با حذف دلار 4200 تومانی سفره‌های ایرانیان چقدر کوچک شد؟+نمودار

اقتصادنیوز: کالاهای حذف شده از سبد دریافت ارز ارزان، خرج سفره‌های مردم را چقدر افزایش دادند؟ گزارش نیمه نخست امسال مرکز آمار نشان می‌دهد که تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده در این مدت 6/10 درصد بوده است.

با حذف دلار 4200 تومانی سفره‌های ایرانیان چقدر کوچک شد؟+نمودار

به گزارش اقتصادنیوز گروهی اعتقاد داشتند حذف 4200 هزینه سفره مردم را به شدت افزایش می‌دهد. اما آمارها نشان می‌دهد که در نیمه نخست امسال از 6 خوراکی که در لیست حذفی‌ها قرار گرفتند، نیمی از آنها کمتر از 5 درصد افزایش قیمت داشتند و افزایش قیمت دو کالا در سطح تغییرات شاخص کل بود. تنها کالایی که بیش از میانگین رشد قیمت داشته چای خارجی بوده است. این کالا در پایان نیمه نخست نسبت به ابتدای سال تورم 70 درصدی را ثبت کرده است. نکته قابل تامل درخصوص تورم قیمت چای این است که نرخ ارز تخصیصی به چای 200 درصد افزایش پیدا کرده اما تغییر قیمت آن در سطح 70 درصد بوده است. بنابراین این شکاف نیز می‌تواند شاهدی از کم‌اثری تخصیص دلار 4200 باشد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که اختصاص ارز ارزان بیش از اینکه به کاهش هزینه سفره‌های مردم کمک کند، پتانسیل افزایش رانت و فربه کردن دلالان را ایجاد کرده است. بنابراین باید سیاست‌های حمایتی به‌گونه‌ای انجام شود که با دقت بیشتری به هدف اصابت کند و رانت نصیب عده‌ای خاص نشود.

بررسی تورم نیمه نخست سال جاری در گروه‌های خوراکی نشان می‌دهد که حذف ارز 4200 تومانی از خوراکی‌ها اثری روی افزایش قیمت آنها نداشته است. از ابتدای سال چهار گروه گوشت قرمز، کره، حبوبات و چای از لیست دریافت ارز 4200 تومانی حذف شده‌اند، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد 6 ماهه قیمت‌های این گروه‌ها کمتر از رشد متوسط قیمت‌ها (تورم) در 6 ماه نخست سال‌جاری بوده است. از سوی دیگر اگرچه در 6 ماهه نخست سال‌جاری در برخی از گروه‌های خوراکی مانند روغن مایع و شکر افزایش قیمت در حد 7/ 7 درصد و 4/ 1 درصد بوده، اما تغییرات قیمتی آنها در یک سال منتهی به شهریور ماه سال جاری 34 درصد و 7/ 50 درصد است. بنابراین این کالا‌ها که هنوز در دایره ارز بگیران 4200 تومانی قرار دارند، افزایش قیمت قابل‌توجهی را در یک سال اخیر ثبت کرده‌اند. این دو  موضوع نشان می‌دهد که حذف یا تخصیص ارز ترجیحی هدف تورمی سیاست‌گذار را برآورده نکرده است.

بالاترین رشد قیمتی در 6 ماه

بررسی آمارهای منتشرشده توسط مرکز آمار کشور نشان می‌دهد که در 6 ماه نخست سال‌جاری از میان 24 قلم خوراکی منتشرشده، 17 قلم بالای یک درصد تورم مثبت داشته‌اند. از سوی دیگر 6 گروه نیز تورم‌های منفی ثبت کرده‌اند.  روند 6 ماهه تورم خوراکی‌ها نشان می‌دهد که در میان 17 خوراکی با تورم بیشتر از یک درصد، پرتقال محصول داخل بیشترین افزایش قیمت را داشته است. البته این افزایش به‌دلیل اینکه پرتقال در شهریور ماه میوه نوبرانه محسوب می‌شود، قابل‌توجیه است. تورم این میوه در شهریور ماه به نسبت اسفند ماه سال گذشته حدود 3/ 109 درصد بوده است. اما دومین خوراکی با تورم بالا، چای خارجی بسته‌ای بوده است. آمارها نشان می‌دهد که چای خارجی در مدت شش ماه حدود 2/ 71 درصد رشد قیمت داشته است. یعنی از حدود 32 هزار تومان در اسفند ماه سال گذشته به حدود 55 هزار تومان در شهریور ماه سال‌جاری رسیده است.

برنج ایرانی نیز از دیگر اقلامی بوده است که در نیمه نخست سال‌جاری از رشد قیمتی قابل‌توجهی برخوردار بوده است. آمارها نشان می‌دهد که هرکیلو برنج ایرانی از حدود 16 هزار و 600 تومان در اسفند ماه سال گذشته به قیمت 23 هزار و 200 هزار تومان در شهریور ماه سال‌جاری رسیده که رشدی در حدود 40 درصد را ثبت کرده است. این درحالی است که قیمت برنج خارجی درجه یک در مدت مذکور تغییری نکرده است. البته یکی از اقلامی که به آن ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد، برنج خارجی است که به‌نظر می‌رسد اختصاص این ارز در کنترل قیمت این کالای خارجی موثر بوده است. رشد نقطه به نقطه قیمت برنج خارجی نیز در مدت یک سال حدود 9/ 7 درصد بوده که از تورم نقطه به نقطه کل کمتر است.  در میان گروه سبزی‌های تازه نیز بیشترین افزایش قیمت به سیب‌زمینی تعلق داشته است. آمار‌ها نشان می‌دهد که در مدت 6 ماه قیمت سیب‌زمینی رشد حدود 7/ 32 درصدی را تجربه کرده است. رشد نقطه به‌نقطه این محصول حدود 101 درصد بوده است. یعنی در مدت یک سال قیمت هر کیلو سیب‌زمینی حدود دو برابر شده است. البته فصل پاییز زمان برداشت سیب‌زمینی بوده و افزایش عرضه این محصول احتمالا باعث کاهش قیمت آن خواهد شد.

گرانی غیرمنتظره در لبنیات

در نیمه نخست سال‌جاری، گروه لبنیات شاهد افزایش قیمت قابل‌توجهی بوده است. قیمت شیر پاستوریزه در مدت مذکور هزار تومان افزایش داشته که رشد آن حدود 1/ 22 درصد است. این افزایش تقریبا در قیمت ماست پاستوریزه نیز قابل مشاهده است. در مدت 6 ماه، پنیر ایرانی نیز حدود 18 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. این افزایش در حالی رخ داده است که به خوراک دام ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد. برخی از شرکت‌های لبنیاتی دلیل افزایش قیمت خود را بهره‌گیری از تکنولوژی‌های بهتر برای افزایش ماندگاری شیر اعلام کرده‌اند. اما به‌نظر می‌رسد این افزایش در مقایسه با تورم 6 ماهه که حدود 10 درصد بوده است چندان قابل‌توجیه نیست.

اخراجی‌ها از لیست ارز ارزان

بررسی رشد قیمتی در نیمه نخست سال‌جاری نشان می‌دهد که در گروه گوشت قرمز، گوشت گوسفند 5 درصد و گوشت گاو و گوساله، 8/ 2 درصد افزایش قیمت داشته است. این درحالی است که رشد نقطه به‌نقطه قیمت این دو خوراکی به ترتیب 5/ 79 درصد و 5/ 67 درصد بوده است. از سوی دیگر از ابتدای سال‌جاری وارد‌کنندگان گوشت گوسفند، گاو و گوساله از ارز 4200 تومانی برخوردار نبوده‌اند. بنابراین این آمار نشان می‌دهد که حذف ارز 4200 تومانی اثر چندانی بر افزایش قیمت گروه گوشت قرمز نداشته است. البته افزایش عرضه محصولات داخلی نیز می‌تواند بر تعادل بازار گوشت قرمز موثر باشد.

گروه حبوبات که شامل لوبیا چیتی و عدس است در مدت 6 ماه تورم دو رقمی داشته است. آمارهای مرکز آمار کشور نشان می‌دهد که در نیمه نخست سال‌جاری قیمت هر کیلو لوبیا چیتی 5/ 15 درصد رشد داشته است. براساس این آمار قیمت هر کیلو لوبیا چیتی در اسفند ماه حدود 14 هزار و 500 تومان بوده است که در شهریور ماه به حدود 16 هزار و 700 تومان رسیده است. در این گروه قیمت عدس نیز تقریبا شرایط مشابهی داشته است. قیمت هر کیلو عدس در مدت 6 ماه حدود هزار تومان افزایش داشته که رشدی حدود 2/ 12 درصدی را رقم زده است. البته براساس اخبار منتشرشده، از ابتدای امسال گروه حبوبات نیز از گرفتن ارز 4200 محروم شدند. البته آمارها نشان می‌دهد که قیمت لوبیا چیتی و عدس در مدت یک‌سال منتهی به شهریور ماه به ترتیب حدود 31 درصد و 19 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.  کره نیز از دیگر حذفیات لیست ارز 4200 تومانی بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رشد قیمتی این کالا در نیمه سال‌جاری 6/ 1 درصد بوده که به نسبت رشد متوسط سطح عمومی قیمت‌ها در مدت 6 ماه کمتر بوده است.

چهارمین کالا، چای خارجی بوده که به‌نظر می‌رسد به تازگی از دریافت ارز ارزان محروم شده است. قیمت این کالا در مدت 6 ماه رشد بالای 70 درصد را تجربه کرده است.

دیابت در گروه قندی‌ها

گروه قند و شکر نیز در نیمه نخست سال‌جاری افزایش قیمت داشته است. در این گروه، هر کیلو قند از قیمت 6هزار و 800 تومان از اسفند ماه سال گذشته به حدود 7 هزار و 600 تومان در شهریور ماه رسیده است. این افزایش قیمت در حدود 4/ 11 درصد بوده است. رشد قیمتی قند در مدت یک سال منتهی به شهریور نیز حدود 4/ 55 درصد بوده است. البته در مورد شکر وضعیت فرق می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که در مدت 6 ماه نخست سال‌جاری، قیمت هر کیلو شکر حدود 4/ 1 درصد رشد داشته است. شکر از اقلامی است که در لیست دریافت ارز 4200 تومانی قرار دارد. با این وجود قیمت شکر از شهریور سال گذشته تا شهریور امسال حدود 7/ 50 درصد رشد کرده است. روغن مایع  نیز همچنان از ارز 4200 تومانی بهره‌مند می‌شود، در حالی که تورم 6 ماهه این کالا 7/ 7 درصد و تورم سالانه آن بیش از 30 درصد بوده است. به‌نظر می‌رسد اختصاص ارز ترجیحی اثر چندانی بر کنترل قیمت این دو کالا نداشته است.

کاهش قیمت گوجه، افزایش قیمت رب!

رب گوجه‌فرنگی از کالاهایی است که قیمت آن تحت‌تاثیر عوامل مختلفی است. مواد اولیه آن که گوجه‌فرنگی است در مدت شش ماه 5/ 44 درصد کاهش قیمت داشته است، اما این عامل تاثیر زیادی روی قیمت رب گوجه‌فرنگی نداشته است. چون عواملی مانند قیمت نیروی کار، انرژی به‌کار رفته در تولید کالا، تکنولوژی، حمل‌ونقل و ... بر تعیین قیمت این کالا موثر است. آمارها نشان می‌دهد که در مدت 6 ماه نخست سال‌جاری، قیمت هر قوطی یک کیلویی رب گوجه‌فرنگی، 2/ 11 درصد رشد داشته است. رشد قیمت این کالا در مدت یک‌سال منتهی به شهریور ماه حدود 9/ 134 درصد بوده است. اگرچه قیمت گوجه‌فرنگی کاهش داشته و قیمت انرژی و دستمزد نیروی کار زیر 20 درصد رشد داشته، اما گروه کنسروسازان معتقدند که ملزوماتی مانند قوطی، درب آسان بازشو،‌ کارتن و شیرینگ با افزایش قیمت مواجه بوده و این عوامل سبب افزایش قیمت رب گوجه‌فرنگی شده است.

بعد از گوجه‌فرنگی که در شش ماه نخست سال‌جاری بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده، پیاز رتبه دوم را دارد. قیمت هر کیلو پیاز در اسفند سال گذشته، 4 هزار و 500 تومان بوده که در شهریورماه سال‌جاری به قیمت 2هزار و 900 تومان کاهش پیدا کرده است. این کاهش قیمت در حدود 3/ 37 درصد بوده است. خیار کالای دیگری است که با کاهش قیمت مواجه بوده است. این کالا در شش ماه ابتدایی سال حدود 28 درصد از قیمت خود را از دست داده است. مرغ و تخم مرغ نیز کاهش قیمتی در حدود 7 درصد را در مدت مذکور تجربه کرده است.

به‌طور کل آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد که کاهش قیمت‌ها که در گروه میوه‌ها و سبزیجات رخ داده دلیل فصلی داشته و به علت افزایش عرضه این محصولات بوده است. افزایش قیمت برخی کالاها مانند چای به‌دلیل حذف آنها از لیست دریافت ارز 4200 تومانی بوده است. اما کالاهایی مانند گوشت قرمز و کره پس از حذف از لیست ارز ارزان رشد قیمتی چندانی را تجربه نکرده‌اند. در این میان، رشد قیمتی برخی از کالاها مانند رب گوجه‌فرنگی و برنج ایرانی نیز چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. برنج ایرانی در شش ماه نخست سال‌جاری رشد 40 درصدی را تجربه کرده؛ درحالی‌که رشد متوسط سطح عمومی قیمت‌ها در مدت 6 ماه حدود 10 درصد بوده است. از سوی دیگر این گزارش نشان می‌دهد که اختصاص ارز 4200 تومانی به برخی از کالاها مانند شکر و روغن اثر چندانی بر کنترل قیمت آنها در یک سال گذشته نداشته است؛ زیرا در یک‌سال منتهی به شهریور ماه قیمت آنها بیشتر از 30درصد رشد کرده است.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

دلار ارز نرخ ارز   اخبار برگزیده
  

پیش فروش امروز 5 محصول پرتقاضای ایران خودرو (قیمت ها)ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید پیش‌فروش محصولات خود را اعلام کرد. این پیش‌فروش از ساعت 11 صبح امروز آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رئیس‌جمهور مرتکب جرم شده و باید برکنار شودرئیس امر به معروف و نهی از منکر برای رئیس جمهور درخواست 2 سال حبس کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور جرم 

  

دولت برای مساعدت به 18 میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها نداردعضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در حال حاضر یارانه نقدی شامل حال تمام جمعیت کشور می‌شود و شاید در این مقطع دولت به دنبال سازماندهی این یارانه‌ها و پرداخت هدفمند آن به جمعیت 18 میلیون خانوار دهک‌های کم درآمد است.
ایلنا دولت حذف یارانه یارانه 

  

6 خودروی ارتقا یافته در راه بازار ایران (عکس)در روزهایی مشتریان داخلی مدت‌هاست با خودروی جدید روبرو نشده‌اند، خودروسازان وعده عرضه مدل‌های تغییر شکل یافته را می‌دهند. مدل‌هایی که بر اساس آنچه سال‌هاست در بازار ایران حضور دارند طراحی و مهندسی شده‌اند. البته تا اینجای کار برخلاف تمام حرف و حدیث‌ها هنوز خبری از عرضه این محصولات به اصطلاح جدید نیست و عرضه آنها اغلب به پایان سال موکول شده است.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وکیل «بابک زنجانی»: از پرونده موکلم بهره برداری سیاسی می شودوکیل «بابک زنجانی» گفت: در طول 6 سال گذشته به کرات شاهد بودیم با اینکه پرونده موکلم قضایی است اما بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی از این پرونده می‌شود و غلبه انگیزه‌های سیاسی که می‌تواند مفسده‌انگیز باشد، بروز می‌کند.
مثلث بابک زنجانی بازداشت رجل سیاسی 

  

ترامپ تنش با ایران را نمی خواهد؛ او دنبال راه حل سیاسیستسفیر جدید آمریکا در امارات متحده عربی گفت، دولت ترامپ متعهد به کاهش تنش‌ها با ایران از طریق سیاسی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن در تمامی شهرهای جدید از جمله شهرهای اطراف تهران، هفت تا هشت روز دیگر آغاز می‌شود.
نامه نیوز مسکن تهران شهرسازی 

  

شایعه افزایش قیمت بنزین رد شداقتصادنیوز :در پی انتشار شایعاتی در بعضی از شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت بنزین، شرکت ملی پخش و پالایش فراورده‌های نفتی توضیحاتی را ارائه کرد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

چَت جنجالی ملایی با فدراسیون جهانیفدراسیون جهانی جودو بخش‌هایی از "چت" ماه‌ها قبل سعید ملایی با مسئولان فدراسیون جهانی را در اختیار مسئولان ایرانی قرار داده که حکایت از علاقه و تلاش وافر این جودوکار پیش از پناهندگی‌اش برای قبول تابعیت کشوری دیگر دارد./ایسنا
مستقل‌آنلاین جودو ماه 

  

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است.
نامه نیوز مایک پمپئو سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  اخبار داغ
  

طرح «گام» در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح خواهد شد/ کاهش مداوم تورم توام با مدیریت نقدینگی استرییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: آمارها نشان دهنده تامین 24 میلیارد دلار در سال جاری برای واردات است و این خود موید موفقیت کشور در کاستن از فشار تحریم‌ها است ضمن آنکه روند بازگشت ارز حاصل از صادرات نیز رو به افزایش است.
ایلنا شورای پول و اعتبار پول تورم 

  

نحوه مبارزه توئیتر با «دیپ فیک» مشخص شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، توئیتر پیش نویس دستورالعملی را در وبلاگ خود منتشر کرده که نشان می دهد این شرکت چگونه می خواهد با ویدئوهای دیپ فیک یا جعل عمیق را شناسایی کند و به حذف آنها کمک کند. دستورالعمل یادشده سیاست های توئیتر را هم در این زمینه مشخص کرده است. در سند یادشده ویدئوهای جعل عمیق یک ابزار رسانه ای مصنوعی و دستکاری شده توصیف شده اند که می توانند در قالب عکس،…
مهر توئیتر دستورالعمل وبلاگ 

  

رئیس اداره فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو درباره فروش چلوکباب های ارزان قیمت توضیح داد.
صراط قیمت کار وزارت بهداشت 

  

جلودارزاده: اصلاح‌طلبان کارکرد خود را از دست داده‌اند/ مجلس کارآمد با ایده و شایسته‌سالاری شکل می‌گیردعضو فراکسیون امید مجلس معتقد است که اصلاح‌طلبان در چند سال گذشته کارکرد اصلی خود را از دست داده اند و در سیستم فعلی جذب شده‌اند.
تسنیم اصلاح طلبان تهران انتخابات مجلس 

  

رئیس‌جمهور بجای آینده‌نگری بگوید دولت چه دستاوردی در مبارزه با فساد داشته؟واکنش امیر خجسته، نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس به صحبت‌های رییس جمهور در جمع مردم یزد!
مستقل‌آنلاین دولت 

  

تاج: همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی و ارزشی کشور با فوتبال میانه خوبی دارند/ با تهدید کار فوتبال درست نمی‌شودرییس فدراسیون فوتبال در نشست کمیته صیانت از ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی ورزشی گفت: باشگاه مسئول اصلی حفظ شئون فوتبال و تماشاگران است.
برنا مهدی تاج ورزش فوتبال 

  

شفافیت و مدیریت تعارض منافع لازمه مبارزه با فساد است / مبارزه با فساد نباید جناحی شود حمیدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تأکید بر اینکه لازمه مبارزه با فساد، شفافیت و مدیریت تعارض منافع است، گفت: بسیاری از فسادها به خاطر تعارض منافع صورت می گیرد و موارد متعددی پیش می آید که دستگاه یا مدیری می خواهد درباره موضوعی تصمیم بگیرد اما خودش در آن موضوع منفعت دارد که این باعث بروز فساد می شود. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس…
خانه‌ملت مجلس شورای اسلامی قوه قضاییه دولت 

  

جناب رئیس‌جمهور اگر برای مبارزه با بی‌عدالتی کاری نمی‌کنید لااقل دیگران را تخریب نکنیدانتقاد شدید سرلشکر جعفری از سخنان روز گذشته روحانی: جناب رئیس‌جمهور اگر در مسیر مبارزه با بی‌عدالتی‌ها کاری نمی‌کنند، لااقل کارهایی که دیگران انجام می‌دهند را تخریب نکنند!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور 

  

واکنش سریع قوه قضائیه نشان داد رئیس‌جمهور دست روی نقطه حساسی گذاشته است/ مردم ذهنشان به سمت مبارزه با مفسد رفته نه فساد/ سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضاییه هنوز مشخص نیستیک وکیل دادگستری گفت: حساسیت و واکنش سریع قوه قضائیه به سخنان رئیس‌جمهور نشان داد که ایشان دست روی نقطه حساسی گذاشتند. از لحظه‌ای که رئیس‌جمهور صحبت کردند، تا لحظه‌ای که سخنگوی قوه قضائیه واکنش نشان داد چند ساعت بیشتر طول نکشید و این نشان می‌دهد خود این نهاد هم به حساسیت موضوع واقف است و متوجه شده که مردم این مبارزه را باور نکرده‌اند.
ایلنا قوه قضاییه رئیس جمهور بابک زنجانی