اعتماد   |  سیاسی  |  

علت عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم بررسی شود

نماینده احزاب ملی در کمیسیون ماده 10 احزاب در نامه‌ای از سران قوا خواست تا در یکی از جلسات خود علت عدم مشارکت مردم در دوره یازدهم مجلس، به ویژه مرحله دوم را در دستورکار قرار دهند.

علت عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس یازدهم بررسی شود

اعتمادآنلاین| نماینده احزاب ملی در کمیسیون ماده 10 احزاب از سران قوا خواست تا در یکی از جلسات خود علت عدم مشارکت مردم در دوره یازدهم مجلس، به ویژه مرحله دوم را در دستورکار قرار دهند.

 

قدرتعلی حشمتیان، دبیرکل حزب مستقل و اعتدال ایران و نماینده احزاب ملی در کمیسیون ماده 10، احزاب طی نامه‌ای به سران قوا پیشنهاد کرد که علت عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس را بررسی نمایند.

 

متن نامه به شرح دیل است:

 

«حجت‌الاسلام والمسلمین

 

جناب آقای دکتر روحانی

 

ریاست محترم جمهوری

 

رونوشت: آیت‌الله رئیسی

 

رئیس محترم قوه قضائیه

 

رونوشت: آقای دکتر قالیباف

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

 

احتراما به استحضار می‌رساند:

 

پس از اعلام نتایج انتخابات دور دوم مجلس یازدهم توسط وزارت کشور مشخص شد، که میانگین درصد مشارکت در 10 حوزه انتخابیه که انتخابات در آن‌ها برگزار شده، 19 درصد بوده است، که البته در نگاهی دقیق‌تر، اگر به میزان کل واجدان شرایط در ده حوزه انتخابیه که حدود 4.8 میلیون نفر است و تعداد کل شرکت‌کنندگان که اندکی بیش از 420 هزار نفر بوده دقت کنیم، تعداد کل شرکت‌کنندگان در انتخابات نسبت به کل واجدان شرایط رای دهندگان کمتر از 9 درصد بوده است، که البته کاهش مشارکت در دور دوم انتخابات، در دوره‌های مختلف انتخابات امری سابقه‌دار است، ولی بررسی برخی حوزه‌های انتخابیه نشان می‌دهد که درصد مشارکت رای‌دهندگان به کمتر از پنج درصد رسیده که رویدادی کم‌سابقه در دوران 42 ساله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و متاسفانه در استان‌های زنجان و البرز و شهر کرمانشاه بیش از سایر حوزه‌ها این عدم مشارکت خودنمایی کرده است.

 

برای مثال، در زنجان 35 درصد مشارکت مردم در مرحله دوم به مرحله اول کمتر شده است و در استان البرز براساس آمار‌های وزارت کشور که در مرحله اول انتخابات مجلس یک میلیون و 750 هزار و 590 واجد شرایط رای دادن داشته است، تنها 41 هزار و 596 رای به صندوق‌ها ریخته شده که نشان‌دهنده مشارکت 2.3 درصدی شهروندان این استان در انتخابات است.

 

البته این آمار با توجه به تعداد واجدان شرایط دور اول محاسبه شده و اگر تعداد واجدان شرایط در دور دوم افزایش یافته باشد، میزان مشارکت کمتر هم خواهد بود. نماینده منتخب در این استان نیز از مجموع آرا، 27 هزار و 10 رای کسب کرده، یعنی کمتر از 1.6 درصد آرای کل شهروندان واجدان شرایط است.

 

کاهش شدید مشارکت انتخابات حتی در شهرهایی، چون کرمانشاه نیز که معمولا رقابت‌های محلی و قومی نقش مهمی در افزایش مشارکت دارند، محسوس بوده و براساس آمار استانداری کرمانشاه، تعداد کل واجدان شرایط در این شهر نیزحدود 868 هزار نفر بوده است و میزان مشارکت در انتخابات در این حوزه 46 هزار و 353 نفر اعلام شده که معادل 5.3 درصد کل وجدان شرایط است و نماینده منتخب هم 21 هزار و 966 رای کسب کرده که معادل 2.5 درصد کل واجدان شرایط است.

 

از طرفی کاهش میزان مشارکت در دور اول انتخابات مجلس هم خبرساز شده بود و به گفته مقام‌های رسمی کشورمان، مشارکت سراسری در دور اول انتخابات مجلس یازدهم 42.5 درصد بوده که این رقم در تهران 25 درصد و پایین‌ترین میزان رسمی مشارکت در انتخابات 42 سال گذشته است، که به نظر اینجانب یکی از دلایل مهم عدم مشارکت مردم درانتخابات‌ها که تاکنون 39، انتخاب در سطح کشور داشته ایم و مشارکت حداکثری را در دوره پنجم مجلس و مشارکت حداقلی را در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی شاهد بوده‌ایم، که اگر بحث کرونا و مشکلات اقتصادی را هم مدنظر قرار دهیم، بازهم کم توجهی به احزاب و عدم تعامل دولت مردان با دبیران کل احزاب سراسر کشور می تواند نقش اصلی را در عدم مشارکت مردم رقم بزند؛ لذا پیشنهاد می کنم که علت عدم مشارکت اکثریت مردم درانتخابات مرحله اول و به ویژه مرحله دوم دوره یازدهم مجلس در دستور کار شما بزرگان مملکت قرار گیرد و در صورت امکان از نقطه نظرات احزاب نیز به عنوان ضربه‌گیران نظام بهره گرفته شود.

 

با احترام مجدد

 

قدرتعلی حشمتیان

 

دبیرکل حزب مستقل و اعتدال ایران و نماینده احزاب ملی در کمیسیون ماده ده احزاب کشور

 

چهارشنبه 26 شهریورماه 1399»

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی کمیسیون ماده 10 احزاب   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

آغاز آزمایش واکسن بدون سوزن کروناسلامت نیوز: آزمایشگاه های سراسر جهان در حال یافتن اولین واکسن مقابله با ویروس کرونا هستند. واکسن های زیادی در مراحل مختلف قرار دارند اما همچنان تا کارایی واکسن فاصله داریم. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ده ها یا صدها آزمایش در حال انجام است و استرالیا نیز با این روند بیگانه نیست و اولین آزمایش واکسن بدون سوزن را آغاز می کند...
سلامت‌نیوز سلامت ویروس استرالیا 

  

تعداد بیماران کرونا در جهان چند نفر است؟تعداد مبتلایان به کرونا در جهان تاکنون به 31 میلیون و 240 هزار و 347 نفر رسیده و مرگ 965 هزار و 71 نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است. به گزارش ایسنا، بنابر تازه‌ترین آمارها، 22 میلیون و 835 هزار و 563 نفر از مبتلایان به کووید-19 تاکنون بهبود یافته‌اند. روند افزایش … نوشته تعداد بیماران کرونا در جهان چند نفر است؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز اوکراین آفریقای جنوبی روسیه 

  

آخرین آمار جهانی کرونا/ عبور شمار مبتلایان آمریکایی از 7 میلیون نفر + جدول تغییراتطبق آخرین آمار تاکنون 31 میلیون و 240 هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ کشور آمریکا با افزایش 37 هزار مبتلا در شب گذشته از 7 میلیون مبتلا گذشت.
تسنیم جدول آفریقای جنوبی روسیه 

  

نظارت آنلاین بر توزیع اقلام کرونایی در داروخانه ها به گزارش خبرنگار مهر، مهدی قنبری، صبح دوشنبه در مراسم راه اندازی سامانه نظارت و بازرسی آنلاین سازمان غذا و دارو اظهار داشت: این سامانه زیرمجموعه برنامه «تی تک» قرار دارد که قرار است در ابتدا به صورت پایلوت در سطح 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا شود. وی افزود: بر همین اساس هر یک از این 10 دانشگاه علوم پزشکی می‌بایست 20 درصد داروخانه‌های زیرمجموعه خود را به صورت آنلاین نظارت بر…
مهر خبرنگار داروخانه انسولین 

  

الریاضیه: الهلال مقابل شهر خودرو، کرونا را شکست دادروزنامه الریاضیه عربستان در گزارشی از صعود الهلال به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا و شکست کرونا نوشت.
تسنیم خودرو ایران روزنامه 

  

افزایش سهام قابل واگذاری «پالایشی یکم» در بورسدولت با افزایش سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع پالایش نفت، شامل باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران از 20 درصد به 30 درصد موافقت کرد.
برنا سهام بندرعباس دولت 

  

آتنه فقیه‌نصیری در فیلمی با موضوع کروناآتنه فقیه‌نصیری و تینو صالحی به عنوان بازیگران نقش‌های اصلی به فیلم کوتاه «عشق قرنطینه نمی‌شود» به کارگردانی ژینوس پدرام پیوستند.
ایلنا بازی نویسنده ویروس 

  

نگرانی استقلالی‌ها از ابتلا به کرونایکی از بازیکنان تیم فوتبال الشرطه عراق به خاطر مشکوک بودن به ابتلا به ویروس کرونا قرنطینه شد.
مملکت‌آنلاین بازی فوتبال عراق 

  

یک دکتری اقتصاد گفت: علت افزایش شاخص سهام در چند ماه اخیر، بخاطر رشد قیمت ارز و هجوم نقدینگی سرگردان بوده است.
رویداد۲۴ سکه و طلا تورم بودجه 

  

ورود منابع صندوق توسعه ملی رونق را به بورس بازمی‌گرداندانتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، گام بزرگی برای متعادل کردن بورس به شمار می‌رود که به نظر کارشناسان با اجرایی شدن آن، هیجانات بازار کنترل و صف‌های فروش جمع می‌شود و رونق دوباره به بورس باز می‌گردد.
اعتماد صندوق توسعه ملی تهران سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

ابتلای مربی بدنساز تیم عراقی به کرونا/ بازیکن الشرطه به قرنطینه رفتمربی بدنساز تیم فوتبال الشرطه عراق به کرونا مبتلا شد.
برنا فوتبال عراق 

  

جزئیات جدید از واکسن ایرانی کروناسومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا در کشورمان پرداخت؛ رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران در این نشست گفت: ویروس کرونا روی 90 درصد مردم تأثیر چندانی ندارد!
اقتصادنیوز سازمان بهداشت جهانی اصفهان فشار خون بالا 

  

«شواهد کافی برای اثربخشی «اکتمرا» بر کرونا وجود ندارد»کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر تاثیر داروی “اکتمرا” در کاهش مرگ و میر ناشی از کووید-19، ضمن اشاره به مطالعات انجام شده در این خصوص، تاکید کرد: هنوز شواهد و مدارک کافی برای اثربخشی نسبی این دارو در کاهش موارد مرگ و میر … نوشته «شواهد کافی برای اثربخشی «اکتمرا» بر کرونا وجود ندارد» اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز دارو ویروس طوفان