مهر   |  فرهنگی  |  

مراکز درخواست ویزا بابت کپی مدارک هم یورو می‌گیرند!

به گزارش خبرنگار مهر، برخی از سفارت خانه ها در ایران خدمات صدور ویزای کشورشان را به شرکت های دیگری برون سپاری کرده اند. دو شرکت به صورت رسمی در ایران و کشورهای دیگر شعبه دارند مانند شرکت VFS که کارهای مربوط به صدور ویزای کشورهایی از جمله هلند، فرانسه، اتریش و ... را انجام می دهند و یا BLS که خدمات صدور ویزای اسپانیا به آن سپرده شده است برخی دیگر از شرکت ها که با سفارت خانه هایی…

مراکز درخواست ویزا بابت کپی مدارک هم یورو می‌گیرند!

به گزارش خبرنگار مهر، برخی از سفارت خانه ها در ایران خدمات صدور ویزای کشورشان را به شرکت های دیگری برون سپاری کرده اند. دو شرکت به صورت رسمی در ایران و کشورهای دیگر شعبه دارند مانند شرکت VFS که کارهای مربوط به صدور ویزای کشورهایی از جمله هلند، فرانسه، اتریش و ... را انجام می دهند و یا BLS که خدمات صدور ویزای اسپانیا به آن سپرده شده است برخی دیگر از شرکت ها که با سفارت خانه هایی از جمله آلمان، هند و ... در ارتباط بوده اند نیز ایرانی هستند. در واقع هر دو دسته از این شرکت ها خدمات مربوط به صدور ویزا را از جمله گرفتن مدرک و ارسال آن به سفارت و گرفتن پاسخ از سفارت را به عهده دارند اما در نهایت سفارتخانه ها اقدام به صدور ویزا می کنند  تنها در این بین مراجعات مردم به جای سفارت به این شرکت ها انجام می شود و بخشی از وظایف سفارتخانه ها به دوش این شرکت ها سپرده شده است.

معمولا این شرکت ها غیر از هزینه صدور ویزا که سفارت خانه ها آن را تعیین می کنند، هزینه ای هم بابت خدمات جانبی این اقدام می گیرند. این خدمات معمولا شامل خدمات VIP، عکسبرداری بیومتریک، پر کردن فرم درخواست، تحویل پاسپورت توسط پیک، سرویس اطلاع رسانی، (پیامک، پست الکترونیک، تلفن)، ترجمه مدارک، انجام فتوکپی و فکس و ... است. این هزینه ها در هر شرکتی نیز برای هر کشوری متفاوت است.

در این میان معمولا شرکت کارگزار درخواست ویزای اسپانیا بابت خدمات 15.45 یورو دریافت می کند این هزینه غیر از 60 یوروی ویزای توریستی است. مرکز درخواست ویزایی که با سفارت آلمان کار می کند نیز اعلام کرده که به منظور گرفتن وقت برای درخواست ویزای شنگن باید هر نفر 190 هزار تومان به حساب بانکی شرکت واریز کند.

 اما در روزقرار ملاقات این مبلغ را به متقاضی عودت می دهد اما هزینه هماهنگی ویزامتریک که به مبلغ 19 یورو است باید به صورت نقدی پرداخت شود مبلغ 60 یورو هزینه ویزای شینگن نیزفقط به صورت نقدی و یورو دریافت خواهد شد.  برای دریافت خدمات VIP نیز به این مبالغ، 75 یوروی دیگر اضافه خواهد شد که تنها می توان این 75 یوروی خدمات VIP را به نرخ روز به ریال تبدیل و پرداخت کرد.

برای گرفتن ویزای تعطیلات آفریقای جنوبی نیز متقاضی اگرچه بابت ویزا باید 150 هزار تومان بپردازد اما خدمات اضافه آن که توسط VFS گرفته می شود 57 یوروست و برای گرفتن همین خدمات به صورت VIP باید 50 یورو پرداخت کرد که قابل تبدیل به ریال نیست. ضمن اینکه خدمات اضافه مانند عکاسی یا ارسال فکس نیز همگی با یورو محاسبه می شود.

مرکز درخواست ویزای هند نیز که یک شرکت توریستی ایرانی است از مسافران برای ویزای الکترونیک گردشگری مبلغ 100 دلار می گیرد که ایرانی ها می توانند در زمان درخواست ویزا آن را به قیمت روز تبدیل کرده و ریال پرداخت کنند هزینه ویزای توریستی هند نیز به صورت لیبلی ، 550 هزار تومان است.

اردیبهشت ماه امسال  با توجه به التهاب بازار ارز بانک مرکزی سیاست های جدیدی را در راستای حل مشکلات متقاضیان دریافت ویزا و تمدید آن از طریق وزارت خارجه به سفارتخانه‌های کشورهای مختلف اعلام کرد. پیشنهاد بانک مرکزی در این باره پرداخت ریالی هزینه از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان سفارتخانه‌ها توسط متقاضیان دریافت و تمدید ویزا بود.

براساس این پیشنهاد پس از انجام تراکنش و وصول وجه ریالی که بابت هزینه صدور ویزا دریافت می شود ،سفارتخانه‌ از طریق بانک عامل معادل ارزی آن را دریافت خواهد کرد.

با این اقدام دیگر متقاضیان صدور و تمدید ویزا نیازی به خرید ارز از بازار و یا از بانک‌ها نداشتند و سیستم بانکی با سفارتخانه‌ها مبادلات ارزی را انجام می‌داد اما هیچ گاه این اقدام انجام نشد. هر چند که تنها برخی از سفارتخانه ها از مدتها پیش هزینه ریالی از متقاضیان دریافت می کردند مانند مکزیک، سوئیس، تونس، ژاپن و کویت. ولی هیچ سفارتخانه ای این پیشنهاد را اجرایی نکرد.

در این باره مجتبی کریمی رییس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه به خبرنگار مهر گفت: خدمات ویزا توسط شرکت های ایرانی انجام می شود در این ارتباط برخی از سفارتخانه های خارجی مقیم در تهران خدمات مربوط به ویزا را برون سپاری کرده اند. وزارت خارجه چندی پیش نامه ای به سفارتخانه ها نوشته و اعلام کرد که شرکت های ایرانی بابت خدماتی که ارائه می دهند باید به صورت ریالی از مردم هزینه بگیرند. تنها چیزی که قابل قبول است اینکه تعرفه روادید سفارت خانه های مختلف به ارز مورد نظر مانند گذشته دریافت شود . البته برخی از سفارتخانه ها از قبل هزینه ویزا را از مردم ایران به صورت ریال می گرفتند  مانند سفارت ژاپن یا مکزیک.

وی درباره نحوه نظارت بر کار شرکت هایی که برون سپاری را قبول کرده اند و همچنین در خصوص دریافت نرخ خدمات شرکتها به ارز خارجی گفت: این شرکت ها می بایست مبالغ خدمات را به ریال جمهوری اسلامی ایران دریافت کنند و مسئولیت نظارت بر این شرکت ها به عهده اداره پلیس و اماکن و ادارات زیربط است.

وی درباره اینکه آیا انجام ندادن چنین اقدامی تخلف محسوب می شود یا خیر گفت: خیلی از موارد وجود دارد که در قانون تعیین تکلیف نشده اند اما براساس عرف مشخص است که شرکت های ایرانی بابت خدماتی مانند انجام کپی، نمابر و اقداماتی از این قبیل می بایست به ریال از مردم هزینه دریافت کنند.

از آنجا که سفارتخانه هر کشوری در کشور دیگر اختیارات زیادی دارد بنابراین سفارتخانه ها گویا چنین نامه ای را عملی نکرده اند و نامه وزارت خارجه را منافی با مفاد قرارداد ما بین سفارت و شرکت های کارگزار نمی دانند به همین دلیل در اجرای چنین پیشنهادی تعلل به وجود آمد از سوی دیگر شرکت های کارگزار ایرانی با گرفتن ارز از مردم بیشترین سود را می کنند به همین دلیل تمایلی به گرفتن ریال نخواهند داشت. با این وجود عدم وجود ضابطه برای برخورد با چنین اقداماتی و پای کار نبودن نهادهای نظارتی از جمله عواملی است که باعث شده تا شرکت های ایرانی در مراکز درخواست ویزا بابت فکس، تلفن، کپی مدارک و پست کردن مدارک از متقاضی ایرانی ارز بگیرند.

ویزا یورو جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

کسانی که بسته حمایتی دولت ( سبد کالا ) دریافت نکردند چه کار باید انجام دهند و چه زمانی پرداخت نقدی جاماندگان بسته حمایتی انجام خواهد شد؟ افراد و خانواده هایی که مشمول بسته حمایتی دولت نشدند چکار کنند؟ فارس: حدود یک میلیون نفر از جاماندگان بسته حمایتی دولت هستند که از فردا تا 29 بهمن … نوشته کسانی که مشمول بسته حمایتی ( سبد کالا ) نشدند چه کنند؟ اولین بار در پورتال جامع ایران بان...
ایران بانو سبد کالا دولت کار 

  

چاقی بعد از ازدواج | علل و راه های پیشگیری و درمانچاقی بعد از ازدواج : چرا بعد از ازدواج چاق میشویم ؟ دلیل چاقی زوج های عاشق چیست ؟ در اینجا با مقاله ای درباره ازدواج و همسرداری ، علل چاقی پس از عروسی در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.     دلایل افزایش وزن ناگهانی ، چاقی بعد از ازدواج     … نوشته چاقی بعد از ازدواج | علل و راه های پیشگیری و درمان اولین بار در پورتال جامع ایران بانو پدیدار شد.
ایران بانو چاقی ازدواج ورزش 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

نرم افزار Waze برای پلیس دردسرساز شداداره‌ی پلیس نیویورک از گوگل درخواست کرد نمایش اطلاعات مکانی مربوط‌به ایستگاه‌های بازرسی DWI را در برنامه‌ی ویز حذف کند؛ زیرا باعث سوءاستفاده‌ی قانون‌شکنان می‌شود.
خودروتک پلیس استرالیا نیویورک 

  

مستندات آنفلوانزای خوکی در کشور/ ادعای یک مورد فوتی به گزارش خبرنگار مهر، به دنبال اظهارات همایون هاشمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مبنی بر وجود مواردی از آنفلوانزای خوکی در کشور، مدیران وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کردند. اما، این پایان ماجرا نبود، زیرا به دنبال تکذیب مسئولان وزارت بهداشت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادعا وزارت بهداشت را تکذیب کرد. همایون هاشمی با بیان اینکه صدور تکذیبیه بدون تحقیق در مورد وجود…
مهر آنفلوانزای خوکی درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

زمان فعال شدن کارت سوخت مشخص شدعضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از فعال شدن دوباره کارت سوخت در کشور خبر داد.
خودروتک کمیسیون انرژی مجلس انرژی مجلس شورای اسلامی 

  

قیمت در بازار خودرو به کدام سمت می رود؟نگرانی نسبت به آغاز دور جدید تحریم ها در سال جاری شرایط ویژه ای را در اقتصاد رقم زد به گونه‌ای که آثار تحریم در اقتصاد کشور پیش خور شد و شاهد افزایش قیمت طلا و ارز بودیم که سایر بازارها از جمله بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  اخبار داغ
  

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، 40 درصد رشد منابع در شرایط تورمیبانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال 1395 توانست 33 درصد رشد منابع داشته باشد...
ایلنا بانک قرض الحسنه ایران 

  

واکنش همتی به جوسازی‌های اخیر در بازار ارزرییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: برخی علاقمند به برهم زدن بازار ارز و ایجاد نوسان در آن هستند و تلاش کرده اند بر موج افزایشی سوار شوند و نوساناتی هر چند اندک در بازار ایجاد کنند که بانک مرکزی برای جلوگیری از بی ثباتی در بازار حضور دارد و در صورت ضرورت، اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
ایلنا ارز بانک مرکزی بانک 

  

امروز در بازار سکه و ارز چه گذشت؟ یکشنبه 28 بهمنبازار طلا و ارز تهران روز گذشته روند صعودی را تجربه کرد و امروز نیز با نرخ‌های بازگشایی صعودی شروع و با افزایش قیمت ادامه دارد، اما بعدازظهر نرخ‌ها به مدار نزولی بازگشتند و از نرخ‌های بازگشایی امروز نیز پایین‌تر آمدند. اما قیمت‌ها همچنان بالاتر از قیمت‌های ثبت شده دیروز هستند. نهایتاً دلار در میانه کانال 12 هزار تومانی و سکه در نیمه پایین کانال 4.3 میلیونی قرار گرفتند...
خودروتک بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه لوازم خانگی از طریق سامانه نیما تامین شده استتهران-ایرنا- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی از طریق سامانه «نیما» تأمین شده است.
ایرنا ارز نرخ ارز واردات 

  

دستگاه های برتر استان بوشهر در مبارزه با قاچاق معرفی می شوندبوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: مقابله قاطع با قاچاق سوخت، مواد مخدر و کالا در اولویت برنامه استان است و در این راستا دستگاه‌های برتر در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اجرای مصوبات معرفی می‌شوند.
ایرنا استان بوشهر مواد مخدر قاچاق 

  

سیستم انتخاباتی‌ سوئیس هکرها را به مبارزه طلبیدسوئیس برای تست امنیت سیستم جدید رأی‌گیری الکترونیکی خود، انتخاباتی صوری را به عنوان یک چالش برای هکر
خبرفوری سوئیس هکرها یورو 

  

خبر رئیس کل بانک مرکزی از تغییر مهم در بازار ارزرئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد با صدور مجوز اخیر بانک مرکزی به برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود در صرافی‌ها در یک ماهه باقیمانده سال تعادل بازار به‌نفع عرضه به‌هم خواهد خورد.
خودروتک بانک مرکزی بانک فضای مجازی