مهر   |  سلامت  |  

تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی عامل مهم انتقال بیماری‌های واگیردار

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی گویا پیش از ظهر جمعه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروز پیشگیری بهتر از درمان است به ویژه در کنترل بیماری‌های واگیردار، گفت: یکی از نکات مهم در این زمینه این بوده که چرا بیماری‌ها از طریق حشرات منتقل می شود. وی با بیان اینکه اتفاقات مهمی در سطح جهان و ایران در این باره رخ داده است، افزود: این اتفاقات باید از نظر بهداشتی به دقت مورد ارزیابی و…

تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی عامل مهم انتقال بیماری‌های واگیردار

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی گویا پیش از ظهر جمعه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امروز پیشگیری بهتر از درمان است به ویژه در کنترل بیماری‌های واگیردار، گفت: یکی از نکات مهم در این زمینه این بوده که چرا بیماری‌ها از طریق حشرات منتقل می شود.

وی با بیان اینکه اتفاقات مهمی در سطح جهان و ایران در این باره رخ داده است، افزود: این اتفاقات باید از نظر بهداشتی به دقت مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ادامه به برخی از عوامل مهم انتقال این نوع از بیماری‌ها در سطح جامعه اشاره و اظهار کرد: تغییرات آب و هوایی یکی از این عوامل است شرایط را برای انتقال این بیمارها در جهان فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از کشورهای همسایه ایران شاهد گسترش بیماری دنگی هستیم که از نوعی پشه خاص منتقل می شود، تصریح کرد: در عربستان و کشورهای حاشیه خلیج این بیماری بسرعت در حال گسترش است.

گویا در ادامه با تأکید بر اینکه خوشبختانه در ایران تاکنون مواردی از این بیماری به صورت انتقال محلی مشاهده نشده است، افزود: اما این کافی نیست باید آمادگی لازم برای پیشگیری از این موضوع داشته باشیم و با اقداماتی همانند بهسازی محیط و کنترل حشرات مانع از ورود این بیماری به کشور شویم.

وی افزایش شهرنشینی را یکی دیگر از عوامل عنوان کرد و گفت: اگر امکانات بهداشت محیطی شهرها به اندازه کافی نباشد و یا در زمینه فاضلاب و آبیاری و جمع آوری استاندارد زباله امکاناتی وجود نداشته باشد سبب می شود که این شهرها جز شهرها در معرض خطر محسوب شده و برای آنها برنامه‌ریزی شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به موقعیت جغرافیایی و موقعیت مکانی استان گیلان، بیان کرد: این استان یکی از ارکان‌های اقتصادی و دارای یکی از مرزهای ارزشمند کشور است لذا برنامه ریزی برای پیشگیری از ورود این بیماری‌ها در سطح ملی دارای اولویت است.

گویا ادامه داد: خوشبختانه بررسی‌های اولیه نشان می دهد که این نوع از پشه‌ها وارد استان گیلان نشده اما این موضوع قانع کننده نبوده و وزارت بهداشت به آن بسنده نخواهد کرد و باید اقدامات کنترلی خود را تشدید کند و با هر چیزی که سبب به مخاطره انداختن سلامت و اقتصاد استان گیلان و به دنبال آن کشور می شود مقابله خواهد کرد.

تغییرات آب و هوایی وزارت بهداشت شهرنشینی   اخبار برگزیده
  

پیش فروش امروز 5 محصول پرتقاضای ایران خودرو (قیمت ها)ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید پیش‌فروش محصولات خود را اعلام کرد. این پیش‌فروش از ساعت 11 صبح امروز آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رئیس‌جمهور مرتکب جرم شده و باید برکنار شودرئیس امر به معروف و نهی از منکر برای رئیس جمهور درخواست 2 سال حبس کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور جرم 

  

دولت برای مساعدت به 18 میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها نداردعضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در حال حاضر یارانه نقدی شامل حال تمام جمعیت کشور می‌شود و شاید در این مقطع دولت به دنبال سازماندهی این یارانه‌ها و پرداخت هدفمند آن به جمعیت 18 میلیون خانوار دهک‌های کم درآمد است.
ایلنا دولت حذف یارانه یارانه 

  

6 خودروی ارتقا یافته در راه بازار ایران (عکس)در روزهایی مشتریان داخلی مدت‌هاست با خودروی جدید روبرو نشده‌اند، خودروسازان وعده عرضه مدل‌های تغییر شکل یافته را می‌دهند. مدل‌هایی که بر اساس آنچه سال‌هاست در بازار ایران حضور دارند طراحی و مهندسی شده‌اند. البته تا اینجای کار برخلاف تمام حرف و حدیث‌ها هنوز خبری از عرضه این محصولات به اصطلاح جدید نیست و عرضه آنها اغلب به پایان سال موکول شده است.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وکیل «بابک زنجانی»: از پرونده موکلم بهره برداری سیاسی می شودوکیل «بابک زنجانی» گفت: در طول 6 سال گذشته به کرات شاهد بودیم با اینکه پرونده موکلم قضایی است اما بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی از این پرونده می‌شود و غلبه انگیزه‌های سیاسی که می‌تواند مفسده‌انگیز باشد، بروز می‌کند.
مثلث بابک زنجانی بازداشت رجل سیاسی 

  

ترامپ تنش با ایران را نمی خواهد؛ او دنبال راه حل سیاسیستسفیر جدید آمریکا در امارات متحده عربی گفت، دولت ترامپ متعهد به کاهش تنش‌ها با ایران از طریق سیاسی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن در تمامی شهرهای جدید از جمله شهرهای اطراف تهران، هفت تا هشت روز دیگر آغاز می‌شود.
نامه نیوز مسکن تهران شهرسازی 

  

شایعه افزایش قیمت بنزین رد شداقتصادنیوز :در پی انتشار شایعاتی در بعضی از شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت بنزین، شرکت ملی پخش و پالایش فراورده‌های نفتی توضیحاتی را ارائه کرد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

چَت جنجالی ملایی با فدراسیون جهانیفدراسیون جهانی جودو بخش‌هایی از "چت" ماه‌ها قبل سعید ملایی با مسئولان فدراسیون جهانی را در اختیار مسئولان ایرانی قرار داده که حکایت از علاقه و تلاش وافر این جودوکار پیش از پناهندگی‌اش برای قبول تابعیت کشوری دیگر دارد./ایسنا
مستقل‌آنلاین جودو ماه 

  

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است.
نامه نیوز مایک پمپئو سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل