پلیس 110 سایبری افتتاح شد

مجرمان فیشینگ به‌تازگی با ارسال پیامکی حاوی بدافزار برای افزاد مدعی می‌شوند علیه شما شکایتی ثبت شده و در انتها لینکی برای بررسی شکایت درج شده‌ بود. کاربر از طریق این لینک به سایتی شبیه ثنا هدایت می‌شد.

پلیس 110 سایبری افتتاح شد

«مرکز فوریت‌های رسیدگی به جرایم سایبری را در روزهای اخیر افتتاح کردیم که کارکردی مشابه پلیس 110 دارد و همیشه فعال است. این مرکز این آمادگی را دارد که اگر سوال یا شبهه‌ای در فضای مجازی برای کسی به وجود آمد پاسخگو باشد. همچنین اگر در فضای مجازی شهروندی با مشکل حاد روبه‌رو شد، بتواند برای حل آن تماس بگیرد.»

روزنامه جام جم نوشت: «این روزها با افزایش کاربران فضای مجازی، مجرمان سنتی هم به سمت این فضا آمده و بدون این‌ که ردی از خود باقی بگذارند، هر روز با تغییر شگردهای خود کلاهبرداری و سرقت می‌کنند. از سوی دیگر ماموران پلیس فتا هم سعی می‌کنند با شناسایی این شگردها سدی در برابر این مجرمان ایجاد کرده و اجازه ندهند آنها به فعالیت مجرمانه خود ادامه دهند. بررسی پرونده‌های تشکیل‌شده در پلیس فتا نشان می‌دهد، طمع و ناآگاهی از خطرات فضای مجازی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی دو نقطه مشترک در اغلب پرونده‌هاست. به مناسب هفته نیروی انتظامی و برای اطلاع از آخرین شگردهای مجرمان سایبری و راه‌های پیشگیری، به گفت‌وگو با سرهنگ رسول جلیلیان، رئیس پلیس فتای استان البرز، نشستیم که توصیه می‌کنیم برای گرفتارنشدن در دام مجرمان سایبری این مصاحبه را بخوانید.

*در حال حاضر وضعیت وقوع جرایم سایبری در استان البرز به چه صورت است؟

کلاهبرداری‌های اینترنتی و برداشت‌های غیرمجاز در صدر جرایم است و بیشتر پرونده‌ها مربوط به این دو جرم است. البته با اقدامات صورت‌گرفته توسط همکارانم در پلیس فتا و هوشیاری و آگاهی شهروندان، کلاهبرداری‌های اینترنتی نسب به سال گذشته 22درصد و برداشت‌های غیرمجاز 39درصد کاهش یافته‌ است. از سوی دیگر کشفیات هم در شش‌ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته 15درصد افزایش یافته‌ است.

بعد از پرونده‌های کلاهبرداری و برداشت‌های غیرمجاز، موضوعات دیگر مانند قمار و شرط‌بندی، دسترسی‌های غیرمجاز به سامانه‌های رایانه‌ای و سیستم‌های اینترنتی و در نهایت پرونده‌های هتک حیثیت در رتبه‌های بعدی قرار دارند. با آگاهی‌هایی که مردم پیدا کرده‌اند پرونده‌های هتک حیثیت در رتبه ‌آخر قرار دارد و آمار آن پایین است. البته همین آمار کم هم قابل قبول نیست، زیرا این جرم خطراتی جدی برای خانواده‌ها دارد و می‌تواند باعث از هم پاشیدن کانون خانواده‌ شود.

*توصیه‌های شما به کاربران شبکه‌های اجتماعی چیست؟

به هموطنانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنم به این نکته توجه داشته‌ باشند شبکه‌های اجتماعی آلبوم شخصی افراد نیست و نباید تصاویر و عکس‌های شخصی و خانوادگی خودشان را در آن منتشر کنند. انتشار این تصاویر می‌تواند تبعات بسیار بدی برای خودشان داشته‌ باشد. موضوع بعدی این‌ که شبکه‌های اجتماعی اغلب برای احراز هویت کاربر تاییدهای دو مرحله‌ای دارند و باید این تاییدهای دومرحله‌ای را فعال کنند. از سوی دیگر به تماس‌ها و پیام‌های ناشناس توجهی نکنند، زیرا می‌تواند راهی برای نفوذ هکرها به حریم شخصی باشد.

وقتی نرم‌افزاری را نصب می‌کنند، توجه داشته‌ باشند هر مجوز دسترسی را به آن اپلیکیشن ندهند. خیلی از مجوزهای دسترسی نیاز نیست. در پایان هم باید بگویم برنامه‌های مورد نیاز خود را از هر منبع نامشخصی دانلود نکنند. برخی از این نرم‌افزارها که از منابع غیر معتبر دانلود می‌شوند حاوی بدافزارهایی هستند که پس‌ از نصب، گوشی را هک می‌کنند.

*این روزها شاهد هستیم مجرمان علاوه‌ بر فیشینگ به حوزه اسکیمر هم ورود جدی داشته‌اند. چه اقداماتی برای برخورد با مجرمان این حوزه‌ها صورت گرفته‌ است؟

در حوزه اسکیمر که در حقیقت همان کپی کارت‌های بانکی است، پنج باند شناسایی و دستگیر شدند. در این زمینه 18 متهم دستگیر و نزدیک به 160شاکی شناسایی شدند که 27میلیارد ریال از حساب آنها برداشت شده‌ بود. 2127 کارت کپی‌شده هم از این متهمان کشف شد که تحقیقات برای شناسایی دیگر شکات احتمالی ادامه دارد.

این مجرمان اغلب در پوشش فروشنده دوره‌گرد یا پیک موتوری رستوران‌ها و فست‌فودی‌ها فعالیت می‌کنند. آنها به عنوان پیک در محله‌های پولدار شهر به کار مشغول می‌شوند و هنگام حساب هزینه غذا، کارت را کپی می‌کنند. اعضای یکی از این باندها که توسط پلیس فتای البرز دستگیر شدند در تهران، کرج و چند استان شمالی فعالیت داشتند.

فیشینگ هم یکی از جرایمی است که فقط شکلش متفاوت می‌شود. این مجرمان با سوء‌استفاده از ناآگاهی و ناآشنایی برخی کاربران با این فضا، به فراخور زمان به شیوه‌های مختلف اقدام به برداشت از حساب کاربران می‌کنند. گاهی بحث کارت سوخت داغ بود و در این حوزه فعال بودند، گاهی در حوزه یارانه و برخی مواقع هم با راه‌اندازی نرم‌افزارهای صیغه‌یاب. در ایام و مناسبت‌های مذهبی هم از احساسات هموطنان سوءاستفاده کرده و به بهانه اقدامات خیریه قربانیان را به درگاه‌های جعلی می‌کشانند.

*در حال حاضر به نظر می‌رسد، این مجرمان سراغ «سامانه ثنا»ی قوه قضاییه رفته‌اند؟

بله. مجرمان فیشینگ به‌تازگی با ارسال پیامکی حاوی بدافزار برای افزاد مدعی می‌شوند علیه شما شکایتی ثبت شده و در انتها لینکی برای بررسی شکایت درج شده‌ بود. کاربر از طریق این لینک به سایتی شبیه ثنا هدایت می‌شد. با کلیک روی این لینک، بدافزار فعال شده و کنترل گوشی کاربر را در دست می‌گیرد و به پیامک‌های او دسترسی پیدا می‌کند. بعد هکر از طعمه‌اش مبلغ کمی مانند 1000 تا 2000 تومان برای نمایش شکایت درخواست می‌کند و او را برای واریز این مبلغ به درگاهی جعلی هدایت کرده و اطلاعات حساب او را به دست می‌آورد.

مجرم با این اقدامات هم اطلاعات حساب بانکی طعمه را دارد و هم به پیامک‌هایش دسترسی پیدا کرده و حساب او را خالی می‌کند. از اواسط بهار با ورود مجرمان به این حوزه، اقدامات پیشگیرانه و سلبی پلیس فتا هم آغاز شد و در سطح استان البرز اعضای سه باند را که با این شیوه از حساب مشتریان بانک برداشت غیر قانونی می‌کردند، بازداشت کردیم. با بررسی تجهیزات این متهمان مشخص شد حساب 3000 نفر را هک کرده‌اند که 115 نفر از شکات شناسایی شده‌اند.

*در حوزه قمار و شرط‌بندی چه برخوردی صورت گرفته است؟

از ابتدای سال تاکنون 63 پرونده قمار و شرط‌بندی در پلیس فتا تشکیل و متهمان آن دستگیر و تحویل دستگاه قضا شدند. سرکرده‌های این سایت‌ها اغلب در خارج از کشور هستند و با کارت‌های اجاره‌ای اقدامات مجرمانه خود را پیش می‌برند که شهروندان باید هوشیار بوده و کارت بانکی خود را به دیگران ندهند.

*در حوزه برخورد با سوداگران دارو به خصوص داروهای کرونا، پلیس فتا چه اقداماتی انجام داده‌ است؟

در این حوزه دو اقدام سلبی و پشتیبانی داشتیم. در حوزه برخورد با فروش دارو به صورت غیر مجاز 94 سایت که در سطح استان فعالیت داشتند در عملیات بین‌المللی «پانجیا 14‌» شناسایی و متهمان آن دستگیر و تحویل مقام قضایی شده‌اند. همچنین در رصد فضای مجازی با تبلیغ تست کرونا در منزل روبه‌رو شده و سه متهم را دستگیر کردیم که بدون هیچ تخصصی مدعی تست کرونا در منزل بوده و از این راه کلاهبرداری می‌کردند. همچنین در حوزه پشتیبانی اطلاعات یک مرکز فروش داروهای غیر مجاز به پلیس امنیت اقتصادی داده شد که همکاران‌مان در این پلیس تخصصی وارد عمل شده و از آنجا 187هزار قلم دارو کشف کردند.

*مردم اگر بخواهند گرفتار مجرمان سایبری نشوند باید چه‌ کار کنند؟

شهروندان برای حضور در فضای مجازی سعی کنند سواد رسانه‌ای لازم را کسب کنند تا در دام مجرمان گرفتار نشوند. مجرمان این حوزه اغلب با برانگیختن حس طمع قربانیان، آنها را در تور خود گرفتار می‌کنند. برای نمونه امسال چهار باند را شناسایی و اعضای آنها را دستگیر کردیم که با ارسال پیام در واتس‌اپ و ادعای برنده‌شدن در مسابقه یا قرعه‌کشی، سر 212 نفر کلاه گذاشته و سه میلیارد تومان کلاهبرداری کردند. هموطنان به یک پیام یا عکس پروفایل که لوگوی سازمانی است اعتماد نکرده و بدانند برای دریافت جایزه نیازی نیست اطلاعات اینترنت بانک خود را بدهند یا مقابل دستگاه عابربانک بروند.

*رسیدگی شبانه‌روزی به شکایات

رئیس پلیس فتا استان البرز با بیان این که با سامانه‌های جدید پلیس فتا، کارت بانکی مجرمان اینترنتی مسدود می‌شود، گفت: سامانه‌ای در اختیار پلیس فتا قرار دارد که با آن می‌توانیم استعلامات، درخواست انسداد حساب و کارت را در لحظه ارسال و انجام‌ دهیم.

مرکز فوریت‌های رسیدگی به جرایم سایبری را در روزهای اخیر افتتاح کردیم که کارکردی مشابه پلیس 110 دارد و همیشه فعال است. این مرکز این آمادگی را دارد که اگر سوال یا شبهه‌ای در فضای مجازی برای کسی به وجود آمد پاسخگو باشد. همچنین اگر در فضای مجازی شهروندی با مشکل حاد روبه‌رو شد، بتواند برای حل آن تماس بگیرد. شهروندان می‌توانند با سامانه 096380 یا شماره 21827148 تماس بگیرند تا به خواسته سایبری آنها رسیدگی یا به سوالاتشان پاسخ داده شود.

در حال حاضر روزانه بیش از 100 تماس با این مرکز گرفته می‌شود که بیشتر مربوط به کلاهبرداری است.»

منبع: عصر ایران

پلیس فتا پلیس بهار   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

کشف ردپای غیر منتظره ای از ویروس کروناویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
۵۵ آنلاین ویروس پوست تنفس 

  

علائم غیرعادی ویروس کرونااقتصادنیوز : ویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

فرق آبان 98 و آبان 1400 / گزینه‌های زیر میز/ ضد و نقیض‌های کروناروزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
فردا روزنامه ایران رئیس جمهور روزنامه 

  

ثبت سه متغیر نگران کننده کرونایی درکشوربررسی آمار فوتی های کرونایی در روزهای اخیر نشان می دهد میزان مرگ ومیر سه روز است که روندی صعودی به خود گرفته است.
۵۵ آنلاین مرگ ایران ماه 

  

هشدار؛ احتمال ورود به پیک ششم کرونا بالاست/ واکسن‌هایی با پلتفرم ویروس کشته شده ایمنی کوتاه مدتی دارندمحمد وجگانی گفت: ما عمدتا در حال حاضر داریم از یک واکسن استفاده می‌کنیم درحالی که اگر قرار است از واکسن‌های خارجی نیز استفاده کنیم باید مردم را آزاد بگذاریم که از هر واکسنی که علاقه مند هستند،استفاده کنند چراکه همین امر مردم را برای تزریق واکسن ترغیب می‌کند.
برنا ویروس 

  

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند/هشدار به واکسن نزده ها به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، درباره ضرورت استفاده از واکسن دوز سوم، اظهار کرد: بسته به نوع واکسنی که به گروه‌های مختلف جامعه تزریق شده باشد، استفاده از واکسن یادآور توصیه می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده کرده‌اند، بهترین دوز یادآور می‌تواند واکسن آسترازنکا باشد، افزود: به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، بهترین دوز واکسن تقویتی…
مهر ایران ویروس درمان 

  

واکسن کرونا در مبتلایان به آلرژی شدید هم بی خطر است به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در این تحقیق نزدیک به 53000 کارمند در سیستم مراقبت‌های بهداشتی بیمارستان عمومی ماساچوست شرکت داشتند. از بین 474 نفر (0.9٪) با سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید، 11.6٪ پس از دریافت اولین یا دومین دوز واکسن کووید 19، واکنش‌های آلرژیک داشتند، درحالیکه 4.7٪ از کسانی که سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید نداشتند، بعد از دریافت واکسن واکنش آلرژیک نشان دادند.…
مهر آلرژی بیمارستان خبرنگار 

  

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونااستادیار دانشگاه خوارزمی، گفت: خیلی از تولدهایی که در ابتدای پاندمی کووید 19 در جهان رخ داد، به دلیل
خبرفوری تولد کودکان درمان 

  

واکسن کرونا با کدام داروها تداخل ایجاد می کند؟احتمال واکنش منفی بین واکسن و هر دارویی بسیار ناچیز است. مصرف دارو دلیل تأخیر در دریافت واکسن کووید-19 نیست.
گسترش شیمی آموزش دارو 

  

قیمت بیت کوین سال 2017 را کپی می کند/ نوسان قیمت دلار زیر 1800در روزی که گذشت قیمت بیت کوین بیش از 5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین قیمت بیت کوین 

  

برنامه های بانک مرکزی برای حمایت از بورسعلی صالح آبادی در گفتگوی ویژه خبری درباره سیاست های بانک مرکزی درخصوص حمایت از بورس توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک علی صالح آبادی 

  

دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطح اجسام و داخل سلول‌های بدن انسان شدند.
صراط ویروس تولید بدن انسان 

  

صالح آبادی: نرخ سود افزایش نمی یابد/ برنامه بانک مرکزی برای حمایت از بورسرئیس کل جدید بلانک مرکزی امشب در یک گفتگوی ویژه خبری به ارائه دیدگاه ها و برنامه های خود پرداخت.
اقتصادنیوز سود بانک مرکزی بانک 

  

پیش بینی جذاب از روند شاخص بورس در روزهای آیندهامروز شاخص کل بورس با 9 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 393 هزار واحد قرار گرفت. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار سهام چگونه است؟
گسترش شاخص دولت سهام