ایلنا   |  اجتماعی  |  

تعطیلی واحدهای تولید شن و ماسه تهران در روزهای پنجشنبه و جمعه

جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در استانداری تهران تشکیل شد.

تعطیلی واحدهای تولید شن و ماسه تهران در روزهای پنجشنبه و جمعه

جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران در استانداری تهران تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این جلسه که به ریاست «عابد ملکی»، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران برگزار شد، «سعید محمودی»، مدیر کل محیط زیست استان تهران، «غلامحسین آرام»، معاون عمرانی استاندار تهران، «منصور درجاتی»، مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران، «شهریار افندی زاده»، قائم مقام شهرداری تهران، «مهدی کمری»، کارشناس بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نمایندگانی از پلیس راهور و دیگر دستگاه‌های مربوطه در حوزه آلودگی هوای تهران حضور داشتند.

در این جلسه با بررسی نقش آلایندگی تردد کامیون‌های سنگین، آلاینده‌های متحرک و تاثیر تعطیلی مدارس در آلودگی هوای تهران نظراتی از سوی مقامات مربوطه مطرح شد.

غلامحسین آرام، معاون عمرانی استانداری تهران در این جلسه گفت: شرایط مان نسبت به سال گذشته حاد نیست. ما در آذرماه وارونگی هوا و سرما داریم و کارکردن وسایل گرمایشی و ادارات دولتی و غیردولتی و منازل مسکونی این شرایط را ایجاد می‌کند. یکی از راهکارهایی که باید روی آن مانور بدهیم کنترل ترافیک در مواقع خاص است. روز دوشنبه باید از روز قبل محدودیت‌های ترافیکی را جبران می‌کردیم که این شرایط ایجاد نشود.

او افزود: روی مدارس نمی‌شود مانور داد که تعطیل کنیم. نمی‌توان تقصیر را به گردن مدارس انداخت چون هنوز 30 درصد ظرفیت مدارس فعال است. چیزی حدود 4.5 میلیون موتور سیکلت در تهران فعالیت می‌کند. فکری برای موتورسیکلت‌ها در تهران، خودروهای سبک و سنگین باید داشته باشیم. خودروهای سنگین یکی از عوامل عمده آلایندگی است. روزانه 150 هزار متر معکب نخاله از تهران با کامیون‌های مستهلک از تهران حمل می‌شود.

مهدی کمری، در این جلسه گفت: کرونا با این درگیری‌هایی که داشت، در دنیا در دو سال گذشته 4.5 کشته داده است درحالی که آلودگی هوا سالانه 8 میلیون نفر کشته می‌دهد. ما سه هزار مرگ در تهران به دلیل آلودگی هوا در یک سال داشته ایم.

سعید محمودی، مدیر کل اداره محیط زیست استان تهران در این جلسه گفت: براساس آخرین سیاهه از میزان ذرات معلق در هوا، منابع متحرک 61 درصد را به خودشان اختصاص می دهند. از این 61 درصد، 15 درصد مربوط به کامیون‌هاست که بیشترین آلایندگی را دارند. اگر می خواهیم کاری انجام دهیم اول روی کامیون‌ها و اتوبوس‌های سرویس اگر تمرکز کنیم حدود 25 درصد آلودگی را کاهش داده ایم. مدارس هنوز باز نشده‌اند و به اختیار هیات امنا و مدیران است، فکر نمی کنم مدارس نقشی در این مسائل داشته باشند. اولین گام مربوط به کامیون‌ها و اتوبوس‌های سرویس باید باشد.

او افزود: آخرین بررسی ما از حجم ترافیک تهران نشان می دهد، 18 درصد در پیک ترافیک بعد از ظهر است و نه صبح. که یک علت آن منع تردد شبانه بود که لغو شد. فشردگی در این زمان زیاد است که باید کم شود. مدارس اگر باز شوند به پیک صبح ترافیک وارد می شود.

نماینده پلیس راهور در این جلسه در واکنش به گفته‌های دیگر مسئولان حاضر درخصوص تاثیر کامیون‌های سنگین در آلودگی هوای تهران و لزوم ممنوعیت موقت تردد آن‌ها گفت: تردد وسایل حمل و نقل نسبت به سال 99 و 98 درصد حدود 20 درصد بیشتر شده است. اما به دلیل کرونا اقبال به حمل و نقل شخصی بیشتر شده و فکر می کنم اگر فکری نکنیم وضع بغرنج‌تر خواهد بود. عملا محدود کردن کامیون توسط پلیس مخصوصا در شب امکانش نیست. از طریق اتحادیه تبلیغات و فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی شود عملکرد بهتری خواهد داشت. اینکه در بزرگراه‌ها شب پلیس جلوی آن‌ها را برگیرد فکر می کنم به نتیجه نمی رسد و اقدامی است که عملا امکان اجرای آن نیست. باید اقدامات بلند مدت‌تری دراین زمینه انجام شود.

عابد ملکی، معاون عمرانی استان در این جلسه با اشاره به راهکارهای مسئولان حاضر در این جلسه گفت: بعضی از فرمایشات دوستان مربوط به کارگروه اصلی آلودگی هواست و اینجا کارگروه اضطراری است. جلسات اصلی کارگروه آلودگی هوا به طور منظم با حضور آقای استاندار تشکیل می شود.

ملکی گفت: تعدادی از مصوبات به حالت تکرار افتاده و صرفا از نظر اداری ابلاغ‌هایی صورت می گیرد. باید بررسی شود که اگر تذکر و اقدام اجرایی لازم است، انجام شود.

در انتهای جلسه سعید محمودی، مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران در توضیح موارد پیشنهادی برای کمیته اضرار آلودگی هوای تهران گفت: اولین کار که باید انجام دهیم جلوگیری از تردد شبانه کامیون هاست. کامیون‌ها با مصرف سوخت گازوئیل که منشا اصلی تولید ریزآلاینده‌های کمتر از 2.5 میکرون است، از مهم‌ترین منابع آلودگی متحرک هستند.

او افزود: جلوگیری از واحدهای صنعتی تولید شن و ماسه موضوع مهم دیگری است که وظیفه ماست و بارها و بارها انجام شده و خواهد شد و از طرفی جلوگیری از تردد و خودروهای فاقد معاینه فنی و دودزا نیز باید انجام شود. استقرار واحد سیار امور پزشکی نیز از جمله مواردی است که باید به آن پرداخته شود.

او در ادامه افزود: ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها نیز حتما باید لحاظ شود.در سال‌های گذشته همواره شایعات مصرف مازوت در کشور به گوش می‌رسید این در حالیست که میزان مصرف مازوت در کشور تنها سه درصد اعلام می‌شود. اگر این رقم صحت داشته باشد همین 3 درصد نیز در روزهایی مصرف می‌شود که هوا پایدار است و آلودگی بیشتر و شدیدتر خواهد شد.

محمودی در پایان با اشاره به مدت اجرای این مصوبات گفت: مصوبات جلسه امروز تا روز شنبه ششم آذر ماه است و بسته به شرایط تغییر خواهد کرد.

عابد ملکی در انتهای این جلسه گفت: واحدهای صنعتی تولید شن و ماسه روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل خواهند بود.

انتهای پیام/

تعطیلی مدارس تولید پلیس راهور   اخبار برگزیده
  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  

شروط قاطع ایران در مذاکرات وین برای آمریکافارس | تیم مذاکره‌کننده ایرانی در حالی روز دوشنبه در وین با گروه 1+4 مذاکرات را برای رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا آغاز می‌کند که بحث دریافت خسارت و تضمین از آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام برگ‌های برنده‌ای است که در اختیار این تیم قرار دارد.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  اخبار داغ
  

توانستیم به 85 درصد تک دوز واکسیناسیون کرونا در کشور برسیم/ سویه جدید را به شدت رصد می‌کنیموزیر بهداشت گفت: ما امروز توانستیم به 85 درصد تک دوز برسیم. در برخی استان‌ها 92 تا 93 واکسیناسیون تک دوز انجام دادند. در 70 درصد دو دوز انجام شده است و در برخی استان‌ها تا 87 درصد واکسیناسیون دو دوز انجام شده است.
ایلنا وزارت بهداشت واکسیناسیون درمان 

  

شناسایی سویه جدید کرونا در اروپاسه کشور آلمان، انگلیس و جمهوری چک از شناسایی افراد مبتلا به سویه جدید آفریقایی اُمیکرون در کشورشان خبر دادند.
۵۵ آنلاین آلمان انگلیس آفریقای جنوبی 

  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

نشانه های اصلی ابتلا به کرونای آفریقاییرئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی گفت: سویه جدید اُمیکرون ویروس کرونا بیماری خفیف با علائمی مانند دردهای عضلانی و احساس خستگی به مدت یک یا 2 روز همراه است و تاکنون افراد مبتلا کمبود چشایی یا بویایی را گزارش نکردند.
گسترش سازمان بهداشت جهانی آفریقای جنوبی کانادا 

  

واکسیناسیون علیه کرونا یک حماسه ملی بود/احتمال ورود سویه آفریقایی به گزارش خبرنگار مهر، بهرام عین اللهی، روز یکشنبه در همایش ملی «ره آورد خدمت» در مرکز همایش‌های رازی، افزود: ما توانستیم با مدد الهی از فاجعه کرونا نجات پیدا کنیم. روزانه 700 مرگ و میر کرونایی داشتیم و این دردناک بود. وی با اشاره به همراهی مردم و مسئولان، دستگاه‌های مختلف، نیروهای انتظامی و بسیج در مقابله با کرونا، گفت: واکسیناسیون یک حماسه ملی بود. وزیر بهداشت ادامه داد: دنیا در…
مهر واکسیناسیون خبرنگار درمان 

  

هشدار یک نماینده مجلس درباره درگیری کشورمان با کرونای آفریقاییرییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به سویه آفریقایی کرونا گفت: اینکه فکر کنیم این سویه از ویروس به ما نمی‌رسد، دور از ذهن است و امکان درگیری کشور ما هم زیاد است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس رئیس جمهور 

  

واکسیناسیون کرونا یک حماسه ملی بود/ واکنش به ورود سویه آفریقایی به گزارش خبرنگار مهر، بهرام عین اللهی، روز یکشنبه در همایش ملی «ره آورد» در مرکز همایش‌های رازی، افزود: ما توانستیم با مدد الهی از فاجعه کرونا نجات پیدا کنیم. روزانه 700 مرگ و میر کرونایی داشتیم و این دردناک بود. وی با اشاره به همراهی مردم و مسئولان، دستگاه‌های مختلف، نیروهای انتظامی و بسیج در مقابله با کرونا، گفت: واکسیناسیون یک حماسه ملی بود. وزیر بهداشت ادامه داد: دنیا در…
مهر واکسیناسیون خبرنگار درمان 

  

ماراتن برجام و قیمت دلار /پیش بینی قیمت دلار امروزاقتصادنیوز: با نزدیک شدن به مذاکرات هسته ای معامله گران دلار ترجیح می دهند محتاطانه تر رفتار کنند.
اقتصادنیوز قیمت دلار هسته ای 

  

امکان درگیری کشور ما با سویه جدید کرونا زیاد استسلامت نیوز:رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به سویه آفریقایی کرونا که اخیرا نگرانی هایی را در دنیا ایجاد کرده است، گفت: اینکه فکر کنیم علی رغم تمام کارهایی که انجام می دهیم این سویه از ویروس به ما نمی رسد، دور از ذهن است و امکان درگیری کشور ما هم زیاد است. پس رعایت جدی پروتکل ها بسیار مهم است...
سلامت‌نیوز درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ماسک 

  

آخرین آمار واکسیناسیون کرونادر این اینفوگرافیک، آمار واکسیناسیون کرونا و درصدهای مربوط به هر کشور و همچنین وضعیت ایران را مشاهده خواهید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون ایران 

  

تا کی برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا فرصت داریم؟یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به لزوم تزریق دوز دوم واکسن کرونا (corona) خاطرنشان کرد:نهایت فاصله تزریق میان دو دوز در انواع واکسن های کرونا متفاوت است.
۵۵ آنلاین ماه 

  

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 7 آذر‌ماه / روند نزولی قمیت‌هاقیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 26.715 هزار تومان رسید.
برنا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

کرونا به کاهش این بیماری کمک کردسلامت نیوز: با کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی، احتمال شدت یافتن آنفولانزای فصلی در نیمکره شمالی وجود دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دو ماه از فصل پاییز در نیمکره شمالی می گذرد. فصل پاییز در کنار تمامی زیبایی های ظاهری که دارد به معنای شروع آنفلوانزای فصلی است. متخصصان درباره همزمانی همه گیری کرونا و آنفلوانزای فصلی هشدار می دهند...
سلامت‌نیوز سلامت زیبایی ماه 

  

هشدار به واکسن نزده ها درباره جهش جدید کروناسویه‌ جدید کرونا با سرعت فراگیری بالاتر از سویه‌های قبلی از آفریقای جنوبی در حال انتشار است و این خبر هشداری برای واکسن نزده هاست.
گسترش آفریقای جنوبی ویروس ایران