چینی ها چه کردند که در مهار کرونا موفق شدند؟

با کاهش جدی موارد ابتلا به کرونا در چین، این سوال مطرح شده که دلایل توفیق مقامات چینی چه بوده است.

چینی ها چه کردند که در مهار کرونا موفق شدند؟

به‌طور کلی، مقامات چینی به سرعت متوجه شدند که با توجه به چالش‌هایی که در برابر حاکمیت حزب کمونیست قرار دارد، نمایش و اثبات کارآمدی نظام سیاسی در برابر بحران کرونا حائز بیشترین اهمیت است. از این رو، ظاهرا طبق معمول ابتدا با پنهان‌کاری و سپس با بسیج همه امکانات تا حداکثر ممکن گام در راه مبارزه با کرونا گذاشتند.

آنها متهمند که طی چند هفته اول کوشیدند وجود ویروس جدید را مخفی کنند. اما آنگاه که مخفی‌کاری دیگر ممکن نشد، با همه امکانات و به‌طور قاطع وارد عمل شدند. در ضمن مقامات دولت مرکزی کوشیدند تا با برکناری بالاترین مقامات استان هوبی که کانون بحران است، به‌طور تلویحی مسوولیت پنهان‌کاری اولیه را بر دوش آنها بگذارند.

یکی از سوالات مهمی که در جریان بحران مطرح است، این است که آیا از این رهگذر موقعیت شی‌جی‌پینگ، رهبر کشور، تقویت خواهد شد یا لطمه خواهد خورد؟ در یک مقطع در پی فوت دکتر لی که ابتدا بیماری را در فضای مجازی به اطلاع همکارانش رسانده و هدف خصومت مسوولان قرار گرفته بود، لطماتی به موقعیت شی جی‌پینگ وارد شد. اما توقف شیوع سریع ویروس در این مدت حداقل تاکنون موجب تقویت او و نظام سیاسی‌اش شده است.

با شدت گرفتن مبارزه با کرونا، شی‌جی‌پینگ نفر دوم کشور یعنی لی ککیانگ را در راس ستاد مبارزه با کرونا قرار داد و خود برای مدتی از دیده‌ها ناپدید شد؛ شاید با این هدف که اگر در کنترل ویروس مشکلی ایجاد شد، او سرزنش نشود. اما روشن بود که با توجه به کنترل او بر همه اهرم‌های قدرت، هر نارسایی نهایتا به حساب او گذاشته می‌شد. مطابق متن سخنرانی شی‌جی‌پینگ مورخ 3 فوریه، او در 7 ژانویه دستورات لازم برای پیشگیری و کنترل ویروس را صادر کرده و ...

در 20 ژانویه از همه کمیته‌های حزبی و دوایر دولتی خواسته تا «ایمنی و سلامت مردم را در راس اولویت‌ها قرار دهند.» و در 22 ژانویه به استان هوبی دستور داده تا «کنترل شدید و جامع بر تردد مردم» اعمال شود. در این سخنرانی مشخص است که او خود مدیریت عالی مبارزه با بیماری را بر عهده دارد. او همچنین تصریح می‌کند که از نظر او تنها داده‌های علمی باید مبنای تلاش برای کنترل ویروس باشد. شی همچنین تاکید کرد که کسانی که در برابر تدابیر بهداشتی مقاومت کنند، کارکنان بهداشتی را مورد تعرض قرار دهند یا کالاهای بهداشتی تقلبی بفروشند دستگیر می‌شوند. وی در این سخنرانی گفت کرونا «یک آزمایش بزرگ برای نظام سیاسی و ظرفیت حکمرانی چین است.»

به این ترتیب، بر اساس دستورات دولت، نیمی از جمعیت چین یعنی بیش از 780 میلیون نفر از اواخر ژانویه به‌تدریج یا ملزم به ماندن در خانه شدند، یا شهرهای‌شان تحت قرنطینه کامل قرار گرفت یا با محدودیت‌های مسافرتی به درجات متفاوت در سراسر کشور روبه‌رو شدند.

به دستور دولت مرکزی استان هوبی از اواسط ژانویه تحت قرنطینه شدید قرار گرفت. شدیدترین تدابیر در چهار شهر بزرگ استان هوبی، یعنی مرکز بحران، اعمال شده است. تمام مجتمع‌های مسکونی توسط پلیس بسته شدند و ورود و خروج از آنها جز در موارد استثنایی ممنوع شد الا یکی دو بار در هفته برای خرید از کمیته‌های محله. تمام جاده‌ها در استان و اکثر خیابان‌های اصلی در این چهار شهر بر روی همه خودروهای غیر اورژانسی بسته شد. مقامات بهداشتی برای شناخت مبتلایان به خانه‌ها مراجعه کردند و همه علامت‌دارها قانونا ملزم به مطلع کردن مراکز بهداشتی شدند و کسانی که با آنها در تماس بوده‌اند، کنترل شدند. کارخانه‌ها تعطیل شدند و بازگشایی آنها موکول به مجوز از سوی مقامات بهداشتی شد.

مقامات چینی در حالی تردیدی در توقف اقتصاد چین به خود راه ندادند که نه تنها زندگی حدود 1.5 میلیارد مردم چین بلکه زندگی میلیاردها نفر در دیگر کشورها نیز به اقتصاد چین گره خورده و تدابیر اتخاذ شده می‌تواند موجب بروز رکود جهانی دیگری شود که نشانه‌هایی از آن پیدا است.

در واکنش به شبکه‌های مجازی،بررسی‌هایی در مورد واکنش به موقع مقامات استانی و اینکه آیا تلاشی از سوی آنها برای مخفی کردن بیماری انجام شده یا خیر صورت گرفت. شماری از مقامات استان برکنار شدند و به شماری تکلیف شد که استعفا دهند. دولت مرکزی به گونه‌ای برخورد کرد که اگر مخفی‌کاری صورت گرفته از جانب مقامات استانی بوده و پکن تقریبا همزمان با رسانه‌های بین‌المللی از شدت بحران اطلاع یافته است. مقامات چینی در مراحل اولیه بحران دریافتند که هماهنگی و ارتباط روشن و نیز نظم در بیان و کردار، احترام گذاشتن به یافته‌های علمی، تعهد به شفافیت و داشتن یک راهبرد منسجم ارتباطی پیش‌شرط اطمینان دادن به عموم مردم در شرایط بحرانی است. آنها تنها از این طریق بود که توانستند از هراس شدید و سرگردانی مردم جلوگیری کنند.

 

منبع: خبر آنلاین

شبکه های مجازی چین استثنایی   اخبار برگزیده
  

تذکر کرونایی کیهان : حسن روحانی نباید چراغ سبز نشان می داددر یک جمع‌بندی می‌توان این نتیجه را گرفت که، کشورها بسته به تخصص، امکانات و «ظرفیت»‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که دارند، به جنگ این ویروس رفته و بعضا حتی از اهرم زور و خشونت نیز استفاده می‌کنند.
مثلث حسن روحانی ایران رئیس جمهور 

  

اگر یک ماه با قدرت عمل کنیم، می‌توانیم ویروس کرونا را زمین‌گیر کنیم/ انتقاد از غیبت نوبخت، رحمانی‌فضلی و نمکینائیب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر یک ماه با قدرت عمل کنیم، می‌توانیم ویروس کرونا را زمین‌گیر کنیم و با مشارکت همه مردم و به صورت عالمانه و دست به دست هم از بحران عبور کنیم.
ایلنا ماه مجلس شورای اسلامی نیروی انتظامی 

  

چرا بحران کرونا نقطه عطفی تاریخی است؟جان گری فیلسوف انگلیسی در نشریه «نیو استیتسمن» نوشت: «خیابان‌های متروکه دوباره پر خواهد شد و ما چشم در چشم هم خواهیم دوخت، اما احتمالا جهان با آنچه تصور می‌کردیم و در شرایط عادی می‌شناختیم، متفاوت خواهد بود. این اتفاق نه یک بحران که نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود.»
۵۵ آنلاین درآمد دموکراسی تایوان 

  

به قیمت خودرو در این روزها اطمینان نکنید (دلیل)در شرایط کنونی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، اگر هم فعالیت های اقتصادی آغاز شود به نظر نمی رسد افراد برای خرید و فروش خودرو مراجعه کنند و پیش‌بینی می‌شود این شرایط تا چند ماه آینده و ریشه کن شدن کامل این ویروس ادامه داشته باشد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

توضیحات سخنگوی دولت از جزئیات نامه روحانی به مقام معظم رهبریاقتصادنیوز: در حاشیه نشست امروز سخنگوی دولت، علی ربیعی به نحوه پاسخ مقام معظم رهبری به درخواست دولت برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی پاسخ داد.
اقتصادنیوز سخنگوی دولت دولت درمان 

  

وقتی 70 درصد مردم کرونا بگیرند، اوضاع بهتر می شوددکتر مردانی، متخصص بیماری های عفونی می گوید: طبق تحقیقات، تا حدود یک سال دیگر 30 تا 70 درصد مردم جهان مبتلا می شوند و پس از بهبودی، مصونیت می یابند. پس از این مرحله، بیماری ناشی از کرونا نیز بصورت بیماری های شناخته شده ای مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی در می آید.
مستقل‌آنلاین سرماخوردگی طلاق بهاره رهنما 

  

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت عملکرد وزارت بهداشت را مثبت ارزیابی کرد اما در نقد تصمیمات رئیس جمهور گفت: نمیدانم آقای روحانی چه دل‌نگرانی‌هایی دارد که این تصمیمات را می‌گیرد.
نامه نیوز حسن روحانی دولت وزارت بهداشت 

  

زمان آغاز تولید خودرو در 2 خودروساز اصلی کشوربنابر آخرین اخبار رسیده از دو خودروساز بزرگ کشور، ایران خودرو و سایپا قصد دارند از هفته آینده تولید خود را از سر بگیرند، آن‌ هم در حالی که کشور هنوز در بحران ویروس کرونا قرار دارد و احتمال اوج‌گیری دوباره آن، منتفی نیست.
خودروتک تولید ایران خودرو خودرو 

  

کسانی که یارانه می گیرند 1میلیون به حسابشان واریز می شودرئیس جمهور: بیش از بیست و سه میلیون خانوار که یارانه دریافت می‌کنند مبلغ یک میلیون اعتبار به آن‌ها داده می‌شود و بازپرداخت آنها از همان یارانه و 24 ماهه خواهد بود که 25 هزار میلیارد برای آن قرار دادیم. 5 هزار میلیارد تومان در صندوق بیمه بیکاری قراردادیم تا به افرادی که دچار بیکاری می شوند پرداخت کنند. 13 هزار میلیارد هم به تولیدات وزارت بهداشت پرداخت می شود.
مستقل‌آنلاین یارانه وزارت بهداشت رئیس جمهور 

  

برخی می خواهند تعداد مبتلایان به کرونا در کشور افزایش یابدرئیس ستاد مقابله با کرونا تهران می گوید: مسئولین اداره‌ها به دورکاری و کاهش ساعت تمکین نمی‌کنند. متاسفانه تعدادی از افراد دستوراتی که به آنها ابلاغ می شود را نادیده می گیرند و کار خود را انجام می دهند. در چند روز گذشته تعداد مراجعین به بیمارستان ها افزایش یافته است.
مستقل‌آنلاین تهران دورکاری دولت 

  اخبار داغ
  

مدعی مدیریت نظام تک‌قطبی حتی قادر به مدیریت مبارزه با شیوع کرونا در کشور خودش نیستدستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت: ادعای هژمونی آمریکا در مقابله با کرونا شکست خورده است و آمریکا حتی قادر به مدیریت مبارزه با شیوع این ویروس در کشور خودش نیست.
ایلنا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران تروریسم 

  

کمک 161 میلیاردی خیرین سلامت کشور برای مبارزه با کرونا حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ اهم اقدامات مجمع خیرین سلامت کشور را تشریح کرد و گفت: این مجمع از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور به منظور پیشگیری و کنترل آن تلاش ها و اقدامات متعددی را از طریق شبکه ی مجامع استانی در سراسر کشور و استفاده از ظرفیت نیکوکاران و خیرین به عمل آورده است بطوریکه تاکنون بالغ بر 161 میلیارد تومان از سوی خیرین سلامت برای مقابله…
خانه‌ملت سلامت درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

قله و دره تورم سال 98سرانجام‌ آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای مصرف‌کننده پس از 16 ماه وقفه، رویت شد. رئیس‌کل بانک مرکزی با هدف محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه از سوی مراجع قضایی این اطلاعات را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است. همین نامه موجب شد نرخ تورم بانک مرکزی پس از آبان 97 به روز شود...
۵۵ آنلاین تورم بانک مرکزی بانک 

  

رژیم صهیونیستی نگران است بیش از 80 سال عمر نکند/مبارزه با کرونا یک نبرد «انسانی» استدبیرکل حزب‌الله لبنان شامگاه سه شنبه (19 بهمن) در مورد نیمه شعبان، تحولات منطقه و این کشور سخنرانی ک
خبرفوری نماز ماه شعبان وبا 

  

برای مبارزه با کرونا، تمام تحریم‌های ضدانسانی آمریکا را لغو کنیدمجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل در نامه ای خواهان لغو هرچه سریعتر تحریم‌های ضد بشری آمری
خبرفوری ایران مجید تخت روانچی سازمان ملل 

  

جزئیات نرخ تورم در سال 98+جدول و نموداراقتصادنیوز: سرانجام‌ آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای مصرف‌کننده پس از 16 ماه وقفه، رویت شد. رئیس‌کل بانک مرکزی با هدف محاسبه میزان مهریه و خسارت تاخیر تادیه از سوی مراجع قضایی این اطلاعات را در اختیار قوه قضائیه قرار داده است.
اقتصادنیوز نرخ ارز تورم جدول