ایلنا   |  اقتصادی  |  

مطالعات ازدیاد برداشت در رگ سفید آغاز شد

پژوهشگاه صنعت نفت فاز نخست مطالعه بهبود/ ازدیاد برداشت میدان رگ سفید را آغاز کرد.

مطالعات ازدیاد برداشت در رگ سفید آغاز شد

پژوهشگاه صنعت نفت فاز نخست مطالعه بهبود/ ازدیاد برداشت میدان رگ سفید را آغاز کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، تورج بهروز، رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پژوهشگاه با اشاره به اینکه مطالعه میدان‌های بی‌بی حکیمه و اهواز نیز در پژوهشگاه در حال انجام است، گفت: معتقدیم طبیعت و سرشت میدان رگ سفید با میدان‌های یادشده متفاوت است و تلقی گروه ما در شرایط کنونی این است که روش‌های بهبود برداشت بیشتر جواب می‌دهند تا روش‌های ازدیاد برداشت. از این رو ما در بسته‌های کاری این طرح، در عمل روی بسته کاری بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) تمرکز زیادی کرده‌ایم و این موضوع از طریق بررسی مباحثی مانند آسفالتین، مشکلات تأسیسات سطح‌الارضی، مشکلات چاه‌ها و موضوعاتی که از جنس بهبود ضریب برداشت نفت‌ هستند دنبال می‌شود.

وی به سابقه بلندمدت مطالعه میدان‌ها در این مجموعه اشاره کرد و گفت: زمینه‌ساز واگذاری مطالعه میدان رگ سفید به پژوهشگاه، موفقیت‌های این مجموعه در مطالعات میدان‌های اهواز و بی‌بی حکیمه است که در نوع خود از میدان‌های بسیار بزرگ و پیچیده از لحاظ ویژگی‌های مخازن شکاف‌دار به شمار می‌آیند.

بهروز گفت: میدان بی‌بی‌حکیمه حدود 15 میلیارد نفت درجا در مخازن آسماری و بنگستان دارد و تاکنون مراحل شناخت میدان و مطالعات تطبیقی غربالگری روش‌های ازدیاد برداشت آن انجام شده است. در فاز نخست مطالعات این میدان، افزون بر گردآوری داده‌ها، تلاش کردیم به‌عنوان پزشک میدان، با همکاری کارفرما (مناطق نفت‌خیز جنوب و پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت) که همگی از ذی‌نفعان پروژه بوده‌اند، براساس چالش‌های مختص میدان، برای آنها RFP (شرح نیاز) تهیه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه با مطالعه تطبیقی، روش‌های ازدیاد برداشت در میدان‌های دیگر دنیا را بررسی کردیم، اظهار کرد: کار بزرگ‌تری که انجام شده ارزش‌گذاری داده‌های ناموجود است، یعنی در عمل اعلام کرده‌ایم یک داده مشخص چه ارزشی دارد و اگر وجود نداشته باشد چقدر در تصمیم‌گیری‌های ما می‌تواند اثرگذار باشد.

بهروز به وجه تفاوت میدان بی‌بی‌حکیمه با میدان اهواز اشاره کرد و گفت: میدان اهواز بزرگ‌ترین میدان نفتی کشور است، بنابراین به‌طور طبیعی تعداد چاه‌ها خیلی بیشتر از چیزی است که در بی‌بی‌حکیمه داشتیم و بر همین اساس گروه بزرگ‌تری تشکیل شد و با سکانس رسیدگی به روش‌های ازدیاد برداشت حرکت کردیم. هم‌اکنون فاز نخست پروژه‌های بی‌بی حکیمه و اهواز تکمیل شده و به تأیید کارفرما رسیده است و به‌طور مشخص روش‌های ازدیاد برداشت را استخراج کرده‌ایم.

وی درباره فازبندی پروژه‌های میدان محور گفت: در فاز نخست مطالعه میدان، محورها، ویژگی‌ها و رفتار میدان برای شناخت کامل آن مورد توجه قرار می‌گیرد. در فاز دوم عملاً بحث به‌روزرسانی یا ساخت مدل استاتیک و دینامیک را خواهیم داشت. در واقع در فاز دوم به این نتیجه می‌رسیم که در بعضی میدان‌ها لازم است از ابتدا الگوی استاتیک و دینامیک را بسازیم یا به‌روزرسانی کنیم. در این فاز ما متوجه یک‌سری نواقص اطلاعاتی مانند کمبود آزمایشگاه‌های لازم برای فرآیندهای مختلف ازدیاد برداشت می‌شویم و از آنجا که رفتار الگوی استاتیک و دینامیک یک میدان، عملاً نمایانگر رفتار کل میدان است و در میدان واقعی همه تصمیم‌ها هزینه‌بردار خواهد بود، تصمیم‌گیری فنی و اقتصادی در این بخش برای برخورداری از یک الگوی مناسب دارای اهمیت بسیاری است.

بهروز افزود: فاز سوم شامل طراحی پایلوت آزمایشگاهی و فرآیندهای ازدیاد برداشت است و فاز چهارم براساس الگوهای استاتیک و دینامیک نهایی شده و با استفاده از اطلاعات و آزمایشگاه‌های جدید روزآمد می‌شود تا با تدقیق الگوی زیرسطحی، توسعه میدانی با روش‌های مختلف ازدیاد برداشت انجام شود.

وی فاز پنجم را فاز پایانی و حرکت به سمت عملیات واقعی عنوان کرد و گفت: در این فاز در واقع عملیات اجرایی پایلوت آغاز می‌شود.

صنعت نفت اهواز   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه