دردسرهای خواب خوب: هیستامین تنظیم کننده‌ای برای خواب

بسیاری از افراد مبتلا به نارکولپسی همان احساسی را دارند که من و شما اگر تمام شب بیدار بودیم، داشتیم توماس اسکامل، متخصص مغز و اعصاب بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: «هیچ مقدار قهوه آن‌ها را بیدار نگه نمی‌دارد. آن‌ها برای گذراندن روز تلاش می‌کنند»

دردسرهای خواب خوب: هیستامین تنظیم کننده‌ای برای خواب

دو دهه پیش، محققان با کشف مواد شیمیایی مغز به نام هیپوکراتین‌ها (که به عنوان اورکسین‌ها نیز شناخته می‌شوند) در شناسایی نارکولپسی پیشرفت کردند.

 بیدار ماندن در طول روز برای حدود 165000 نفر در ایالات متحده دشوار است. افراد مبتلا به نارکولپسی اغلب با هشدار کمی به خواب می‌روند. اما این وضعیت بسیار فراتر از خستگی است. می‌تواند بر‌‌ هر جنبه‌ای از زندگی تاثیر بگذارد. حدود 70 درصد از افراد مبتلا به نارکولپسی از کاتاپلکسی رنج می‌برند (از دست دادن ناگهانی قدرت یا توان عضلانی، که اغلب ناشی از احساسات شدید است)، و برخی افراد مبتلا به نارکولپسی دچار توهم می‌شوند (رویاهای زنده یا واضح، مثل تجربه‌های هنگام به خواب رفتن یا بیدارشدن)، و فلج خواب (ناتوانی موقت در حرکت کردن یا صحبت کردن در طول گذر خواب-بیداری).

بسیاری از افراد مبتلا به نارکولپسی همان احساسی را دارند که من و شما اگر تمام شب بیدار بودیم، داشتیم توماس اسکامل، متخصص مغز و اعصاب بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید: «هیچ مقدار قهوه آن‌ها را بیدار نگه نمی‌دارد. آن‌ها برای گذراندن روز تلاش می‌کنند»

اسکامل توضیح می‌دهد که پزشکان برای اولین بار نارکولپسی را در دهه 1870 شناسایی کردند اما برای بیش از یک قرن محققان هیچ ایده‌ای نداشتند که چه چیزی سبب خواب آلودگی مزمن و حملات  خواب در این افراد می‌شود. مشخص بود که نارکولپسی یک اختلال در ثبات خواب و بیداری است، بنابراین بسیاری از کارشناسان به مشکلی در هیپوتالاموس (مرکز کلیدی تنظیم خواب و بیداری در مغز) مشکوک بودند. اما تا اواخر دهه 1990 تایید نشد، زمانی که دو گروه از دانشمندان به طور همزمان انتقال‌ دهنده‌های عصبی پپتیدی را در سلول‌های هیپوتالاموس کشف کردند.

یک تیم از موسسه تحقیقاتی اسکریپس در سن دیگو، آن‌ها را هیپوکراتین نامید. گروه تحقیقاتی دیگر از دانشگاه تگزاس جنوب غرب، آن‌ها را اورکسین نامید.

بلافاصله بعد از آن، محققان دریافتند که موش‌های فاقد هیپوکراتین به طور مکرر چرت می‌زدند که این الگو نشان دهنده خواب آلودگی مزمن است.

کمی بعدتردانشمندان نشان دادند که مغز افراد مبتلا به نارکولپسی 85 تا 95 درصد کمتر از مغز افراد کنترل کننده نورون‌های هیپوکراتین دارد.

 کشف انتقال‌دهنده عصبی‌ای که به نظر می‌رسید مبهم و نامفهوم باشد به یک کشف مهم برای نارکولپسی تبدیل شد. به گفته اسکامل، این کشف مثل بازی ماینسوییپر بود که هر چند وقت یک‌ بار که روی یکی از موزاییک‌ها کلیک می‌کنید نیمی از راه‌ها باز می‌شوند.

تماس بیدار باش

اکنون دانشمندان متوجه شده‌اند که هیپوکراتین‌ها برای بیدار نگه‌داشتن ما در زمان مناسب بسیار مهم هستند. اسکامل می‌گوید: «آن‌ها احتمالا این کار را با فعال کردن سایر سلول‌های مغزی که بیداری را تقویت می‌کنند، انجام می‌دهند». همچنین به نظر می‌رسد هیپوکراتین‌ها (REM) را تنظیم می‌کنند، مرحله خواب که مسئول رویاهای واضح است.

در نارکولپسی مرزهای معمول بین خواب، بیداری و رویاها محو می‌شود. اسکامل می‌گوید: «وقتی در خواب REM رویا می‌بینید، بدن کاملا فلج می‌شود» بنابراین برای افرادی که با نارکولپسی زندگی می‌کنند، می‌تواند بی‌نظم باشد زیرا فلج بدن و رویاها می‌توانند به بیداری وارد شوند. بنابراین فقدان هیپوکراتین‌ها ممکن است توضیح دهد که چرا بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال خواب دچار کاتاپلکسی، توهم یا فلج خواب می‌شوند. یکی ازنظریه‌های برجسته این است که نارکولپسی زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی به اشتباه به سلول‌های مغزی هیپوکراتین‌ سازدر هیپوتالاموس حمله می‌کنند.

اما اسکامل معتقد است که کمبود هیپوکراتین تنها توضیح آن نیست. در سال‌های اخیر، او و سایر محققان انتقال‌دهنده عصبی دیگری را مطالعه کرده‌اند، انتقال‌دهنده عصبی که بیشتر مردم آن‌ را با آلرژی مرتبط می‌دانند. هیستامین ممکن است بیشتر به دلیل نقشی که در آلرژی و خارش دارد، شناخته شود اما در هیپوتالاموس توسط سلول‌های مغزی مجاور نورون‌های هیپوکراتین نیز تولید شده‌است. اسکامل می‌گوید: «هیستامین موجب بیداری می‌شود زیرا خواب آلودگی یک عارضه جانبی رایج برخی از داروهای ضدآلرژِی است که سیگنال‌دهی هیستامین را مسدود می‌کند» علاوه براین، به طور کلی نورون‌های هیستامین در حالت بیداری فعال و در طول خواب غیرفعال هستند.

نورون‌های هیستامین با فعال کردن نورون‌هایی در قشر مغز که برانگیختگی را تحریک می‌کنند و با مهار نورون‌هایی که موجب خواب می‌شوند، بیداری را تقویت می‌کنند. علاوه براین‌ هیپوکراتین‌ها نورون‌های تولیدکننده هیستامین را فعال می‌کنند که محققان معتقدند ممکن است مکانیسمی کلیدی برای ارتقاء بیداری و تنظیم خواب باشد.

تحقیقات اظهار دارند که هیستامین، مشابه هیپوکراتین به تثبیت حالت خواب و بیداری کمک می‌کند، به طوری‌که هر مرحله از خواب سبک دارای مرزهای مشخصی است. برای نشان دادن اهمیت هیستامین در تثبیت بیداری، یک مطالعه نشان داد موش‌های فاقد هیستامین خواب REM بیشتری را تجربه می‌کنند و بین حالت‌های خواب و بیداری بیشتر از حیوانات تحت کنترل، حرکت‌های سریع ناگهانی تکرارشونده دارند.

هیستامین و نارکولپسی

پس از مطالعه شواهد اسکامل انگاشت که مغز افراد مبتلا به نارکولپسی باید دچار کمبود هیستامین باشد، اگرچه آزمایشات برای کشف این فرضیه نتایج گیج‌کننده‌ای را به همراه داشت.

آزمایشگاه اسکامل کشف کرد که مغز افراد مبتلا به نارکولپسی (از اجساد) حاوی 94 درصد نورون‌‌های هیستامین بیشتری نسبت به مغز افراد بدون اختلال خواب است. این افزایش حتی در بیماران مبتلا به نارکولپسی شدید بیشتر بود. اسکامل می‌‌گوید: «این کاملا پیش‌بینی نشده بود. آنقدر عجیب بود که درواقع به عقب برگشتیم و برای بررسی دوباره آزمایش را تکرار کردیم».

همکار قدیمی Jerome Siegel از UCLA آزمایش‌ها را در آزمایشگاه خود تکرار کرد و همان نتایج گیج‌‌کننده را دریافت کرد. محققان گیج شده بودند. اگر هیستامین بیداری را تقویت می‌کند، پس چرا بیمارانی که سلول‌های مغزی‌شان هیستامین بیشتری تولید می‌کند از نارکولپسی رنج می‌برند؟

اسکامل اظهار دارد که: «این امکان وجود دارد که سلول‌ها قادر به سنتز هیستامین باشند، اما آن‌ها مقادیر کافی از هیستامین سنتز شده را آزاد نمی‌کنند» بهترین گمان او این است که مغز ممکن است هیستامین بیشتری تولید کند تا غلظت کم هیپوکراتین‌ها را جبران کند اما این جبران هنوز برای ارتقای خواب و بیداری طبیعی کافی نیست. برخی از مطالعاتی که این نظریه را حمایت کرده‌، غلظت هیستامین کمتری در مایع مغزی‌ نخاعی بیماران نارکولپسی پیدا کرده‌اند. اگرچه سایر مطالعات مشابه چنین تفاوتی را پیدا نکرده‌اند. اسکامل می‌گوید: «هیستامین نیمه‌عمر بسیار کوتاهی دارد که اندازه‌گیری آن را در افراد، چالش برانگیز می‌کند» و بالقوه یافته‌های متناقض را توضیح می‌دهد.

با وجود چالش‌های باقی‌مانده نوروبیولوژی نارکولپسی درکانون توجه قرار گرفته است. اسکامل می‌گوید: «می‌دانیم که هیستامین یک انتقال‌دهنده عصبی مهم است که بیداری را تقویت می‌کند وی افزود که نسبت به سایر سیستم‌های مغزی درگیر در خواب، توجه بسیار کمتری به آن شده‌است». او امیدوار است که نقش هیستامین در تثبیت حالت خواب و بیداری، تحقیقات بیشتر و پیشرفت و توسعه را تشویق کند و در نهایت کیفیت زندگی افراد مبتلا به نارکولپسی را بهبود بخشد.

 

 

منبع: دیجیاتو

خواب سیستم ایمنی بازی   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

خبر‌های خوب از ورود خودرو به بورسرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: مجلس به‌دنبال تثبیت طرح استقرار دیپلماسی اقتصادی توسط دولت است تا چهره سفارتخانه‌های ایران اقتصادی شود و تحقق این مهم به نفع منافع ملی و امنیت کشور است و دیگر امریکا قادر به تحریم ایران نیست.
گسترش خودروسازان تنظیم بازار سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

وام 10 میلیونی قرض‌الحسنه به سرپرستان کروناییوزیر امور اقتصاد و دارایی از کمک بانک های قرض الحسنه به آسیب دیدگان کرونا از هفته آینده خبر داد.
مملکت‌آنلاین قرض الحسنه اقتصاد خانواده 

  

ضد واکسن ها داروی کرونا را ساختندپزشکان ضد واکسن آمریکایی موفق شدند داروی درمان کرونا را تولید کنند تا هیچکس واکسن نزند.
مستقل‌آنلاین درمان تولید پزشک 

  

خبر‌های خوب خودرویی از زبان رئیس سازمان بورس + فیلمرییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس به‌دنبال تثبیت طرح استقرار دیپلماسی اقتصادی توسط دولت است تا چهره سفارتخانه‌های ایران اقتصادی شود و تحقق این مهم به نفع منافع ملی و امنیت کشور است و دیگر آمریکا قادر به تحریم ایران نیست.
اقتصادنیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس مجلس شورای اسلامی دولت 

  

رشد 10 برابری خروج پول حقیقی از بورساقتصادنیوز: در دومین هفته کاری آذر ماه میزان نقدینگی خروجی از بورس 10 برابر افزایش یافت. این در حالی است که ورود نقدینگی حقیقی به صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس رشد 5 برابری داشته است.
اقتصادنیوز پول ماه نقدینگی 

  

واکسن کرونای بدون آب و قابل‌نگهداری در دمای اتاقدر حال حاضر یک واکسن مبتنی بر لیپوزوم که قرار است با استفاده از این فناوری تولید و توزیع شود، با عنوان EuCorVac-19 در کشور کره‌جنوبی در دست توسعه است.
اقتصادنیوز فناوری کره جنوبی تولید 

  

امیکرون کلید پایان کرونا است؟!ایسنا نوشت: اپیدمیولوژیست برجسته استرالیایی معتقد است که سویه اُمیکرون که اولین بار در ماه گذشته در آفریقای جنوبی کشف شده است می‌تواند کلید پایان همه‌گیری کووید-19 باشد. پروفسور تونی بلیکلی طی مصاحبه‌ای با یک برنامه صبحگاهی استرالیایی گفت: سویه جدید می‌تواند جایگزین سویه بسیار عفونی دلتا شود...
انصاف‌نیوز استرالیا وزارت بهداشت آفریقای جنوبی 

  

قیمت دلار و یورو افزایش یافتمهدی گوهررستمی گزارشی از نرخ ارزهای این بازار در روز معاملاتی یازدهم آذرماه ارائه کرد که بر این اساس میانگین وزنی نرخ دلار با 0.96 درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل، 26 هزار و 672 تومان بود.
اقتصادنیوز دلار یورو 

  

ریزش شدید شاخص کل هم‌وزن / موج خروج سهامداران از بورسدر هفته اخیر شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.3 میلیونی پائین آمد و با موج خروج سرمایه سهامداران حقیقی مواجه بود.
اقتصادنیوز شاخص وزن سرمایه 

  

قیمت سکه بر مدار ریزشقیمت سکه امروز (پنجشنبه، 11 آذرماه) در بازار تهران با 20 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته به رقم 12 میلیون و 620 هزار تومان رسید.
گسترش قیمت بازار تهران تهران 

  

تست کرونای 48 دانش‌آموز قمی مثبت شدرئیس مرکز بهداشت استان قم با تاکید بر لزوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس گفت: از مجموع 515 بازدید انجام شده از مدارس استان، 7 کلاس درس به واسطه تست مثبت 48 دانش آموز، تعطیل شده است.
۵۵ آنلاین آموزش استان قم قم