صنعت چند میلیارد دلاری درمان ریزش مو

یکی از متداول‌ترین دغدغه‌های پسران نوجوان دربارۀ آینده این است: آیا موهایم خواهد ریخت؟ و اگر این هراس به واقعیت تبدیل شود، چیزهای زیادی دوروبَر او تغییر می‌کند.

صنعت چند میلیارد دلاری درمان ریزش مو

هر کس به آدمی می‌رسد که موهایش دارد می‌ریزد، اشاره‌ای به این ماجرا می‌کند و راه‌حل‌هایی می‌دهد. از فلان دکتر تا فلان داروی گیاهی. تمسخر هم تا دلتان بخواهد. این توجه عمومی به طاسی، موتور صنعت زیبایی جدیدی را روشن کرده است که با انواع و اقسام محصولاتش سراغ سرهای بی‌مو می‌رود.

مطلبی که در ادامه می‌آید به قلم دانیله فریدمن خبرنگار حوزۀ سبک زندگی و مُد در وب‌سایت این‌استایل منتشر شده است. وب‌سایت ترجمان نیز آن را با ترجمۀ بابک طهماسبی منتشر کرده است. مطلب را با تلخیص و پیرایش می‌خوانید.

وقتی خط رویش موهایت عقب می‌رود

در اواخر دورۀ نوجوانی بود که آنتونی متوجه شد خط رویش موهایش دارد عقب می‌رود. سعی کرد موهایش را بلند نگه دارد و آن‌ها را روی قسمت میانی سرش شانه کند تا طاسی بالای قسمت گیجگاهی سرش را پنهان کند ولی «با یک نسیم ملایم... همه‌چیز آشکار می‌شد». همیشه کلاه بر سر می‌گذاشت ولی ترس اینکه به‌عنوان مرد جوانی شناخته شود که به‌دلیل طاسی عملاً جوانی‌اش از دست رفته، فلج‌کننده بود. آنتونی 38 ساله که صرفاً برای حفظ حریم شخصی خواسته است فقط با نام کوچک از او نام ببرم می‌گوید: «آسیب روان‌شناختی ریزش مو برایم عمیق بوده و هست. اضطرابی که از بیرون‌رفتن داشتم، به‌مراتب بیشتر از لذت احتمالی هر تفریحی بود.»

صنعت چندین میلیارد دلاری درمان طاسی

به رغم تلاش نسل هزاره در راستای مثبت‌اندیشی و پذیرفتنِ تفاوت‌ها، یک حوزه از ظاهر افراد هنوز داغ ننگی بر پیشانی دارد: طاسی.

مردان برای دارو و شامپو و حتی جراحی هزینه می‌کنند تا موهایشان را حفظ کنند. به این ترتیب، طاسی داغ ننگی است که هیزمِ صنعت 4 میلیارد دلاری پیشگیری از ریزش مو و محصولات ترمیمی، آن‌هم فقط در امریکا را فراهم می‌کند. اسپنسر کابرن دو دهه است که کنشگر حوزۀ ریزش مو و مجری برنامۀ رادیویی «حقیقت عریان» است که درواقع یک گروه حمایتی رادیویی محسوب می‌شود. اسپنسر می‌گوید: «طاسی یکی از معدود مواردی است که هنوز آشکارا تمسخر می‌شود، و جداً زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و امیدوارم جامعه این حقیقت را به رسمیت بشناسد.»

برندها یکی‌یکی سر برمی‌آورند

در همین چند سال گذشته، برندهای جدید رشد مو سر برآورده است که سوار بر این موجِ زیبایی ظاهر شده‌اند. دوسومِ مخاطبان این برندها مردان هستند، یعنی آن‌ها که تا 35 سالگی دچار ریزش موی محسوسی شده‌اند. برندها با طراحی‌های مینیمالیستی و شعارهای تبلیغاتی جسورانه - «امروز مو، فردا مو» - بی‌پروا در تلاشند تا درمانِ ریزش مو را باکلاس جلوه دهند.

بنیانگذاران این برندها در تلاشند ازطریق گفتگو و آموزش و محصولات اینستاگرام‌پسند ریزش مو را عادی جلوه دهند و مردان را توانمند سازند تا دربارۀ سلامتشان منفعل نباشند. در عین حال، کسب‌وکار پررونقی نیز دارند زیرا طاسی هنوز زیبا شمرده نمی‌شود.

ولی چرا مو برای برخی مردان این‌قدر مهم است؟ برای درک اهمیت ریزش مو بهتر است اهمیت مو را درک کنیم. گِرشِن کافمن روانشناس ساکن میشیگان و از پیشتازان مطالعه شرم می‌گوید: «در فرهنگ ما، برای مردان، مو به‌طورکلی با مردانگی و قوۀ مردی و تصویر مرد واقعی پیوند خورده است. پس آگاهی یک مرد به اینکه دیگر آن آدمِ سابق نیست، او را شرمگین می‌کند.»

ناگهان از راه می‌رسد!

ریزش مو ممکن است موجب حس درماندگی در مردان شود. در غالب موارد، طاسی ناشی از وضعیتی به نام آلوپسی آندروژنیک (طاسی وابسته به هورمون مردانه) است که در آن هورمون استروئیدی دی‌هیدروتستسترون یا دی‌اچ‌تی باعث کوچکی فولیکول‌های مو و مانع رشد آن‌ها می‌شود. استرس، تغذیه، مصرف دارو و بیماری‌های مزمن نیز می‌توانند منجر به ریزش مو شوند ولی ریزش مو معمولاً ژنتیکی است و از همین بابت است چنین تهدیدآمیز به نظر می‌رسد. استیون گوتنتاگ از بنیانگذاران برند کیپز است که پس از اینکه دچار ریزش مو شد این شرکت را بنیان نهاد. استیون می‌گوید: «ریزش مو مثل این نیست که مثلاً بگویید دیگر هر شب پیتزا و بال مرغ نمی‌خورم و چاق نمی‌شوم، یعنی از مواردی نیست که فکر کنید می‌توانید کاری بکنید و نتایجش را ببینید. ریزش مو چیزی است که نمی‌توانید کنترلش کنید و این واقعاً اضطراب‌آور است.»

از این هم بدتر، طاسی معمولاً پیدا نیست تا زمانی که دیگر نیمی از موهایتان را از دست داده‌اید، پس زمانی که درمی‌یابید مشکلی هست، شاید فکر کنید که دیگر «خیلی دیر» شده است.

ظهور ستاره‌های طاس!

راه‌حل‌های ریزش مو نیز بعضی مردان را نگران می‌کند. علاوه‌بر ظهور برندهای هزاره‌ای رشد مو، دانشمندان در دورتا دور دنیا در رقابت برای دست‌یافتن به «درمان» طاسی هستند و همه‌چیز را امتحان می‌کنند، از درمان‌های مبتنی‌بر سلول‌های بنیادی گرفته تا شبیه‌سازی فولیکول‌های مو.

برخی مردان از صحبت چهره‌به‌چهره در مورد ریزش مو شرمگین می‌شوند، پس خرید از این برندها یک راه فرار از این موقعیت است. ننگ «آن مردک کچل» بودن حتی در نخستین دوران‌های تاریخ مکتوب نیز به چشم می‌خورد.

بی‌تردید، در چند دهۀ گذشته شاهد ظهور چندین ستارۀ خوش‌تیپ طاس بوده‌ایم. ولی همان‌طور که تقریباً تمام مردان طرف صحبتم به من گفته‌اند، هر مردی توان قبول چهره کاملاً طاس خود را ندارد و خیلی از مردها هم نمی‌خواهند سرشان را از ته بتراشند. کوبران می‌گوید آن‌هایی که توانش را دارند و آن‌ها که می‌خواهند بتراشند «استثنا هستند. خط رویش مو که عقب می‌رود، اعتماد به نفس هم با آن عقب می‌نشیند.»

کار را باید از ریشه شروع کرد

بسیاری از مردان حتی پیش از آنکه ریزش مو آغاز شود از آن در هراسند. ترسی که مردها را از درون می‌خورد و می‌تراشد.

سرمایه‌داری هم شاید به پذیرش این موضوع یاری رسانده باشد. اگرچه این برندها که روی مردان نسل هزاره حساب کرده‌اند، بی‌تردید چشم‌انداز این مردان دربارۀ کمال جسمانی را ترسیم می‌کنند ولی محصولات جدید، در عین حال، روشی پیش پای مردان می‌گذارند تا با ترس و شرم خود روبه‌رو شوند. هیچ‌یک از این محصولات سعی ندارند «ظاهر» استانداردی را به خورد مشتریان دهند و هیچ‌یک مشتریان را به‌دلیل طاسی تمسخر نمی‌کنند. رفتار آن‌ها با طاسی کاملاً طبیعی است و به‌مثابۀ بخشی از مردشدن است.

بنیانگذار برند هیمز، اندرو دودام، می‌گوید: «سعی می‌کنیم مردان را آگاه سازیم تا بدانند که گزینه‌هایی پیش‌ رو دارند و در نتیجه حس کنند که در بقیۀ زندگی خود هم گزینه‌هایی پیش‌رو دارند.»

دودام امیدوار است شرکت او مردان را توانمند کند. مردانی که تحقیقات نشان داده است از مراجعه به پزشک اجتناب می‌کنند و سمت کنترل بر سلامتشان نمی‌روند. کار را باید از ریشه شروع کرد.

 

منبع: ایسنا

صنعت درمان آموزش   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

ربیعی: دولت دخالتی در بورس نداشته استدر ستاد اقتصادی دولت همه دیدگاه‌ها آزادانه مطرح و سپس تصمیم‌گیری نهایی صورت می‌گیرد. وجود دیدگاه‌های مختلف امری طبیعی است، مهم تصمیم‌گیری نهایی براساس خرد جمعی است. دیدگاه‌های متفاوت از جمله رییس کل بانک مرکزی می‌تواند بر همین اساس باشد.
گسترش دولت سخنگوی دولت بانک مرکزی 

  

آخرین قیمت طلا، قیمت سکه و ارز امروز 25 خرداد + جدولآخرین نرخ طلا، سکه و ارز امروز 25 خرداد 1400 اعلام شد.
نامه نیوز قیمت جدول ارز 

  

آیا واقعا علائم نوع دلتای ویروس کرونا در جوانان شبیه سرماخوردگی است؟بر اساس نتایج تحقیق جدید، ابتلا به نوع دلتای ویروس کرونا در جوانان می‌تواند احساس سرماخوردگی شدید باشد.
برنا ویروس جوانان سرماخوردگی 

  

افزایش 342 درصدی تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی در بورسامروز برای ششمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 579 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز افزایش 342 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز مالکیت پول 

  

ورود بیش از دو میلیون دُز واکسن کرونا به کشوررئیس جمعیت هلال احمر از ورود بیش از دو میلیون دُز واکسن کرونا طی روزهای آینده به کشور خبر داد.
اقتصادنیوز هلال احمر 

  

چرا روس‌ها واکسن کرونا نمی‌زنند؟روسیه یکی از پیشتازان تولید واکسن برای ویروس کووید-19 در جهان است و با وجود تردیدهای اولیه در سطح بین المللی، بسیاری از کشورها حتی دول اروپایی حاضر شدند واکسن اصلی روس ها موسوم به اسپوتنیک وی را استفاده کنند. با این حال در خود روسیه مردم با وجود امکان واکسیناسیون رایگان و همگانی، اقبال چندانی به این محصول وطنی نشان نمی‌دهند.
۵۵ آنلاین روسیه ویروس سازمان بهداشت جهانی 

  

کاندیداها درباره نان شب وعده می‌دهند حال آنکه قرار بود پیشرفت کنیم/ در دوره‌ای مسئولان اگر با موزیسین‌ها دست می‌دادند دست‌شان را می‌شستند/ کرونا 300 سیصد آموزشگاه موسیقی را تعطیل کرد/ بحران مشروعیت موسیقی هنوز وجود داردنشست مجازی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با موضوع «بازشناسی پیامدهای کرونا بر اقتصاد موسیقی ایران» صبح امروز سه‌شنبه 25 خردادماه برگزار شد و شهرام صارمی و پیروز ارجمند میهمانان آن بودند.
ایلنا نان نیروی انتظامی کمیسیون فرهنگی مجلس 

  

کرونا سریعتر از روند واکسیناسیون در حال گسترش استسازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: کروناویروس سریعتر از روند واکسیناسیون در دنیا در حال گسترش است.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون ویروس مرگ 

  

بورس امروز 25 خرداد / افت 44 واحدی شاخص کلشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز 25 خرداد 1400 با افت 44 واحدی، به عدد یک میلیون و 150 هزارواحد رسید.
برنا شاخص 

  

آسترازنکا به شکست در درمان کرونا با آنتی بادی اعتراف کرد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شرکت داروسازی آسترازنکا اعلام کرد تحقیقاتش درباره استفاده از یک نوع درمان با آنتی بادی مونوکلونال به نام AZD7442 برای جلوگیری از شدت ابتلای فردی که قبلاً در معرض ویروس کرونا قرار داشته، موفقیت آمیز نبوده است. طبق بیانیه شرکت، شرکت کنندگان در این آزمایش بالینی، افراد بالای 18 سال بوده‌اند که قبلاً واکسن نزده بودند و طی 8 روز قبل در نزدیکی…
مهر درمان ویروس موفقیت 

  

خبری خوب و خوشحال کننده برای کرونایی‌های بهبودیافتهنتایج یک بررسی نشان می‌دهد بیمارانی که در نخستین ماه‌های شروع همه‌گیری کرونا، مبتلا شده و بهبود یافتند حتما باید واکسن دریافت کنند تا به انواع جدید ویروس مبتلا نشوند.
برنا ویروس ماه 

  

تمدید «بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب‌دیده از کرونا»بسته حمایت از کسب و کارها و مشاغل به شدت آسیب‌دیده از کرونا در سال 1400 تمدید شد.
ایلنا بازی آموزش قهوه 

  

قیمت خودرو فیدلیتی 5 و 7 نفره رسما اعلام شد + عکسبهمن موتور قیمت فیدلیتی کراس اوور جدید خود را اعلام کرد. خودرو فیدلیتی در دو مدل 5 و 7 نفره به تولید می رسد.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

سرنوشت بورس در پساروحانیبورس ایران 10 ماهی است در وضعیت نامتعادلی قرار دارد و حالا با نزدیک شدن به برگزاری سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، شرایط برای سهامدارانی که ماه‌های طولانی است متضرر شده‌اند کمی حساس‌تر به نظر می‌رسد.
اقتصادنیوز ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری