فردا   |  سیاسی  |  

مجوز کمیسیون تلفیق به وزارت راه برای ساخت مسکن

شمس‌الدین حسینی گفت: کمیسیون تلفیق برای تسهیل اجرای قانون جهش تولید مسکن در سال 1402، به وزارت راه و شهرسازی این امکان را داد که بتواند برای ساخت مسکن با بانک‌ها پروژه‌های مشترک تعریف کند.

مجوز کمیسیون تلفیق به وزارت راه برای ساخت مسکن

سیدشمس الدین حسینی رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1402 در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، درباره میزان تحقق اعتبارات اختصاص یافته به صندوق ملی مسکن در سال جاری و پیش‌بینی‌ها برای تحقق این اعتبارات در سال آینده، با تاکید بر اینکه  باید بین تصویب قانون و اجرای آن تفکیک قائل شد، گفت: ما در قانون بودجه سال 1401 منابعی جهت واریز به صندوق ملی مسکن در نظر گرفته بودیم که سازمان برنامه و بودجه به دلیل عدم تحقق این منابع اعلام کرد که بالطبع تخصیصی هم در این حوزه نداشته است.

*اکثر دستگاه‌ها به تعهدات خود مبنی بر فروش اموال مازاد عمل نکرد‌ه‌اند

وی خاطرنشان کرد: مجلس در بودجه 1401 تعدادی از دستگا‌ه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی را مکلف‌ کرده بود که برای تامین بخشی از 30 هزار میلیارد تومانی که جهت واریز به صندوق ملی مسکن در نظر گرفته بود، اموال و دارایی‌های راکد خود را به فروش بگذارند اما متاسفانه اکثر این دستگاه‌ها به تکالیف قانونی خود عمل نکردند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ادامه داد: به همین دلیل در لایحه بودجه 1402 با وزارت راه و شهرسازی رایزنی کردیم تا به منظور تحقق اعتبارات پیش‌بینی شده برای صندوق ملی مسکن، ارزیابی دقیقی از احکام قانونی که متضمن انجام تکلیف  قانونی فروش اموال از سوی دستگاه‌های اجرایی است، داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه اگر دستگاه‌ها اهتمامی به فروش اموال راکد خود نداشته باشند، منابعی برای واریز به صندوق ملی به وجود نخواهد آمد، عنوان کرد: متاسفانه برخی‌ها اینگونه تصور می‌کنند که دولت با وجود در اختیار داشتن منابع مالی، اهتمامی به تخصیص اعتبارات در نظر گرفته شده برای صندوق ملی مسکن ندارد و با همین تصورات اشتباه، کشور را دچار چالش‌هایی در حوزه سیاست‌گذاری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از منابع اصلی تامین اعتبارات برای اجرای قانون جهش تولید مسکن، مولدسازی اموال و دارایی دولت است، گفت: در کنار آن بر اساس قوانین دائمی، بانکها مکلف به ارائه تسهیلات به بخش مسکن شده‌اند ولی برخی‌ها تصور می‌کنند که اگر تکالیف به بانکها در قانون لایحه بودجه سالیانه نیز تکرار شود، در اجرا می‌تواند اثربخش‌تر باشد.

*مجوز کمیسیون تلفیق به وزارت راه برای همکاری مشترک با بانکها در ساخت مسکن

رئیس کمیسون تلفیق بودجه 1402 ادامه داد: برای اینکه بانکها در سال آینده مکلف به انجام تعهدات خود در حوزه تسهیلات مرتبط با مسکن شوند، کمیسیون تلفیق وضع مالیات از بانک‌های متخلف را در نظر گرفته است.

وی افزود: یکی از اقداماتی که کمیسیون تلفیق برای هموار کردن مسیر اجرای قانون جهش تولید مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی انجام داده، این است که امکانی فراهم شده تا این وزارتخانه علاوه بر مشارکت با پیمان‌کاران داخلی، بتواند با سیستم بانکی نیز برای ساخت مسکن پروژه‌های مشترک تعریف کند.

تسنیم

وزارت راه و شهرسازی مسکن قانون   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی