«بی بی سی فارسی به یک شبه حزب تبدیل شده است»

زهرا منصوری، خبرنگار انصاف نیوز: بخش فارسی زبان شبکه بی بی سی یا بی بی سی فارسی در بزنگاه‌های سیاسی و اجتماعی مختلف شیوه‌هایی را برای خبر رسانی انتخاب کرده و پی‌گرفته است که انتقاداتی را حتی از سوی برخی کارشناسان خود این شبکه به همراه داشته است. از جمله سوگیری غیرحرفه‌ای در حمایت یا … نوشته «بی بی سی فارسی به یک شبه حزب تبدیل شده است» اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

«بی بی سی فارسی به یک شبه حزب تبدیل شده است»

زهرا منصوری، خبرنگار انصاف نیوز: بخش فارسی زبان شبکه بی بی سی یا بی بی سی فارسی در بزنگاه‌های سیاسی و اجتماعی مختلف شیوه‌هایی را برای خبر رسانی انتخاب کرده و پی‌گرفته است که انتقاداتی را حتی از سوی برخی کارشناسان خود این شبکه به همراه داشته است.

از جمله سوگیری غیرحرفه‌ای در حمایت یا در مخالفت با نیروها و نهادهایی دولتی یا غیردولتی ایرانی که این نوع جهت‌گیری آنها باعث واکنش‌هایی در داخل نسبت به سوژه‌هایشان می‌شود. افزایش حساسیت بر روی جمعیت دانشجویی امام علی ع در روزهای اخیر یکی از تبعات نوع پوشش خبری آن در بی بی سی فارسی به‌نظر می‌رسد.

در این‌باره با فرید مدرسی فعال رسانه‌ای اصلاح طلب گفت‌وگویی کردیم. او می‎گوید سیاست‌های رسانه‌ها را سیستم‌های بالادستی تعیین می‌کنند و معتقد است سیاست‌های بی بی سی فارسی با بی بی سی بین المللی متفاوت است و خودش به یک شبه حزب تبدیل شده است.

متن کامل گفت‌وگوی انصاف نیوز با فرید مدرسی، فعال سیاسی اصلاح طلب را در ادامه بخوانید:

مدرسی با بیان اینکه در حال حاضر تنها چیزی که در رسانه‌ها دیده نمی‌شود، تعهد اجتماعی است، گفت: یعنی سیاست‌های حاکم بر رسانه‌ها در حال حاضر چه در داخل کشور چه در خارج از کشور براساس سیاست‌های بالا دستی آنها تعیین می‌شود. این سیاست‌های بالا دستی گاهی مشهود است. مثل سیاست‌های رسانه‌های خارج از کشور که براساس سیاست‌های کلان غرب نسبت به ایران پیاده می‌شود.

وی افزود: کوچک‌ترین اتفاق، مثلا یک قتل که در گوشه‌ای از شهر رخ می‌دهد و هیچ ربطی به مسائل کشور هم ندارد، مهم می‌شود. در داخل هم بدون در نظر گرفتن تعهد اجتماعی و منافع ملی رسانه‌ها در دعوای سیاسی که وجود دارد، وارد می‌شوند و سعی می‌کنند موضعی بگیرند که به نفع سیاست‌های بالا دستی آن‌ها است که معمولا آن‌ سیاست‌ها هم خارج از رسانه‌ها طراحی می‌شود و این سیاست‌گذاران بالادستی به دلیل عدم آشنایی که با سیاست‌ها و وظایف یک رسانه دارند، باعث می‌شوند تنها به یک ابزار نازل سیاسی تبدیل شود. در نهایت هرچقدر هم به یک ابر رسانه تبدیل می‌شوند میزان نازل شدن آنها به جای کاهش، افزایش پیدا می‌کند. یعنی رسانه‌هایی که مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند طمعه‌ی بزرگ‌تر و دلچسب‌تری برای اعمال سیاست‌های بالادستی چه در داخل و چه در خارج از کشور قرار می‌گیرند.

این مساله باعث می‌شود یک نگاه تک بعدی به مسایل کشوری به وجود بیاید. یعنی مثلا وقتی سیل آمد به جای اینکه تعهد خود را نسبت به آن منطقه‌ای که دچار سیل شده است نشان دهیم، این حادثه را ابزاری قرار می‌دهیم تا رقیب خود را بزنیم. این رقیب می‌تواند جریان سیاسی، حاکمیت، دولت و یا سپاه باشد. در واقع فرقی ندارد، مهم سیاست حاکم بر آن رسانه است. به جای اینکه به عنوان یک رسانه حتی فراتر از منافع ملی فکر کنیم، یعنی به فکر منافع یک انسان باشیم، به چاقویی در دست سیاست‌های بالا دستی تبدیل می‌شویم که خارج از رسانه هم تعیین می‌شوند و به رسانه‌ها یک نسخه از آن داده می‌شود  تا اجرا شود.

مدرسی ادامه داد: خبرنگار‌ها هم از میزان تاثیرگذاری خود به عنوان یک گروه مرجع به ابزاری برای قلع و قمع کردن سیاسی طرفین تبدیل می‌شوند. مثلا بی بی سی را ببینید که مدت مدیدی است از قالب یک رسانه‌ی حرفه‌ای خارج شده و به رسانه‎ی یک جریان سیاسی تبدیل شده و این جریان سیاسی اصلا دلیلی ندارد در داخل کشور باشد. ممکن است یک جریان سیاسی فرا منطقه‎ای و ملیتی باشد. مثلا اگر به مجری‌های بی بی سی دقت کنید احساس نمی‌کنید با یک مجری تلویزیون رو به رو هستید. در واقع حس می‌کنید یک کنشگر سیاسی اجتماعی هستند که یک ایدئولوژی برای آنها نوشته شده که براساس باید و نبایدهای آن ایدئولوژی‌های طراحی شده، عمل می‌کنند.

او اضافه کرد: یعنی بی بی سی در زمینی بازی می‌کند که  زمین یک رسانه نیست، بلکه رسانه به عنوان ابزاری است برای قلع و قمع کردن نظامی به نام جمهوری اسلامی.  دست اندرکاران بی بی سی اگرچه در گذشته سعی می‌کردند آن را پنهان کنند. فکر نمی‌کنم در حال حاضر تلاشی برای پنهان کردن این موضوع داشته باشند. فقط به ادبیات مجری‌های آن دقت کنید! اصلا شباهتی به یک روزنامه‌نگار عینی‌گرا ندارند؛ بلکه مثل یک روزنامه‌نگار ارگانی و شبه حزبی عمل می‌کنند.  این مساله کاملا مشهود است و چیزی نیست که من تلاش کنم از ادبیات‌شان آن را بیرون بیاورم. من حتی احساس می‌کنم بین ادبیات بی بی سی بین الملل به عنوان یک رسانه‌ی فرازبانی با بی بی سی فارسی یک تفاوتی وجود دارد و همچنین احساس می‌کنم یک دستورالعملی برای بی بی سی فارسی وجود دارد که خارج از دستور العمل بی بی سی فرازبانی است.

این فعال رسانه‌ای گفت: یک سری دستور العمل‌ها وجود دارد که حداقل بی بی سی طی این سال‌ها تلاش کرده به عنوان ویترین از آن فخر بفروشد. اما همان ویترین هم درباره‌ی بی بی سی فارسی اصلا رعایت نمی‌شود، تلاش می‌کند یک سیاستی خارج از بی بی سی داشته باشد. در حقیقت با یک حزبی به نام بی بی سی فارسی رو به رو هستید که فقط اسم  آن راسانه‌ی فرازبانی را یدک می‌کشد ، یعنی برند را گرفته و کار خودش را می‌کند. من به عنوان یک فعال رسانه‌ای تفاوتی از نظر سیاست‌های کلان بین بی بی سی و من و تو نمی‌دانم.  اما درباره‌ی تاکتیک‌ها و شیوه‌های خبر رسانی باهم تفاوت‌هایی دارند.

فرید مدرسی ادامه داد: مثلا ممکن است یک مجموعه‌ای بیشتر روی مسایل اجتماعی و مجموعه‌ی دیگر روی مسایل سیاسی ایران کار کند و یا مجموعه‌ای نخبگان و مجموعه‌ای مردم عادی را به عنوان مخاطب در بر بگیرد. تفاوت آنها در این حد است اما در سیاست‌های بالادستی هیچ تفاوتی در رسانه‎های معارض جمهوری اسلامی نمی‌بینید.

من به عنوان یک فعال رسانه‌ای معتقد هستم یک مغر متمرکزی وجود دارد که کاملا حرفه‎‌ای از ابزاری به عنوان رسانه با چند بازو برای مقاصد سیاسی خودش استفاده می‌کند. حتی بین رسانه‌های داخلی هم شما این مغزها را می‌توانید ببینید.  این چیزی نیست که فقط مختص آن‌ها باشد، در داخل کشور هم بعضی از رسانه‌ها را می‌بینید که اسم‌های آنها باهم متفاوت است اما خطی که به آن وارد می‌شوند باهم هماهنگی دارد؛ گاهی این هماهنگی ناگفته و نانوشته است و به دلیل منافع مشترک شکل می‌گیرد.

این فعال سیاسی در پایان گفت: اما من برای جمهوری اسلامی و شبکه‌های معارض با جمهوری اسلامی احساس می‌کنم فراتر از یک هماهنگی نانوشته و ناگفته است. یعنی یک هماهنگی کلان وجود دارد، اما من به دلیل اینکه دانش امنیتی ندارم نمی‌دانم این مغز در کجا قرار گرفته و تنها به عنوان فعال رسانه این مغز را می‌بینم.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/cEK6N برچسب هابی بی سی فارسی جمعیت امام علی زهرا منصوری فرید مدرسی

بی بی سی فارسی ادبیات بی بی سی   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

کاهش معلمان با حقوق ارزی در مدارس ایرانی خارج از کشوررئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور از کاهش تعداد معلمان ارزبگیر در مدارس ایرانی خارج از کشوردر سال تحصیلی جدید خبر داد.
خودروتک مدرسه یورو وزارت آموزش و پرورش 

  

مهلت ارائه اظهارنامه مالیات برارزش افزوده امروز پایان می یابدتهران- ایرنا- سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: امروز (شنبه)، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 است که پس بعد از اتمام این مهلت، قابل تمدید نیست.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده تهران 

  

دوردوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی در بوشهر آغاز شدبوشهر- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: دور دوم مبارزه با پوره های ملخ صحرایی براساس جدول زمانبندی ابلاغ و از روز گذشته در9 کانون آلوده این استان آغاز شده است.
ایرنا استان بوشهر ایرنا سازمان برنامه و بودجه 

  

مبارزه با ملخ مراکشی در مزارع کشاورزی قزوین انجام شدقزوین – ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : عملیات مبارزه با ملخ مراکشی در سطح یک هزار و 100 هکتار از مزارع کشاورزی استان انجام شد.
ایرنا کشاورزی قزوین استان قزوین 

  

مبارزه با ملخ در 120 هکتار از زمینهای فریمان انجام شدمشهد- ایرنا- سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: مبارزه با آفت ملخ در 120 هکتار از زمینهای کشاورزی شهرستان فریمان انجام شده است.
ایرنا مشهد ایرنا وزارت جهاد کشاورزی 

  

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان 97امروز 31 فروردین ماه 98، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره سه ماهه زمستان 1397 ا
خبرفوری مالیات مالیات بر ارزش افزوده زمستان 

  

کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور، اولویت مهم پلیس مبارزه با موادمخدررئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا، کنترل کویر و مناطق منتهی به مرزهای شرقی کشور را از اولویت های پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در سال 98 برشمرد.
ایلنا کویر جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان ملل در ایران کارگاه آموزشی ارزیابی حوادث برگزار می کندتهران- ایرنا- مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت بلایا (اپدیم) با همکاری دفتر سازمان ملل متحد در ایران، کارگاه آموزشی پایش چارچوب سندای و ارزیابی زیان ها و خسارات حوادث و بلایا را در اردیبهشت ماه برگزار می کند.
ایرنا سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان برنامه و بودجه