مهر   |  فرهنگی  |  

عملیات بیت‌المقدس، قلب دفاع مقدس است

عباس حیدری مقدم رزمنده پیاده تیپ 7 ولیعصر (عج) سپاه خوزستان، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: منطقه عملیات بزرگ بیت المقدس در غرب رودخانه کارون، هویزه محل بین المللی ایران و عراق بود. سازمان رزمی عملیات تحت امر قرارگاه کربلا با فرماندهی مشترک سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی هدایت این قرارگاه را با 3 عملیات اصلی قدس در شمال منطقه، قرارگاه فتح در…

عملیات بیت‌المقدس، قلب دفاع مقدس است

عباس حیدری مقدم رزمنده پیاده تیپ 7 ولیعصر (عج) سپاه خوزستان، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: منطقه عملیات بزرگ بیت المقدس در غرب رودخانه کارون، هویزه محل بین المللی ایران و عراق بود. سازمان رزمی عملیات تحت امر قرارگاه کربلا با فرماندهی مشترک سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی هدایت این قرارگاه را با 3 عملیات اصلی قدس در شمال منطقه، قرارگاه فتح در جبهه میانی، قرارگاه نصر در جنوب منطقه و قرارگاه فجر که پشتیبانی را به عهده داشت فرماندهی می‌کردند.

وی افزود: مرحله اول عملیات بیت المقدس دهم اردیبهشت 1361 از غرب کارون با عبور از کارون شروع شد تا جاده اهواز_ خرمشهر ادامه داشت. مرحله دوم، 16 اردیبهشت از جاده اهواز_خرمشهر تا محل بین المللی انجام شد. مرحله اول و دوم عملیات با موفقیت کامل انجام شد اما مرحله سوم که شب نوزدهم اردیبهشت بود با مقاومت دشمن مواجه شد و رزمنده‌های ایران موفقیتی در این عملیات به دست نیاوردند و عملیات متوقف شد، لذا فرماندهان تصمیم گرفتند سازمان‌دهی مجدد انجام بدهند، که مرحله چهارم را برای آزادسازی خرمشهر در شب یکم خرداد 1361 آغاز کردند.

صدام چند روز قبل از آزادی خرمشهر، با غرور اعلام کرد: «اگر ایرانیان خرمشهر را پس بگیرند، من کلید بصره را به آن‌ها خواهم داد.» یک شب قبل از آغاز این عملیات بزرگ رادیو دولت انگلیس اعلام کرد: «چنانچه ایرانیان در صدد باز پس گرفتن خرمشهر برآیند سخت‌ترین گردو را برای شکستن برگزیده اند.» این‌رزمنده کاشانی در ادامه گفت: تلفات خودی در این عملیات حدود 6 هزار نفر و در دشمن 16 هزار نفر بود و 19 هزار نفر نیروی نظامی عراق به اسارت رزمندگان ایران درآمد. بااین عملیات هویزه، خرمشهر بعد از 575 روز اسارت آزاد شد و حدود 5 هزار و 380 کیلومتر از خط مرزی ایران و عراق آزاد شد. صدام چند روز قبل از آزادی خرمشهر، با غرور اعلام کرد: «اگر ایرانیان خرمشهر را پس بگیرند، من کلید بصره را به آن‌ها خواهم داد.» یک شب قبل از آغاز این عملیات بزرگ رادیو دولت انگلیس اعلام کرد: «چنانچه ایرانیان در صدد باز پس گرفتن خرمشهر برآیند سخت‌ترین گردو را برای شکستن برگزیده اند.» ولی به لطف خداوند و دلاوری رزمندگان ایرانی دشمن مقابل شجاعت رزمندگان ما زانو به زمین زد. عصر روز بعد از آزاد سازی خرمشهر که حدود 16 هزار نفر نظامی عراقی از داخل شهر به اسارت رزمندگان ایرانی در آمدند رادیو صوت جماهیر بغداد خطاب به مردم عراق در نهایت افتضاح و شکستگی غرور اعلام کرد: نیروهای پیروزمند قادسیه پس از آن‌که حملات قوای دشمن منحوس و نژاد پرست فارس را در سوسنگرد و اهواز با اقتدار کامل دفع کردند صبح روز سوم خرداد 1361 در یک عملیات جابه جایی تحسین برانگیز عقب نشینی تاکتیکی خود را از جبهه خرمشهر با موفقیت کامل انجام داد.

حیدری مقدم گفت: عملیات بیت المقدس از چند جهت اهمیت داشت. این عملیات زمانی توسط فرماندهان ارتش و سپاه به اجرا گذاشته شد که تنها حدود یک ماه از پایان عملیات قبلی خود، عملیات بزرگ فتح المبین در شمال خوزستان، منطقه عمومی دزفول گذشته بود. در عملیات فتح المبین، حدود 2 هزار و 500 کیلومتر از خاک ایران، شوش، دزفول، اندیمشک و پایگاه هوایی ارتش آزاد شد. رزمندگانی ایرانی در فتح المبین توانسته بودند حدود 17 هزار عراقی را به اسارت خود در بیاورند، لذا عملیات بیت المقدس در فرصت کوتاهی طراحی و اجرا شد که برای هر کارشناس نظامی غیر باور است.

وی افزود: دومین اهمیت عملیات بیت المقدس این بود که رزمندگان ایرانی برای اولین بار توانستند با موفقیت کامل از رودخانه عریض کارون عبور کنند و به مواضع دشمن هجوم ببرند. رزمندگان در مرحله چهارم عملیات بیت المقدس بعد از بیست روز که به صورت شبانه روزی جنگیده بودند، نیروهای زیادی را از دست داده بودند و دشمن هشیاری و آمادگی کامل داشت که حداقل از حیثیت خودش استفاده کند و خرمشهر را نگه‌دارد، 20 هزار نیروی نظامی داخل خرمشهر متمرکز کرد، در صورتیکه آن‌زمان تعداد نیروهای ما حدود 5 هزار نفر بودند، توانستند با بستن عقبه دشمن همه 20 هزار نفر نیرو دشمن را به محاصره خود دربیاورند که در نهایت در کمتر از دو شبانه روز مقاومت پراکنده‌ای که نیروهای عراقی داشتند بیش از 16 هزار نیرو عراقی به اسارت درآمدند.

نویسنده کتاب «مهندسین خاکی» ادامه داد: عملیات بیت المقدس نهایت هماهنگی و هم‌افزایی فرماندهان ارتش و سپاه بود. اخلاص بچه‌های رزمنده، بی ریایی فرماندهان جوان ارتش و سپاه و حضور بچه‌های مهندسی جهاد سازندگی در این عملیات توانست هم‌افزایی را به جایی برساند که خرمشهر آزاد شود. موفقیت آمیز بودن عملیات بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر یک نتیجه غیر مستقیم داشت و آن این بود که دشمن از ترس عملیات‌های بعدی مجبور شد از قصر شیرین، مهران، موسیان و سومار چهار شهر اشغال شده ایران، بدون درگیری و تلفات گرفتن عقب نشینی کند.

رزمنده پیاده تیپ 7 حضرت ولیعصر (عج) سپاه خوزستان گفت: عملیات بزرگ بیت المقدس را می‌توان قلب دفاع مقدس نامید. چون این عملیات در طول هشت سال دفاع مقدس راهنمای رزمنده‌ها و فرماندهان شد. خودباوری را به اوج خود رساند. من همراه علی اصغر حیدری مقدم، برادر 16 ساله ام به عنوان یک رزمنده بسیجی 19 ساله در این عملیات شرکت داشتم، وقتی پشت میدان مین دشمن گرفتار شدیم، یکی از بچه‌ها و برادرم علی اصغر به شهادت رسیدند و خودم نیز از ناحیه دست و پا مجروح شدم.

عباس حیدری مقدم در پایان گفت: دانش آموزان و دانشجویان و کارگران آن روز، رزمنده‌هایی بودند که در جنگ تحمیلی داوطلبانه به عشق امام راحل و وطن به دفاع پرداختند، اجازه ندادند یک وجب از خاک سرزمین مقدس ایران در چنگ دشمن باقی بماند، ان شاءالله قدر رشادت و ایثار این عزیزان دانسته شود.

بیت المقدس قلب سپاه پاسداران   اخبار برگزیده
  

اصل بدهی واردات گاز از ترکمنستان را تسویه کردیموزیر نفت گفت: تمام بخش اصلی بدهی‌مان بابت واردات گاز که در دوره‌ها و دولت‌های قبل اتفاق افتاده بود را این دولت تسویه کرد.
ایلنا واردات واردات گاز گاز 

  

واکنش سازمان ملل به بازگشایی سفارت ایران در عربستانسخنگوی دبیرکل سازمان ملل از بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی استقبال کرد و آن را برای منطقه مفید خواند.
فردا سازمان ملل سازمان همکاری اسلامی ایران 

  

حضور آمریکا و انگلیس در عراق اختلالاتی روی روابط ما با عراقی‌ها ایجاد می‌کند‌/ قدرتمندی ایران به غربی‌ها ثابت کرد که نمی‌توانند در منطقه تاثیرگذار باشندیک عضو کمیسیون انرژی گفت: ما باید با دقت بیشتری در عرصه جهانی حرکت کنیم و از این شرایطی که به وجود آمده است، استفاده کنیم. مطمئنا این روی اقتصاد، تولید نفت و بهبود معیشت در جامعه ما تاثیرگذار خواهد بود.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اوکراین تایوان 

  

شرط عجیبی که نکونام را دوباره از استقلال دور کردابتدا باید رضایت آقای ایکس را بگیری شرط باورنکردنی برای حضور نکو در استقلال!
خانه فوتبال ایران خودرو ایران روزنامه ایران 

  

ظریف: انتخاب کردیم آنان را که در پی کاستن از خسارات بودند را «سازشکار» و حتی «خائن» بنامیموزیر امور خارجه پیشین کشورمان با انتشار یادداشتی علت و چرایی استفاده خود از عبارت «خودمان انتخاب کردیم» که چندسال قبل از سوی او مطرح شد و مورد انتقادات فراوان قرار گرفت را تشریح کرد.
مثلث محمدجواد ظریف اینستاگرام ایران 

  

محسن رضایی: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیممعاون اقتصادی رئیس جمهور تنش آبی را یکی از مشکلات کشور و بالتبع استان سمنان دانست و گفت: نیازمند اجرای طرح‌های دراز مدت در زمینه آب هستیم.
فردا محسن رضایی رئیس جمهور ایران 

  

نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه‌گرایی افزایش خواهد یافتسخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:نقش سازنده ‎ایران در عرصه بین‌المللی به نفع چندجانبه گرائی افزایش خواهد یافت.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران وزارت خارجه 

  

ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حال شکل‌گیری است/ عربستان، امارات و قطر جزو متقاضیان اقدام اشتراکیفرمانده نیروی دریایی ارتش از شکل‌گیری ائتلاف‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خبر داد و گفت: ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به زودی شکل می‌گیرد.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران رزمایش 

  

بمب خبری در فوتبال ایران/ بیرانوند با رونالدو هم‌تیمی می‌شود؟علیرضا بیرانوند مرد شماره یک تیم ملی و پرسپولیس مورد توجه دو باشگاه عربستانی قرار گرفته است.
خانه فوتبال تیم ملی فوتبال ایران فوتبال ایران 

  

مکاتبه مالیاتی دولت با شورای نگهبان و مجمع تشخیصوزیر اقتصاد گفت: با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای به ثمر رسیدن لایحه مالیات بر سوداگری مکاتبه کردیم و امیدواریم که هرچه زودتر این قوانین به نتیجه برسد.
ایلنا دولت شورای نگهبان بازار کار 

  

دربی؛آخرین حضور ساپینتو در استقلال|تمدید فقط با قهرمانیبازی آخر ریکاردو روی نیمکت استقلال! شاید ... با قرارداد یا بدون قرارداد، ساپینتو پنج شنبه می رود
خانه فوتبال دربی ایران خودرو خودرو 

  

رئیس قوه قضائیه دستور داد؛ دستگاه‌های اطلاعاتی عناصر ضدانقلاب را شناسایی و معرفی کنندرئیس قوه قضائیه گفت: امروز در برخی از این ناهنجاری‌ها، دست دشمن برای ضربه زدن به نظام آشکار است؛ بر همین اساس دستگاه‌های اطلاعاتی ما باید این جریانات سازمان‌یافته را که با عناصر ضدانقلاب مرتبط هستند، شناسایی و معرفی کنند.
مثلث قوه قضاییه اینستاگرام تورم 

  

خبر خوش به خریداران خودرو | قیمت خودروهای داخلی اعلام شدامروز هشتم خرداد ماه 1402، قیمت خودرو طبق معمول روزهای گذشته به روند نزولی خود ادامه داد. با این حال تعداد محدودی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.
مثلث بهاره رهنما خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

آخرین وضعیت کرونا در کشور/ 15 بیمار جدید بستری شدندمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت آخرین وضعیت کرونا در کشور را تشریح کرد.
ایلنا روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

ریزش غافلگیرکننده و یک میلیونی قیمت سکه|ریزش شدید طلاسکه 27 میلیون شد|ریزش یک میلیونی قیمت سکه ظرف یک روز
خانه فوتبال هواشناسی وام مسکن وام 

  

تداوم روند کاهش قیمت دلاروضعیت بازار ارز نشان می‌دهد که در ساعات گذشته روند قیمت‌ها مانند روزهای گذشته نزولی بوده است و هر دلار امروز به 49 هزار و 100 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار مبادله ای امروز افت محدودی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

مدیرعامل ایران‌خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس از زیان 21 هزار میلیارد تومانی این گروه خودروسازی خبر داد.
اقتصادنیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

بر اساس تصمیم اخیر شرکت بهمن موتور، وانت کارا تک کابین 2000cc و وانت دو کابین 2000cc با روش بورس کالا در 23خرداد ماه فروخته می‌شود.
اقتصادنیوز بورس کالا ماه 

  

هفته آینده، دور جدید فروش وانت کارا دربورس کالابهمن موتور وانت کارا را در 23 خرداد ماه به فروش می‌رساند. بر اساس تصمیم اخیر این شرکت، وانت کارا تک کابین 2000cc و وانت دو کابین 2000cc با روش بورس کالا فروخته می‌شود.
مملکت‌آنلاین بورس کالا ماه تولید 

  

جزئیات عرضه کشنده امپاور و کامیون فورس در بورس کالاکشنده امپاور BD500 و فورس 6 تن روز یکشنبه 28 خرداد با قیمت پایه 4 میلیارد و 230 میلیون تومان و یک میلیارد و 437 میلیون تومان در بورس کالا عرضه می‌شود.
برنا بورس کالا قیمت 

  

عشقی: مانعی در ورود خودرو به بورس کالا وجود نداردرییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه بازار از منظر بنیادی با هیچ مشکلی روبرو نیست، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا به شرکت‌ها بستگی دارد و هیچ مانعی برای عرضه شرکت‌ها وجود ندارد.
فردا خودرو درآمد سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

قیمت خودرو روبه کاهش است | سرگیجه در بازار خودرواخبار خوش سیاسی امروز که کاهش نرخ دلار را به همراه داشت موجب شد تا قیمت خودرو هم در بازار شکل کاهشی به خود گیرد و با این شرایط شاهد افت قیمت در میان سایپایی‌ها و پرطرفدارهای ایران خودرو بودیم.
شما‌نیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

افت شدید قیمت سکه و طلا در بازار / سکه وارد کانال 27 میلیونی شدهر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید به قیمت 27 میلیون و 897 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت سکه و طلا بهار 

  

سکه در آخرین روز هفته ارزان شد | قیمت سکه در کانال 28 میلیونیقیمت سکه در پایان هفته سوم خرداد نسبت به روز روز گذشته کاهش یافت و وارد کانال 28 میلیون تومان شد.
فردا خودرو قیمت بهار