ایلنا   |  اقتصادی  |  

همکاری‌های تجاری ایران و جمهوری‌های خودمختار روسیه افزایش یابد/ سایه تحریم‌ها بر روابط بانکی

یک‌کارشناس حوزه انرژی گفت: در شرایط فعلی فرصت خوبی است که استان‌های شمالی ایران با جمهوری‌های مختلف روسیه همکاری داشته باشند اما مشکل این است که ما شناختی از این جمهوری‌ها نداریم، پتانسیل‌ها و اطلاعات شفافی به تجار داده نمی‌شود و قوانین هم شفاف نیست.

همکاری‌های تجاری ایران و جمهوری‌های خودمختار روسیه افزایش یابد/ سایه تحریم‌ها بر روابط بانکی

میرقاسم مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص توسعه روابط اقتصادی ایران با جمهوری‌های مسلمان شوروی سابق اظهار داشت: این کشورها فرصت‌های خوبی هستند که ما با آنها وار فاز همکاری اقتصادی شویم. اما بحث انرژی مسئله ملی در این کشورهاست و دولت مرکزی در این رابطه سیاست‌گذاری می‌کند چون موضوع بر سر بودجه دولتی و اموال ملی کشورها است و جمهوری‌ها نمی‌توانند به تنهایی سیاستگذاری کرده و یا قرارداد امضا کنند. 

 وی افزود: در بحث روابط تجاری و داد و ستدهای مرزی و استانی اتاق‌های بازرگانی می‌توانند همکاری کنند اما در حوزه نفت و گاز با توجه به اینکه روسیه و هم ایران تحت تحریم اروپا و امریکا هستند فقط همکاری‌ها در چارچوب دوجانبه خواهد بود، ضمن اینکه ایران و روسیه خود تولیدکننده و صارکننده نفت و گاز هستند و یکی از سیاست‌های هر دو کشور دور زدن تحریم است. بنابراین ما تا نتوانیم در خصوص دور زدن تحریم و رفع محدودیت و برجام مجوز بین‌المللی دریافت کنیم؛ نمی‌توانیم هیچ قراردادی را در سطح منطقه حتی با دوستان و شرکای استراتژیک خودمان منعقد کنیم، زیرا تحریم‌ها جهان شمول هستد و شامل همه کشورها و شرکت‌ها می‌شود و هیچ شرکت نفتی و کشوری نمی‌خواهد به خاطر داد و ستد نفتی خود را در معرض تحریم قرار دهد.  

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: در شرایط فعلی فرصت خوبی است که استان‌های شمالی ایران با جمهوری‌های مختلف روسیه همکاری داشته باشند اما مشکل این است که ما شناختی از این جمهوری‌ها نداریم، پتانسیل‌ها و اطلاعات شفافی به تجار داده نمی‌شود و قوانین هم شفاف نیست، شرکت‌ها به خاطر عدم شفافیت قوانین حتی در صادرات صیفی‌جات و میوه هم متضرر شده‌اند. بهترین کار این است که دولت، اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت در توافق دوجانبه راجع به توسعه روابط تجاری بخش‌های مختلف کشور با استان‌ها و جمهوری‌های مختلف بر اساس نیازهای مشترک شناخت ایجاد کنند. ما می‌توانیم بسیاری کالا به استان‌های مختلف جمهوری‌های روسیه صادر و کالاهی زیادی هم وارد کنیم. 

وی تاکید کرد: اکنون که روبل در سبد معاملاتی دو کشور ایران و روسیه قرار گرفته فرصت خوبی برای تجارت است، با تهاتر کالا و یا با واحد ارزی روبل و ریال می‌توانیم، معامله کنیم. اما واقعیت اینکه هنوز وزارت خارجه و یا اتاق بازرگانی ساز و کار شفاف در این حوزه ندارند، ما این امکان را داریم که در زمینه کشاورزی، دامداری صنعت و معدن و بازار با تاتارستان، چچن و اینگوش و... همکاری داشته باشیم اما مشکل این است که شناخت خوبی از اوضاع اقتصادی این کشورها نداریم، باید کمک کنیم معاونت اقتصادی وزارت خارجه تحقیقاتی در این حوزه داشته باشد، باید هزینه کند و کنسولگری فعال شود و اتاق بازرگانی هم رایزن بفرستد. 

مومنی خاطرنشان کرد: در این اوضاع تحریم بهترین فرصت است که با جمهوری‌های روسیه وارد مذاکرات کاری و مبادلات مالی شویم.

وی درباره راه‌اندازی بانکداری اسلامی بین کشورهای مسلمان حاشیه خزر گفت: مقوله بانک مسئله پیچیده حقوقی و مالی دارد مسائل مالی مربوط به دولت‌هاست، ما اکنون روبل و ریال را وارد سبد ارزی کردیم و این خود اقدام خوبی است. اما نمی‌توانیم بانکداری روسیه و حتی جمهوری های حاشیه خزر داشته باشیم زیرا در هر حال بانک‌ها به خاطر تحریم با ما همکاری نمی‌کند بنابراین چه بانکداری اسلامی باشد و یا نباشد بانک کارشان را انجام می‌دهد، باید بیشتر روی بحث سود و زیان و میزان صادرات واردات و درآمد ارزی تمرکز کنیم.

انتهای پیام/

ایران ایران و روسیه وزارت خارجه   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

کرونا در کمین است | در مهمانی‌ها از ماسک استفاده کنیدبرای اطلاع از آمار مبتلایان به بیماری کرونا در ادامه این خبر باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین ماسک تعطیلات نوروز 

  

شیوع گسترده کرونا در استان سمنان/ بیماران بستری افزایش یافتند خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها؛ همزمان با فرا رسیدن سال نو و ماه رمضان شاهد شیوع گسترده بیماری کرونا در اقصی نقاط استان سمنان هستیم و آمار ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و همچنین شاهرود، در کنار رنگ بندی جدید شهرستان‌های استان گواه این امر است. طبق آخرین رنگ بندی اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا مبتنی بر آمارهای دانشگاه علوم پزشکی سمنان و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود،…
مهر درمان استان سمنان سال نو 

  

وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلاریک کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی دو سناریو را برای روند تورم ایران در سال آینده محتمل شده‌است.
گسترش تورم بازار کالا و خدمات قیمت 

  

قیمت خودرو امروز 3 فروردین 1402 در بازار | قیمت خودرو کمرشکن شدقیمت روز خودرو‌های داخلی 3 فروردین 1402 را در جدول زیر ببینید.
خانه فوتبال قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه امروز چند؟قیمت انواع طلا و ارز امروز پنجشنبه 3 فروردین ماه اعلام شد.
مثلث افزایش قیمت قیمت کاهش قیمت ها 

  

تاثیر افزایش قیمت خودرو در کارخانه بر بازار آزادیک کارشناس خودرو گفت که سیاست عرضه یکپارچه خودرو به نتیجه نمی رسد و تعداد متقاضیان بیش از میزان پیش فروش است؛ ضمن این که شورای رقابت و وزارت صمت شجاعت لازم برای افزایش قیمت را ندارند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

اخبار ضد و نقیض از موج هشتم کرونا/ اطلاعات وزیر به روز نیست! به گزارش خبرنگار مهر، افزایش موارد ابتلاء و فوتی‌های کرونا در هفته‌ها و روزهای اخیر در کشور، باعث شد بار دیگر وزیر بهداشت از مردم بخواهد نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جدی تر باشند. در همین حال، بهرام عین‌اللهی، یک موضوع دیگر را نیز مورد توجه قرار داد و آن هم غافلگیری در موج هشتم بود. به طوری که وزیر بهداشت، مدعی شده ما در بهمن ماه 1401 منتظر موج هشتم بودیم که در اسفند ماه از…
مهر وزارت بهداشت تعطیلات نوروزی سال نو 

  

روایت های متناقض از موج هشتم کرونا/ اطلاعات وزیر به روز نیست! به گزارش خبرنگار مهر، افزایش موارد ابتلاء و فوتی‌های کرونا در هفته‌ها و روزهای اخیر در کشور، باعث شد بار دیگر وزیر بهداشت از مردم بخواهد نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جدی تر باشند. در همین حال، بهرام عین‌اللهی، یک موضوع دیگر را نیز مورد توجه قرار داد و آن هم غافلگیری در موج هشتم بود. به طوری که وزیر بهداشت، مدعی شده ما در بهمن ماه 1401 منتظر موج هشتم بودیم که در اسفند ماه از…
مهر وزارت بهداشت تعطیلات نوروزی خبرنگار 

  

قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟قیمت پژو 207 طی ماه‌های اخیر نیز روند افزایشی داشت. به طوری که اسفند 1401 این خودرو به 705 میلیون تومان نیز رسید.
نامه نیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کاهش بی سابقه قیمت دلار در امروز | خبر خوش نوروزی برای خریداران ارزقیمت طلا امروز (پنجشنبه) در حالی افزایش یافت که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش داد و نشان داد که با توجه به آشفتگی‌های اخیر در بخش مالی در آستانه توقف افزایش‌های آینده است.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت خودرو امروز پنج‌شنبه 3 فرودین 1402 + جدولقیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد امروز 3 فروردین تغییر نداشته است.
برنا قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار، یورو، طلا و سکه 3 فروردین 1402 + جدولقیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه در بازار 3 فروردین 1402 را در جدول زیر ببینید.
فردا قیمت ارز قیمت دلار 

  

قیمت سکه، طلا و دلار امروز 3 فرودین 1402قیمت انواع طلا و ارز امروز پنجشنبه 3 فروردین ماه اعلام شد.
برنا قیمت دلار ارز