پایان نظام مجوزدهی تسلیحاتی و تحریم 23 شخص حقوقی

امروز دقیقا 5 سال از روز قبول توافق هسته‌ای به عنوان یک توافق «فرآیندمحور» می‌گذرد. هر چند که در 5 سال گذشته ایران این امکان را داشت که برای خرید تسلیحاتی به شورای امنیت مراجعه کرده و مجوز دریافت کند اما این اتفاق هرگز رخ نداد تا امروز که زنجیرهای این محدودیت‌ها پس از 13سال از پای صنعت دفاعی و نظامی ایران باز خواهد شد.

پایان نظام مجوزدهی تسلیحاتی و تحریم 23 شخص حقوقی

اعتمادآنلاین| 13 سال پس از وضع نخستین قطعنامه‌ (1747 شورای امنیت-4 فروردین 1386) درباره تحریم تسلیحاتی ایران، امروز یکشنبه 18 اکتبر 2020 ایران از زیر سایه ممنوعیت خرید و فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی خارج می‌شود. در حالی که پس از صدور قطعنامه 1747 دامنه تحریم‌های تسلیحاتی ایران در زنجیره‌ای از قطعنامه‌های بعدی وسعت بیشتری پیدا کرد در سایه توافق هسته‌ای ایران با 1+5 در سال 1394 مقرر شد که 5 سال پس از روز اجرای برجام یا روزی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتیجه‌گیری وسیع‌تر خود درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را اعلام کند، محدودیت‌های تسلیحاتی ایران هم پایان پیدا کند.

 

امروز دقیقا 5 سال از روز قبول توافق هسته‌ای به عنوان یک توافق «فرآیندمحور» می‌گذرد. هر چند که در 5 سال گذشته ایران این امکان را داشت که برای خرید تسلیحاتی به شورای امنیت مراجعه کرده و مجوز دریافت کند اما این اتفاق هرگز رخ نداد تا امروز که زنجیرهای این محدودیت‌ها پس از 13سال از پای صنعت دفاعی و نظامی ایران باز خواهد شد.

 

امروز در حقیقت دو تحول مهم رخ خواهد داد: «محدودیت‌های تسلیحاتی و مسافرتی اشخاص که در ضمیمه ب قطعنامه 2231 به آنها اشاره شده بود، پایان پیدا می‌کنند.» براساس برجام (ضمیمه 5) و قطعنامه 2231 (ضمیمه ب) محدودیت‌هایی که از امروز به عنوان سال پنجم قبول توافق برجام لغو می‌شوند شامل: 1- نظام مجوزخواهی صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی به و از ایران و 2- خاتمه ممنوعیت محدودیت سفر 23 شخص حقوقی خواهد بود.

 

البته تحریم تسلیحاتی اروپا علیه ایران که از محدودیت‌های اعمال‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل مستقل است همچنین محدودیت‌ و ممنوعیت‌های عمومی حقوق بین‌الملل یا سایر تعهدات ناشی از قطعنامه‌های دیگر شورای امنیت برای کلیه کشورها همانند قطعنامه‌های تحریم تسلیحاتی یمن یا لبنان همچنین قطعنامه 1540 مربوط به اشاعه تسلیحات به موجودیت‌های غیردولتی تداوم خواهد داشت و ایران به موجب مقررات منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل موظف به رعایت آنهاست.

 

هرچند ایران در قالب برجام مشروعیت تحریم‌های تسلیحاتی اروپا را نپذیرفته است اما واقعیت امر این است که چه امروز و چه در سال 2023 در صورت لغو تحریم‌های تسلیحاتی اروپا، چشم‌اندازی برای خرید و فروش سلاح با اروپا برای ایران وجود ندارد. اروپایی‌ها دل خوشی از لغو محدودیت‌های تسلیحاتی ایران از کانال شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارند اما انتظار ایران این است که از امروز به بعد در مسیر تجارت تسلیحاتی ایران با سایر کشورها کارشکنی نکنند.

 

تحریمی که همه با آن موافق بودند

 

داستان تحریم تسلیحاتی ایران از قطعنامه 1747 مصوب سال 1386 آغاز شد. هر چند که در قطعنامه 1737 مصوب سال 1385 هم برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و افراد مرتبط با آن تحت تحریم‌های بین‌المللی شدید قرار گرفتند اما این بندهای 5 و 6 قطعنامه 1747 بود که رسما تحریم تسلیحاتی ایران را کلید زد. مطابق بند 5 این قطعنامه، ایران حق فروش تامین یا انتقال تسلیحات یا اقلام مربوط به آن را ندارد و تمام کشورها هم باید خرید چنین اقلامی از ایران را ممنوع کنند. همچنین بند 6 از تمام کشورها می‌خواهد تا نسبت به عرضه، فروش یا انتقال هرگونه ماشین‌آلات زرهی جنگی، سیستم‌های توپخانه با کالیبر بالا هواپیماهای جنگنده، هلیکوپترهای تهاجمی رزم‌ناوها، موشک یا سیستم‌های موشکی، کمک یا آموزش فنی، کمک مالی، سرمایه‌گذاری، واسطه‌گری و انتقال منابع مالی یا خدمات مرتبط با عرضه، فروش انتقال، ساخت یا استفاده از چنین اقلامی به هر طریق که باشد «هشیاری و خویشتنداری» به عمل ‌آورند. این بندها در قطعنامه‌های بعدی خصوصا قطعنامه 1929 مصوب خرداد ماه 1389 هم توسعه پیدا کرده و هم مستحکم‌تر شدند.

 

نگاهی به این پیشینه نشان می‌دهد که هرچند بحث تحریم تسلیحاتی با برجام و قطعنامه 2231 بیشتر به گوش مردم رسید اما تاریخ اعمال این تحریم‌ها به چند سال قبل بازمی‌گشت و پدیده‌ای ناشی از مذاکرات در قالب برجام نیست. نکته قابل توجه در پرونده تحریم تسلیحاتی ایران این است که در قطعنامه‌های پیشین ممنوعیت‌ها کاملا شکل تحریم فراگیر را به خود گرفته بودند اما در نتیجه مذاکرات برجام و متن صریح قطعنامه 2231 که ایران در نگارش آن سهم داشت این ممنوعیت از قالب تحریم خارج شده و به شکل محدودیت در آمد به گونه‌ای که ایران در 5 سال گذشته می‌توانست در صورت نیاز درخواست خرید اقلامی که در لیست محدودیت‌ها بودند را به شورای امنیت برای تصمیم‌گیری و اخذ مجوز ارایه کند. در طول مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 تهران به‌ شدت خواستار لغو این بند از قطعنامه‌های پیشین بود و تا آخرین روزهای مذاکرات این موضوع یکی از موارد چالش‌برانگیز بر سر میز مذاکره بود.

 

در حالی که برخی منتقدان برجام بدون توجه به وجود تحریم‌های تسلیحاتی در قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران ادعا می‌کنند که تیم مذاکره‌کننده می‌توانست این تحریم‌ها را با حصول برجام کان‌لم‌یکن کند اما واقعیت‌های میدانی چیز دیگری می‌گویند.

 

اساسا در طول دوران مذاکرات، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای سیاست خود را بر مخالفت با هرگونه محدودیت یا تحریم در تمامی حوزه‌ها قرار داده و همواره بر آن پافشاری کرد. شاهد این موضوع بیانیه‌ای است که همزمان با تصویب قطعنامه 2231 توسط ایران منتشر شد. علاوه بر این ایران هیچگاه «ضمیمه‌ب» قطعنامه 2231 را امضا نکرد و آن را هیچگاه نپذیرفت، این در حالی بود که این ضمیمه به امضای سایر اعضای برجام به شمول روسیه و چین هم رسید.

 

نکته دیگری که عمدتا در انتقادها به آن توجه نمی‌شود این است که در بند پنج «ضمیمه ب» قطعنامه 2231 شورای امنیت به هیچ عنوان به تحریم تسلیحاتی اشاره‌ای نشده چراکه تحریم‌های تسلیحاتی پیش‌بینی‌شده در قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت از تاریخ 27 دی 1394(16ژانویه 2016 روز اجرایی شدن برجام) خاتمه یافته و به جای آنها یک نظام مجوزدهی در قطعنامه 2231 پیش‌بینی‌شده است. امروز(یکشنبه) با گذشت 5 سال از اعتبار این نظام مجوزدهی، ایران دیگر با هیچ محدودیتی در این حوزه دفاعی و تسلیحاتی، چه برای صادرات و چه برای واردات روبه‌رو نخواهد بود.

 

تحمیل انزوا به دولت ترامپ

 

زمانی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران در سال 2018 خارج شد بازماندگان در توافق هسته‌ای با رد این اقدام ترامپ اعلام کردند که به برجام پایبند می‌مانند؛ ادعایی که به مذاق تیم ایالات متحده خوش نیامد چراکه پیش‌بینی ترامپ این بود که با خروج امریکا از برجام، شاکله این توافق از هم پاشیده شود. ترامپ برای وادار کردن سایرین به خروج از این توافق سیاست فشار حداکثری علیه ایران را کلید زد تا با قطع کانال‌های مالی و بانکی با ایران به صفر رساندن فروش نفت ایران همچنین خارج کردن تمام سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این کشور، تهران را بر سر دو راهی فروپاشی اقتصادی و به تبع آن نارضایتی عمومی یا نشستن پای میز مذاکره قرار بدهد. با این همه 4 سال از حضور ترامپ در کاخ سفید می‌گذرد و تهران در دورترین نقطه از مذاکرات با امریکا قرار دارد. دونالد ترامپ در یکی از آخرین تلاش‌ها برای فروپاشی برجام یا پایان دادن به صبر راهبردی ایران از فروردین ‌ماه سال جاری تلاش گسترده‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنامه جدید تحریم تسلیحاتی ایران به کار گرفت. در این زمینه متحدان سنتی امریکا در منطقه نظیر اسراییل و عربستان سعودی مسوولیت تامین خوراک اطلاعاتی برای پروژه جدید ایران‌هراسی را برعهده گرفتند. از ادعای اسراییلی‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده ایران تا سناریوسازی عربستان درباره دست داشتن ایران در حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس یا حمله به تاسیسات نفتی آرامکو همچنین تکرار ادعای کمک تسلیحاتی ایران به حوثی‌ها در یمن. تلاش‌های ایالات متحده برای تصویب قطعنامه جدید تحریم تسلیحاتی ایران با مخالفت اعضای شورای امنیت روبه‌رو شد اما تیم ترامپ کوتاه نیامد و در قماری دیگر خواستار تمدید محدودیت‌های موجود بر تجارت تسلیحاتی ایران مندرج در قطعنامه 2231 و فراتر از تاریخ 18 اکتبر شد. این قمار نیز به شکست و انزوای بی‌سابقه ایالات متحده در شورای امنیت منتهی شد. آنچه در این شکست‌ها کمتر به چشم آمد منحصر به فرد بودن نظام قطعنامه 2231 شورای امنیت بود. این قطعنامه به گونه‌ای تنظیم شده که کلیه محدودیت‌های مندرج در آن به صورت خودکار ملغی می‌شوند و نیازی نیست که شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام یا تصمیم خاصی در این زمینه اتخاذ کند.

 

دولت ترامپ در نهایت با تماشای زنجیره‌ای از شکست‌ها در برابر ایران تنها مسیر باقی مانده برای حفظ حیثیت را انتخاب کرد: ادعای عضویت در قطعنامه 2231 و فعال‌سازی مکانیسم ماشه که به معنای بازگرداندن قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران است. این اقدام ایالات متحده نیز با بی‌توجهی رییس دوره‌ای شورای امنیت و آنتونیو گوترش، رییس سازمان ملل متحد روبه‌رو شد و در نهایت در حالی که تمام اعضای شورای امنیت بر فقدان پایه‌های حقوقی این اقدام امریکا تاکید داشتند، ترامپ در تاریخ 20 سپتامبر ادعای بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت به شمول تحریم تسلیحاتی ایران را مطرح کرد؛ ادعایی که باز هم در سطح جهانی خریدار نداشت و دونالد ترامپ برای اجرایی کردن مفاد این قطعنامه‌ها به شکل یکجانبه چاره‌ای نداشت جز صدور یک دستور اجرایی که در سایه آن، کشورها در صورت عدم رعایت مفاد قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت علیه ایران با تنبیه و تحریم امریکا روبه‌رو خواهند شد.

 

ایران در حالی امروز به نخستین تاریخ در توافقی فرآیندمحور رسید که وضعیت توافق هسته‌ای، حاضران در آن و منافعی که قرار بود دو طرف توافق از آن منتفع شوند به هیچ ‌وجه شبیه انتظار تهران و 1+4 در سال 2015 و لحظه حصول توافق نیست. چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان در نتیجه اقدام‌های یکجانبه ایالات متحده و تسلیم شدن اقتصاد و سیستم بانکی و مالی جهانی به هژمونی دلار نتوانستند به تعهدات خود در برجام در قبال ایران عمل کنند. امروز به جای شنیدن اخباری درباره سرمایه‌گذاری فلان کشور در ایران یا همکاری‌های تجاری ایران با فلان کشور در شرق یا غرب باید آمار وجوه قفل شده ایران در کشورهایی که طرف تجارت با تهران هستند را بشنویم. تحریم‌های ایالات متحده به دلیل ماهیت تنبیه فرامرزی آن از یک سو و ایجاد فضای رعب و وحشت برای هر گونه کار با ایران به پیکان سیاست فشار حداکثری علیه ایران بدل شد. سیاستی که هدف حداکثری آن فروپاشی نظام و هدف حداقلی تعریف ‌شده برای آن بازگشت تهران به پای میز مذاکره است. ایران امروز در حالی وارد پنجمین سال قبول توافق شده که ماحصل اقتصادی ایران از برجام به صفر نزدیک شده و البته وضعیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران هم به قبل از برجام بازگشته است.

 

با این همه رسیدن به تاریخ 18اکتبر به گواه تحلیل‌گران حوزه سیاست خارجی برای ایران یک پیروزی سیاسی و دیپلماتیک است. حداقلی‌ترین دستاورد سیاست صبر استراتژیک ایران هم ایجاد و حفظ فاصله میان اروپا و امریکای ترامپ است. در شرایطی که ایران به دلیل عدم منفعت اقتصادی از برجام از آن خارج می‌شد همان اجماعی که پیش از برجام میان اعضای دایم شورای امنیت به علاوه آلمان برای تنبیه و تحریم تهران به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای‌اش حاصل شده بود مجددا تکرار می‌شد؛ اجماعی که می‌توانست فضای مانور سیاسی موجود برای تهران در قریب به 3 سال گذشته از خروج امریکا از برجام را هم از ایران بگیرد. ایالات متحده در سال 1386 به بهانه تهدید امنیتی خواندن ایران، پروژه ایران‌هراسی را کلید زد و با توسل به همین عنوان توانست خرید و فروش‌های تسلیحاتی ایران را محدود کند. از فاصله قطعنامه 1747 تا 2231 پرونده ایران فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد اما قطعنامه 2231 که ایران نیز در نگارش آن نقش داشت، مقدمه‌ای بر پایان پروژه ایران‌هراسی شد. امروز 5 سال پس از توافق بر سر برجام هرچند ایران گام‌های کاهش تعهدات برجامی را برداشته اما همچنان دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را مخابره می‌کنند و از امروز با رفع محدودیت‌های تسلیحاتی ایران می‌توان گفت که تلاش ایالات متحده برای تهدید امنیتی نشان دادن ایران به جامعه جهانی به پایان رسید. 

 

منبع: روزنامه اعتماد

دونالد ترامپ روزنامه آموزش   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

کرونا از ابتدا تا کنون؛ همچنان مواج، پر تلاطم و سیاهروزهای سخت بهداشت‌ودرمان در حالی طی می‌شود که بیماری با علائم شدیدتر بروز کرده و میزان بیماران بدحال نیز رو به افزایش است.
برنا 

  

کرونا؛ بیماری لژ نشینان سینما / مهران مدیری خائن کشی را با مسعود کیمیایی تجربه می کند/ احسان علیخانی داماد شد؟/ نامه ای که فاش شدهفته گذشته اخبار فرهنگ و هنر هم مانند بسیاری از اتفاقات اجتماعی هول و حوش داستان کرونا پیگیری شد و داستان کرونا به ستاره های سینما رسید.
برنا سینما مهران مدیری مسعود کیمیایی 

  

این بستنی خاص ضد کرونا استاقتصادنیوز معاون پژوهشی موسسه علوم و صنایع غذایی از تولید بستنی برای ارتقای سیستم ایمنی بدن مبتلایان به سرطان پستان در این موسسه خبر داد.
اقتصادنیوز دارو مواد غذایی تولید 

  

چگونه خطر ابتلا به کرونا را در آرایشگاه‌ها کاهش دهیم؟اقتصادنیوز : در روزهای ابتدایی شیوع کرونا با گمان اینکه این ویروس به زودی ریشه‌کن خواهد شد، بسیاری از فعالیت‌های غیرضروری تعطیل شدند اما، با ادامه‌دار شدن روند بیماری دیگر نمی‌توانستیم همه‌ فعالیت‌ها را متوقف کنیم و از طرفی هم دیگر همچون گذشته نمی‌توانستیم از این خدمات بهره بریم...
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درآمد ویروس 

  

وزارت بهداشت: شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده استمعاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه شکل ابتلا به کرونا خانوادگی شده است، گفت: تعداد بیماران بدحال
خبرفوری وزارت بهداشت درمان بیمارستان 

  

افسردگی ناشی از کرونا را با این روش درمان کنیدبرای بهبود روحیه در شرایطی که زندگی با تعدد مشکلات همراه است، باید به دنبال رهایی از محدودیت‌ها بوده و در این میان از نقش موثر روانشناس و مشاور نیز غفلت نکنیم.
اقتصادنیوز افسردگی فضای مجازی بازی 

  

چند توصیه کرونایی بسیار مهم برای حضور در آرایشگاهاگر دوران شیوع کرونا بنا دارید به آرایشگاه بروید حتما توصیه های بهداشتی را برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس جدی بگیرید.
اقتصادنیوز درآمد وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص های بورس آمریکا صعودی شددر وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز شاخص شانگهای بورس های آسیایی 

  

ضربه مهلک کرونا به تجارت جهانیتجارت جهانی در سه ماهه سوم تا حدودی بهبود پیدا کرد با این حال حدود 4.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان داد.
اقتصادنیوز تجارت خودرو ویروس 

  

اصول مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در دورهمی‌هااگر در دوران شیوع کرونا ناچار به برگزاری دورهمی یا مراسمی کوچک و چند نفره شدید حتما به اصول بهداشتی در جهت پیشگیری از شیوع کرونا توجه کنید.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت دورهمی مواد غذایی 

  

حرکت شارپی در بورس چیست؟حرکت شارپی به مجموعه‌ای از روند‌های صعودی یا نزولی قیمت سهام در بازار بورس گفته می‌شود که با مقیاسی
خبرفوری درآمد سرمایه قیمت