گسترش   |  اجتماعی  |  

رد مرگ در حوالی تهران

با حرکت قطار خانه‌ها به لرزه درمی آیند؛‌این حرکت تهدید مرگ را برای اهالی نازی‌آباد تهران هرروز زنده می‌کند.

رد مرگ در حوالی تهران

نازی‌آباد شرقی یکی از محله‌های قدیمی در جنوب تهران و در محدوده شهرداری منطقه 16 است که به‌دلیل قرارگرفتن در حریم دیوار غربی خط راه‌آهن تهران-مشهد بخش شرقیاین محله قدیمی در بن‌بست قرار گرفته و محلی برای معتادین و بزهکاران اجتماعی شده است.

این اتفاق سالیان درازیست که با خود مشکلات اجتماعی پیچیده ای همچون جولان سارقان لوازم خودرو، معتادان و فروشندگان مواد مخدر را فراهم کرده است.

متاسفانه این آسیب ها و صدای دغدقه مندی مردم، به نوعی پشت گوش مسئولان جا خوش کرده است. حریم خطوط ریلی در مناطقی که از داخل شهر عبور می‌کنند همیشه مورد بحث و جدال دستگاه‌های مختلف بوده و بسیاری از دستگاه‌ها در مورد املاک اطراف ریل‌ها مدعی هستند؛ اما مشکل آن‌جا است که هیچ‌یک زیر بار بهبود شرایط بسیار بد این مناطق نمی‌رود.

عبور خط مسافربری تهران-مشهد از این منطقه به گونه‌ای است که در زمان حرکت، خانه‌ها به لرزه درمی‌آیند و برخی از آن‌ها هم ترک برداشته‌اند. به طوری که اگر تنها یکبار گذرتان به آنجا افتاده باشد، می‌توانید این آسیب‌ها را مشاهده کنید.

جالب اینجاست که مالکان این خانه‌ها نمی‌توانند دست به بازسازی خانه خود بزنند و طبیعیست که در این شرایط از ارش ملک کاسته شده و کسی هم خریدار آن نیست. علت هم به خاطر قرار گرفتن این خانه ها در طرحی هست که از دیدگاه شهرداری تهران هیچ اولویتی ندارد و به اصطلاح طرح اولویت دار نیست.

طرح ساخت خیابان در محدوده دیوار غربی خطوط ریلی تهران - مشهد، که سالهاست بر زمین مانده نه خود اجرایی می شود و نه اجازه نوسازی به املاک آن محدوده را می دهد. البته رویکرد اجتماعی شهرداری تهران این وظیفه را ایجاب می‌کند که برای بهبود شرایط محیطی شهروندان به‌ویژه کاهش آسیب‌های اجتماعی و کاهش فضاهای بی‌دفاع شهری با اجرای طرح‌های نیمه‌کاره اقدامات مدیریتی لازم را انجام دهد.

سه سال پیش موضوع خانه های حریم راه آهن در نازی آباد شرقی را از زهرا نژادبهرام عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران پیگیری کردیم و او اعلام کرد که باید برای حریم این خطوط نوعی کاربری را تایید کنیم که هم منطبق بر نیازهای راه آهن و هم منطبق بر نیازهای شهر باشد.

همچنین در همان زمان شهرداری و راه آهن اعلام کردند که در مورد این وضعیت و تبعات آن در حال مذاکره هستند و گاهی اوقات منافع آن‌ها مانع توافق زودهنگام می‌شود.

در دوره‌های گذشته شهرداری بدون اینکه به منافع راه آهن توجه کند، شروع به خرید املاک کرده بود و با اعتراض راه آهن، این وضعیت متوقف شده است؛ حال بعد سه سال دوباره پیگیر این دغدغه شدیم و روز گذشته با نژادبهرام تماس گرفتیم که او با اشاره به آخرین وضعیت این منطقه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مدیریت شهری این موضوع را در دستور کار خود قرار داده و دولت هم به هرکدام از مالکان این خانه‌ها حدود 50 میلیون تومان پرداخت می‌کند.

اما این تمام ماجرا نیست طبیعتا شهردار آن منطقه باید برای شهروندان منطقه 16 فکری اساسی کند و به برنامه‌های بلندمدت دولت اکتفا نکند. به همین دلیل چند روز گذشته با پیمان پورنصر خاکباز شهردار منطقه 16 و همچنین مدیر روابط عمومی منطقه تماس گرفتیم، اما متاسفانه از پاسخگویی خودداری کردند و ما هم به جوابی نرسیدیم. از آنجاییکه برخی شنیده ها حاکی از این بود که پیروز حناچی شهردار تهران هم به شهردار منطقه 16 گفته است به مشکلات اهالی این منطقه رسیدگی کند، با شهرداری منطقه 16 تماس گرفتیم. پس از آنکه پیمان پورنصر شهردار منطقه 16 پاسخگوی تلفن نبود با روح الله دلیری مدیر روابط عمومی منطقه تماس گرفتیم که او در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: حناچی شهردار تهران هیچ دستوری به شهردار منطقه 16 برای حل مشکل املاک نازی آباد شرقی که در حریم دیوار غربی راه آهن قرار گرفته اند نداده است.

ادامه وضع موجود نشان می دهد، حل مشکلات مردم این منطقه صرفا با یک توصیه حل نمی شود و نیازمند عزم جدی و پیگیری مجدانه از سوی شهردار تهران، اعضای شورای شهر و دولت است.

با وجود اینکه محله نازی‌آباد از گذشته دارای افتخارات فرهنگی، ورزشی و اجتماعی فراوانی است، متاسفانه آنطور که باید، مسئولان مدیریت شهری به این منطقه توجه نکردند و به نوعی آن را فراموش کرده‌اند، اما هنوز هم اهالی این منطقه چشم به راه هستند تا شاید برنامه‌ها و تدبیر مدیریت شهری‌شان سری به نازی‌آبادشرقی هم بزند و این منطقه نونوار شود.

تنها 4 ماه به پایان کار مدیران شهری مانده و امید است حداقل تا حدودی به مناطق کم‌برخوردار توجه ویژه‌ای شود و شاهد کارنامه خوبی در این حوزه باشیم.

منبع: مشرق

شهرداری تهران مرگ خودرو   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اگر طرح دولت خاتمی ادامه پیدا می‌کرد،اوضاع کرونا امروز این گونه نبوداقتصادنیوز: شرق با مسعود پزشکیان نایب رئیس‌پیشین مجلس و نامزد احتمالی ریاست‌جمهوری 1400 گفت‌وگو کرده است.
اقتصادنیوز دولت مسعود پزشکیان ریاست جمهوری 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفتمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
گسترش باشگاه پرسپولیس پرسپولیس ورزش 

  

رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در روزهای شیوع کرونا از هر نظر اتفاق مثبتی استساسان سالور با اشاره به تعطیلی سینماها و پروژه‌های تولید فیلم در سینما به دلیل شیوع کرونا، رونق گرفتن شبکه نمایش خانگی در این شرایط را از هر نظر اتفاقی مثبت ارزیابی کرد.
برنا شبکه نمایش خانگی تولید سینما 

  

پیش بینی بورس فردا 31 فروردین 1400/توصیه های مهم به آماتورهای بورساقتصاد نیوز: کارشناسان از بورس 31 فروردین چه پیش بینی دارند،با وجود جریان مستمر و قوی خروج حقیقی ها از بورس انتظار پیشی رفتن تقاضا در این روزهای بی اعتمادی بازار اندکی بعید می نماید.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

مدیرعامل سابق پرسپولیس کرونا گرفت/ گرشاسبی در بیمارستان بستری شدمدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس به کرونا مبتلا شد و در بیمارستان مسیح دانشوری بستری شده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس حمیدرضا گرشاسبی 

  

کرونا جان هنرمند موسیقی با سابقه را گرفتاقتصادنیوز : مصطفی بطلانی، دبیر بازنشسته آموزش‌وپرورش و نوازنده و مدرس باسابقه سنتور در اصفهان، بر اثر ایست قلبی ناشی از ابتلا به کرونا، دار فانی را وداع گفت.
اقتصادنیوز موسیقی آموزش اصفهان 

  

هشدار وزارت بهداشت درباره کلاهبرداری به نام وب‌سایت «سیب»/ به بهانه ثبت نام واکسن کرونامشاور وزیر بهداشت گفت: به بهانه ثبت نام واکسن کرونا و ایجاد پرونده وارد هیچ سایتی نشوید.
خبرفوری وزارت بهداشت کلاهبرداری مشاور 

  

سرمربی پارس جنوبی کرونا گرفتسرمربی پارس جنوبی جم با ابتلا به ویروس کوید 19 با تشخیص پزشکان به قرنطینه رفت.
گسترش پارس جنوبی فوتبال ویروس 

  

امروز در بورس چه گذشت؟ (30 فروردین)امروز 30 فروردین 1400 معاملات 8 نماد بورسی به تایید ناظر بازار نرسید.
گسترش بانک صادرات سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

خبرخوش و عالی درباره واکسن کرونادکتر مصطفی قانعی در مراسم افتتاح خط ویال واکسن شرکت داروسازی اسوه، افزود: خط تولید انبوه واکسن برکت اواخر خرداد و تولید انبوه سه واکسن دیگر تا مهر راه اندازی می‌شود.
مستقل‌آنلاین تولید کوبا ایران