مهر   |  علمی  |  

دانشگاه‌های پزشکی مأمور کاهش تهدیدات سلامت شدند

خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری: تحقیقات در حوزه علوم پزشکی یکی از حوزه‌های پرچالش تحقیقاتی در سراسر نظام علمی است. تحقیقات در این حوزه از اثربخشی یک دارو تا پژوهش در چگونگی رفتار انسان‌ها را در برمی‌گیرد. بهداشت و درمان همواره به نتایج این تحقیقات نیازمند بوده‌اند تا بتوانند سلامت مردم جامعه را تأمین کنند. وزارت بهداشت با دارا بودن بیش از 800 مرکز تحقیقاتی متعلق به دانشگاه‌های…

دانشگاه‌های پزشکی مأمور کاهش تهدیدات سلامت شدند

خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری: تحقیقات در حوزه علوم پزشکی یکی از حوزه‌های پرچالش تحقیقاتی در سراسر نظام علمی است. تحقیقات در این حوزه از اثربخشی یک دارو تا پژوهش در چگونگی رفتار انسان‌ها را در برمی‌گیرد. بهداشت و درمان همواره به نتایج این تحقیقات نیازمند بوده‌اند تا بتوانند سلامت مردم جامعه را تأمین کنند.

وزارت بهداشت با دارا بودن بیش از 800 مرکز تحقیقاتی متعلق به دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های وابسته یکی از بزرگترین‌های اکوسیستم‌های تحقیق و فناوری در کشور را شکل داده است. بر اساس آمار بیش از نیمی از تحقیقات کشور در حوزه علوم پزشکی توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. همین امر اهمیت تحقیقات علوم پزشکی در حوزه تولید علم و فناوری در کشور را نشان می‌دهد.

دکتر یونس پناهی، استاد تمام رشته داروسازی بالینی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم در کسوت معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی با خبرگزاری مهر گفتگو کرده و تصویری از اکوسیستم علم و فناوری حوزه علوم پزشکی ترسیم کرده است. در ادامه این گفتگو را می‌خوانیم:

* در سال‌های اخیر حوزه فناوری اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است از همین رو شرکت‌های دانش‌بنیان هم در حوزه سلامت رشد یافته‌اند، به نظر می‌رسد این شرکت‌ها موجب رشد هر چه بیشتر و تجاری‌سازی و فروش محصولات فناوری سلامت شده‌اند، ارزیابی شما از وضعیت رشد دانش‌بنیان‌ها در حوزه علوم پزشکی چیست؟

پناهی: وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت در سه سال متوالی رشد چشمگیری داشته است و از میزان 762 شرکت در سال 1400 به 1236 شرکت در سال 1402 (ابتدای خردادماه 1402) رسیده است. این شرکت‌ها در سه حوزه «دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان»، «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی» و «کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی» فعالیت می‌کنند و بیشترین رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان با رشدی 40.26 درصدی بوده است.

شرکت‌های فعال در «کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی» رشدی 32.11 درصدی و شرکت‌های فعال در «وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی» رشدی 27.63 درصدی را در سه اخیر تجربه کرده‌اند.

ضمن اینکه تعداد محصولات حوزه سلامت طی 5 سال اخیر نیز رشد قابل توجهی داشته‌اند به گونه‌ای که افزایش 269 در محصولات مجوزدار، افزایش تعداد 567 در محصول نمونه اولیه و افزایش 115 در محصول تجاری را شاهد هستیم.

وضعیت اکوسیستم فناوری طی یک‌سال گذشته در حوزه علوم پزشکی نشان می‌دهد که با ایجاد 3 پارک علم و فناوری سلامت جدید تعداد پارک‌های علم و فناوری سلامت به 16 پارک رسیده است. همچنین با تأسیس و راه اندازی 8 مرکز رشد فناوری سلامت در مجموع 98 مرکز رشد فناوری سلامت در کشور داریم. در کنار آنها 7 مرکز نوآوری راه اندازی شده‌اند و 4 مرکز نوآوری هم در حال اخذ مجوز از شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند. همه این موارد به اشتغال‌زایی 7 هزار و 966 نفر در شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد علوم پزشکی منجر شده است.

در بخش غیردولتی هم معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در 6 صندوق غیر دولتی پژوهش و فناوری مشارکت داشته است که این مشارکت به حمایت مالی و اعطای گرنت به محققان علوم پزشکی منجر می‌شود.

در کنار این فعالیت‌ها، توانسته‌ایم دو رویداد فناورانه و هفتمین فن بازار ملی سلامت و اولین نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های حوزه سلامت در را هم برگزار کنیم.

* یکی از فعالیت‌های مهم در حوزه تحقیقات و فناوری طراحی مسیر آینده است. از آنجا که منابع کشور محدود است نیاز است که محققان در راستای نیاز کشور حرکت کنند تا هم موضوع حرکت بر مرزهای دانش هم پاسخگویی اجتماعی به مسائل و مشکلات در کنار هم محقق شود. در این مسیر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت چه تمهیداتی اندیشیده است؟

بر اساس برنامه و تعهدات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمان کسب رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، قرار بود که تحقیقات در علوم پزشکی را کاربردی کنیم و این تحقیقات در راستای حل مسائل و مشکلات کشور و مسئله محور باشد. برای پاسخ به این موضوع در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تمام تهدیدات حوزه سلامت را در کشور رصد کردیم و در کمیته‌های مختلف، کارشناسی و ارزیابی شد و از مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی استفاده کردیم و این تهدیدات حوزه سلامت را استخراج کردیم.

در واقع اینکه تحقیقات حوزه علوم پزشکی چگونه می‌تواند به این تهدیدات پاسخ دهد و در راستای نیازهای جامعه باشد را مشخص کردیم. از جمله تهدیدات سلامت می‌توان به بار بیماری‌ها اشاره کرد. ما برای اینکه بتوانیم تحقیقات علوم پزشکی را کاربردی کنیم باید این تحقیقات در راستای کاهش بار بیماری‌ها باشد. مقایسه‌ای که در طول سال‌های گذشته انجام شده، حرکت بیماری‌ها و برآیند آن نشان می‌دهد که بار بیماری‌ها از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیرواگیر حرکت کرده است.

بیماری‌های غیر واگیر مانند بیماری‌های قلب و عروق، بیماری‌های نورولوژی و مغز و اعصاب، بیماری‌های بدخیم و سرطان‌ها، بیماری‌های تنفسی و مسائل و مشکلات تروما و تصادفات هستند. این مجموعه عمده بیماری‌هایی هستند که می‌تواند تهدید باشند و هزینه‌های نظام سلامت را بالا ببرد و تورم ایجاد کند.

از جمله تهدیدات سلامت، می‌توان به «بار بیماری‌ها»، «جمعیت»، «تغییرات اقلیمی» و «رفتارها، سلامت روان، سلامت اجتماعی و اعتیاد» اشاره کرده که برای حل هر کدام از آنها به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مأموریت دادیم تهدید دیگر موضوع «جمعیت» است. با ارتقا کیفیت زندگی مردم و افزایش امید به زندگی در زمینه جمعیت تعیین کننده است. یک زمانی امید به زندگی در کشور ما حدود 50 سال بود و اکنون این میزان امید به زندگی به بالای 70 سال رسیده است. وقتی امید به زندگی بالا باشد نشان می‌دهد که جامعه به سمت پیری می‌رود. اصل موضوع «پیری» مسائل و مشکلاتی را به دنبال دارد. متناسب با پیری، بدخیمی‌ها، پوکی استخوان، تروما و تصادفات و بیماری‌های فراموشی بیشتر می‌شود و مهم‌تر از آن وقتی جامعه به سمت پیری حرکت می‌کند باید رشد جمعیت و جوان شدن جمعیت هم باید جایگزین آن شود.

از آن جایی که در جامعه ما نرخ فرزندآوری یا (Total fertility rate) در عدد 1.8 است و در برخی از استان‌ها مانند استان گیلان، البرز، مازندران از این عدد پایین‌تر است، این موضوع را به عنوان یک مسئله مورد بررسی قرار دادیم. در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت این موضوع به عنوان یک اولویت به مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی داده شده که چرایی کاهش جمعیت را بررسی کنند تا بتوانیم هم برای مسائل و مشکلات سالمندی و هم برای ریسک فاکتورهای خانواده‌ها و عدم تمایل خانواده‌های جوان به فرزندآوری را بررسی کنیم.

موضوع دیگری که به عنوان تهدید حوزه سلامت شناخته می‌شود «تغییرات اقلیمی» است. امروزه بحث بی‌آبی، تغییرات اقلیم و به تبع آن مباحث امنیت غذایی از بحث‌های جدی حوزه سلامت است. ما در حوزه تحقیقات این را به عنوان یک اولویت در نظر گرفته‌ایم که بتوانیم درباره موضوعاتی از جمله بی‌آبی، ریزگردها، مسمومیت‌های مواد غذایی سبد خانوار تحقیقات جامع انجام دهیم.

موضوع مهم دیگری که به عنوان تهدید سلامت در مرکز تحقیقات ما قرار گرفته است مسئله «رفتارها، سلامت روان، سلامت اجتماعی و اعتیاد» است. مأموریت‌های واگذار شده به دانشگاه‌های علوم پزشکی متأثر از وجود زیرساخت‌های تحقیقاتی و اعضای هیأت علمی و متخصصان مربوطه است. البته واگذاری مأموریت‌ها به این معنی نیست که دانشگاه‌ها کار دیگری انجام ندهند، بلکه این اقدام به معنی هدایت در یک مسیر تحقیقاتی ویژه است.

به همین منظور به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مأموریت دادیم که به این موضوعات بپردازند. در همین زمینه تحقیقات موضوعی درباره «جمعیت و جوانی جمعیت» به دانشگاه‌های کلان منطقه یک مانند گیلان و مازندران واگذار شده است. به طور نمونه دانشگاه علوم پزشکی تهران که دارای زیرساخت تحقیقاتی و هیأت علمی مرتبط است را درباره بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت مأمور کرده‌ایم. نمونه دیگر واگذاری مأموریت تحقیقات درباره امنیت غذایی به انستیتو تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، ضمن اینکه این دانشگاه، مأموریت تحقیق درباره سرطان‌ها را برعهده دارد. تغییر چهره سرطان‌ها از دستگاه گوارش به روده و کلورکتال نیز از جمله اولویت‌های تحقیقاتی است.

در نمونه دیگری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مأموریت تحقیقات درباره بیماری‌های قلب و عروق را برعهده دارد. دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق جنوبی کشور از جمله زاهدان و بندرعباس به دلیل شیوع پرفشاری خون، مأموریت بررسی کنترل و ارزیابی و ریسک فاکتورهای فشار خون را برعهده گرفته‌اند. دانشگاه علوم پزشکی اهواز مسائل ریزگردها و بیماری‌های تنفسی و بیماری‌های ناشی از ریزگردها، نفت و هیدروکربن‌ها و دانشگاه علوم پزشکی دزفول تغییرات اقلیمی را بررسی می‌کنند. دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حوزه داروهای بیولوژی و با فناوری‌های نوین تحقیقات می‌کنند.

* شاخص اعطای مأموریت‌های کلان به دانشگاه‌های علوم پزشکی بر چه مبنایی بوده است؟

به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مسئله محور و متناسب با نیازهای حوزه سلامت، مأموریت داده‌ایم و هر دانشگاهی این کار را توسط مراکز تحقیقاتی خودشان انجام خواهند داد. به این معنی که اگر یک مأموریتی داده شده است پیش از این مرکز تحقیقاتی متناسب با آن مأموریت در آن دانشگاه فعال شده است. ضمن اینکه زیرساخت‌ها و هیأت علمی مرتبط با آن مأموریت هم در آن مرکز وجود دارد.

موضوع دیگری که وعده داده بودیم به سرانجام برسانیم «شبکه‌های تحقیقاتی» بود. ایجاد شبکه به این معنی است که مراکز تحقیقاتی حول یک محور کار کنند. عموم مراکز تحقیقاتی در کشور کارهای ایزوله انجام می‌دهند و هر مرکز هم می‌خواهد اداره خود را تشکیل دهد اما ما در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت سعی کردیم این فضا را تغییر داده و مراکز تحقیقاتی را به سمت شبکه‌سازی ببریم. اکنون هر مرکز تحقیقاتی می‌توانند یک پژوهشکده باشند و هر سه پژوهشکده می‌توانند یک پژوهشگاه باشند.

این تغییر به این منظور انجام شد که مراکز تحقیقاتی با تخصص‌های مختلف در کنار هم قرار بگیرند و هر مرکز تحقیقاتی آزمایشگاه و دستگاه و پرسنل جداگانه نداشته باشد. این تمرکز کمک می‌کند که به هر یک از پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌ها آزمایشگاه جامع داده شود و تجهیزات آزمایشگاهی آنها تکمیل شود تا بتوان با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را داشت.

مسئله دیگری که در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به عنوان تغییرات کاربردی تحقیقات و فناوری ایجاد کردیم، موضوع «عدالت در پژوهش» بود.

برای اولین بار در طول تاریخ ایجاد وزارت بهداشت، بودجه‌های تحقیقات دستگاه‌های اجرایی که به بودجه‌های یک درصد مشهور هستند را میان همه دانشگاه‌ها توزیع کردیم. اسفندماه 1401 بیش از 270 میلیارد تومان به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی متناسب با برنامه داده شد.

* در راستای اجرایی‌سازی شعار سال «رشد تولید؛ مهار تورم» در حوزه تحقیقات علوم پزشکی برنامه‌ای طراحی شده است؟

در راستای اجرایی‌سازی شعار سال «رشد تولید؛ مهار تورم» در حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید بر این است که با کاهش و کنترل بار بیماری‌ها، هزینه‌های نظام سلامت را کم کنیم تا تقاضا بیشتر نشود. ضمن اینکه ما سعی داریم تحقیقات را به سمت پیشگیری ببریم. منتظر نمی‌شویم که انسان‌ها بیمار شوند بلکه تاکید اصلی تحقیقات این است که با اصلاح شیوه‌های زندگی، تغییر تغذیه و مسائل مرتبط با تحرک و کنترل ریسک فاکتورهایی از جمله فشار خون، چربی خون و وزن به سمت پیشگیری حرکت کند. در واقع تحقیقات در این حوزه حمایت می‌شوند تا از بیماری افراد جامعه پیشگیری شود تا هزینه‌های بیماری‌ها نیز به تبع آن کنترل شود.

تولید علم و مرجعیت علمی در علوم پزشکی برای ما در وزارت بهداشت از اهمیت زیادی برخوردار است. تاکید اصلی ما در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر این است که مجموعه تحقیقات و پژوهش‌ها منجر به تولید علم و نگارش مقالات شود تا بتوان به مرجعیت علمی رسید. اما تولید مقاله هدف غایی نیست. اگر پژوهشی منجر به تولید مقاله می‌شود تازه در ابتدای راه قرار دارد و بلکه باید آن را ادامه دهد تا از آن یک محصول دارویی، یک تجهیزات پزشکی، یک پروتکل درمانی، یا یک تغییر در رفتار مردم استخراج شود.

دو شورای عالی تحقیقات و شورای عالی فناوری در وزارت بهداشت برای نخستین بار شکل گرفت، خروجی تصمیمات این شوراها چه بوده است و به چه تصمیماتی انجامیده است؟

ما در راستای سروسامان دادن به تحقیقات در کشور و اینکه نتایج کل تحقیقات در یک بخش متمرکز شود، شورای عالی تحقیقات را در وزارت بهداشت شکل داده‌ایم. ریاست این شورا برعهده وزیر بهداشت است و معاون تحقیقات و فناوری هم نایب رئیس این شورا است. شورا از اعضای حقیقی و حقوقی تشکیل می‌شود، اعضای حقوقی شامل معاونان وزیر و اعضای حقیقی شامل 5 پژوهشگر و نخبگان برجسته کشور هستند.

اعضای شورای عالی تحقیقات در وزارت بهداشت مسئولیت نیازسنجی مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه را برعهده دارند. در حوزه‌های تحقیقاتی مختلف نیازها را دریافت می‌کنیم و متناسب با آن آینده‌پژوهی و آینده‌نگاری می‌شود و سیاستگذاری کلان تحقیقات شامل تحقیقات کاربردی و مسئله محوری انجام می‌شود و نتایج این کار در قالب سیاست‌های تحقیقاتی در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار می‌گیرد.

نکته مهم در این زمینه، برخلاف سنوات گذشته که تحقیقات شکل مستقل از نیازهای کشوری داشت و مدیران مربوطه چندان در جریان پژوهش‌ها قرار نمی‌گرفتند، این تغییر را ایجاد کرده‌ایم که بتوانیم تحقیقات را کاربردی کنیم، معاونت‌های مختلف از جمله درمان، غذا و دارو، بهداشت، آموزش نیازهای پژوهشی خود را در اختیار ما قرار می‌دهند و مصوبات این حوزه هم در اختیار معاونت‌ها قرار می‌گیرد. در ادامه دانشگاه‌ها نیز از این مصوبات آگاه می‌شوند و دانشگاه‌ها متناسب با زیرساخت و اعضای هیأت علمی این اولویت‌ها را اجرایی می‌کند.

در این بخش یک مسئولیت هم برعهده مراکز تحقیقاتی وابسته به سازمان‌ها است. خوشبختانه برخی از این تصمیمات توسط این دسته از مراکز تحقیقاتی اجرایی می‌شود. به طور نمونه اگر بخواهیم در زمینه نیروی انسانی حوزه سلامت تحقیقی داشته باشیم، مرکز تحقیقات معاونت توسعه و مدیریت منابع می‌تواند این مهم را برعهده بگیرد. در نمونه دیگر می‌توان به نحوه حمایت بیمه‌ها اشاره کرد که این کار برعهده مرکز تحقیقاتی سازمان بیمه سلامت است.

در حوزه سلامت موضوعاتی مانند تجویز دارو، درخواست آزمایش و درخواست‌های پاراکلینیکی و تناسب آن با نیازهای بیماران از اهمیت زیادی برخوردار است و بسیاری از همکاران معتقدند که باید در این زمینه نیازهای واقعی مشخص شود، این موضوع یکی از مأموریت‌های تحقیقاتی مهمی است که به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور واگذار کردیم تا در این زمینه مطالعه صورت گیرد.

شورای عالی فناوری سلامت نیز با ریاست وزیر بهداشت و نایب رئیسی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شکل گرفته است. این شورا هم علاوه بر اعضای حقیقی و حقوقی، دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و یک نفر به نمایندگی از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور در این شورا حضور دارند. معاونت علمی ریاست جمهوری ظرفیت بزرگی را برای حمایت طرح‌های تحقیقاتی دارد. این نهاد دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی را از طریق معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مورد حمایت قرار می‌دهد، در واقع حمایت از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری و نظارت بر این حمایت برعهده ما خواهد بود.

از همین رو در نشست مشترک میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور با معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار و مقرر شد به منظور پیشگیری از مطالعات و تحقیقات تکراری، نظارت برعهده وزارت بهداشت باشد. ضمن اینکه نیازسنجی از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت صورت گرفته و در حال حاضر نیازهای اصلی کشور مشخص شده است و اشراف به این مسئله وجود دارد.

* موضوع تولید علم در سال‌های اخیر به یکی از مباحث مهم در نظام علمی کشور بدل شده است، برای افزایش شتاب تولید علمی در علوم پزشکی چه برنامه‌ای دارید؟

یکی از سیاست‌های جدی وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات؛ تولید علم، فناوری و مرجعیت علمی است. تولید علم باید به فناوری منتج شود و در عین حال به مرجعیت علمی دست پیدا کنیم. سرعت تولید علم در حوزه علوم پزشکی در حال حاضر خوب است اما سرعت بیشتری در این زمینه نیاز داریم. عدم کاهش شتاب تولید علم خواسته مقام معظم رهبری و مسئولان رده بالای کشوری است. برای عدم کاهش این شتاب، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها باید در راستای نیاز به تولید علم بپردازند تا بتوانیم موقعیت‌های خودمان را در منطقه و جهان ارتقا بدهیم.

در حوزه نوآوری در سال 2014 رتبه ایران 120 دنیا بوده است اما به تدریج این رتبه ارتقا یافت و در سال 2022 به رتبه 53 دنیا رسیده است و ما در وزارت بهداشت برنامه‌ریزی کرده‌ایم که باید این رتبه را به جایگاه 35 ارتقا بدهیم تا جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان بهبود یابد.

دانشگاه علوم پزشکی تهران تجهیزات پزشکی آموزش پزشکی   اخبار برگزیده
  

اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان را تسویه کردیموزیر نفت گفت: تمام بخش اصلی بدهی‌مان بابت واردات گاز که در دوره‌ها و دولت‌های قبل اتفاق افتاده بود را این دولت تسویه کرد.
ایلنا واردات واردات گاز گاز 

  

واکنش سازمان ملل به بازگشایی سفارت ایران در عربستانسخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.
فردا سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی ایران 

  

حضور آمریکا و انگلیس در عراق اختلالاتی روی روابط ما با عراقی‌ها ایجاد می‌کند‌/ قدرتمندی ایران به غربی‌ها ثابت کرد که نمی‌توانند در منطقه تاثیرگذار باشندیک عضو کمیسیون انرژی گفت: ما باید با دقت بیشتری در عرصه جهانی حرکت کنیم و از این شرایطی که به وجود آمده است، استفاده کنیم. مطمئنا این روی اقتصاد، تولید نفت و بهبود معیشت در جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اوکراین تایوان 

  

شرط عجیبی که نکونام را دوباره از استقلال دور کردابتدا باید رضایت آقای ایکس را بگیری شرط باورنکردنی برای حضور نکو در استقلال!
خانه فوتبال ایران خودرو ایران روزنامه ایران 

  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است/ عربستان، امارات و قطر جزو متقاضیان اقدام اشتراکیفرمانده نیروی دریایی ارتش از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خبر داد و گفت: ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به زودی شکل می‌گیرد.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رزمایش 

  

بمب خبری در فوتبال ایران/ بیرانوند با رونالدو هم‌تیمی می‌شود؟علیرضا بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی و پرسپولیس مورد توجه دو باشگاه عربستانی قرار گرفته است.
خانه فوتبال تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

مکاتبه مالیاتی دولت با شورای نگهبان و مجمع تشخیصوزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد.
ایلنا دولت شورای نگهبان بازار کار 

  

دربی؛آخرین حضور ساپینتو در استقلال|تمدید فقط با قهرمانیبازی آخر ریکاردو روی نیمکت استقلال! شاید ... با قرارداد یا بدون قرارداد، ساپینتو پنج شنبه می رود
خانه فوتبال دربی ایران خودرو خودرو 

  

رئیس قوه قضائیه دستور داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی عناصر ضدانقلاب را شناسایی و معرفی کنندرئیس قوه قضائیه گفت: امروز در برخی از این ناهنجاری‌ها، دست دشمن برای ضربه زدن به نظام آشکار است؛ بر همین اساس دستگاه‌های اطلاعاتی ما باید این جریانات سازمان‌یافته را که با عناصر ضدانقلاب مرتبط هستند، شناسایی و معرفی کنند.
مثلث قوه قضاییه اینستاگرام تورم 

  

خبر خوش به خریداران خودرو | قیمت خودروهای داخلی اعلام شدامروز هشتم خرداد ماه 1402، قیمت خودرو طبق معمول روزهای گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. با این حال تعداد محدودی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.
مثلث بهاره رهنما خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

آخرین وضعیت کرونا در کشور/ 15 بیمار جدید بستری شدندمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آخرین وضعیت کرونا در کشور را تشریح کرد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

ریزش غافلگیرکننده و یک میلیونی قیمت سکه|ریزش شدید طلاسکه 27 میلیون شد|ریزش یک میلیونی قیمت سکه ظرف یک روز
خانه فوتبال هواشناسی وام مسکن وام 

  

تداوم روند کاهش قیمت دلاروضعیت بازار ارز نشان می‌دهد که در ساعات گذشته روند قیمت‌ها مانند روزهای گذشته نزولی بوده است و هر دلار امروز به 49 هزار و 100 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار مبادله ای امروز افت محدودی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس از زیان 21 هزار میلیارد تومانی این گروه خودروسازی خبر داد.
اقتصادنیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

بر اساس تصمیم اخیر شرکت بهمن موتور، وانت کارا تک کابین 2000cc و وانت دو کابین 2000cc با روش بورس کالا در 23خرداد ماه فروخته می‌شود.
اقتصادنیوز بورس کالا ماه 

  

هفته آینده، دور جدید فروش وانت کارا دربورس کالابهمن موتور وانت کارا را در 23 خرداد ماه به فروش می‌رساند. بر اساس تصمیم اخیر این شرکت، وانت کارا تک کابین 2000cc و وانت دو کابین 2000cc با روش بورس کالا فروخته می‌شود.
مملکت‌آنلاین بورس کالا ماه تولید 

  

جزئیات عرضه کشنده امپاور و کامیون فورس در بورس کالاکشنده امپاور BD500 و فورس 6 تن روز یکشنبه 28 خرداد با قیمت پایه 4 میلیارد و 230 میلیون تومان و یک میلیارد و 437 میلیون تومان در بورس کالا عرضه می‌شود.
برنا بورس کالا قیمت 

  

عشقی: مانعی در ورود خودرو به بورس کالا وجود نداردرییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بازار از منظر بنیادی با هیچ مشکلی روبرو نیست، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا به شرکت‌ها بستگی دارد و هیچ مانعی برای عرضه شرکت‌ها وجود ندارد.
فردا خودرو درآمد سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

قیمت خودرو روبه کاهش است | سرگیجه در بازار خودرواخبار خوش سیاسی امروز که کاهش نرخ دلار را به همراه داشت موجب شد تا قیمت خودرو هم در بازار شکل کاهشی به خود گیرد و با این شرایط شاهد افت قیمت در میان سایپایی‌ها و پرطرفدارهای ایران خودرو بودیم.
شما‌نیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

افت شدید قیمت سکه و طلا در بازار / سکه وارد کانال 27 میلیونی شدهر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید به قیمت 27 میلیون و 897 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت سکه و طلا بهار 

  

سکه در آخرین روز هفته ارزان شد | قیمت سکه در کانال 28 میلیونیقیمت سکه در پایان هفته سوم خرداد نسبت به روز روز گذشته کاهش یافت و وارد کانال 28 میلیون تومان شد.
فردا خودرو قیمت بهار