گسترش   |  اقتصادی  |  

ایران زباله‌دان ماینرهای چینی شده است / نوکری برای سایر کشورها با ماینینگ

ماینینگ به معنای ساده کارگری است. راحت‌تر توضیح دهم، ماینینگ به معنای نوکری است. ماینینگ فناوری بلاک چین حساب نمی‌شود. در ایران سامانه ملی نداریم و تا زمانی که سامانه ملی نداشته باشیم، کارگر هستیم. نوکری برای کسانی هست که در آن سوی آب‌ها بهره‌برداری می‌کند.

ایران زباله‌دان ماینرهای چینی شده است / نوکری برای سایر کشورها با ماینینگ

در حوزه ارزهای دیجیتال بحث استخراج در ایران حسابی سر و صدا به پا کرده است و خبر کشف ماینر در شرکت بورس تهران و سایر سازمان‌های دولتی شرایط خاصی را برای کشور ایجاد کرده است. در این خصوص پرویز محمد نژاد رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: ارزهای دیجیتال پدیده نو و جدیدی است و ساختاری را دولت، مجلس و متصدیان این حوزه باید طراحی کنند. این فناوری خیلی ساده، بدون اطلاع و آگاهی وارد کشور شد. اطلاعات دقیق در اختیار مسئولینی که قرار سازوکار ایجاد کنند، وجود نداشت. از طرفی ارزان بودن انرژی در ایران منجر شده است، جزو اولین کشورهایی باشیم که این فناوری رشد سریع داشت.

منافع نجومی نصیب افراد خاص شد

وی افزود: منافع زیادی نصیب افراد خاص شد که از این فناوری استفاده کردند. در چند ماه گذشته مجموعه‌هایی که بیت کوین تولید کردند، نهایتاً 12 تا 15 هزار دلار برای تجهیزات اولیه و سرمایه تأمین کردند و با وجود گردش مالی و سود بالای بیت کوین به درآمد خوبی دست پیدا کردند. بیت کوین به 60 هزار دلار هم رسید. محیط خوبی برای سوء استفاده و سوداگری به وجود آورد. با وجود منابع انرژی ارزان درآمد هنگفتی نصیب افراد فعال در این حوزه شد.

دولت را وادار به ارائه لایحه کردیم

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس و شورای امنیت به این موضوع ورود کردند و اقدامات لازم در خصوص ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال انجام شد. بر اساس گزارش کمیسیون انرژی خواستار ممنوعیت و ممانعت از این فعالیت‌ها در کشور شدیم. در مقابل گزارش کمیسیون اقتصادی که در صحن علنی مجلس قرائت شد، کمیسیون انرژی مخالفت شدید خود را با این گزارش اعلام کرد. دولت را وادار به ارائه لایحه‌ای در این خصوص کرده‌ایم. خواستار این هستیم که جلوی عرضه ارزهای دیجیتال گرفته شود.

معضل ماینرهای فرسوده در استخراج ارزهای دیجیتال

محمد نژاد خاطرنشان کرد: خیلی‌ها از روش قاچاق وارد این حوزه شده‌اند و از هر انشعاب برقی برای کار خودشان استفاده می‌کنند. اگر ممنوعیت صادر نشود، جلوگیری و کشف قاچاق در این حوزه خیلی سخت خواهد بود. متأسفانه ماینرهایی که وارد کشور شده‌اند، از نسل اول هستند و برای تولید یک بیت کوین در مدت 10 ماه حدود 800 هزار کیلووات برق مصرف می‌کند. عدد وحشتناکی را شاهد. در حالی که ماینرهای نسل جدید برای تولید هر بیت کوین 142000 کیلو وات برق مصرف می‌کنند؛ اما به واسطه قیمت بالای که این ماینرها دارند، سوداگران وارد نمی‌کنند. به واسطه ارزانی انرژی در کشور از ماینرهای نسل اول که برق زیادی مصرف می‌کنند، استفاده می‌شود.

مجوز دارهایی که قانون را رعایت نمی‌کنند

وی افزود: گروه دیگر که در این حوزه فعال می‌کند، افرادی هستند که مجوز استخراج دارند. حدود 3 هزار و 600 فقره مجوز صادر شده است. افرادی که دارای مجوز هستند باید پروانه بهره‌برداری بگیرند. از این تعداد تنها 27 پروانه بهره‌برداری صادر شده است. به این دلیل افراد به سراغ اخذ پروانه نرفتند که نمی‌خواهند قوانین را رعایت کنند. اراده قوی برای اینکه مانع روند فعلی شویم، وجود ندارد.

ماینرها فرصت تنفس را از صنعت برق گرفتند

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در گذشته مصرف برق بالا و پایین داشت و در زمانی که مصرف برق کاهش پیدا می‌کرد، تنفس برای صنعت برق ایجاد می‌شد اما با ظهور پدیده منحوس رمز ارز تنفس از بین رفت. به واسطه ماینرها که مصارف ثابت دارند، مشکلات جدی در حوزه برق مواجه شدیم. با وجود مخالفت‌های زیاد هنوز اراده جدی برای توقف این موضوع نیست.

ارز دیجیتال درآمد ملی نیست

محمد نژاد در ادامه گفت: در صورتی باید قانون‌گذاری شود که استدلال و عقلانیت درست ایجاد شود. کشورهایی که رمز ارز پیش از ایران به آن‌ها ورود کرده بود و حتی کشورهایی که صاحب این پدیده هستند، مثل امریکا، چین و کره جنوبی امروز ممنوعیت در خصوص رمز ارزها ایجاد کرده‌اند. در منطقه ما نیز کشوری مثل عربستان از ابتدا بحث ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. خیلی از افراد ارز دیجیتال به عنوان درآمد ملی نام می‌برند، در صورتی که ارز دیجیتال گردش مالی در بانک‌ها ندارد که به عنوان درآمد ملی از آن‌ها یاد کنیم. باید سامانه ایجاد شود تا درآمدها کنترل شود و به عنوان درآمد ملی از آنها استفاده شود. این روند غیرممکن است، به این دلیل که بسیاری از شرکت‌هایی که دارای شفافیت مالی هستند، نتوانستند ارزهای ناشی از صادرات محصولات ما را وارد سامانه نیمایی کنند. شفافیت مالی در دستگاه‌های که مشخص هستند، قابل کنترل نیستند. چگونه می‌خواهیم پدیده‌ای که ورود و خروج آن در بانک مشخص نیست را مدیریت کنیم؟ امکان ره‌گیری و کنترل وجود ندارد.

ماینیگ نوکری برای آن ور آبی‌ها است

وی افزود: فروش ارزهای دیجیتال به راحتی و در هر صرافی در میدان فردوسی انجام می‌شود. نکته مهم این است که کشور ما را به عنوان نماینده ماینیگ می‌شناسند، ماینینگ به معنای ساده کارگری است. راحت‌تر توضیح دهم، ماینیگ به معنای نوکری است. ماینینگ فناوری بلاک چین حساب نمی‌شود. در ایران سامانه ملی نداریم و تا زمانی که سامانه ملی نداشته باشیم، کارگر هستیم. نوکری برای کسانی هست که در آن سوی آب‌ها بهره‌برداری می‌کند.

ماینرها صنعت را نابود کردند

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: خیلی‌ها ارز دیجیتال را صنعت تلقی می‌کنند، در حالی که احتمالاً معنای صنعت را نمی‌دانند یا نیت خاصی دارند. چطور دستگاه‌های ماینر وارد یک کارخانه تولیدی می‌شود و جایگزین ماشین‌آلات در کارخانه می‌شود و باز ما صنعت نام می‌دهیم؟ ماینرها صنعت را نابود کردند. ماینرها جایگزین تمام ماشین‌هایی شدند که در کارخانه‌ها هستند. کاملاً ضد صنعت هستند و صنعت را نابود کردند.

اهمیت امنیت ارزهای دیجیتال

محمد نژاد خاطرنشان کرد: بحث امنیت ارزهای دیجیتالی موضوع مهمی است که خیلی از افراد تحت عنوان هکرها و یا پروژه‌های کلاه‌برداری وارد این حوزه شدند. ارزهای دیجیتال در هیچ کشوری هنوز جایگاه کاملی ندارند. در کشورهایی که فناوری رمز ارزها پیش از ما ورود کرده است، ممنوعیت برای ارز دیجیتال ایجاد کرده‌اند، چرا عده‌ای در کشور ما اصرار به قانون‌گذاری دارند؟

ورود ماینرهای بنجل چینی به ایران

وی افزود: تمامی ماینرهای بنجل چینی وارد کشور ما می‌شود. ایران زباله‌دان، زباله‌های الکترونیک چینی شده است. به واسطه ارزان بودن قیمت انرژی در کشور ما این شرایط ایجاد شده است. دولت مردم و مدیران ما باید برنامه‌ریزی کنند تا منابع ملی ما از دست نرود. از شورای امنیت هم خواستار ورود به این موضوع شدیم. در فصل پاییز رشد مصرف هشت‌درصدی داشتیم، این روند اصلاً قابل قبول نیست. دلار به راحتی از طریق بیت کوین از کشور خارج می‌شود، عده‌ای نشسته‌اند و از این رمز ارزها استفاده می‌کنند و لذت می‌برند.

ارزهای دیجیتال راه‌حلی خوبی برای دور زدن تحریم‌ها نیستند

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ارزهای دیجیتال بالا خواهند رفت و ناگهان با سر سقوط می‌کنند. در سال گذشته به این موضوع اشاره کردم. اکثر کشورهایی که ارز دیجیتال در آن‌ها هست، کشورهایی هستند که از ابتدای انقلاب با ما ضدیت داشتند. بعضی از افراد به غلط تعبیر کردند که برای دور زدن تحریم‌ها می‌شود، از بیت کوین استفاده کرد. این حرف کاملاً غلط است، اگر کشورهایی که در حال تولید بیت کوین هستند را نگاه کنیم، با ما ضدیت دارند و دور زدن تحریم‌ها امکان‌پذیر نیست. قدرت فناوری این کشورها بالا هست و نمی‌گذارند، در این حوزه ورود کنیم.

با این روند ممکن واردکننده برق شویم

محمد نژاد در پایان گفت: احتمال ورود برخی از سازمان‌های دولتی همانند بورس به بحث استخراج ارزهای دیجیتال هست. در هر مکانی می‌توان از ماینرهای استفاده کرد. گرجستان تا 4 سال قبل به عنوان شرکت صادرکننده برق در منطقه ما بود اما امروز به علت عدم کنترل تولید ماینرها واردکننده برق شده است. ممکن ما هم شرایط مشابه را تجربه کنیم. در این خصوص اخطار داده‌ایم که مانع این پدیده منحوس شوند. دور از ذهن نیست که یک پروژه استکباری برای جهان باشد. این امکان وجود دارد که جایگزین دلار شود و در این زمان استکبار جهانی به شکلی دیگر خود را نشان می‌دهد. ارزهای دیجیتال یک پروژه برای اجرای تحریم‌ها است نه برای دور زدن تحریم.

ایران زباله بانک   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

علائم غیرعادی ویروس کرونااقتصادنیوز : ویروس کرونا (کووید-19) منجر به علائم و نشانه­ های مختلف می­ شود. تب، سرفه ­ی خشک و خستگی ازجمله شایع­ ترین علائم آن است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

فرق آبان 98 و آبان 1400 / گزینه‌های زیر میز/ ضد و نقیض‌های کروناروزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:
فردا روزنامه ایران رئیس جمهور روزنامه 

  

ثبت سه متغیر نگران کننده کرونایی درکشوربررسی آمار فوتی های کرونایی در روزهای اخیر نشان می دهد میزان مرگ ومیر سه روز است که روندی صعودی به خود گرفته است.
۵۵ آنلاین مرگ ایران ماه 

  

هشدار؛ احتمال ورود به پیک ششم کرونا بالاست/ واکسن‌هایی با پلتفرم ویروس کشته شده ایمنی کوتاه مدتی دارندمحمد وجگانی گفت: ما عمدتا در حال حاضر داریم از یک واکسن استفاده می‌کنیم درحالی که اگر قرار است از واکسن‌های خارجی نیز استفاده کنیم باید مردم را آزاد بگذاریم که از هر واکسنی که علاقه مند هستند،استفاده کنند چراکه همین امر مردم را برای تزریق واکسن ترغیب می‌کند.
برنا ویروس 

  

چه کسانی باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند/هشدار به واکسن نزده ها به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، درباره ضرورت استفاده از واکسن دوز سوم، اظهار کرد: بسته به نوع واکسنی که به گروه‌های مختلف جامعه تزریق شده باشد، استفاده از واکسن یادآور توصیه می‌شود. وی با بیان اینکه در ایران برای افرادی که از واکسن اسپوتنیک استفاده کرده‌اند، بهترین دوز یادآور می‌تواند واکسن آسترازنکا باشد، افزود: به کسانی که واکسن آسترازنکا تزریق شده، بهترین دوز واکسن تقویتی…
مهر ایران ویروس درمان 

  

واکسن کرونا در مبتلایان به آلرژی شدید هم بی خطر است به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در این تحقیق نزدیک به 53000 کارمند در سیستم مراقبت‌های بهداشتی بیمارستان عمومی ماساچوست شرکت داشتند. از بین 474 نفر (0.9٪) با سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید، 11.6٪ پس از دریافت اولین یا دومین دوز واکسن کووید 19، واکنش‌های آلرژیک داشتند، درحالیکه 4.7٪ از کسانی که سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید نداشتند، بعد از دریافت واکسن واکنش آلرژیک نشان دادند.…
مهر آلرژی بیمارستان خبرنگار 

  

عدم ثبت تولد بسیاری از کودکان در جهان در پی شیوع کرونااستادیار دانشگاه خوارزمی، گفت: خیلی از تولدهایی که در ابتدای پاندمی کووید 19 در جهان رخ داد، به دلیل
خبرفوری تولد کودکان درمان 

  

واکسن کرونا با کدام داروها تداخل ایجاد می کند؟احتمال واکنش منفی بین واکسن و هر دارویی بسیار ناچیز است. مصرف دارو دلیل تأخیر در دریافت واکسن کووید-19 نیست.
گسترش شیمی آموزش دارو 

  

قیمت بیت کوین سال 2017 را کپی می کند/ نوسان قیمت دلار زیر 1800در روزی که گذشت قیمت بیت کوین بیش از 5 درصد کاهش قیمت را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین قیمت بیت کوین 

  

برنامه های بانک مرکزی برای حمایت از بورسعلی صالح آبادی در گفتگوی ویژه خبری درباره سیاست های بانک مرکزی درخصوص حمایت از بورس توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک علی صالح آبادی 

  

دانشمندان موفق به ساخت دستگاهی برای از بین بردن ویروس کرونا روی سطح اجسام و داخل سلول‌های بدن انسان شدند.
صراط ویروس تولید بدن انسان 

  

صالح آبادی: نرخ سود افزایش نمی یابد/ برنامه بانک مرکزی برای حمایت از بورسرئیس کل جدید بلانک مرکزی امشب در یک گفتگوی ویژه خبری به ارائه دیدگاه ها و برنامه های خود پرداخت.
اقتصادنیوز سود بانک مرکزی بانک 

  

پیش بینی جذاب از روند شاخص بورس در روزهای آیندهامروز شاخص کل بورس با 9 هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 393 هزار واحد قرار گرفت. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار سهام چگونه است؟
گسترش شاخص دولت سهام 

  

تست دوم کرونای کاروان تیم امید ایران منفی شدبر اساس اعلام کمیته پزشکی مسابقات مرحله مقدماتی گروهی زیر23 سال آسیا در دوشنبه، تست دوم کرونای کاروان تیم امید ایران منفی اعلام شد.
ایلنا ایران آسیا فدراسیون فوتبال