اعتماد   |  سیاسی  |  

ناگفته‌هایی از دولت خاتمی در کتاب «در جستجوی مصلحت»

کتاب «در جستجوی مصلحت» شامل خاطرات هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377 است. روزنوشت های این سال از آن روز اهمیت دارد که ناگفته هایی را از دولت نوپای سیدمحمد خاتمی را روایت می‌کند.

ناگفته‌هایی از دولت خاتمی در کتاب «در جستجوی مصلحت»

اعتمادآنلاین| «در جستجوی مصلحت»، عنوان جدیدترین کتاب خاطرات روزنوشت اکبر هاشمی رفسنجانی است که امسال منتشر می شود.

به گزارش جماران، این کتاب شامل خاطرات هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377 است. روزنوشت های این سال از آن روز اهمیت دارد که ناگفته هایی را از دولت نوپای سیدمحمد خاتمی و وقایعی همچون دستگیری غلامحسین کرباسچی،  کتک زدن وزرای کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، استیضاح وزیر کشور و قتل های زنجیره ای را روایت می کند؛ وقایعی که هنوز پرونده آنها باز است.

 

دوشنبه 9 آذر 1377 -  10  شعبان  1419 - 30 نوامبر 1998

 

تا ساعت ده صبح در منزل مطالعه می‌کردم. به دفتر کوشک رفتم. کارها را انجام دادم. از سونا و استخر استفاده کردم. در استخر، عقب مچ پایم گرفت؛ سابقه دارد. از موتورخانه استخر، نحوه گرم شدن آب و کُلرزنی به آب، بازدید کردم. عفت هم ناهار بود. عصر به خانه برگشتیم. تا آخر شب، مطالعه می‌کردم.

 

درباره بودجه تقدیمی دولت به مجلس مطالعه کردم؛ وضع بدی دارد. معلوم است که عددسازی است و درآمدها غیرواقعی است. وعده‌های غیرقابل اجرا در سخنرانی رییس‌جمهور، زیاد است؛  از قبیل بالابردن حقوق کارمندان که عملاً کمتر از رشد حقوق در سال‌های گذشته خواهد بود و نیز ایجاد اشتغال‌که با کمی اعتبارات عمرانی، معلوم است وعده درستی نیست و تأکید بر عدالت اجتماعی‌که نسبت به گذشته، عملاً عقبگرد دارند، چون نمی‌توانند به مناطق محروم برسند و گرانی‌ها و بیکاری‌های جدیدی، برای مردم فقیر خواهیم داشت. البته رسانه‌ها و مخالفان، به خاطر ملاحظات مشکلات کاهش قیمت نفت و ترس از انگ‌خوردن به‌کارشکنی، به اشکالات نمی‌پردازند. رسانه‌های خط حامی دولت هم جوسازی می‌کنند.

 

امروز در دانشگاه علم و صنعت، بین دانشجویان بسیجی و دانشجویان انجمن‌اسلامی، درگیری پیش‌آمده؛ جریان مُضری است و باعث تضاد عمیق نیروهای اسلامی می‌شود.

 

سه‌شنبه 10 آذر 1377  - 11  شعبان  1419 - 1 دسامبر 1998 

آقای محسن رضایی، [دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمد. در مورد دستور اخیر در مورد تشکیل شورای ویژه‌ های‌تک که به عنوان معضل از طرف رهبری رسیده، صحبت شد و راهکار ارایه دادم.

 

آقای [محمدشریف] مهدوی [شاهرودی]، سفیر سابق در آفریقای جنوبی، همراه آقای آفتاب [حیدررضوی] که روحانی شیعه در کیپ‌تاون است، آمدند. آقای آفتاب، از کمک برای تهیه مرکز اسلامی در ژوهانسبورگ تشکرکرد و گفت، از مبلغ 60 هزار دلار کمک، 15 هزار دلار را صرف خرید زمینی خوب از شهرداری کرده‌اند و بقیه را صرف ساختمان می‌کنند. از سخنرانی عفت در مرکزشان، تعریف کرد. گفت، وعده کمک هم داده‌اند. آقای مهدوی برای پذیرفتن معاونت آقای [محمدعلی] تسخیری، [رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی]، در بخش مراکز شیعی درجهان، مشورت‌کرد؛ گفتم خوب است.

 

[دکتر سعید سمنانیان]، رییس دانشگاه تربیت مدرس و همکارانش آمدند. گزارش وضع دانشگاه را دادند و از کمک‌های فراوان به دانشگاه، در دوران گذشته و به خصوص به هنگام ریاست‌جمهوری و ریاست هیأت امنای دانشگاه، تمجید و تشکر کردند و از رییس دانشگاه امام حسین(ع) گلایه‌ کردند که اخیراً 60 هکتار زمینی را که با نظر من، قبلاً در شرق تهران، به آنها واگذارکرده بودند، به بهانه عدم تصویب فرماندهی‌کل قوا، از دانشگاه خلع‌یدکرده و خواستند، مشکل را حل‌کنم. از عدم واگذاری اعتبارات عمرانی دانشگاه‌ها در سال‌جاری، اظهار نگرانی‌کردند؛ حدود 20 در صد داده‌اند. به خاطر کم شدن اعتبارات رفاهی، احتمال بروز تشنج در دانشگاه‌ها می‌دهند.

 

عصر، آقایان دکتر [علیرضا] بهرام‌پور و آقای حامد مرعشی، از دانشگاه رفسنجان آمدند. برای زیاد شدن اعتبارات دانشگاه، استمداد کردند. آقای بهرام‌پور، برای پذیرفتن مدیریت کارخانه فیبرنوری به پیشنهاد دکتر [محمدرضا] عارف، [وزیر پُست و تلگراف و تلفن] مشورت‌ کرد و آقای مرعشی، پیشنهادهایی برای چاپ کتاب [حاج هاشم؛ از لرستان تا رفسنجان]، شرح فامیل هاشمی و اجدادمان و نیز ایجاد تشکل برای خاندان هاشمی داد.

 

آقای [علی] وکیلی، معاون وزیر نفت آمد. از موفقیت مرکز تحقیقات وزارت نفت گزارشی داد و خواست که به آقای [اسحاق] جهانگیری، [وزیر معادن و فلزات]، بگویم کشف جدید را برای تولید انواع کاتالیزرها، درکارخانه آلومینیوم جاجرم پیاده کنند. آقای طالبیان آمد. برای کانون جدیدالتأسیس فارغ‌التحصیلان جامعه‌شناسی، ملاقات خواست.

 

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دولت مجمع تشخیص مصلحت نظام   اخبار برگزیده
  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جدول مشخصات نامزدهای انتخابات1400ایسنا/ ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، پس از پنج روز با نام‌نویسی 592 نفر و حضور تعداد زیادی از سیاسیون دیروز (25 اردیبهشت) پایان یافت.
فردا جدول درمان انتخابات ریاست جمهوری 

  

فروش خودرو در بورس امروز تصویب می شود؟عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود.
خودروتک خودرو بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد | بایدبا او برخورد شودروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: فردی که مقررات ثبت‌نام در وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن را زیر پا گذاشت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که به قانون بی‌اعتنائی می‌کند و حتی بعد از ثبت‌نام از تریبون آزاد در محل وزارت کشور اعلام می‌کند اگر صلاحیتش تأیید نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه می‌تواند مصلحت کشور را تشخیص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؟
۵۵ آنلاین قانون احمدی نژاد روزنامه 

  

چه کسانی کاندیدای انتخابات 1400 شدند؟/لیست نهایی نامزدهای انتخاباتامروز چهره‌های شاخص و صاحب نام از جمله لاریجانی، جهانگیری، محسن هاشمی، رئیسی، عبدالناصر همتی، جلیلی، رضایی، ضرغامی، پزشکیان و عباس آخوندی با مراجعه به وزارت کشور، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند.
مستقل‌آنلاین محمد خوش چهره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور 

  

پشت پرده پیامک خودروهای وارداتیاین روزها بسیاری از شهروندان شاهد ارسال پیامک‌هایی با موضوع «فروش خودروی وارداتی» بوده‌اند، پیامک‌هایی که شائبه گشایش در واردات خودرو به کشور را ایجاد کرده است. هرچند بنا بر بودجه سال‌جاری، آینده‌ای برای واردات مجدد خودرو از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی نشده با این حال برخی امید دارند که همراه با آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده، گشایشی نیز در این زمینه ایجاد شود.
خودروتک پیامک فضای مجازی واردات خودرو 

  

مهم/ علت تاخیر رئیسی برای کاندیداتوری فاش شدآیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز 25 اردیبهشت برای کاندیداتوری ریاست جمهوری 1400 در وزارت کشور حضور یافت اما این حضور با تاخیر انجام شد که علت آن مشخص‌نشدن جانشین او در قوه قضاییه است.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری وزارت کشور شورای نگهبان 

  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  اخبار داغ
  

تاثیر ویروس کرونا بر قشر خاکستری مغزدر تازه ترین بررسی های انجام شده در دانشگاه جورجیا، دانشمندان دریافتند که کووید-19 می تواند حجم ماده خاکستری مغز را تحت تاثیر قرار دهد.
گسترش ویروس سکته مغزی مغز 

  

چگونه از جهش های جدید ویروس کرونا جلوگیری کنیم؟رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در تجمعات کلید پیشگیری از جهش‌های احتمالی ویروس کرونا در آینده است.
برنا ویروس ماسک 

  

​بورس به تعادل میرسد؟/ اتفاقات مثبتی که در سهام افتاد​اقتصادنیوز: بازار سهام اگر امروز و روزهای آینده هفته را با تقویت سمت تقاضا همچون دو روز قبل دنبال کند، چه بسا میتواند شاهد پایداری در روزهای آینده باشد. در این میان البته سمت عرضه همچنان پُرزور ارزیابی میشود.
اقتصادنیوز سهام 

  

افراد بالای 50 سال بهتر است این مدل واکسن کرونا را بزنند!عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: دوز اول و دوم واکسن آسترازنکا به فاصله سه ماه تزریق می شود که این فاصله زمانی در ایران هم رعایت می شود.
برنا ایران ماه 

  

پس از تزریق واکسن کرونا چه غذایی بخوریم؟رئیس بخش عفونی بیمارستان بقیه الله (عج) گفت: برای افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده اند نیاز به داشتن رژیم غذایی خاصی پس از تزریق واکسن نیست اما مصرف مایعات مفید است.
گسترش رژیم غذایی بیمارستان واکسیناسیون 

  

خادم الشریعه کرونا را شکست دادستاره شطرنج بانوان ایران موفق به شکست بیماری کرونا شده است
ورزش۳ ایران ستاره شطرنج 

  

چند ترفند کلیدی و مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در امتحانات حضوری نهاییمتخصص بیماری‌های عفونی و داخلی به بیان توصیه‌هایی در خصوص پیشگیری از کرونا در امتحانات حضوری پرداخت.
برنا 

  

تغییر کانال قیمت دلار در بازار عمده فروشی/شکاف قیمت یورو در مرز 6 درصدقیمت‌ دلار و یورو بازار متشکل، آزاد و سامانه سنا، امروز نیز مانند روز گذشته افزایش یافت و دلار متشکل از مرز 22 هزار تومان عبور کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

محموله 1.4 میلیون دوزی واکسن کرونا به ایران رسیدمعاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که محموله‌ای حاوی 1.4 میلیون دوز واکسن کرونا امشب به ایران رسیده و تحویل وزارت بهداشت شده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ایران گمرک 

  

تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه/سرمایه‌گذاران بورس هنوز بلاتکلیفندیک کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر انتخابات به سمت تخریب رقابتی برود، اثر بسیار منفی بر بازار خواهد گذاشت. چرا که افشاگری‌ها به گونه‌ای می‌شود که خیلی‌ها از اصلاح پذیری ساختار ناامید می‌شوند.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

بله میزبان دورهمی های کرونایی !در زمستان 99، در هر 1 دقیقه و 23 ثانیه یک گروه جدید در اپلیکیشن بله تشکیل شد و کاربران در روزهای کرونایی، دورهمی های خود را از این طریق برپا کردند.
شما‌نیوز دورهمی خودرو زمستان 

  

آیا واقعا امکان ابتلای مجدد برای دریافت کنندگان واکسن کرونا وجود دارد؟رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت کردستان گفت: کسانی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند امکان ابتلای مجدد به این ویروس در آنان وجود دارد.
برنا سلامت ویروس