ماجرای درگیری زنگنه با وزیر انرژی امارات چه بود؟

اسد الله قره خانی آلوستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سفر خود به وین به همراه وزیر نفت برای حضور در نشست اوپک، گفت: نشست این دوره اوپک با نشست های دیگر متفاوت بود، چرا که تمام تلاش برخی کشورهای تولیدکننده نفتی به این موضوع معطوف شده بود که سهم ایران در اوپک کاهش یابد و رئیس جمهور آمریکا موضوعی با این مضمون توئیت کرده بود که اعضای اوپک اجازه کاهش تولیدات…

ماجرای درگیری زنگنه با وزیر انرژی امارات چه بود؟

اسد الله قره خانی آلوستانی  در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سفر خود به وین به همراه وزیر نفت برای حضور در نشست اوپک، گفت: نشست این دوره اوپک با نشست های دیگر متفاوت بود، چرا که تمام تلاش برخی کشورهای تولیدکننده نفتی به این موضوع معطوف شده بود که سهم ایران در اوپک کاهش یابد و رئیس جمهور آمریکا موضوعی با این مضمون توئیت کرده بود که اعضای اوپک اجازه کاهش تولیدات نفت خود را ندارند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در روزهای اخیر قیمت نفت روز به روز کاهش پیدا کرده و اعضای اوپک نیز باید در این باره تصمیم اتخاذ می کردند، افزود: پیش از تشکیل جلسه اوپک برایان هوک مسئول تحریم های ایران سفری به وین داشته و در این کشور با برخی از اعضای اوپک از جمله عربستان ملاقات کرد تا سیاست های آمریکا مدنظر قرار گیرد و وزیر نفت ایران با هوشیاری تمام توئیتی درباره این دیدار منتشر کرد و این توئیت عکس العمل هایی را در پی داشته و عربستانی ها را دستپاچه کرد به گونه ای که این دیدار را تکذیب کردند اما وزارت خارجه آمریکا عنوان کرد که این جلسه برگزار شده و پارادوکسی ایجاد کرده و در مرحله نخست نقشه های عربستانی ها را برهم زد.

زنگنه دست عربستانی ها را رو کرد

وی با اشاره به اینکه در جلسه نخست اعضای اوپک مبنای تصمیم گیری خود را سقف سهمیه ماه اکتبر قرار دادند، ادامه داد: تصمیمات ماه اکتبر به گونه ای بود که عربستان و امارات برای پر کردن جای خالی ایران افزایش تولید داشتند و از سوی دیگر ایران به دلیل تحریم ها، صادرات خود را کاهش داده بود، لذا عربستان و امارات عنوان کردند که این موضوع را مبنا قرار داده و تولیدات نفت بین 800 هزار تا یک میلیون بشکه کاهش یابد، اما ایران با این موضوع سخت مخالفت کرده و عنوان کرد که مبنای تولید باید همان مبنای تولید 2016 باشد.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با هوشیاری وزیر نفت ایران، مبنای تولیدات همان مصوبه 2016 تعیین شد، اظهار داشت: ایران در این نشست عنوان کرد که در شرایط تحریمی قرار دارد، بنابراین با افت تولید و صادرات مواجه بوده و نمی تواند مصوبه اکتبر را بپذیرد، چرا که اگر این مصوبه را می پذیرفت، سقف تولید نفت ایران در اوپک کاهش می یابد و بعدها حتی پس از برداشته شدن تحریم ها نمی توانست تولیدات خود را افزایش دهد.

کاهش 800 هزار بشکه اوپکی ها و 400 هزار بشکه ای نانو اوپکی ها

قره خانی افزود: روز نخست عربستانی ها و اماراتی ها این پیشنهاد را نپذیرفته و ایران نیز تعیین سقف تولید بر مبنای مصوبه اکتبر را نپذیرفت که عربستان و امارات تهدید کردند که با این اقدامات قیمت نفت کاهش می یابد، اما زنگنه تاکید کرد که ایران به هیچ عنوان سهمیه خود در اوپک را کاهش نمی دهد، چرا که اگر این موضوع پذیرفته می شد، به نفع عربستان، امارات و روسیه و به ضرر ایران تمام می شد و در عین حال مشخص نبود که با این اقدام قیمت نفت افزایش یابد، لذا نشست روز نخست با جلساتی طولانی و پیچیده بدون دستیابی به نتیجه ای پایان یافت.

وی با بیان اینکه نشست روز دوم با رایزنی هایی با وزرای نفت متعددی همانند روسیه، ونزوئلا، قطر و عراق همراه شد، ادامه داد: این رایزنی ها جواب داد و در نهایت اعضای اوپک ناگزیر شدند دلایل منطقی ایران را بپذیرند و به خواسته ایران تمکین کنند که بر این اساس کشورهای عضو اوپک 800 هزار بشکه و اعضای نانو اوپک 400 هزار بشکه تولیدات خود را کاهش دادند و ایران نیز از این موضوع مستثنی شد و براساس سهمیه قبلی تولیدات خود را ادامه می دهد.

عمده درآمد ایران از طریق فروش نفت است

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر درگیری زنگنه با وزیر انرژی امارات تاکید کرد: درگیری بین این دو وزیر صورت نگرفته اما وزیر نفت ایران استدلال های خود را به صورت قاطع در برابر اماراتی ها مطرح کرد، چرا که اماراتی ها به دنبال این بودند که سهم ایران در اوپک را کاهش داده و از این طریق درآمدهای نفتی ایران کم شود، اما از آنجا که ایران متوجه شده بود که اماراتی ها و عربستانی ها به دنبال این موضوع هستند که از نظر اقتصادی به جمهوری اسلامی آسیب برسانند، سرسختانه روی مواضع خود باقی ماند.

وی با بیان اینکه عمده درآمد ایران از طریق فروش نفت است، افزود: عربستان و امارات روی این موضوع تمرکز کرده و می خواستند برگ برنده را در دست خود بگیرند، چرا که در ماه های اخیر در درجه نخست، ایران تحریم شده و سپس عربستان و امارات جایگزین ایران در تولید نفت شدند و با کاهش تولید نفت ایران می خواستند سومین پیروزی خود را کسب کنند که تیم ایران به ریاست وزیر نفت در یک ماراتن سخت به هدف خود رسید.

پیش بینی نوسان نفت بین 55 تا 65 دلار

قره خانی با تاکید بر اینکه نشست اخیر اوپک نشان داد که اعضا می توانند مستقل تصمیم گرفته و استقلال رأی خود را حفظ کنند، گفت: این نشست نشان داد که اعضای اوپک می توانند در قیمت جهانی نفت اثرگذار باشند، همانگونه که پس از این نشست قیمت نفت حدود 3 دلار افزایش یافت و علی رغم اینکه قطر عنوان کرده بود که از این سازمان خارج می شود و تنها در جلسات روز نخست حضور یافت، اما اعضا از فروپاشی آن جلوگیری کرده و نشان دادند که اوپک تحت تاثیر قدرت های دیگر همانند آمریکا قرار ندارد و در این راستا کشورهای تولیدکننده نفت غیراوپکی مصلحت خود را در همراهی اعضای اوپک می دانند و وجود اوپک نیز برای کشورهای تولیدکننده نفتی یک ضرورت است.

وی تصریح کرد: آمریکا احتمالا تولیدات نفت خود را افزایش می دهد، اما از آنجا که نفت ایران از نوع سبک بوده و صرفاً برای بنزین کاربرد دارد نمی تواند جایگزین نفت اعضای اوپک شود، چرا که از نفت مشتقات فراوانی به دست آمده و در صنایع مختلف از آن استفاده می شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پیش بینی خود درباره نفت را بین 55 تا 65 دلار در نوسان عنوان کرد./

پایان پیام

انرژی کمیسیون انرژی مجلس درآمد   اخبار برگزیده
  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  

زن جوان که با همدستی برادرش و شوهر سابق خود همسر صیغه‌ای‌اش را کشته و جسد او را به آتش کشیده بود صبح دیروز از زندان به دادگاه منتقل شد تا به اتهام سرقت وآدم ربایی‌اش رسیدگی شود.
برنا زندان ایران آدم ربایی 

  اخبار داغ
  

ارزش تولیدات چابهار به 20 برابر رسید/ اخذ موافقت اصولی برای راه‌اندازی ایرلاین جدید/ حملات کور تروریستی مانع از توسعه چابهار نمی‌شودمدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه تا یک ماه دیگر هندی‌ها در بندر شهید بهشتی شروع به کار می‌کنند، گفت: ارزش تولیدات در این منطقه در چهار سال گذشته به 20 برابر رسیده است و اقدامات تروریستی نمی‌توانند مانع از توسعه منطقه آزاد چابهار شوند.
ایلنا راه آهن اقدامات تروریستی حمله تروریستی 

  

5 سال تصمیمی برای ارز نگرفتیم یکباره 30 بخشنامه صادر کردیم/ صادرکنندگان خوشنام کار را متوقف کرده‌اندرییس اتاق بازرگانی تهران گفت: در خصوص ارز که عمدتا بحث روز است حدود 5 سال برای تک نرخی کردن و واقعی کردن نرخ تصمیم نگرفتیم و به یکباره سی بخشنامه صادر شد.
ایلنا ارز کار تهران 

  

شیب تند رشد اقتصادی در چابهار؛ 20 برابر شدن ارزش تولیداتتهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: ارزش تولیدات منطقه آزاد چابهار با افزایش 20 برابری از 50 میلیارد تومان در سال 1392 به بیش از یک هزار و 56 میلیارد تومان در پایان سال 1396 رسید.
ایرنا رشد اقتصادی تهران ایرنا 

  

اقدامات ایران در مبارزه با فساد انعکاس داده نمی شودتهران- ایرنا- مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان غذا و دارو گفت: اقدامات مقابله ای ایران در زمینه مبارزه با فساد به دلایل مختلف به خوبی انعکاس داده نمی شود و رتبه ای که ایران در میان کشورهای عضو سازمان شفافیت دارد در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.
ایرنا ایران فساد اداری تهران 

  

بازگرداندن ارز صادراتی برای مقابله با 2 هدف مهم تحریم هاستتهران- ایرنا- سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، 2 هدف مهم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران را «بالارفتن مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی» اعلام کرد و گفت: به همین سبب بازگرداندن ارز حاصل از صادرات را مورد توجه قرار داده ایم.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

مسابقات بوکس قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی با حواشی عجیبی همراه شده؛ به طوری که بوکسورها مجبور به مبارزه تا ساعت 4 بامداد شده اند!
ورزش۳ بوکس 

  

نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم و تحلیل واقعی نیستخرم آباد - ایرنا - رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: نرخ گذاری خرید تضمینی گندم بر اساس رشد تورم و تحلیل های واقعی نیست که کشاورزان خواستار تغییر این قیمت هستند.
ایرنا تورم مجلس شورای اسلامی محصولات کشاورزی 

  

حفظ درآمد ارزی و کاهش مصرف ارزسرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: تحریم به دنبال کاهش درآمد ارزی و افزایش مصارف ارزی است، بنابراین در این شرایط باید به دنبال حفظ درآمدهای ارزی و همچنین کاهش مصارف ارزی باشیم.
فارس درآمد ارز تجارت