مهر   |  سلامت  |  

عدم ارتباط بین مصرف داروهای ضدافسردگی در بارداری و صرع در نوزاد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، «آیشا سوجان»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه بلومینگتون ایندیانا، گفت: «یافته های این مطالعه بسیار مهم است. بارداری می‌تواند دوره سختی باشد و وجود افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان می‌تواند بر این بار بیافزاید.» در این مطالعه، محققان داده‌های بیش از 1.7 میلیون کودک متولد شده در سوئد در طول 17 سال را تجزیه و تحلیل کردند. محققان بیش از…

عدم ارتباط بین مصرف داروهای ضدافسردگی در بارداری و صرع در نوزاد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، «آیشا سوجان»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه بلومینگتون ایندیانا، گفت: «یافته های این مطالعه بسیار مهم است. بارداری می‌تواند دوره سختی باشد و وجود افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات سلامت روان می‌تواند بر این بار بیافزاید.»

در این مطالعه، محققان داده‌های بیش از 1.7 میلیون کودک متولد شده در سوئد در طول 17 سال را تجزیه و تحلیل کردند. محققان بیش از 24000 کودک را شناسایی کردند که مادرانشان در سه ماهه اول بارداری از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کردند.

داروهای ضدافسردگی شامل داروهای تجویز شده برای درمان اضطراب و افسردگی، از جمله مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند سیتالوپرام (Celexa) و اسیتالوپرام (Lexapro)، و همچنین مهارکننده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI) شامل داروهایی مانند desvenlafaxine و duloxetine هستند.

از بین بیش از 1.5 میلیون کودکی که به مدت یک ماه پس از تولد پیگیری شدند، 0.12 درصد تشنج نوزادی داشتند. از میان بیش از 1.3 میلیون کودکی که به مدت دو تا 17 سال دنبال شدند، 0.40 درصد مبتلا به صرع تشخیص داده شدند.

در ابتدا، محققان دریافتند که میزان تشنج نوزادی در میان نوزادانی که در رحم مادر در معرض داروهای ضدافسردگی قرار داشتند کمی بیشتر بود: 1.7 به ازای هر 1000 نوزادی که مادران آنها در سه ماهه اول از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کردند و 1.2 به ازای هر 1000 نوزادانی که مادران آنها داروهای ضدافسردگی مصرف نمی‌کردند.

بدین ترتیب محققان هیچ ارتباطی بین مصرف داروهای ضدافسردگی توسط مادران در سه ماهه اول بارداری و خطر تشنج یا صرع در کودک نیافتند.

سوجان گفت: «در حالی که چندین مطالعه ارتباط احتمالی بین مصرف داروهای ضدافسردگی توسط مادران در دوران بارداری و تشنج در نوزادان و کودکان نوپا را نشان داده است، مطالعه ما نشان داد که قرار گرفتن در معرض داروهای ضدافسردگی در سه ماهه اول بارداری خطر تشنج و صرع را در کودکان افزایش نمی‌دهد.»

سوجان توضیح داد: «این یافته می‌تواند به این معنی باشد که افزایش خطر چنین تشنج‌هایی که در مطالعات قبلی ثبت شده است، می‌تواند ناشی از عوامل دیگری مانند سایر بیماری‌ها یا مصرف دخانیات در دوران بارداری باشد.»

درمان بارداری سلامت روان   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان