نسخه‌های سرگردان

سلامت نیوز: از اول اسفند که دفترچه های کاغذی بیمه تامین اجتماعی تمدید نشد و مسئولان تصمیم گرفتند دیگر دفترچه جدیدی صادر نشود، خیلی ها از شتاب زدگی برای اجرای این طرح سخن گفتند؛ طرحی که در آن پزشکان باید در خط مقدم اجرا می بودند و داروخانه ها از آن پشتیبانی می کردند...

نسخه‌های سرگردان

سلامت نیوز: از اول اسفند که دفترچه‌های کاغذی بیمه تامین‌اجتماعی تمدید نشد و مسئولان تصمیم گرفتند دیگر دفترچه جدیدی صادر نشود، خیلی‌ها از شتاب‌‌زدگی برای اجرای این طرح سخن گفتند؛ طرحی که در آن پزشکان باید در خط مقدم اجرا می‌بودند و داروخانه‌ها از آن پشتیبانی می‌کردند.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روزنامه همشهری ، حالا به هر دلیل، پزشکان پای کار نسخه‌نویسی الکترونیکی نیامدند و همین هم شد تا 2نسخه الکترونیکی و کاغذی، یکی در دفترچه‌ بیمه تامین‌اجتماعی و دیگری در سربرگ‌های پزشکان، صادر شود. این موضوع دردسرهای زیادی را برای بیماران ایجاد کرده؛ کسانی که قربانی بدخطی و اشتباه پزشکان می‌شوند و ناچارند داروهایشان را با قیمت آزاد بخرند. از آن طرف هم داروخانه‌داران گلایه دارند. آنها می‌گویند این فرایند منجر به شلوغ شدن داروخانه‌ها برای بررسی اطلاعات نسخه‌های سنتی شده است. اعتراض آنها این است که این طرح‌ها بدون فراهم شدن زیرساخت‌ها اجرا شده است.

افزایش تجویز دارو در سربرگ پزشکان

خیلی وقت است برخی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، سیستم نوبت‌دهی الکترونیک را برای جلوگیری از تجمع بیماران در سالن انتظار راه انداخته‌اند؛ همین هم سبب شده تا تعداد بیمارانی که در نوبت انتظار ویزیت نشسته‌اند، کم باشد. گزارش میدانی از این مراکز درمانی اما نشان می‌دهد که بسیاری از این افراد، اطلاعی از نوبت‌دهی الکترونیکی بیمارستان‌ها ندارند.

خیلی‌هایشان هم اعتمادی به این نوع نوبت‌دهی ندارند و به‌صورت حضوری برای گرفتن نوبت اقدام می‌کنند.تمام آنها با دفترچه‌های بیمه‌شان آمده‌اند و حتی چیزی درباره حذف دفترچه‌های بیمه نشنیده‌اند. یکی از آنها محمود فرض‌اللهی است که در صف نوبت‌دهی یکی از همین مراکز درمانی ایستاده: «مگر دکتر بدون دفترچه بیمه، کسی را ویزیت می‌کند؟» دفترچه بیمه برای آنها، آنقدر باارزش است که بدون آن از خانه خارج نمی‌شوند، بیش از همه هم نگران هزینه‌های درمان هستند: «با همین دفترچه هم پول دوا و دکتر آنقدر زیاد می‌شود که نمی‌شود آن را پرداخت کرد. با دفترچه وضعمان این است، بدون آن چه وضعیتی پیدا می‌کنیم خدا می‌داند؟» او می‌گوید نباید دفترچه بیمه را حذف کنند.

ماجرا اما تنها به مراجعه‌کننده‌های بی‌اطلاع که در برابر حذف شدن دفترچه‌های بیمه مقاومت می‌کنند محدود نمی‌شود. برخی از پزشکان هم از چگونگی تجویز نسخه‌ها به‌صورت الکترونیکی بی‌خبرند؛ به همین دلیل صدور نسخه‌های سنتی یعنی به‌صورت کاغذی نه در دفترچه بیمه که در سربرگ‌های مطب‌ها در حال افزایش است. این موضوع را می‌توان از تعداد افراد نسخه به دستی که کد ملی‌شان بالای نسخه‌ها نوشته شده، فهمید. زهرا، زنی میانسال یکی از آنهاست.او برای خرید داروهایش به یکی از داروخانه‌ها آمده. پزشک ساعتی قبل او را ویزیت کرده و می‌گوید، با وجود داشتن دفترچه بیمه، پزشک نسخه را روی سربرگ نوشته است: «به دکتر گفتم دارو را در دفترچه‌ام بنویسد.

دکتر گفت دفترچه دیگر اعتبار ندارد و کد ملی‌ام را روی نسخه نوشت و مهر کرد. نمی‌دانم اینطور به من دارو می‌دهند یا نه، اما دکتر گفت می‌توانم با همین سربرگ دارو بگیرم.» بلندگوی داروخانه شماره‌ای که زهرا قبل از ورود به داروخانه از شماره‌گیر دریافت کرده است را می‌خواند و او با نگرانی سمت مسئول تحویل دارو می‌رود. کارش طول می‌کشد. به‌نظر مشکلی پیش آمده است. شماره کد ملی زهرا از سوی دکتر به‌درستی وارد نشده است و مسئول داروخانه نمی‌تواند هویت او را تأیید کند. درنهایت با اصرارهای مراجعه‌کننده، او به دارویش به نرخ آزاد بسنده می‌کند. زن مستأصل از اینکه پول بیشتری برای دارو داده است، داروخانه را ترک می‌کند.

چرا پزشکان نسخه الکترونیک نمی‌دهند؟

تعداد کسانی که نسخه در دست دارند و نسخه‌هایشان با خودکار روی سربرگ‌ها نوشته شده، به یکی، دو نفر محدود نمی‌شود. مرد دیگری که متوجه مشکل پیش‌آمده برای مراجعه‌کننده به داروخانه شده هم نگران است که پزشک او هم اشتباه کرده باشد و مجبور شود پول بیشتری پرداخت کند.

داروهایش کمی گران است و بدون کمک بیمه، توان پرداختش را ندارد. علیرضا، این نگرانی را پنهان نمی‌کند. قبل از اینکه نوبتش شود، نسخه را نشان مسئول بررسی نسخه‌های داروخانه می‌دهد تا از بی‌اشکال بودن نسخه خیالش راحت شود. مسئول بررسی نسخه‌ها کمی نسخه را بالا و پایین می‌کند و می‌گوید، نسخه مشکلی ندارد.

علیرضا، نفس راحتی می‌کشد: «تا وقتی دفترچه بود، مشکلی هم نداشتیم. از روزی که گفته‌اند نسخه الکترونیک شده، یکی‌، دو بار گذرم به داروخانه افتاده است و هر دفعه تن و بدنم لرزیده که نکند دکتر نسخه را اشتباه نوشته باشد. تاوان هر اشتباه پزشک را من باید بدهم؛ چون اگر اشتباه از طرف پزشک باشد، داروخانه پول دارو را آزاد حساب می‌کند و آن وقت بیمه دیگر پولی بابت دارویی که آزاد خریده‌ام، پرداخت نمی‌کند.»

شلوغی در داروخانه‌ها به‌دلیل نقص در مدارک

با اینکه به‌نظر می‌رسد فرایند نسخه‌نویسی الکترونیک آنطور که باید و شاید از سوی پزشکان رعایت نمی‌شود و بسیاری از پزشکان متخصص و فوق‌تخصص از ثبت الکترونیک نسخ پزشکی برای بیماران خودداری می‌کنند، نایب‌رئیس انجمن داروسازان ایران به همشهری می‌گوید، حذف نسخه کاغذی از فرایند نسخه‌پیچی برای داروخانه‌داران چالش‌برانگیز شده است:

«پزشکان باید نسخه خود را در مطب آنلاین کنند و آن را به داروخانه ارجاع دهند، اما آنها زیر بار این کار نرفته‌اند و به این دلیل، داروخانه‌داران باید مسئولیت موضوعاتی را بپذیرند که قانونا مسئولیتی درباره آن ندارند.» علی فاطمی با بیان اینکه داروسازان و داروخانه‌داران به این موضوع اعتراض دارند و اعتراض آنها منجر به تغییر رویکرد مسئولان در فرایند الکترونیک شدن نسخه‌های ارسالی به داروخانه‌ها شده است، می‌گوید:

«تا 27بهمن تأکید مسئولان بر آنلاین بودن فرایند نسخه الکترونیک بود، اما به‌دلیل اعتراض انجمن داروسازان و داروخانه‌داران، امکان آفلاین شدن رسیدگی به نسخه‌های الکترونیک در بازه زمانی یک‌ماهه فراهم شده است، ولی این زمان هم نمی‌تواند کمکی به کم کردن چالش‌های داروخانه‌داران در روند الکترونیک شدن نسخه‌ها کند.»

به‌گفته فاطمی نبود دفترچه، وارد شدن کد ملی اشتباه، خط بد پزشکان و اشتباه در خوانش آن، درج نشدن شماره نظام‌پزشکی پزشک در سرنسخه و همچنین مشکل در استحقاق‌سنجی فرد در برخورداری از خدمات بیمه‌ای تنها بخشی از مشکلات ناشی از الکترونیک شدن نسخه‌های پزشکی است:

«این موضوع منجر به تجمع مردم در داروخانه‌ها شده است. فرایند استحقاق‌سنجی به‌دلیل اشتباه در درج اطلاعات اولیه در سرنسخه‌ها زمانبر شده و به همین دلیل، داروخانه‌ها هم نمی‌توانند خدمات خود را به‌خوبی به بیماران ارائه کنند.»در این میان رئیس انجمن داروخانه‌داران ایران به همشهری می‌گوید، سازمان تأمین‌اجتماعی با اجرای دستورالعمل حذف دفترچه‌های کاغذی هزینه‌های داروخانه‌‌داران را افزایش داده است: «تأمین اجتماعی چند‌ماه است دنبال اجرای حذف سراسری دفترچه تأمین‌اجتماعی است.

با توجه به طرح انجام شده، اجرای این سیستم نیازمند زیرساخت‌هایی است که اکنون در برخی داروخانه‌ها این زیرساخت‌ها ایجاد نشده است.» به‌گفته مجید علیرضایی، ایجاد زیرساخت‌ها بر‌عهده داروخانه‌داران گذاشته شده است: «ایجاد زیرساخت در داورخانه‌ها نیازمند صرف هزینه از سوی صاحبان داروخانه‌هاست؛ این در حالی است که حمایتی از داروخانه‌داران برای تأمین زیرساخت‌های موردنیاز نشده است.»

نسخه‌نویسی دستی و الکترونیک

برای بررسی چگونگی عملکرد پزشکان در نسخه‌نویسی الکترونیک، از یک پزشک خواستیم برای ما نسخه الکترونیک و نسخه با سربرگ خودش بنویسد. نسخه الکترونیک با تشخیص پزشک در مدت کوتاهی تهیه و مشخصات بیمار با کد ملی سامانه ثبت شد. نسخه دستی نیز با درج نام بیمار و کد ملی او، به شکل دستی نوشته شد و آن را به یکی از داروخانه‌های مرکزی پایتخت بردیم.

مسئول داروخانه با وارد کردن کد ملی درج شده در نسخه دستی صادر شده از سوی پزشک، دارو را به شکل مورد به مورد وارد سامانه کرد و درنهایت آن را تحویل داد. نسخه الکترونیک نیز با وارد کردن کد ملی در سامانه در اختیار داروخانه قرار گرفت. فرایند انجام این کار طولانی نبود و در مدت کوتاهی موفق به دریافت داروهای غیرتخصصی و مکمل‌هایی شدیم که پزشک تجویز کرده بود. گرچه پزشک برای انجام آزمایش‌ها همچنان از فرایند نسخه‌نویسی دستی بدون ثبت در سامانه استفاده کرده بود و هیچ اطلاعاتی در این‌باره در سامانه درج نشد.

سلامت بیمه تامین اجتماعی بیمه   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

امیر غفور به ویروس کرونا مبتلا شدبا اعلام باشگاه بورسا اسپور ترکیه، امیر غفور ملی پوش والیبال کشورمان به ویروس کرونا مبتلا شده است.
۵۵ آنلاین ویروس والیبال ترکیه 

  

آخرین آمار فوتی‌ها کرونایی در کشور؛81 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند/ 3767 تن در وضعیت شدید بیماریاقتصادنیوز: سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 8هزار و 367 بیمار جدید کووید19 در کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

سخنگوی وزارت بهداشت درباره افزایش ترددها و حضور در مراکز خرید در ایام پایانی سال هشدار داد و توصیه کرد که مردم در تامین کالا و خدمات مورد نیاز خود به صورت اینترنتی اقدام کنند.
نامه نیوز وزارت بهداشت وام سکه و طلا 

  

رهبر انقلاب : به توصیه‌های ستاد کرونا عمل شودرهبر معظم انقلاب پیش از ظهر امروز به مناسبت روز درختکاری و هفته منابع طبیعی دو اصله نهال میوه را در محوطه حیاط بیت رهبری غرس کردند.
گسترش رهبر انقلاب سال نو سفر 

  

81 فوتی کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 8367 بیمار جدید به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری، بعد از ظهر جمعه پانزدهم اسفند 99، به ارائه گزارشی از وضعیت بیماری کرونا در کشور پرداخت. سخنگوی وزارت بهداشت، افزود: از دیروز تا امروز، 8 هزار و 367 بیمار جدید شدند و مجموع بیماران کووید 19 در کشور به یک میلیون و 673 هزار و 470 نفر رسید. لاری گفت: متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 81 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان به…
مهر بیمارستان وزارت بهداشت خبرنگار 

  

وزارت بهداشت مخالف مسافرت است/وضعیت مرگ های قلبی در دوران کرونا به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، روز جمعه پانزدهم اسفند 99، در بیستمین برنامه پویش ره سلامت در بیمارستان قلب شهید رجایی، گفت: بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی، ویترین بزرگ علمی و مایه امید آن دسته از بیمارانی است این بیمارستان را آخرین پایگاه مراجعه خود می‌دانند. وی با اشاره به جایگاه علمی و درمانی بیمارستان قلب شهید رجایی، افزود: حضور افراد توانمند که در این مرکز گردهم آمده اند،…
مهر وزارت بهداشت مرگ خبرنگار 

  

پیش‌بینی واکنش بورس پایتخت به تصمیمات جدید + نموداراقتصادنیوز: در هفته اخیر تصمیمات جدیدی برای حمایت از بازار سهام گرفته شد. آیا سهام‌داران از این تصمیمات استقبال خواهند کرد؟
اقتصادنیوز پایتخت سهام 

  

چرا کرونای جهش یافته بیشتر قربانی می گیرد؟دکتر شکرالله سلمان‌زاده اظهار کرد: ماهیت علائم کرونای جهش‌یافته با کرونای قبلی تفاوتی ندارد و تنها شدت علائم افزایش پیدا کرده است. سن ابتلا نیز کاهش و قدرت سرایت‌پذیری افزایش پیدا کرده است.
مستقل‌آنلاین اورژانس ورزش آنتی بیوتیک 

  

امیر غفور والیبالیست ایرانی به کرونا مبتلا شدامیر غفور بازیکن تیم ملی والیبال کشورمان به کرونا مبتلا شد.
مستقل‌آنلاین والیبال ویروس ترکیه 

  

کودک معصوم مبتلا به کرونا+عکسمشاور وزیر بهداشت در صفحه مجازی نسبت به بستری شدن کودکان اهوازی به دلیل کرونا در بیمارستان‌ها ابراز نگرانی کرد.
گسترش سلامت کودکان کودکان عکس 

  

مفتی اردن: تزریق واکسن کرونا در ماه رمضان روزه را باطل نمی کند«شیخ عبدالکریم الخصاونه» مفتی اردن گفت: واکسن کرونا مانند هر واکسن دیگری که به صورت عضلانی تزریق می شود، در ماه مبارک رمضان باعث شکستن روزه نمی شود.
۵۵ آنلاین اردن ماه ماه رمضان