فردا   |  سیاسی  |  

کارخانه‌ای: ضعف«برجام»بیش از اعتراف ظریف است

نماینده ادوار مجلس گفت: برجام آنقدر ضعف دارد که چهار کلمه‌ای که «ظریف» به آن اعتراف کرده در برابر آنها چیزی نیست و اعتراف اخیر، بسیار کمتر از واقعیتی است که در توافق رخ داده است.

کارخانه‌ای: ضعف«برجام»بیش از اعتراف ظریف است

ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیسیون هسته‌ای مجلس نهم درباره اعتراف اخیر محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه مبنی بر اینکه کلمه «تعلیق» در متن توافق برجام آمده بود، گفت: این اعتراف نشان می‌دهد ظریف به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده در بطن مذاکرات نبوده است، درحالی‌که تمام مسئولیت در درجه اول متوجه شخص اوست.

وی افزود: متن این توافق از یک سال قبل توسط یک اندیشکده به نام «گروه بین‌المللی بحران» در آمریکا تهیه شده بود و بخش اعظمی از آنچه در توافق صورت گرفت از پیش طراحی شده بود.

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه تیم مذاکره بیشتر به دنبال پر کردن پرانتزهای توافق بود تا تنظیم دقیق متن برجام، تاکید کرد: متن برجام کاملاً یک‌جانبه و صد در صد در جهت منافع آمریکا تهیه شده بود.

کارخانه‌ای با تاکید بر اینکه موضوع فراتر از اعتراف اخیر ظریف است، اظهار کرد: موارد خیلی بیشتر از اینها وجود دارد، 23 مورد در رابطه با مفهوم کلمه «تعلیق» در برجام وجود دارد؛ اما به شکل‌های مختلف!

وی تصریح کرد: ظریف در رسانه‌ها اعلام کرد که همه قطعنامه‌ها لغو شده است. وقتی «لغو» انجام شود یعنی فرآیند تصمیم‌گیری قبلی کاملاً از بین می‌رود و اگر بنا باشد برگردد باید فرآیند جدیدی شروع شود. درحالی‌که طبق بند 37، برجام می‌گوید اگر پرونده ایران به شورای امنیت برود، ظرف یک ماه تمام تحریم‌ها خود به خود برمی‌گردد. اینکه عنوان می‌شود «تمام تحریم‌ها برمی‌گردد» یعنی فرآیند «لغو» هیچگاه در رابطه با قطعنامه‌ها صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون هسته‌ای مجلس نهم عنوان کرد: علیرغم اینکه کلمه Terminate به معنای «لغو قطعنامه‌های شورای امنیت» در برجام به کار برده شده است، اما طرف مقابل با فریبکاری، طوری مکانیزم را طراحی کرده که در نتیجه توافق تعلیق صورت گرفته است نه لغو! این بازی با کلمات که است که نه تنها ظریف، بلکه تیم مذاکره‌کننده نیز در بطن جریان نبوده‌، بازی خورده‌اند و کلاه سرشان رفته است.

کارخانه‌ای درباره لغو تحریم‌های ایالات متحده، گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران به تصویب مجلس آنها رسیده بوده و مجلس با لغو تحریم‌ها موافقت نکرد، از این رو «اوباما» که رئیس‌جمهور وقت بود، از اختیارات خودش استفاده کرد و تحریم‌ها را در قالب دوره‌های 90 روزه به حالت تعلیق درآورد که در انگلیسی به آن waive گفته می‌شود و این یعنی تحریم‌های آمریکا نه تنها تعلیق هم نشد، بلکه صرفاً یک «تعلیق موقت» سه ماهه که نیاز به تمدید داشت صورت گرفت.

وی افزود: هشتصد نفر در آمریکا، ماه‌ها روی موضوع برجام و توافق هسته‌ای کار می‌کردند ولی ظریف افتخارش این بود که در مجموع 16 نفر بودیم! دفاع از منافع ملی مهم است نه نفرات؛ هرچه نفرات بیشتر باشد تخصص‌های بیشتری به میدان می‌آید.

نماینده ادوار مجلس عنوان کرد: چرا باید کل مسئولیت‌های امور بانکی به عهده یک نفر از تیم مذاکره‌کننده باشد که جاسوس هم از کار درآمد؟! به جای آنکه تیم قوی چند ده‌نفره در حوزه‌های مختلف تشکیل شود، تعداد محدودی مسئولیت این توافق را بر عهده گرفتند که کشور ما از این موضوع ضرر بسیاری کرد.

کارخانه‌ای با اشاره به اینکه آمریکا به مصوبات مجلس خود پایبند باقی ماند، اظهار کرد: مصوبه‌ای با عنوان «حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران» تصویب شد که در چند بند دقیق قید کرده بود که اگر جمهوری اسلامی تعهدات خود را انجام می‌دهد، تمام تحریم‌ها نیز باید به صورت همزمان لغو شوند و هیچ بازرسی از اماکن امنیتی و نظامی صورت نگیرد.

وی ادامه داد: این مصوبه بلافاصله به تصویب شورای نگهبان رسید اما دولت قبل در رابطه با آن اقدامی نکرد و تنها چهار روز قبل از نهایی شدن برجام آن را منتقل کرد و این مصوبه بر زمین ماند؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها دقیقاً مصوبه مجلس خودشان را رعایت کردند، اما تیم مذاکره‌کننده و دولت ما این مصوبه مهم را کنار گذاشت.

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم در پایان گفت: یقیناً اگر به این مصوبه مجلس توجه می‌شد، برجام سرنوشت متفاوتی داشت و این چنین به سرنوشت خسارت محض دچار نمی‌شد. برجام آنقدر ضعف دارد که چهار کلمه‌ای که ظریف به آن اعتراف کرده در برابر آنها چیزی نیست. اعترافات اخیر، بسیار کمتر از واقعیتی است که در این توافق رخ داده است./مهر

ایران شورای نگهبان هسته ای   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  اخبار داغ
  

وضعیت بورس امروز 5 آبان ماه | بورس سبزپوش شدامروز (چهارشنبه 5 آبان ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملا بازار سرمایه، مثبت شد.
شما‌نیوز بورس تهران ماه رشد اقتصادی 

  

جدیدترین قیمت سکه در بازار امروز 5 آبان ماه | قیمت سکه افزایش یافتامروز (چهارشنبه 5 آبان ماه) در بازار آزاد تهران، قیمت سکه به 11 میلیون و 790 هزار تومان رسید.
شما‌نیوز قیمت افزایش قیمت بازار تهران 

  

اثر بخشی محدودیت تردد شبانه ثابت نشده است/ ستاد ملی کرونا آمار و ارقامی درباره فواید محدودیت تردد شبانه ارائه نکرده استسخنگوی کمیسیون اصل 90 در ادامه با بیان اینکه علاوه بر اینکه این نوع رفتار عادلانه نیست گفت: ستاد ملی کرونا هیچ گونه آمار و ارقامی درباره فواید حاصل از اجرای محدودیت تردد شبانه ارائه نداده و نگفته که با اجرای این طرح چقدر از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری شده است. از نظر علمی هنوز کسی نتوانسته اثر بخشی محدودیت تردد شبانه را ثابت کند.
برنا 

  

تغییر ساعت طرح ترافیک تهران در گروی وضعیت کرونااستاندار تهران از احتمال تغییر در ساعت اجرای طرح ترافیک پایتخت در صورت کاهش نگرانی‌ها از شیوع کرونا
خبرفوری طرح ترافیک ترافیک تهران 

  

دُز چهارم واکسن کرونا به این افراد تزریق می شودمرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده اعلام کرد: تزریق دُز چهارم واکسن کروناویروس به افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ضروری خواهد بود.
گسترش دستورالعمل روزنامه ویروس 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران امروز 3 آبان ماه | تعداد قربانیان کرونا کاهش یافتامروز (دوشنبه 3 آبان ماه) بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته، تعداد 140 بیمار مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست دادند.
شما‌نیوز درمان ایران ماه 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران امروز 4 آبان ماه | تعداد قربانیان کرونا افزایش یافتامروز (سه شنبه 4 آبان ماه) و بر اساس اعلام وزارت بهداشت طی 24 ساعت گذشته تعداد 156 بیمار مبتلا مبتلا به کرونا در کشور جان خود را از دست داده اند.
شما‌نیوز درمان ایران ماه 

  

مرخصی‌های زندانیان در ایام کرونا موجب افزایش سرقت شدسخنگوی قوه قضاییه گفت: در ایام کرونایی برخی از زندانیان به مرخصی رفتند و این امر در افزایش سرقت بی‌تأثیر نبود و به کمک نیروی انتظامی و همکاری جدی همکاران می‌توانیم شاهد کاهش این جرائم باشیم.
ایلنا سرقت قوه قضاییه آموزش 

  

واکنش سخنگوی قوه قضائیه به ادعای آزمایش برخی داروهای وارداتی روی 3 هزار بیمار کروناییخداییان در خصوص بررسی ادعای آزمایش برخی داروهای وارداتی روی سه هزار بیمار کرونایی از سوی رئیس سازمان بازرسی توضیحاتی ارائه کرد.
ایلنا وزارت بهداشت خبرنگار 

  

نظر متخصصان آکسفورد درباره یکی از عوارض واکسن‌های کرونابر اساس داده های یک مطالعه‌ تازه که در مجله پزشکی Nature Medicine منتشر شده، احتمال ابتلا به بیماری‌های عصبی نادر بر اثر ابتلا به کووید-19 به مراتب بیش از خطر ابتلا به این اختلالات پس از تزریق واکسن ‌های کروناست.
مملکت‌آنلاین انگلیس 

  

رشد بورس در أخرین روز معاملات​شاخص کل بورس در روز چهارشنبه 5 آبان و در پایان معاملات روز با رشد 9 هزار و 50 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 393 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص فولاد وزن 

  

روایتی از زمین لرزه ای در شب کرونایی تهران با بازی علی انصاریانپروانه نمایش فیلم «قطع فوری» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مریم بحرالعلومی صادر شده و بزودی برنامه اکران این فیلم اطلاع‌رسانی می‌شود.
مملکت‌آنلاین بازی زمین تهران 

  

افزایش مصرف آنتی بیوتیک در دوران کرونامحمد حسینی گفت: با شیوع کرونا استفاده از الکل و مواد شوینده سبب شده مسمومیت‌ها را افزایش پیدا کند.
برنا آنتی بیوتیک الکل مسمومیت 

  

پایش بیش از 754 هزار نفر در مرزهای کشور/ 210 هزار تست کرونا گرفته شدرییس سازمان امداد و نجات از پایش بیش از 754 هزار نفر در مرزهای کشور خبر داد.
ایلنا خبرنگار هلال احمر سلامت 

  

مقاله علمی نخستین واکسن ایرانی کرونا در نشریه علمی معتبر جهانی منتشر شدمقاله پیش‌بالینی و دانش فنی واکسن کووایران برکت در یکی از معتبرترین مجلات بین‌المللی منتشر شد.
برنا