مهم‌ترین تهدیدات علیه امنیت ملی ایران

محمدحسن سیاحی در یادداشتی درباره‌ی مهم‌ترین تهدیدات علیه امنیت ملی ایران نوشت: ایران کشوری تاریخی در منطقه‌‌ی استراتژیک غرب آسیا قرار دارد...

مهم‌ترین تهدیدات علیه امنیت ملی ایران

محمدحسن سیاحی در یادداشتی درباره‌ی مهم‌ترین تهدیدات علیه امنیت ملی ایران نوشت:

ایران کشوری تاریخی در منطقه‌‌ی استراتژیک غرب آسیا قرار دارد. ایران در طول تاریخ به دلیل سوق‌الجیشی بودن همواره مورد طمع همسایگان یا کشورهای استعمارگر قرار گرفته و به نظر می‌رسد همواره از تنهایی استراتژیک رنج می‌برده اما همواره در هنگامی که از موازنه در سیاست خارجی خود استفاده کرده موفق شده از گردنه‌های خطرناک عبور کند و نابود نشود.

اما در حال حاضر بعد از 42 سال حکومت جمهوری اسلامی در ایران مهمترین تهدیدات امنیتی ایران چیست؟

از نظر نگارنده اولین و مهمترین تهدید علیه ایران ادامه‌ی حالت تخاصم با ایالات متحده آمریکاست. زیرا تجربه‌ی این سال‌ها نشان می‌دهد مسئله‌ی تحریم‌های گسترده علیه ایران با مذاکره با کشورهای مسلوب‌الاختیاری مثل اروپایی‌ها یا کشورهای رقیب همسایه یا در آرزوی حمایت دو کشور روسیه به عنوان رقیب طبیعی ایران و چین نشستن، حل نخواهد شد. ایران باید در اسرع وقت مذاکرات جامعی با امریکا آغاز کند و به توافق بزرگ برسد تا بتواند شر این تهدید امنیتی بزرگ را برای همیشه از بالای سر خود دور کند.

اما چرا آمریکا مهمترین و بزرگترین تهدیدکننده‌ی امنیت منافع و امنیت ایران است؟

آمریکا با نفوذ گسترده می‌تواند با و بی حمایت جامعه جهانی اقتصاد ایران را به لبه‌ی پرتگاه بفرستد. در نتیجه‌ی تحریم‌ها، اتفاقات زیر غیرقابل اجتناب است:

1) مشکل در فروش نفت خام یا فراورده‌های نفتی و قطع صادرات غیر نفتی و همچنین بسته شدن راه‌های پولی و مالی با ایران و در نتیجه عدم دسترسی ایران به درآمدهایی که می‌تواند برای پیشرفت کشور و رفاه مردم مورد استفاده قرار گیرد. هزینه‌های دور زدن تحریم‌ها آنچنان بالا می‌رود که ممکن است روزی حتی دور زدن تحریم به صرفه نباشد. نتیجه‌ی این مسئله کسری شدید بودجه و بالا رفتن تورم و افت کیفیت زندگی مردم خواهد بود.

2) امنیت غذایی مردم کشور در نتیجه‌ی تحریم‌ها به شدت به خطر می‌افتد و در نتیجه به وجود آمدن نسل‌های با هوش بالا که برای پیشرفت کشور ضروری‌ست به خطر می‌افتد. خطر سوء‌تغذیه و کاهش سن فوت بسیار جدی خواهد شد. همچنین با فشارهای اقتصادی و ناامیدی از آینده ایرانیان تمایل کمتری به ازدواج یا تولید مثل خواهند داشت در نتیجه امنیت کشور از لحاظ جمعیتی برای چند سال بعد به خطر می‌افتد.

3) نارضایتی‌های شدید و افزایش گسل‌های اجتماعی یا فرهنگی خطر دیگری‌ست که می‌تواند در نتیجه‌ی فشار اقتصادی ایجاد شود. اگر حکومت از طریق درمان‌های موقت این موضوعات را جمع کند مسلما در آینده‌ی نزدیکتری موج‌های بلندتری ایجاد می‌شود‌.

4) کشور در نتیجه‌ی چراغ‌ سبز ایالات متحده به همسایگان ایران می‌تواند مورد تهاجم محسوس یا نامحسوس آن‌ها قرار گیرد که نمونه‌هایی در مورد مسائل امنیتی و تروریستی در شما‌ل غرب یا جنوب شرق کشورمان داریم. همچنین بحث امنیت منابع آبی کشور در ارتباط با همسایگان می‌تواند یک مشکل بزرگ برای ما باشد.

5)در نتیجه تحریم‌ها ما قادر به وارد کردن تکنولوژی‌های به روز نخواهیم بود در نتیجه استهلاک کارخانجات ما باعث از دور خارج شدن آنها خواهد شد. در نتیجه‌ی مشکلات برق، انرژی  مایحتاج خوراکی و غیرخوراکی مردم به خطر خواهد افتاد. به طریق اولی نارضایتی مردم هم افزایش پیدا خواهد کرد.

6) ناامیدی مردم از کشورشان مسئله‌ی مهم بعدی‌ست. مردمی که در عصر ارتباطات پیشرفت‌های دیگران و رفاه و سطح زندگی آنها را خواهند دید و نسبت به کشور خودشان ناامید می‌شوند پتانسیل حرکت‌های اشتباه و کور را دارند. افراد از نظام حاکم یک شر مطلق خواهند ساخت و هر کار صحیح نظام مستقر را هم اشتباه می‌شمرند. این‌ گسست می‌تواند کشور را به مرحله‌ی خشونت و عقب‌ماندگی برساند.

7) ما در نتیجه‌ی تحریم‌ها نمی‌توانیم از انرژی‌های پاک یا فناوری‌های نو در بحث محیط زیست استفاده کنیم. مسئله دریاچه‌ی ارومیه نمونه‌ی مسائل محیط زیستی بود که ممکن بود به یک مسئله عمیق امنیتی تبدیل شود. پس مشکلات محیط زیستی می‌تواند تهدیدکننده‌ی امنیت ملی ایران باشد زیرا تهدید‌کننده‌ی امنیت غذایی و منابع آبی مردم‌ است.

8) به دلیل تحریم‌های گسترده و ظالمانه، عده‌ای فرصت‌طلب به راحتی با وعده‌ی دور زدن تحریم‌ها منابع ملی کشور را می‌بلعند در نتیجه فساد گسترده نتیجه‌ی مستقیم عدم رفع تحریم‌ها خواهد بود. فساد می‌تواند مانند موریانه ستون‌های کشور را از بین ببرد.

9)سایه جنگ یکی دیگر از نتایج مشکل عمده با آمریکاست‌. ما در سال‌های گذشته نخبگان‌ نظامی و فنی خود را در جنگ مخفی با آمریکا از دست دادیم. نخبگانی که پر کردن جای آنها سخت است. در نتیجه خصومت و دشمنی آمریکا می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری به کشور از این طریق وارد کند.

مسائل دیگری هم در نتیجه‌ی تحریم‌ها به وجود آمده و می‌آید که در حوصله‌ی این یادداشت نیست.

اما به دلیل مشغول شدن تمام توان کشور در مسئله‌ی امنیتی تحریم، کشور از آینده‌سازی، رفاه مردم و پیشرفت و سبقت از رقبا و همسایگان عقب افتاده است. در نتیجه یکی دیگر از تهدیدات بزرگ امنیتی برای ایران پیشی گرفتن کشورهای همسایه در زمینه فنی و اقتصادی از ایران است.

ما تا ابد نمی‌توانیم در برابر زیاده‌خواهی های بیگانگان بدون داشتن ابزار مناسب دوام بیاوریم. پس اگر نتوانیم به دور از شعار و صداهای بیهوده از لحاظ فنی و اقتصادی از همسایگان پیشی نگیریم نمی‌توانیم این تهدیدات بزرگ که از هر چهار جهت به ما فشار خواهند آورد را خنثی کنیم.

نتیجه اینکه درست است که می‌توان چندین سال با بازی‌های مختلف و متهورانه تهدیدات را خنثی کنیم اما تا زمانی ‌که به یک راه حل برای حل مشکلات و ارتباط با ایالات متحده‌ی آمریکا دست نیابیم نمی‌توانیم آینده امنیتی کشور را برای همیشه بیمه کنیم. هزینه‌های خصومت با آمریکا سال‌هاست از منافع آن پیشی گرفته است پس باید با دید ملی و در راستای رسیدن به امنیت پایدار از مذاکره‌ی مستقیم با آمریکا نهراسیم.

ایران کشوری بزرگ با منابع نسبتا خوب و دارای جایگاه استراتژیک در جهان است. چشم طمع بیگانگان به این سرزمین همیشگی‌ست پس باید هزینه‌ها را کاهش داد حتی اگر با ایدئولوژی بخشی از ما سازگار نباشد. هزینه‌های هنگفتی که ممکن است در نقطه‌ای به جای اینکه ما را از تهدیدات برهاند وارد معرکه‌ای کند که خدای ناکرده سرانجامی خوشی برای کشور عزیزمان ندارد.

همچنین امنیت در ایران با پشتوانه‌ی تاریخ ملی و مذهبی طولانی خود باید پشتوانه‌ی مردمی داشته باشد پس به کارگیری همه‌ی سلایق در اداره‌ی حکومت ضروری‌ست. ما در جایی پیروز شدیم‌ که همه‌ی ملت پشتیبان سربازان خود در عرصه دفاع و دیپلماسی بودند.

انتهای پیام

برچسب هاایران و آمریکا تحریم جنگ ایران و آمریکا محمدحسن سیاحی مذاکره ایران و آمریکا

ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران   اخبار برگزیده
  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  اخبار داغ
  

پیش بینی بورس امروز 4 آبان 1400/مقاومت خریداران از مرز حیاتی شاخصاقتصادنیوز: خریداران در روز سه شنبه دوباره برای بازگشت شاخص به مرز 1.4 میلیون واحدی تحرکاتی را برای فشار به فروشندگان در سمت عرضه شکل میدهند.
اقتصادنیوز شاخص 

  

بورس‌های جهانی سبز شدنداقتصادنیوز: بیشتر شاخص های مهم بورسی در جهان سبزپوش شدند.
اقتصادنیوز شاخص 

  

ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت 3 آبان 1400/ دور کاهشیاقتصادنیوز: ارزش روز سبد بورسی سهام عدالت با کاهش معناداری روبه رو شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

تاثیر منع تردد شبانه در کنترل کرونا از زبان زالیفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: اگر در مقطعی مثلاً آمار بستری افزایش یافت می توان به عنوان یک بسته و مقطعی آن را اعمال کرد؛ اما اجرای مداوم آن را اثربخش نمی‌دانیم؛ البته حذف این طرح باید به دلیل عدم اثربخشی باشد و نباید موجب عادی‌انگاری شود.
اقتصادنیوز تهران 

  

ممنوعیت تردد شبانه کارایی ندارد/تجمعات کرونایی روز اتفاق می‌افتد به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: این طرح به اقتضای شرایطی که در این دوره داشتیم، تصمیم گیری شد و اکنون الگوی تهران کاملاً متفاوت است است و عمده تجمع‌ها در طول روز انجام می‌شود. وی ادامه داد: اکنون به دلیل طولانی شدن شب، تردد شبانه افزایش یافته است ضمن اینکه از نظر کنترل بیماری تردد شبانه خیلی کاربردی ندارد و البته حجم…
مهر نیروی انتظامی علیرضا زالی تهران 

  

معاملات این نمادهای بورسی تایید نشد + جدولبخشی از معاملات نماد گسترش صنایع و خدمات کشاورزی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش جدول کشاورزی سهام 

  

خبرخوش سازمان جهانی بهداشت درباره شکست همه‌گیری کرونادبیرکل سازمان جهانی بهداشت در دومین روز از نشست بین‌المللی بهداشت در برلین از احتمال پیروزی بشریت بر همه گیری کرونا گفت وتاکید کرد که «امروز بشریت شانس و فرصت‌های زیادی برای شکست همه‌گیری کرونا در اختیار دارد...
۵۵ آنلاین سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان بهداشت جهانی 

  

دریافت مجوز واکسن کرونا انستیتوپاستور برای رده سنی بالای 2 تا 18 سالعلیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران و عضو کمیته ملی واکسن اظهار کرد: انستیتو پاستور توانسته واکسن موثری را برای رده سنی بالای 2 سال تا 18 سال مورد کارآزمایی قرار دهد و مجوز مصرف آن را نیز دریافت کند.
۵۵ آنلاین ایران کودکان ویروس 

  

چراغ سبز ستاد ملی کرونا به بازگشایی ترکیبی مدارسعلیرضا منادی سفیدان گفت: ما آمادگی این را داریم که مدارس را غیرحضوری کنیم اما با همه این آمادگی‌ها وزیر آموزش و پرورش اعلام کردند حضور در مدرسه اختیاری است.
اقتصادنیوز آموزش مدرسه 

  

فروش اوراق دولتی در بورس؛ خوب یا بد؟خسروشاهی، کارشناس بازار سرمایه گفت: انتشار اوراق دولتی لطمات زیادی برای بازارسرمایه به همراه دارد.
گسترش خودرو سرمایه دولت 

  

فوری /قیمت دلار تغییر کانال داد/دلار صعودی شدتا عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد به 27600تومان رسید و یورو هم با قیمت 32100تومان معامله شد.
فردا قیمت دلار یورو 

  

هشدار؛ شرایط کرونایی تهران شکننده است!محسن منصوری، استاندار تهران روز دوشنبه در پایان جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: ما در تهران در شرایط حساسی قرار داریم که اگر کنترل نکنیم به زودی باید به استقبال پیک ششم ویروس کرونا برویم.
اقتصادنیوز تهران ویروس 

  

استاندار تهران: سیر کرونا در تهران نزولی شده است + ویدئومنصوری: هم اکنون هیچ شهرستان قرمز و نارنجی در استان وجود ندارد و باید از این شرایط مراقبت کرد./
۵۵ آنلاین تهران 

  

تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر صنایع بورسیشاخص کل در روزهای اخیر نزولی بوده است. در چنین شرایطی، کدام واقعیت‌های اقتصادی در کشور را باید در تحلیل آینده بازار بورس در نظر گرفت و صنایع بورسی پیشرو در بازار کدامند؟
گسترش ارز شاخص ایران 

  

بحران بورس تهران عمیق‌تر شد / شپنا و خودرو صدرنشینان جدول معاملاتاقتصادنیوز: امروز شاخص کل برای سومین روز پی در پی نزول کرد و کانال 1.4 میلیونی را از دست داد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران خودرو