سرنخ خاموشی های غافل گیر کننده

یکی از سرنخ های اصلی خاموش های اخیر پیدا شد. سرنخی که نشان می‌دهد عدم ذخیره‌سازی سوخت های جایگزین گاز برای نیروگاهها در تابستان به بحران خاموشی‌ها منجر شده است.

سرنخ خاموشی های غافل گیر کننده

به گزارش اقتصادنیوز، خاموشی‌ها اخیر این سؤال را مطرح کرد که چرا باید در فصل زمستان برق قطع شود. آن‌هم در هنگامه‌ای که نیروگاه‌ها به دلیل مازوت سوزی متهم اول آلودگی هوا هستند. پیگیری‌های اقتصاد نیوز نشان می‌دهد یکی از دلایل قطعی برق عدم ذخیره‌سازی مازوت در تابستان امسال بوده است.

طرح مساله؛ معمای قطعی برق

 برابر گزارش‌های رسمی ظرفیت اسمی تولید برق در کشور بیش از 80 هزار مگاوات در روز است البته ظرفیت عملی با توان نامی فاصله دارد. این توان در حدود 60 هزار مگاوات برآورد می‌شود. اما در روزهای اخیر باوجودآنکه مصرف برق در کشور به حدود 38 هزار مگاوات رسید بسیاری از شهرها و مناطق با خاموشی روبرو شدند. درواقع تولید برق در سطح 63 درصد توان خود توقف کرد و به‌اجبار برای عبور از پیک سیاست خاموشی اعمال شد. چرا؟

منشأ خاموشی‌های زمستانی

 گفته شد دلیل قطع برق افزایش مصرف گاز در بخش خانگی است. اما گاز چه ربطی به برق دارد؟ تقریباً بخش زیادی از تولید برق در ایران از سوی نیروگاه‌های حرارتی تأمین می‌شود. نیروگاه‌های حشراتی با سوخت فسیلی کار می‌کنند. گاز یکی از سوخت‌های تولید برق در نیروگاه‌های ایران است. در زمستان که مصرف گاز بالا می‌رود سیاست این است که به‌جای قطع مصارف خانگی، گاز بخش صنعت قطع شود اولین جایی که گاز تحویلی به آن‌ها برای جبران مصرف خانگی قطع یا کم می‌شود نیروگاه‌ها هستند.

جایگزین گاز در تأمین سوخت نیروگاه‌ها

وزارت نفت برای جبران قطع گاز تحویلی به نیروگاه‌ها  مسیر میانبری انتخاب می‌کند. به‌جای به نیروگاه‌های گازی و سوختی ترکیبی گازوئیل می‌دهد و به نیروگاه‌های بخاری هم مازوت(نوعی نفت کوره) تحویل می‌دهد. اما چرا امسال با 60 درصد ظرفیت واقعی تولید قطعی برق گسترده در کشور رخ داد، کجای کار می‌لنگد.

ذخیره‌سازی ناتمام در تابستان

در سال‌های قبل باهدف عبور از پیک مصرف گاز وزارت نفت اقدام به ذخیره‌سازی سوخت مایع در تابستان می‌کرد اما امسال این ذخیره‌سازی به‌طور کامل انجام‌نشده است. چرا؟ یک مقام مطلع که خواست نامش فاش نشود به اقتصاد نیوز گفت:" در فصل زمستان ذخیره‌سازی مازوت به‌عنوان یکی از منابع اصلی سوخت نیروگاه‌ها به مشکل خورده است".چرا؟ وزارت نفت در تابستان سیاست ذخیره سازی سوخت را به طور کامل اجرا نکرده است. چرا؟ ظاهرا با صادرات سوخت مایع که بخشی از آن مازوت است و گازوئیل کاهش کسری صادرات نفت را جبران کرده است. این سیاست گرچه درآمد ارزی کشور را بالا برده و اجازه نداده فشار بیشتری وارد شود اما در زمستان و با افزایش مصرف گاز خود را در شکل خاموشی برق نشان داده است.

بحران گاز و برق

این روزها بازار مقایسه با قبل از انقلاب داغ است شاید بد نباشد از زاویه برق نیز این مقایسه صورت گیرد.در سال 1357 جمعیت کشور حدود 36 میلیون و ظرفیت نیروگاه‌ها حدود 7000 مگاوات بود. اکنون جمعیت 2/ 2 برابر یعنی 80 میلیون شده اما باوجود افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها به 80 هزار مگاوات یعنی بیش از 11 برابر کشور بازهم نیازمند نصب نیروگاه‌های جدید است و با قطعی برق روبرو می‌شود.چرا؟حمید چیت چیان وزیر نیرو در دولت اول روحانی اعتقاد دارد:در ابتدای پیروزی انقلاب، عده کثیری از مسئولان به دلیل عدم تسلط به مسائل اقتصادی، اجرایی و مدیریتی تصور می‌کردند دولت قادر است هزینه‌های آب و برق و سایر حامل‌های انرژی را از اعتبارات عمومی تأمین کند و این خدمات را حداقل برای اقشار کم‌مصرف به‌صورت بسیار ارزان ارائه کند.

به همین دلیل قیمت انواع این خدمات کاهش یافت یا هماهنگ با سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا نکرد. قیمت‌های نازل این خدمات و سایر عوامل اجتماعی و اقتصادی دست‌به‌دست هم داده و موجب شدند با تغییر الگوهای مصرفی مردم، یک‌باره مصرف آب و انرژی داخل کشور به‌شدت افزایش یابد.اما اکنون شرایط مالی و درآمد‌های دولت به نحوی است که امکان تأمین هزینه‌های سرمایه‌گذاری و جاری صنعت آب و برق از محل بودجه‌های عمومی میسر نیست. بنابراین باید تمام هزینه‌های یادشده از محل درآمدهای صنعت آب و برق تأمین شود. اما از سوی دیگر به دلیل فشارهای سنگین اقتصادی مردم امکان تغییر یک‌باره هزینه‌ها نیست.

او پیشنهاد می‌دهد: دولت به هر فرد دارای شرایط دریافت یارانه، مبلغی را اختصاص ‌دهد. مثلاً مشخص ‌شود که هر فرد برای برق در سال چه رقم یارانه دارد. اگر خانواده‌ای چهار عضو داشته باشد، مطالبه این خانوار از دولت بابت یارانه دو ماه (که معمولاً قبض‌ها در این تناوب صادر می‌شود )، بخشی از این رقم یارانه در نظر گرفته‌شده است. این رقم در قبضی که برای این خانوار صادر می‌شود به‌عنوان طلب صاحب قبض نوشته می‌شود. سپس هزینه برق مصرفی مشترک، به قیمت واقعی اقتصادی محاسبه و در قبض ثبت شود. اگر هزینه برق کمتر از مبلغ بستانکاری مشترک باشد، مشترک می‌تواند به بانک مراجعه و مابه‌التفاوت را نقداً دریافت کند و اگر هزینه بیشتر باشد مشترک موظف باشد مابه‌التفاوت را پرداخت کند. مزیت این روش این است که اولاً مشترک تشویق خواهد شد که مصرف آب یا برق خود را بکاهد و از یارانه تعلق یافته برای استفاده در سایر هزینه‌های خود بهره ببرد. ثانیاً هر فرد ایرانی مطابق کد ملی خود فقط می‌تواند از یک سهم یارانه برق و یک سهم یارانه آب استفاده کند و اگر ملک‌ها و خانه‌های متعددی داشت، امکان استفاده مکرر از یارانه را نخواهد داشت.  

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

گاز صادرات نفت درآمد   اخبار برگزیده
  

نباید از ترس احمدی نژاد دنبال نامزدی لاریجانی برویماصلاح طلبان در طیف چپ جناح خود همچنان با نامزدی علی لاریجانی مخالفت می کنند.
مثلث بازار تهران احمدی نژاد علی لاریجانی 

  

واکنش دفتر آیت‌الله سیستانی به انفجارهای بغداددفتر مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق، با محکوم کردن انفجارهای روز پنجشنبه در بغداد، خواستار تلاش همه‌جانبه دستگاه‌های امنیتی برای برقراری آرامش و امنیت شد.
ایلنا شیعیان عراق خانواده 

  

متاسفانه اظهارات امروز دادستان کل، اخبار منتشره در مورد «احضار آذری جهرمی به دلیل عدم فیلتر اینستاگرام» را تایید کردروز گذشته خبری مبنی بر احضار محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات به دادسرا منتشر و سپس برخی مدعی شدند که این احضار به دلیل ادای توضیحات درباره چرایی فیلتر نکردن اینستاگرام انجام شده است!تصور میشد این حرفها درباره علت احضار در حد ادعاست، امّا متاسفانه اظهارات امروز آقای منتظری دادستان کل کشور نه تنها آن را تکذیب نکرد بلکه در طول تایید آن بود.
۵۵ آنلاین محمدجواد آذری جهرمی اینستاگرام هزینه 

  

الحاق به CFT و پالرمو در سطح حداقلی انجام شود/ عدم تصویب FATF ضربه اصلی را به تجار زده استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: بهتر است الحاق به CFT و پالرمو در یک سطح حداقلی انجام شود، این اتفاق می‌تواند سیگنال مثبتی به بازار می‌دهد. البته روند آن ماه‌ها طول می‌کشد اما می‌تواند افق روشنی برای آینده اقتصادی کشور ایجاد کند.
ایلنا پول بخش خصوصی تولید 

  

اختصاص سهمیه 15 لیتری به افرادی که از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنندرئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با اشاره به اینکه سال جدید یارانه به شکل کارت اعتباری یا همان نقدی خواهد بود اظهار کرد: یارانه در سال جدید با دو رقم متفاوت پرداخت می‌شود، قرار است به کسانی که یارانه بنزین دریافت نمی‌کنند 15 لیتر بنزین تعلق بگیرد.
اقتصادنیوز یارانه بنزین بودجه 

  

واکنش طلایی بازار به استارت بایدنبا روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه، خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه در بازار تهران سیر نزولی داشت.
گسترش بازار طلا و ارز بازار تهران بانک 

  

عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت طرح استیضاح رئیس‌جمهور جدید این کشور را ارائه کرده است.
نامه نیوز استیضاح سنا جمهوری خواه 

  

2 جایگزین قیمتی پراید 111 برای جوان های هاچبک پسنداز همان زمان انتشار اخبار اولیه توقف تولید پراید یکی از نکات قابل اهمیت این بود که چه خودروهایی جایگزین قیمتی این خودرو در بازار خواهند شد. به خصوص در مورد پراید 111 که خودرویی جوان پسند با قیمت نسبتا مناسب به حساب می آمد.
خودروتک بازار خودرو تولید خودرو 

  

ماجرای توهین به رئیس‌جمهور در تلویزیونسخنان تند و عجیب علیه رییس‌جمهور در تلویزیون حاشیه ساز شد.
مملکت‌آنلاین رئیس جمهور ریاست جمهوری تلویزیون 

  

رشد قیمت کارخانه ای خودرو‌های تولید داخل از قیمت‌های جهانیاین روزها با وجود کاهش نرخ ارز، قیمت درب کارخانه خودرو‌های تولید داخل از قیمت جهانی آن‌ها بیشتر شده است.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

مداکره کننده برجام عضو ارشد دولت بایدنبرخی رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او ، قرار است به عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب شود.
مستقل‌آنلاین دولت رسانه باراک اوباما 

  

وزیر بهداشت زمان واکسیناسیون کرونا در کشور را اعلام کردسعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، گفت: امیدوارم قبل از 22 بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع کنیم.
مستقل‌آنلاین واکسیناسیون استان مازندران ایران 

  

افزایش قیمت کارخانه خودرو برای فصل زمستان منتفی شدسرانجام در حالی که این احتمال وجود داشت که به مانند دو فصل قبل قیمت کارخانه خودرو در زمستان نیز افزایش پیدا کند، با اعلام رئیس شورای رقابت افزایش قیمت کارخانه خودرو فعلا منتفی شد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

مقصر اصلی سقوط بورس کیست؟آیا مقصر اصلی ریزش‌های پی در پی در بورس را می‌توانیم به دلار نسبت دهیم. تحلیلگران چه دورنمایی را در بازار سهام پیش‌بینی کرده‌اند.
گسترش بورس تهران ایران تهران 

  اخبار داغ
  

کرونا بی خیال «جیمز باند» نمی شود!اکران جدیدترین فیلم از مجموعه فیلم‌های جیمز باند با عنوان «زمانی برای مردن نیست» بار دیگر عقب افتاد.
اقتصادنیوز جیمز باند 

  

مرگ دو میلیون و 100 هزار نفر بر اثر کرونا در جهان/ بیش از 98 میلیون مبتلا تاکنونآمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به 98 میلیون و 92 هزار و 928 نفر رسیده و مرگ دو میلیون و 100 هزار و 454 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.
برنا مرگ 

  

آخرین آمار از وضعیت کرونا در استان بوشهردبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: کل موارد مثبت از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر تاکنون 18 هزار و 109 بوده است.
برنا استان بوشهر ویروس 

  

قیمت دلار و طلا چقدر شد؟ + جدولقیمت دلار 22 هزار و 600 تومان است.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

در روزهای گذشته با کاهش قیمت ارز و قیمت سکه، بازار مصنوعات طلا در تهران مشتریان کمتری داشت و بازار باز هم شاهد داد و ستد اندک طلا از اوایل هفته بود.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

برنامه سازمان جهانی بهداشت برای ارسال واکسن کرونا به آفریقاسازمان جهانی بهداشت (WHO) قصد دارد تا پایان سال 600 میلیون دوز واکسن کووید-19 به کشورهای آفریقایی تحویل دهد.
برنا 

  

رسانه ها و والدین با همکاری هم کودکان را از تله کرونا بیرون بکشند/ با دلتنگی کودکان مدارا کنیم و کنارشان باشیم/ آن ها بیش از هر چیزی به توجه نیاز دارند!آزاده آل ایوب مشهور به خاله نرگس که با برنامه رنگین کمان روی کار آمد وی در سطح کودک و نوجوان نویسندگی و گویندگی می کند...
برنا کودکان والدین رنگین کمان 

  

رحمان سیفی‌آزاد: کرونا نباید منجر به تعطیلی شغل و حرفه‌مان شودرحمان سیفی‌آزاد معتقد است در این شرایط نباید سینما تعطیل باشد و هر اتفاقی چون برگزاری جشنواره را که منجر به زنده ماندن فرهنگ و هنر می‌شود باید به فال نیک گرفت.
برنا سینما 

  

کاهش قیمت خودرو به روایت وزیر صنعتوزیر صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: با افزایش سطح تولید خودرو در کشور، خودروهای داخلی تا 30 درصد و خودروهای خارجی تا 50 درصد افت قیمت داشته است
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت خودرو