صراط   |  اقتصادی  |  

شفاف‌سازی 5.5 میلیارد تومانی بنیاد سینمایی «فارابی»

بنیاد سینمایی فارابی درباره انتشار عملکرد مالی 4 ماهه نخست سال جاری خود که ابهاماتی ایجاد کرده بود، شفاف‌سازی کرد.

صراط:

بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر ادامه روند شفاف‌سازی، مطابق با سیاست‌های مدیریت سازمان سینمایی و پذیرش بهای آن، برای تنویر افکار عمومی و ایضاح برخی سوء برداشت‌ها، ارائه توضیحات تکمیلی را لازم می‌داند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی،  این بنیاد ضمن تشکر از عموم دلسوزان و علاقه‌مندان به جهت دقت و پیگیری فرآیندهای مالی در این بنیاد و با آرزوی فراگیر شدن این سنت حسنه، در اعلام عمومی نحوه‌ هزینه‌ کرد و محل آن‌ها در دیگر نهادهای کشور، بر خود لازم می‌داند از منتقدانی که با دقت گزارش منتشر شده را خوانده و در مورد برخی از جزئیات پرسش‌هایی را مطرح‌کرده‌اند، تشکر کند و ضمن فرض حسن نیت بخش اعظم این دوستان، در برابر کسانی -هرچند هم اندک- که این شفاف‌سازی را ممکن است دستاویزی برای تخطئه یا قضاوت نامنصفانه قرار دهند، پاسخگو باشد.

ضمن اینکه همه ارکان سازمان سینمایی و نیز شخص رییس این سازمان، از تبعات و بهای اتخاذ این سیاست آگاه بوده‌اند و برای پذیرش پاسخگویی و درج توضیحات ضروری، آمادگی لازم را در خود و افراد و سازمان‌های تابعه ایجاد کرده‌اند، در همین راستا و در ادامه نکاتی تکمیلی ارائه می‌شود:

الف: در خصوص هزینه‌های ماهنامه «فیلم نگار» به عنوان تنها نشریه تخصصی فیلمنامه‌نویسی با سابقه انتشار 17 سال:

1-هزینه کاغذ، لیتوگرافی، چاپ و صحافی: با توجه به تورم موجود و در پی افزایش چشمگیر قیمت‌ کاغذ و هزینه‌های مربوط به چاپ مبلغ 1.035.659.200 ریال برای چاپ 4 شماره ماهنامه در تیراژی بین سه تا چهار هزار نسخه است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده این ماهنامه از شماره 201 (ماه آتی) به صورت نسخه دیجیتال منتشر خواهد شد.

2-حق بیمه تأمین اجتماعی و حق‌الزحمه پرسنل: پس از اجرای سیاست چابک سازی در بنیاد فارابی از چهار سال گذشته و استفاده محدود از پرسنل لازم برای انتشار ماهنامه فیلم‌نگار تعداد کارکنان این ماهنامه به 6 نفر رسید که مجموع مبلغ پرداخت شده به آنها برای 4 ماه (بابت دستمزد و بیمه بیکاری) جمعا مبلغ 781.214.097 ریال بوده، در نتیجه هزینه تمام شده برای هر فرد ماهانه مبلغ 32.550.587 ریال است.

به منظور تولید محتوای حاصل از زحمات نویسندگان نیز، مبلغ 349.800.000 ریال طی 4 ماه پرداخت شده است که برای جمع‌آوری و تحریر این حجم از اطلاعات و رویدادهای سینمایی ماهانه مبلغ 87.450.000 ریال هزینه شده است.

3- هزینه‌های فرآیند توزیع ماهانه فیلم نگار و سایر هزینه‌های مرتبط، جمعا مبلغ 77.892.584 ریال بوده است.

ب: هزینه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان:

عملکرد منتشر شده از این بنیاد 4 ماهه است و در حمایت از برگزاری جشنواره، تا پایان تیر سال جاری مبلغ 1.585.329.675 ریال هزینه شده که بقیه عملکرد مالی، تا پایان شهریور نهایی می‌شود. ضمنا هدف از برگزاری این جشنواره ضرورتا کسب درآمد از محل فروش بلیط نبوده و باید مثل هر رویداد مهم سینمایی به جنبه‌های فرهنگی، آموزشی و بین‌المللی آن از جمله ایجاد فرصت برای شرکت کنندگان در کارگاه‌ها به منظور انتقال مفاهیم و دانش جدید و همچنین دیدار هنرمندان داخلی و بین‌المللی که گاه به همکاری و مشارکت در تولیدات و نیز خرید فیلم منجر می‌شود، توجه داشت.

امسال برای اجرای برنامه‌های متنوع جشنواره کودک و نوجوان در کل با نگاه و مشی صرفه‌جویانه هزینه شد، گزیده فیلم‌های جشنواره امسال، همزمان در تمامی استان‌ها (34 شهر کشور) نمایش داده شده است.

ج:حمایت از حضور در بازارهای جهانی:

1-هزینه برپایی چتر سینمای ایران در بازار فیلم کن: با توجه به افزایش نرخ ارز به ویژه در ابتدای سال 98، هزینه‌ اجاره غرفه برپایی چتر سینمای ایران در راستای حمایت از حضور پخش‌کنندگان فیلم در بازار فیلم کن مبلغ 2.270.196.000 ریال بوده است.

2-حضور فعالان حوزه بین‌الملل در جشنواره کن: این عنوان شامل هزینه اقامت، عوارض خروج، هزینه ایاب و ذهاب، بیمه مسافرتی و کمک هزینه سفر (کارشناسان بین‌الملل دبیرخانه جشنواره کودک، بنیاد فارابی و جشنواره جهانی فجر) بوده و مشخص است که بخش عمده‌ این سرفصل به هزینه اقامت و ایاب و ذهاب تعلق دارد که با توجه به افزایش نرخ ارز قابل تأمل خواهد بود!

3-سایر هزینه‌های حضور ایران در جشنواره فیلم کن: این بخش هزینه برای معرفی فیلم‌ها،  تهیه بروشور و هزینه‌ بسته‌های فرهنگی برای عرضه در چتر سینمای ایران را شامل می‌شود که جزء لاینفک غرفه هر کشور در بازار فیلم است.

د:حمایت از عرضه فرهنگی آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین‌المللی:

در این سرفصل مجموعا 750.956.600 ریال هزینه شده که شامل موارد زیر است:

1- حضور فیلم «سال دوم، دانشکده من» به کارگردانی آقای رسول صدرعاملی، «سارا و آیدا» ساخته آقای مازیار میری، به ترتیب در جشنواره فیلم مسکو و جشنواره فیلم‌های خانوادگی روسیه.

2- حضور آقایان حسین شیخ الاسلامی و حسین نمازی در دوره آشنایی با سینمای چین (به دعوت کشور میزبان)

3- حضور آقای کامیار محسنین به عنوان داور جشنواره و آقایان مهدی یزدانی و علی نوری اسکویی در بازار فیلم و پنل تولید مشترک جشنواره فیلم شانگهای.

هـ: حمایت از اکران فیلم‌های سینمایی کودکان و نوجوانان:

در این بخش مبلغ 467.000.000 ریال بابت اکران فیلم برای تعداد 46.792 دانش آموز و مبلغ 500.000.000 ریال بابت حمایت از معرفی و پخش فیلم «پاستاریونی» هزینه شده است.

سازمان سینمایی و بنیاد سینمایی فارابی در چارچوب اجرای سیاست‌های شفاف سازی، انتشار عملکرد مالی و فهرست بودجه سالانه را گامی مهم برای پیش‌بینی‌پذیری در حوزه مدیریت سینما می‌دانند.

و: درباره 5 میلیارد تومانی که گم نشده است!

تعدادی از قراردادها که در جدول دوم گزارش به صورت شفاف درج شده، در سال گذشته منعقد شده‌اند که سال شروع قرارداد نیز در گزارش مشخص است که بخشی از عملکرد مالی این قراردادها در سال پیش محقق شده است.

بر همین اساس باید گفت که مبلغ 5.5 میلیارد تومان تفاوت مطرح شده، مربوط به تعهد سال 97 بوده که در سال 98 پرداخت شده است.

شفافیت خدمت بزرگی به ایفای نقش دیده‌بانی رسانه‌ها و ذینفعان حوزه سینما کرده است، بنیاد سینمایی فارابی، نشر ابهامات و مطالب نادرست به بهانه شفاف‌سازی، و یا خدای ناکرده با هدف انحراف افکار عمومی توسط برخی رسانه‌ها را، نوعی سوء استفاده‌ قابل پیش‌بینی و پیشگیری از پیشگامی نهادهای سینمایی در شفاف‌سازی می‌داند که بهای ناگزیر سیاست شفاف‌سازی در ابتدای راه است و امید می‌رود این گزارش‌های دواطلبانه به تدریج، حتی از سوی اندک منتقدان مغرض نیز با انصاف و متانت بیشتری، تحلیل شود.

بنیاد سینمایی فارابی سازمان سینمایی بودجه   اخبار برگزیده
  

بازجویی و اخراج ایرانی‌ها از آمریکااقتصادنیوز: دانشجوی ایرانی پس از ورود به فرودگاه، بازداشت شد.
اقتصادنیوز نیویورک دانشجو فرودگاه 

  

گزارش اندیشکده واشنگتن : ترس بزرگ پوتین پس از ترور سردار سلیمانی​ به دنبال ترور سردار سلیمانی، پوتین به صورت علنی از این بحران صحبت نکرد، اما بیانیه ای که از سوی کرملین صادر شد، حکایت از آن داشت که رئیس جمهور روسیه با همتای فرانسوی خود در این باره صحبت کرده است و طبق این بیانیه، هر دو رئیس جمهور، در خصوص ترور سردار سلیمانی، اظهار نگرانی کرده اند.
مثلث واشنگتن سردار آزمون سردار سلیمانی 

  

یک نماینده مجلس گفت: تا آنجایی که من می‌دانم جبهه پایداری می‌خواهد لیست دهد، مجمع اصولگرایان و یکی دو گروه دیگر نیز شنیده‌ام می‌خواهند لیست جداگانه بدهند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری اصولگرایان 

  

یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای آینده تعداد آمار کاندیداهای رد صلاحیت شده در انتخابات مجلس یازدهم کاهش خواهد یافت.
نامه نیوز انتخابات مجلس مجلس شورای اسلامی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس 

  

دور جدید فروش کوئیک R از امروزفروش فوری اقساطی کوییک به صورت اینترنتی از امروز اول بهمن ماه آغاز خواهد شد.
خودروتک ماه خبرآنلاین رنگ 

  

فیلم دیده نشده از آتش سوزی پلاسکویک فیلم دیده نشده از تلاش دو آتشنشان برای خروج از پنجره پلاسکو، هنگام فرو ریختن ساختمان به تازگی منتشر شده است. ساختمان پلاسکو در تهران سه سال پیش آتش گرفت.
مستقل‌آنلاین آتشنشان آتش سوزی پلاسکو 

  

یک انتخابات آزاد می‌تواند شکاف بین حاکمیت و مردم را ترمیم کند/ با رفتار شورای نگهبان امکان مشارکت فعال از ما گرفته شدقائم مقام حزب اتحاد ملت ایران اسلامی تاکید کرد: نهادهای انتخاباتی می‌توانند با شکل‌گیری بستر یک انتخابات آزاد شکاف بین حاکمیت و مردم و همچنین بی‌اعتمادی‌ها را پر و ترمیم کنند.
ایلنا رقابت انتخاباتی انتخابات مجلس رئیس جمهور 

  

طرح فروش اعتباری 3 مدل پژو توسط ایران خودرو از امروزطرح جدید فروش اقساطی 3 محصول ایران خودرو از امروز اول بهمن ماه 98 آغاز شده و فردا نیز ادامه خواهد داشت.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

پمپ بنزین‌ هایی که هوا به مشتریانشان می‌ فروشند!آیا یک لیتر پمپ بنزین‌ ها واقعا یک لیتر است؟! بعد از سه برابر شدن قیمت بنزین داستان های عجیبی از کم شدن بنزین پس از هربار سوخت گیری تا هوا فروختن جایگاه ها شنیده شد. اما واقعیت داستان چیست؟
مستقل‌آنلاین بنزین قیمت 

  

ترامپ به متحدان نزدیک خود تاکید کرده درگیری با ایران دیوانگی استپایگاه دیلی بیست نوشت: دو فردی که بعد از ترور سردار سلیمانی با ترامپ صحبت کرده‌اند، می‌گویند هرچند که او در محافل عمومی از تشدید تنش با ایران دفاع می‌کند، اما همچنان به صورت خصوصی به متحدان نزدیک خود تاکید کرده که درگیری با ایران دیوانگی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ مصاحبه 

  اخبار داغ
  

تشکیل مجلس انتصابی ارزش سیاسی دارد و نه حقوقی/ ضد انقلاب که در انتخابات ثبت نام نمی‌کندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان می‌گوید: ضد انقلاب که، اصلا نظام را قبول ندارد که بخواهد ثبت‌نام کند.
برنا اصلاح طلبان 

  

رشد ماهانه شاخص قیمت‌ها زیر ذره‌بین؛ آیا حباب تورم بنزین در دی‌ماه تخلیه شد؟+نموداراقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار در دی ماه می‌گوید تورم حاصل از افزایش قیمت بنزین در این ماه تخلیه شده است.
اقتصادنیوز شاخص قیمت افزایش قیمت 

  

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بیش از 43 میلیون نفر در کشور تحت پوشش این سازمان هستند، گفت: بیش از 3 میلیون نفر در کشور مستمری بگیر اصلی هستند.
صراط درمان سازمان سنجش سازمان تامین اجتماعی 

  

کاهش 1.4 درصدی تورم در دی‌ماهبنا بر اعلام مرکز آمار تورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید. به گزارش ایسنا، اعلام مرکز آمار از شاخص تورم در دی ماه سال جاری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه دی ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 38,6 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، … نوشته کاهش 1.4 درصدی تورم در دی‌ماه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز تورم ماه شاخص 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ تغییر مسیر دلار و سکه به مدار نزولی با آغاز بهمن‌ماهاقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه اول بهمن‌‌ماه 1398 قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد از مدار افزایشی ملایم به مدار کاهشی کم‌شیب تغییر مسیر داد و با نزول از مرز حمایتی 13500 تومانی در محدوده 13400 تومانی مستقر شد. امروز سکه طرح جدید روی مدار نزولی تندتری کاهش قیمت یافت و از سقف محدوده 4.8 میلیون تومانی به نیمه پایین این محدوده منتقل شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

تورم کم شد/38.6 درصد در دی‌ماهتورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید.
خبرفوری تورم ماه شاخص 

  

تأکید استاندار مرکزی بر انتقال حساب‌ دهیاری‌ها و ارزش افزوده به پست‌بانک‌ایرانسیدعلی آقازاده استاندار مرکزی در نشست مشترک با مجتبی باقری مدیرشعب پست بانک استان بر انتقال حساب‌ دهیاری‌ها و ارزش افزوده به این بانک تأکید کرد.
شما‌نیوز اشتغال صندوق توسعه ملی تولید 

  

تورم کم شدتورم در دی ماه با کاهش 1.4 درصدی به 38.6 درصد رسید.
شما‌نیوز تورم ماه خبرنگار