تسنیم   |  سیاسی  |  

یادادشت| توافق‌نامه سازش اعراب و بازخوانی کمپ دیوید

شیخ‌نشین‌های خلیج فارس گرچه با تکیه بر سرمایه عظیم نفتی می‌توانند در بخش تزریق پول و تا حدودی اثرات لجستیکی و خرید سلاح با سیاست‌های خصمانه غرب بر علیه ملت‌های منطقه اقدام کنند اما هرگز پیروز میدان نخواهند بود.

یادادشت| توافق‌نامه سازش اعراب و بازخوانی کمپ دیوید

- اخبار سیاسی -

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- امضای توافق‌نامه ننگین صلح میان شیخ نشین‌های حاشیه خلیج فارس با رژیم اشغالگر صهیونیستی از جهات مختلف قابل بررسی است.

گرچه ممکن است امضای اینگونه توافق‌نامه‌ها در کوتاه مدت اثرات ضعیف روانی سیاسی بخصوص برای دستان خالی دولت ترامپ در شرایط ویژه و پیش روی انتخابات ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی ایجاد کند و سرپوشی بر شکست‌های متعدد داخلی و خارجی دولت آمریکا بگذارد اما با بررسی وضعیت سیاسی و مولفه‌های قدرت در محیط بین الملل بویژه منطقه غرب آسیا و البته تجربه چند سال اخیر در خواهیم یافت امضای این گونه توافق نامه‌ها توسط دولت‌های فاقد مشروعیت و عاری از عناصر و ابزار واقعی قدرت با اجرای آن مسیر بسیار متفاوتی را طی خواهند کرد.

گفتگوی اینستاگرامی با صمدی| عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل به کجا ختم می‌شود؟

 

شیخ نشین‌های خلیج فارس گرچه با تکیه بر سرمایه عظیم نفتی که در اختیار دارند می‌توانند در بخش تزریق پول و تا حدودی اثرات لجستیکی وخرید سلاح در هماهنگی و همراهی با سیاست های خصمانه غرب بر علیه ملت‌های منطقه اقدام نمایند اما به دلایل متعدد هرگز تمام کننده و پیروز میدانی که در آن به اختیار یا به اجبار دولت های فرامنطقه ای قدم گذاشته‌اند نخواهند بود!

دوری پادشاهی‌های عربی خلیج فارس از نگاه تاریخی افکار عمومی مردم این کشورها نسبت به موجودیت رژیم صهیونیستی و عدم درک درست از خواست ملت‌های مسلمان و عربی، عمق استراتژیک بسیار ضعیف، فقدان ارتش قدرتمند و نیروی رزم اثرگذار، جدایی دولت های مرتجع از ملت ها و سرکوب آنها و بحران مشروعیت در این کشورها سبب شده است تا از آنان همانطور که رییس جمهور تروریست آمریکا گفته است صرفاً به عنوان گاو شیرده در معادلات منطقه‌ای و بین المللی سوء استفاده شود.

بنابراین در میدان شرارت‌ها و تنش‌های منطقه‌ای همانند ویرانی سوریه و جنگ تحمیلی بر علیه ملت یمن و نیز درگیری ملت فلسطین و عزم آنها برای باز پس‌گیری سرزمین خود همچنان که گروه‌های مقاومت فلسطینی تاکید کرده‌اند هرگز نقش تعیین کننده‌ای نخواهند داشت.

علاوه بر این؛ وجود قدرتهای منطقه ای و پر نفوذ همانند جمهوری اسلامی ایران به عنوان محور جبهه مقاومت در منطقه و نیز اشتراک منافع و ائتلاف قدرت‌های بزرگ با جبهه مقاومت همانند روسیه و حرکت در جهت مغایر با اهداف ائتلاف‌های غربی با شیوخ خیانت کارحاشیه خلیج فارس و شکست تمامی سیاست‌های تجویز شده از کاخ سفید موید این مهم است که توافق نامه صلح علی رغم تاریخی خواندن آن توسط ترامپ نمی‌تواند موفقیت واقعی و دراز مدتی را برای رژیم صهیونیستی و یا دولت‌های وابسته و مرتجع ایجاد کند، چراکه بازیگران اصلی منطقه دیگر غرب به رهبری ایالات متحده نیست و مسیر آینده غرب آسیا قطعا از ائتلاف شرق خواهد گذشت.

مضافاً با امضای قرارداد و تفاهم نامه همکاری‌های 25ساله میان چین و ایران، اضافه شدن قدرت بزرگ نظامی و اقتصادی همانند جمهوری خلق چین، حضور آن در منطقه و همراهی با سیاست‌های ائتلاف شرق را شاهد خواهیم بود که تغییرات بسیار عمیق تر و پر اهمیتی را رقم خواهد زد و این نمایش‌های فاقد اعتبار لازم را در خود هضم خواهد کرد.

تجربه نیز نشان می‌دهد سیاست دولت‌های مرتجع منطقه همانند سعودی، امارات و بحرین در همراهی با دولت جنایتکار ایالات متحده و حمایت‌های آشکار و پنهان از گروه صهیونیستی-آمریکایی پر از شرارت و تروریستی داعش و سایر حوادث و درگیری‌هایی که می‌توانست رژیم صهیونیستی را از رسیدن به نتایج آن بهرمند و خوشحال سازد عملاً نمی‌تواند موفقیتی برای آنها به همراه داشته باشد.

به همین علت در زمان برگزاری شوی تبلیغاتی ترامپ با گاوهای شیرده خود باز هم بخش زیادی از صحبت‌ها به جمهوری اسلامی ایران اختصاص می‌یابد چراکه سیاست مداران کاخ سفید به خوبی می‌دانند مسائل منطقه نه با حضور دو وزیر خارجه دولت‌های بی خاصیت امارات یا بحرین بلکه تنها با حضور قدرت تعین کننده منطقه یعنی جمهوری اسلامی ایران و هم پیمانان او میسر است، لذا سایه ایران بر سر این نمایش کاذب کاخ سفید به شدت سنگینی می‌کرد گرچه حضور نداشت.

نکته آخر و مهم اینکه اگر به تاریخ مراجعه کنیم کارتر نیز سعی داشت با همراهی و خیانت انور سادات حاشیه امنی برای رژیم اشغالگر قدس در پیمان کمپ دیوید ایجاد کند اما امضای توافق نامه سپتامبر 1978 کمپ دیوید، نه کارتر را توانست به کاخ سفید مجددا برگرداند، نه دیکتاتور مصر را از خشم ملت مسلمان مصر نجات دهد و نه حاشیه‌ای امن برای صهیونیست‌ها ایجاد کند.

ننگ خیانت را تا ابد بر پیشانی انور سادات منقش کرد، کارتر نیز شکست خورد، مقاومت فلسطین به راه خود ادامه داد و هر روز در کنار جبهه مقاومت قدرتمندتر شد به گونه‌ای که امروزه پیروزی‌های پیاپی برای جبهه مقاومت را بخصوص برای مقاومت فلسطین شاهد و نظاره گریم.

یادداشت از: جلال دانش کارشناس ارشد علوم سیاسی

انتهای پیام/

جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی انتخابات ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  

خودرو وارد بورس شود یا نشود؟در راستای پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو چنانچه اصل موضوع با هدف حذف واسطه‌ها، رونق صنعت خودرو و رسیدن به قیمت شفاف باشد، بسیار هم خوب است. اما زمانی که دوباره پای شورای رقابت برای تعیین قیمت پایه به میان می‌آید، دقیقا نقض هدف اصلی است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

هشدار پمپئو درباره هرگونه تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجاموزیر خارجه آمریکا با انتقاد مجدد از برجام، نسبت به هرگونه تلاش برای بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد.
ایلنا مایک پمپئو انتخابات ریاست جمهوری هسته ای 

  

بیمار روانی مطب دکتر را آتش زدمرد بیمار وقتی برای ویزیت به مطب پزشک خود در یکی از خیابان‌های شیراز رفته بود مطب او را به آتش کشید.
مملکت‌آنلاین شیراز پزشک پلیس 

  

خبر مهم بورسی / حمایت ویژه در راه استحمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام هرچند در چند وقت اخیر با انتقاداتی همراه بود اما به نظر می‌رسد گام‌های اجرایی آن یکی یکی در حال برداشته شدن است. در این مورد شب گذشته خبر جدیدی اعلام شد.
گسترش صندوق توسعه ملی سهام بانک مرکزی 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره تهدید موسوی خوئینی ها به افشاگری پس از شکست در انتخابات، گفت: این آقایان چون حرفی برای گفتن ندارند یکسری تاکتیک های جدیدی را به کار می گیرند اما در کل استراتژی انتخاباتی جدیدی ندارند. به عبارت دیگر تاکتیک هایی را در قالب استراتژی های سوخته قبلی به کار می بندند تا جواب بگیرند که قطعا نتیجه برای آنها به همراه نخواهد داشت.
نامه نیوز رئیس جمهور دولت اصلاحات ایوانکا ترامپ 

  

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساساقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران بانک صادرات بازی 

  

پرداخت یارانه جدید 120هزارتومانی به مردم + جزئیاترحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد:
مستقل‌آنلاین یارانه دولت تولید 

  

یارانه نقدی فرزندان چه کسانی سه برابر می شود؟نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد گفت که بر این اساس از زمان تولد فرزند سوم خانوارها یارانه‌ای به اندازه مبلغ یارانه خود دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه سهام مجلس شورای اسلامی 

  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  اخبار داغ
  

گزارش منافن از توسعه حفاری در ایران با وجود تحریم‌ها و همه‌گیری کرونامنافن در تحلیلی به توسعه حفاری تجاری در ایران پرداخت.
ایلنا گاز ایران ویروس 

  

اگر آمریکا کرونا را مدیریت نکند شرایط داخلی‌اش از کنترل خارج می‌شودیک کارشناس مسایل آمریکا گفت: ترامپ اگر قادر به کنترل شیوع کرونا نشود، دامنه اعتراض‌های اجتماعی، بیکاری و فقر در آمریکا افزایش می‌یابد و شرایط از کنترل خارج می‌شود.
اعتماد دونالد ترامپ ایران ترامپ 

  

کاهش شدت کرونا با این دارو+ جزئیاتدانشمندان به تازگی دریافتند که داروهای استاتین که کاهش دهنده های کلسترول هستند، می توانند شدت بیماری کرونا را کاهش دهند.
اقتصادنیوز دارو کلسترول ویروس 

  

تاکید سازمان جهانی بهداشت بر طبیعی بودن منشاء ویروس کروناسازمان جهانی بهداشت (WHO) مجدداً بر طبیعی بودن منشأ شیوع کروناویروس جدید تاکید کرد.
رویداد۲۴ ویروس رسانه 

  

تشکیک دانشمندان انگلیسی درباره اثربخشی قطعی واکسن کرونا؛ شاید کاهش شدت بیماری!یافته جدید دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد این احتمال وجود دارد که واکسن کرونا مانع از ابتلا به این بیماری نشود و تنها شدت درگیری در بیماران را کاهش دهد.
تسنیم روسیه دولت ویروس 

  

چهاربسته حمایتی برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا"پرداخت تسهیلات"،"بیمه بیکاری"،"مشوق بیمه کارفرمایی" و "یارانه دستمزد" چهار بسته حمایتی دولت بوده که
خبرفوری وام وزارت راه و شهرسازی دولت 

  

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به چهارم مهر ماه، وضعیت بیماری کووید-19 در کشور روند مختصر صعودی را نشان می‌دهد و در 13 استان شاهد روند صعودی یا آغاز پیک این بیماری بوده‌ایم.
رویداد۲۴ استان اصفهان استان ایلام استان خراسان شمالی 

  

ماماها درگیر بیماران کرونایی/کمترین حقوق را ماما دارد به گزارش خبرگزاری مهر، فرحناز محمدی سعادت، با اشاره به اینکه تاکنون 8 ماما در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، گفت: ماماها دوشادوش پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا بسیار فعال بوده اند، به ویژه در بخش بهداشت در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند زیرا در این بخش مراجعینی داریم که ناقلین بدون علامت هستند. وی با اشاره به خدمات ماماها از جمله مشارکت در طرح غربالگری کرونا،…
مهر رایگان درمان بخش خصوصی 

  

قیمت سکه نیم سکه و ربع سکه امروز دوشنبه 1399/07/07| قیمت‌ها بالا رفتبازار امروز شاهد افزایش 50 هزار تومانی قیمت سکه است که به 13,550,000 (سیزده میلیون و پانصد و پنجاه هزار) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

بایدها و نبایدهای عرضه خودرو در بورسعرضه خودرو در بورس ازجمله طرح‌هایی است که قرار است با اهدافی نظیر ساماندهی بازار و صنعت خودرو به‌زودی به مرحله اجرا درآید. طرحی که محور اصلی آن شفافیت معاملات و تبدیل خودرو از کالایی سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی است.
گسترش وام خودرو خودروسازان 

  

تعطیلی صحن شورای شهر به دلیل ابتلای یکی از اعضا به کرونارئیس شورای شهر تهران از تعطیلی جلسه فردای این شورا به دلیل ابتلای یکی از اعضا به کرونا خبر داد.
ایلنا شورای شهر تهران تهران خبرنگار 

  

میزبانی بورس انرژی از عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمیرینگ داخلی بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمی خواهد بود.
ایلنا انرژی شیراز گاز 

  

بورس منفی تا کی ادامه دارد؟در حالی که محدود مقاومتی یک میلیون و 500 هزار واحد از شاخص کل تاثیر چشم‌گیری روی روند بازار در آینده خواهد داشت اما امروز نیز بازار بیش از دو درصد ریزش کرد، اما چه عواملی روی روند بازار تاثیرگذار خواهد بود؟
گسترش صندوق توسعه ملی شاخص سهام