تعداد زیادی از قراردادهای عمرانی کشور به خاطر افزایش قیمت دلار فسخ شده است/ طرح‌های عمرانی رها شده‌اند

رضای ‌کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس گفته تعداد زیادی از قراردادهای عمرانی کشور به خاطر افزایش قیمت دلار فسخ شده است.

رویداد24 محمد آیتی: چندی پیش صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد که 80 هزار پروژه تعطیل و نیمه‌تعطیل در کشور وجود دارد که برای سر و سامان دادن به این چالش نیازمند 800 هزار میلیارد تومان هستیم.

افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش قیمت مصالح، خدمات و برخی کالا‌های مرتبط با انجام پروژه‌ها کار را به‌جایی رسانده که برخی قرارداد‌ها با دستگاه‌های دولتی لغو شده یا پیمانکاران از اجرای پروژه با قیمت قرارداد سرباز زده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: با توجه به نوسان‌هایی که در بحث قیمت‌ها در بازار داریم خیلی از پیمانکار‌ها تمام مواد پیمانی خود را لغو کرده‌اند، زیرا قیمت سیمان، میلگرد، آهن و دیگر مصالح ساختمانی که در ساخت و ساز‌ها موثر هستند در ماه‌های گذشته روند بسیار صعودی داشته و شاید این افزایش‌ها به‌واسطه عدم‌نظارت، تغییرات نرخ ارز و... بوده باشد.

به‌قدری این موضوع در هفته‌های گذشته داغ شد که محمدباقر قالیباف رییس مجلس در جمعی برخی از نمایندگان اعلام کرد باید قانونی را برای پروژه‌های نیمه‌کاره وضع کرد که بتوان با دسته‌بندی‌کردن آن‌ها و واگذاری به بخش خصوصی روی به اتمام آن آورد.

محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران معتقد است در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های آب و فاضلاب، سدسازی و را‌سازی با مشکلات جدی روبرو شده‌اند و بسیاری از قراردادها فسخ شده است. او به رویداد24 می‌گوید: مدتی است که در حال مذاکره با سازمان برنامه و بودجه هستیم تا بند تعدیل در قرارداد‌ها اصلاح شود و با توجه به اینکه نرخ اقلام در پروژه‌ها ثابت نیست و هزینه تمام‌شده طرح‌های عمرانی را نمی‌توانیم به مانند سال‌های گذشته برآورد کنیم، ضرورت دارد که سازمان برنامه و بودجه هر سه ماه یکبار قرارداد‌ها را بررسی کند تا اگر کالایی به‌صورت غیرمتعارف افزایش داشت با تعدیل در قرارداد بتوان رضایت پیمانکار را برای ادامه کار جلب کرد.

رییس کمیسیون عمران یادآور شد: اگر دستگاه‌های دولتی به پیمانکاران فشار بیاورند که باید پروژه را با همان قیمت قرارداد تمام کنند و هیچ انعطافی در برابر افزایش نرخ‌ها از خود بروز ندهند، احتمال سه اتفاق وجود دارد؛ اول اینکه امکان دارد پیمانکار به دزدی در پروژه روی بیاورد. دوم، از آنجایی که پروژه دیگر هزینه و فایده منطقی برای پیمانکار ندارد او مجبور می‌شود کیفیت کار را پایین بیاورد تا پروژه برایش بصرفد. سوم اینکه پیمانکار قرارداد را یک‌طرفه فسخ کند و کار بلاتکلیف بماند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان دولتی بهتر از هر کسی از اوضاع و احوال اقتصادی کشور باخبرند گفت: پیمانکاران حق دارند که نتوانند به مانند گذشته کار را جلو ببرند. نرخ ارز هر روز افزایش پیدا می‌کند و این افراد برای پیشرفت پروژه، دغدغه هر روزه دارند. از طرفی، رهاشدن طرح‌های عمرانی خسارتی بزرگ برای کشور است و نباید فضایی را ایجاد کنیم که بر 80 هزار پروژه نیمه‌تعطیل کشور افزوده شود. همه هنر ما باید این باشد که بیشتر به تعدیل قرارداد پیمانکاران توجه کنیم و در اسرع وقت برای 80 هزار پروژه عمرانی نیمه‌کار توجیه اقتصادی تعریف کنیم تا در یک برنامه زمان‌بندی‌شده پروژه‌ها را تحویل داده شود.

رضایی کوچی در پاسخ به اینکه آیا آماری از فسخ قرارداد پیمانکاران با دستگاه‌های دولتی در دست است؟ گفت: آماری در این رابطه نداریم، ولی مرتب اعتراضات مکتوب پیمانکاران به کمیسیون عمران می‌رسد و از همین‌رو در تلاشیم که این چالش را با کمک سازمان برنامه و بودجه حل کنیم. در حال حاضر بسیاری از پروژه‌های آب و فاضلاب، سدسازی و راه‌سازی با مشکلات جدی روبرو شده‌اند که اگر هرچه زودتر برای حل آن کاری عملی نشود در آینده نزدیک باید شاهد فسخ قرارداد‌های بیشتری هم باشیم.

ساخت و ساز سازمان برنامه و بودجه افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  

افزایش بی‌سابقه موارد مرگ و میر ناشی از ویروس کروناسخنگوی وزارت بهداشت گفت: گرچه همه گیری ویروس کرونا محدود به جنسیت خاصی نیست، اما جمعیت زنان کشور ظرف هشت ماه شیوع روز افزون بیماری در کشورمان، متحمل بخش قابل توجهی از مشکلات مقابله با این ویروس بوده اند.
ایلنا بیمارستان مرگ وزارت بهداشت 

  

آیا روحانی به فکر رفراندوم است؟ + فیلمصحبت‌های رئیس‌جمهور درباره‌ی صلح امام حسن علیه السلام با واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی کشور مواجه شد.
گسترش رفراندوم رئیس جمهور 

  

دردسر جدیدی برای بایدن رقم خوردیکی از قانونگذاران اوکراینی مدعی شد که دومین لپ تاپ متعلق به پسر جو بایدن حاوی اطلاعات تماس‌های تجاری او، توسط نیروهای پلیس این کشور کشف شد که این مشکل دیگری برای کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا محسوب می‌شود.
اقتصادنیوز لپ تاپ اوکراین پلیس 

  

همه علل و عوامل نابسامانی بازار فولاد ایران | امتناع از خرید، در کاهش قیمت فولاد اثر فوری دارد | با تعزیرات و بگیر و ببند، مشکل بازار حل نمی شودجنان صفت: یک راه این است که کسانی که خریدار عمده هستند، نخرند. اگر این خریداران، می توانند و توانایی و تب آوری دارند برای یک دوره تقاضا را به تاخیر بیندازند، کاهش قیمت اتفاق می افتد
۵۵ آنلاین تورم بودجه خودرو 

  

جزئیات سه جلسه مهم درباره سانحه هواپیمای اوکراینیدومین دور از مذاکرات هیات‌های ایرانی و اوکراینی درباره سانحه هواپیمای اوکراین در وزارت امور خارجه برگزار شد.
مثلث سامسونگ اوکراین قوه قضاییه 

  

اغلب شانس بایدن را بیشتر از ترامپ می‌دانند، چرا که ترامپ بزرگترین برگه برنده و شانس خود برای پیروزی، که شکوفایی اقتصادی بود را به دلیل پیامد‌های کرونا از دست داد. علاوه بر این، دولت پنهان اصرار دارد تا این بار از شر ترامپ خلاص شود.
نامه نیوز ترامپ دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 

  

مشکل ما این است که آقای رئیس‌جمهور می‌ترسد از دفتر کارش بیرون بیایدسلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت غیر قابل اعتماد است. مشکل ما با این است که آقای رئیس جمهور میترسد از دفتر کارش بیرون بیاید.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی دولت 

  

روی قیمت فعلی خودروها حساب باز نکنیدرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: میزان خرید و فروش در بازار تقریبا به نقطه صفر رسیده است و قیمت‌های موجود کاذب است.
خودروتک قیمت خودرو صنعت 

  

به هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم و خراب کردیمبه هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم ... خراب کردیم! مدیر حزب اللهی ناکارآمد باید در اولویت عزل شود. کمیل نخعی از “اصحاب سر” حضرت علی (ع) بدلیل ناکارآمدی ظرف چند هفته عزل و توبیخ می شود . این اقدام رسانه ای هم می شود!
مستقل‌آنلاین موبایل رسانه ایران 

  

کف قیمت خودرو به ثبات رسیدبررسی بازار خودروهای داخلی نشان می دهد که فعلا قیمت خودرو در برخی محصولات به ثبات رسیده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

تهدید به اعدام روحانی، بورس را ریزشی کرد؟ + عکسفعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی نوشت: در مملکتی که رئیس‌جمهوری تهدید به اعدام می‌شود انتظاری جز سقوط بورس دارید؟
اعتماد اعدام عکس رئیس جمهور 

  

قدرت صداوسیما یا وزارت ارشاد برای مجوز تولید برنامه «عادل فردوسی‌پور» ؟برنامه عادل فردوسی‌پور برای شبکه نمایش خانگی و چالشی که بین وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما بر سر مجوز این برنامه به وجود آمده است، یک سوال مهم را مطرح می‌کند؛ محوزهای سازمان سینمایی در این مسیر چقدر اعتبار دارند؟ و آیا اقدامی برای جلوگیری از این بی‌اعتبار شدن انجام می‌شود؟
مملکت‌آنلاین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید شبکه نمایش خانگی 

  اخبار داغ
  

ذوالفقاری: باید برنامه‌ای جامع برای مهار کرونا داشته باشیممعاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت:‌ : برای همین باید نقشه راه روشن و برنامه ای جامع برای مهار این بیماری داشته باشیم و امروز اگر صحبت از لزوم کاستن سفرهای غیر ضرور با مکانیسم های خاص خودش مطرح است؛ تنها با هدف کنترل این بیماری مطرح می‌شود.
تسنیم ایران وزارت کشور دولت 

  

ماجرای سیگنال فروشی در بورسمدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس، کانال های خرید و فروش سیگنال را غیرقانونی معرفی کرد.
خبرفوری روابط عمومی بانک بیمه 

  

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در استان تهران بسیار بالاست، گفت:‌بیماران غیر اورژانسی به مراکز سرپایی مراجعه کنند.
صراط درمان تهران مرگ 

  

900 فوتی در صورت قطع نشدن زنجیره انتقال کرونا! + فیلم337، یک عدد نیست. قصه جانکاه مرگ آدم‌هاست. قصه 337 خانواده‌ای است که امروز داغ‌دار شدند.
گسترش مرگ خانواده ماه 

  

ریزش قیمت خودرو و دلار در بازار + جزئیاتروند ریزشی قیمت خودرو که از ابتدای هفته جاری آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد و کاهش 10 تا 200 میلیون تومانی قیمت‌ها در انواع خودروهای داخلی، مونتاژی و خارجی به چشم می‌خورد.
مثلث قیمت خودرو بازار خودرو 

  

کرونا | بهبود اقتصادی چین و افزایش سفرهای داخلی تا رشد صادراتدر طول تعطیلات طلایی 8 روزه حدود 637 میلیون سفر داخلی در چین انجام شده که درآمدی حدود 69 میلیارد دلار برای این کشور به همراه داشته است.
۵۵ آنلاین رشد اقتصادی چین فولاد 

  

حادثه ای تلخ تر از کرونا؛ ایران در یک قدمی پیرشدنزنگ خطر برای جمعیت ایران به صدا آمده، مسئله ای که امروزه به یک بحران جدی تبدیل شده و ممکن است آینده
خبرفوری ایران فضای مجازی کنترل جمعیت 

  

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم/ اگر جریمه می‌گذاریم مردم بدانند برای کمک به آنهاسترئیس‌جمهوری درباره مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل
خبرفوری سبک زندگی مراجع دستورالعمل 

  

حبس تعزیری در انتظار سیگنال فروشان بورس! + فیلممدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس: سیگنال فروشی برای بورس جرم است.
گسترش روابط عمومی جرم 

  

برگزاری جلسه مشورتی در ریاست‌جمهوری با موضوع بررسی راهکارهای جدید مقابله با کرونا + عکسمعاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری در توییتی نوشت: همزمان با تشدید بحران کرونا، رییس‌جمهور روحانی متخصصانی از سراسر کشور را فراخوانده تا در جلسه‌ای مشورتی، درباره‌ی تجارب و یافته‌های این مدت و همچنین راهکارهای جدید مبارزه با کووید 19 همفکری شود.
اعتماد ریاست جمهوری عکس رئیس جمهور 

  

نباید مردم را از کرونا بترسانیم / برای پول مردم کیسه ندوخته‌ایمرییس‌جمهور گفت: اگر ما برای ماسک جریمه می‌گذاریم مردم باید بداند که این کار برای کمک به آنان است، نه اینکه ما برای پول مردم کیسه دوخته باشیم.
اعتماد پول درمان ماسک