مهر   |  فرهنگی  |  

چرایی ثبات قیمت کاغذ و بالارفتن قیمت کتاب/هزینه‌ها دوبرابر شده‌

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: پس از گفتگو با مدیران انتشاراتی‌های نگاه، افراز، کتاب پارسه، شباهنگ و ثالث، در ششمین قسمت از پرونده «کاغذ یارانه‌ای و نبودش» با محمود آموزگار نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیر انتشارات کتاب آمه به گفتگو نشستیم. آموزگار در آغاز بحث، به زمان پیش از تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران رفت و گفت: پیش از این‌که تحریم‌ها آغاز شوند، قرار بر این…

چرایی ثبات قیمت کاغذ و بالارفتن قیمت کتاب/هزینه‌ها دوبرابر شده‌

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: پس از گفتگو با مدیران انتشاراتی‌های نگاه، افراز، کتاب پارسه، شباهنگ و ثالث، در ششمین قسمت از پرونده «کاغذ یارانه‌ای و نبودش» با محمود آموزگار نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و مدیر انتشارات کتاب آمه به گفتگو نشستیم.

آموزگار در آغاز بحث، به زمان پیش از تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران رفت و گفت: پیش از این‌که تحریم‌ها آغاز شوند، قرار بر این شد کاغذ به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی، با ارز 4 هزار و 200 تومانی تامین شود. به این‌ترتیب تا پیش از آن، قیمت‌های اقلام مختلف تولید کتاب، یکسان بودند؛ چه قیمت کاغذ، چه هزینه‌های دیگر ناشران از حق تالیف و ترجمه گرفته تا لیتوگرافی و صحافی و ... . این هزینه‌ها از یک منطق واحد تبعیت می‌کردند و قیمت تمام‌شده‌ای که برای یک‌ناشر محاسبه می‌شد، همه بخش‌های مربوط به تولید را تامین می‌کرد.

در حال حاضر محموله کاغذی که به کشور ما وارد شده، مربوط به دوران پیش از کرونا و با همان قیمت هزار دلار خریداری شده است. درست است که قیمت جهانی کاغذ پایین آمده اما باید توجه داشته باشیم نرخ دلار، آن‌موقع در کشور ما چه‌قدر بود و کاغذ 800 دلاری چه‌قدر برای ما هزینه داشتوی افزود: اما اتفاقی که در ادامه افتاد، این بود که دولت برای حمایت از این‌تولید، کاغذ را به فهرست کالاهای اساسی و مشمول دلار 4 هزار و 200 تومانی وارد کرد. می‌توان گفت ما در طول سال 98 و نیمه اول سال 99، در واقع با وضعیتی مواجه هستیم که به‌جز کاغذ، باقی هزینه‌های تولیدمان حدود 200 درصد افزایش پیدا کرده است. حتی هزینه حق‌التالیف هم تحت تاثیر این‌اوضاع و احوال قرار گرفته است. این‌میان، سوال مهمی به وجود می‌آید و از این قرار است که وقتی کاغذ دولتی برای چاپ کتاب اختصاص داده می‌شود، چرا قیمت کتاب بالاست؟ چرا ناگهان قیمت‌ها این‌گونه شدند و به‌عنوان مثال، کتابی را که ما چاپ دومش را با 900 صفحه و 65 هزار تومان عرضه کرده بودیم، حالا مجبوریم با 180 هزار تومان قیمت به بازار بفرستیم؟ در حالی که قیمت کاغذ نسبتا ثبات داشته و هنوز نجومی نشده است!

این‌ناشر در ادامه گفت: این باقی هزینه‌هاست که از منطق دیگری تبعیت می‌کنند. منطقی که به تورم و نرخ ارز وابسته است. نکته مهم این است که فقط کاغذ نیست که باید برای چاپ کتاب وارد شود بلکه ملزومات دیگری هم هست که باید وارد شوند. خلاصه این‌بحث این است که کنار افزایش نرخ ارز که فوق‌العاده تاثیرگذار است، باید تورم را هم ببینیم! اگر در گذشته قیمت کاغذ، یک‌سوم یعنی تقریبا 30 درصد هزینه تمام‌شده قیمت یک‌کتاب برای ناشر بود، الان این‌رقم به حدود 15 درصد رسیده است. یعنی قیمت کاغذ 15 درصد قیمت تمام‌شده یک‌کتاب برای ناشر است و سهم باقی ملزومات است که بالا رفته است.

آموزگار در ادامه گفت: قیمت جهانی کاغذ در حال حاضر به خاطر ویروس کرونا، پایین آمده و به تُنی 800 دلار رسیده است. این‌قیمت پیش از شیوع کرونا، تنی هزار دلار بود. در حال حاضر محموله کاغذی که به کشور ما وارد شده، مربوط به دوران پیش از کرونا و با همان قیمت هزار دلار خریداری شده است. درست است که قیمت جهانی کاغذ پایین آمده اما باید توجه داشته باشیم نرخ دلار، آن‌موقع در کشور ما چه‌قدر بود و کاغذ 800 دلاری چه‌قدر برای ما هزینه داشت. این‌مسائل قطعا در افزایش قیمت تمام‌شده بی‌تاثیر نیستند. بنابراین مساله‌ای که به‌طور قطع می‌توان درباره‌اش نظر داد، این است که بالا رفتن قیمت کاغذ در وضعیت فعلی، به‌شدت فعالیت ناشران و صنعت نشر را محدود خواهد کرد. در همین‌شرایط فعلی که کاغذ دولتی تحویل ناشران داده می‌شود، شاهدیم که رغبت به چاپ کتاب‌های چاپ اول، بسیار کاهش پیدا کرده و معمولا سراغ چاپ کتاب‌های تجدیدچاپی موفقی می‌روند که امتحان‌شان را پس داده و خواهند فروخت. یعنی ناشران سراغ چاپ کتاب‌هایی از فهرست‌شان می‌روند که مطمئن‌اند سرمایه را در زمان کوتاه‌تری برمی‌گرداند. همه این‌مسائل را هم باید کنار یک‌موضوع اصلی قرار دهیم و آن هم این است که تقاضای کتاب، افزایش پیدا نکرده و قشری که با کتاب انس و الفت دارند، هم به‌مرور تحت فشار قرار گرفته‌اند. یعنی مخاطبان کتاب هم با وضعیت اقتصادی جدیدی روبرو شده‌اند و هر روز نقل‌های تازه‌ای از کسانی می‌شنویم که زندگی در شهرهای بزرگ را ترک کرده و به شهرها یا مناطقی کوچ کرده‌اند که از پس هزینه‌های زندگی بربیایند.

نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در ادامه گفت: پس می‌بینیم که سفره مردم کوچک‌تر شده و تاثیراتش را هم بر معیشت‌شان گذاشته است. حالا اگر در این‌شرایط بنا باشد حمایتی روی قیمت کاغذ هم برداشته شود، اوضاع تهیه و تولید کتاب، گره خواهد خورد. در حال حاضر، قیمت کاغذ وارداتی 100 در 70، حدود بندی 160 تا 170 هزار تومان است. این کاغذی است که با حمایت دولت در اختیار ناشران قرار می‌گیرد. اما همین‌کاغذ در بازار آزاد، حدود 400 هزار تومان قیمت دارد.

اکثریت قریب به اتفاق ناشران به سمت چاپ دیجیتال رفته‌اند تا با هزینه‌های زینک، انبارداری و تورم مقابله کنند و دوام فعالیت و حیات‌شان را تمدید کنند. چنین‌کاری هم طبیعی است چون اگر امروز سراغ چاپ یک‌کتاب هزار نسخه‌ای بروید، با هزینه‌های امروز صرف نمی‌کند بخواهید آن را غیردیجیتال چاپ کنیدآموزگار گفت: برآورد ما این است که واردات 30 هزار تن کاغذ مربوط به شرایط ایده‌آل‌تر بود؛ یعنی زمانی که شمارگان عموم کتاب‌ها حداقل هزار نسخه بود. اما در حال حاضر که شمارگان کاهش پیدا کرده، سیستم چاپ دیجیتال یک‌راه‌حل و تدبیر محسوب می‌شود. یعنی چون شمارگان پایین آمده، اکثریت قریب به اتفاق ناشران به سمت چاپ دیجیتال رفته‌اند تا با هزینه‌های زینک، انبارداری و تورم مقابله کنند و دوام فعالیت و حیات‌شان را تمدید کنند. چنین‌کاری هم طبیعی است چون اگر امروز سراغ چاپ یک‌کتاب هزار نسخه‌ای بروید، با هزینه‌های امروز صرف نمی‌کند بخواهید آن را غیردیجیتال چاپ کنید. ولی وقتی شمارگان کتاب موردنظرتان 200 نسخه باشد، در یک‌دور ویزیت پخشی‌ها، وارد کتابفروشی‌ها می‌شود و زودتر هزینه‌هایش را برمی‌گرداند.

وی افزود: وقتی شمارگان کتاب حداقل هزار نسخه بود، درخواست و تقاضای حوزه نشر، حدود 30 هزار تن کاغذ بود. اگر حساب کنیم می‌بینیم با قیمت تنی 800 دلار، مبلغی حدود 24 میلیون دلار می‌شود. خب الان شرایط تغییر کرده و فکر می‌کنم مبلغ 24 میلیون دلار برای امروز دولت، با 24 میلیون دلار سال پیش متفاوت باشد. یعنی شاید الان لازم باشد 24 میلیون دلار، هزینه مسائل واجب‌تری شود. به‌هرحال هنوز نشنیده‌ام در شرایط جدید بودجه‌ای برای کاغذ اختصاص پیدا کرده باشد ولی ظاهرا تلاش‌هایی در این‌زمینه در جریان است.

این‌ناشر در پایان گفت: بحث کرونا و شیوعش این‌روزها در جهان عمومیت دارد و طبیعی است که آثارش را هم روی همه‌چیز نشان بدهد؛ ازجمله روی صنعت نشر. اما نکته مهمی این‌میان وجود دارد و این است که وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم کشورهایی که توانسته‌اند برای تولید کتاب، ارتباط بهتر و نزدیک‌تری با امکانات حوزه پیشتاز برقرار کنند، حالا وضعیت بهتری دارند. مثلا آخرین آماری که از آمریکا داریم، نشان می‌دهد در این‌کشور، فروش کتاب‌های عمومی در روزهای کرونا افزایش پیدا کرده و در قیاس با سال گذشته، رقم بالاتری دارد. اما در کشورهای دیگر شاهد چنین‌وضعیتی نیستیم. علتش هم این است که سهم اقتصاد دیجیتال صنعت نشر، در آمریکا خیلی بالاست. یعنی نزدیک به 40 تا 50 درصد گردش مالی آمریکا را همین‌ اقتصاد دیجیتال تامین می‌کند. اما در کشورهایی مثل ایران که به روش‌های سنتی عمل کرده‌اند، اتفاقاتی مثل تحریم و کرونا، تلنگرهای جدی محسوب می‌شوند. به‌نظرم اگر آن‌مقاومت‌های بیهوده را در تقابل با نشر الکترونیک و آنلاین نمی‌کردیم، شاید امروز صنعت نشرمان وضعیت بهتری داشت.

قیمت افزایش قیمت تورم   اخبار برگزیده
  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

فارس/ «کلی کرافت»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت مدعی شده بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران نیازمند اجماع میان اعضای این شورا نیست.
نامه نیوز خودرو سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

واکنش مقام بلندپایه سپاه به تهدید ترامپ برای حمله به ایرانبه عقیده معاون سیاسی سپاه، حاکمان امریکا باید تغییر رویه دهند و تسلیم واقعیت‌ها شوند و واقعیت صحنه تحولات جهان این است که امریکا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.
اقتصادنیوز ترامپ ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

احتمال می رود دیدار 6 ساعته چهره‌های اصلاح‌طلب با مهدی کروبی مقدمه رفع حصر باشد.
رویداد۲۴ مهدی کروبی حصر غلامحسین کرباسچی 

  

موضع رسمی ایران درباره مذاکره مجدد با آمریکاوزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، امریکا را طرف نقض‌کننده برجام دانست و گفت: ایران هرگز تردیدی برای مذاکره ندارد اما برای آنچه که مذاکره شده است، دوباره گفت‌وگو نخواهد کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

اکنون آن‌ها نمی‌توانند بازگردند و بگویند من باید هرچه را که می‌خواهم به دست آورم چرا که نتوانستم آن را در دور نخست بگیرم.
رویداد۲۴ جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی دولت 

  

اورتاگوس: فشار حداکثری علیه ایران ادامه می ‌یابدسخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی در واکنش به تحریم‌های اعمالی جدید اعلام کرد که کمپین فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران ادامه خواهد یافت.
گسترش ایران سازمان انرژی اتمی وزارت خارجه 

  

تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی که پیامک دریافت نکرده اند؛ مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن تمدید شدمعاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای متقاضیان طرح ملی مسکن که تاکنون پیامک دریافت نکرده اند مهلت قانونی تعیین می شود.
مملکت‌آنلاین مسکن پیامک وام 

  

رهبر معظم انقلاب:قبول قطعنامه مدبرانه بودرهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در ارتباط تصویری با مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت، با اشاره به پیروزی درخشان و واضح ملت ایران در دفاع مقدس گفتند: این واقعیت، نتیجه رهبری و فرماندهی شگفت‌انگیز امام خمینی، حضور همه‌جانبه قشرهای مختلف مردم و اقدامات و ابتکارات عقلایی مدافعان اسلام و انقلاب در این حماسه تاریخی بود که باید مراقب تلاش دشمنان در تحریف واقعیات این قطعه ا...
مستقل‌آنلاین ایران امام خمینی امام حسین 

  

احمدی ‌نژاد عمداً کارهایی می‌کند تا مطرح شوداحمدی ‌نژاد خیلی خوب می‌داند که کارش خلاف است، اما عمداً کارهایی می‌کند و حرف‌هایی می‌زند که در رسانه‌ها مطرح و اسمش در خبرها آورده شود. محمود احمدی‌نژاد عمداً این کارها را می‌کند تا از مجمع تشخیص مصلحت نظام اخراج شود.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد جمهوری اسلامی رادیو 

  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  اخبار داغ
  

اظهارات سخنگوی دولت؛ از همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تا هشدار درباره رشد مرگ و میر کروناسخنگوی دولت در نشست خبری که این هفته در زاهدان برگزار شد به تشریح اقدامات دولت پرداخت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
مثلث سخنگوی دولت دولت سازمان بهداشت جهانی 

  

بورس در ریزش مداومشاخص کل بورس در دومین ساعت معاملات امروز با رشد منفی 26 هزار و 117 واحدی روربرو شد.
گسترش شاخص وزن ریال 

  

تصویر فعلی مردم از بازار بورس / ریزش ها ادامه می‌یابد؟عضو شورای‌عالی بورس اظهارکرد: امید جدی عمومی به افزایش شاخص در کوتاه مدت وجود ندارد و کسانی که سه ماه پیش می‌گفتند شاخص تا 3 میلیون واحد بالا می‌رود، امروز می‌گویند در همین اعداد باید خارج شویم و ممکن است اصلاح و ریزش طولانی‌تری در پیش باشد.
گسترش سهام شاخص ماه 

  

حدیثه تهرانی با دوستش درحال تفریح کرونایی/عکسعکسی که حدیثه تهرانی با دوستش در صفحه رسمی اینستاگرامش گذاشته است.
پندارآنلاین تفریح عکس 

  

ترامپ: کرونا هیچ خطری برای جوانان آمریکایی ندارد!رئیس جمهور آمریکا در جمع هواداران خود در اوهایو طی اظهاراتی اعلام کرد که بیماری کووید19 خطری برای جوانان آمریکایی ندارد.
اقتصادنیوز ترامپ جوانان رئیس جمهور 

  

واکسن کرونا نتیجه دادداوطلبان شرکت کننده در آزمایش بالینی واکسن چینی کرونا در روسیه، هیچ عوارضی از تزریق آن را گزارش نکرده‌اند.
اقتصادنیوز روسیه مسکو ماه 

  

فروشندگان دست به ماشه؛ بورس را منفی کردندافت شاخص کل به زیر کف حمایتی 1.6 میلیون واحدی در روز گذشته، منجر به فعال شدن خریداران حقوقی در بازار امروز شده است.این مهم سبب شد روند نزولی بازار کند تر شود و در نخستین ساعت معاملات امروز 25 هزار واحد ریزش را به ثبت برساند.
اقتصادنیوز شاخص وزن سهام 

  

قیمت دلار امروز سه شنبه 99/07/01 | آرامش نسبی در بازار آزاداقتصادنیوز: قیمت دلار امروز در بازار آزاد کاهش یافت. هر دلار آمریکا 27,150 تومان معامله شد و پوند نیز به 34,890 تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت کاهش قیمت ها دلار 

  

خامی: بانک گردشگری جزء بانک های سودده در بورس است/ برنامه ریزی برای ورود به مرحله دوم افزایش سرمایهدر جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک گردشگری که با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد، صورت های مالی منتهی به 29 اسفند سال 1398 به تصویب رسید.
تسنیم بانک گردشگری مدرسه 

  

روشی ساده برای نابودی کرونا در 15 ثانیه!دانشمندان در تحقیقات اخیر خود توانستند یک روش ساده و کاربردی برای از بین بردن ویروس کرونا در 15 ثانی
خبرفوری ویروس دستورالعمل ماه 

  

آغاز موج سوم کرونا در برخی استان‌ها/ جزئیات پیش‌خرید واکسن کروناسخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به آغاز موج سوم کرونا در برخی استان‌های کشور جزئیات پیش خرید واکسن کرو
خبرفوری درمان درآمد استان قم 

  

گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در بورس انرژیرینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه گازوییل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است.
اعتماد انرژی ایران خلیج فارس