبر عجیب از کرونای انگلیسی در کشورسخنگوی ستاد مدیریت کرونای استان خوزستان اعلام کرد که به ازای هر بیمار کرونایی در استان، 123 بیمار جدید شناسایی می شوند.
گسترش اهواز استان خوزستان بیمارستان 

  

از هشدارهای کرونایی تا قیمت های میلیونی سفردرحالی که ستاد ملی مقابله کرونا درباره برنامه‌ریزی برای سفرهای نوروزی هشدار جدی داده است، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مردم می‌خواهد با تور سفر بروند
گسترش شیراز ستاره قیمت 

  

اکانت‌های منتشرکننده اطلاعات گمراه کننده واکسن کرونا تعلیق می‌شوندتوییتر اعلام کرد حساب کاربرانی که به طور مکرر اطلاعات غلط درباره واکسن کووید 19 منتشر می کنند را به طور دائمی معلق خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین رسانه خانواده سازمان غذا و داروی آمریکا 

  

بورس به روزهای خوبش برمی گردد!کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نگرانی بازار بورس با بیشتر شدن نگرانی سهامداران سقوط می‌کند، مطرح کرد: احتمال بازگشت بورس به شرایط قبل وجود دارد.
گسترش سرمایه شاخص خودرو 

  

قیمت دلار دوباره کاهشی شد + آخرین جزییاتطبق دومین نرخ اعلام شده از سوی کانون صرافان، قیمت دلار و یورو نسبت به صبح ارزان‌تر شده است.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

کرونا | 12شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارندبر اساس آخرین رنگ‌بندی شهرستان‌های خوزستان از نظر کرونا 12 شهر در وضعیت قرمز، هشت شهر در وضعیت زرد و سایر شهرها دارای وضعیت زرد هستند.
۵۵ آنلاین رنگ اهواز خرمشهر