گسترش   |  اقتصادی  |  

تحریم‌ها سالی چند میلیارد به ایران ضرر می‌زند؟ / جدال ارز مرغوب و نامرغوب در بازار ایران

کاووسی، کارشناس اقتصادی گفت: در زمان تحریم، حدود 25 درصد هزینه‌ها بالاتر است. اگر 10 میلیارد دلار تجارت را در نظر بگیریم، 2.5 میلیارد دلار هزینه تحریم‌ها و باز نشدن مشکل با کشورهای درگیر را می‌پردازیم.

تحریم‌ها سالی چند میلیارد به ایران ضرر می‌زند؟ / جدال ارز مرغوب و نامرغوب در بازار ایران

بازار ارز ایران در روزهای اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرده است و در این بازار پر فراز و نشیب خبرهای متفاوتی در رسانه‌ها مخابره می‌شود. اخیراً صحبت از ارز مرغوب و نامرغوب در ایران می‌شود. بر این اساس تحلیل‌های ارائه می‌شود که ایران یکی از معدود کشورهایی است که برایش ارز مرغوب و غیر مرغوب معنا دارد. اتفاقی که به‌واسطه تحریم‌ها رقم خورده است. به عنوان مثال هزینه نقل و انتقال یورویی که در بانک‌های چین وجود دارد، نسبت به یورو موجود در دبی بالاتر است.

ارزهایی با ریسک بالا در ایران

در این خصوص یوسف کاووسی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با گسترش نیوز گفت: ارز مرغوب و نامرغوب در کشور معنا ندارد. البته به واسطه تحریم‌ها برخی از کشورها و بانک‌های مرکزی ارزهای درجه پایین و با مراودات کمتر دارند. همچنین ریسک این ارزها بالا است. در نتیجه این کشورها می‌پذیرند با کشور ما کار کنند. به لحاظ مقررات اف ای تی اف و سایر قوانین جهانی، بیش از 99 درصد کشورها و بانک‌های مرکزی با ما کار نمی‌کنند.

کاووسی اظهار کرد: بانک مرکزی کشوری مثل چین این شرایط را می‌پذیرد اما هزینه بیشتری طلب می‌کند. در این وضعیت ریسک بیشتر و تضمین کار کمتر می‌شود. همچنین هزینه بیمه و نرخ کمیسیون افزایش پیدا می‌کند. به جز چین در دوبی نیز به واسطه صرافی‌ها به صورت محدود معاملات انجام می‌شود. این گونه نیست که همه جا انجام شود.

هزینه تحمیلی تحریم‌ها به واردکننده‌ها

وی افزود: به صورت کلی هر زمان که تحریم وجود دارد، توانایی انجام معاملات را نداریم و دچار مشکل می‌شویم. به این خاطر که باید هزینه‌های زیادی پرداخت شود. واردکننده خصوصی و دولتی نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود. البته بیشتر واردات توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: دولت هم از طریق صرافی‌ها کارش را پیش می‌برد. در نتیجه ریسک کار به گردن صراف می‌افتد اما هزینه کارمزد بالاتر می‌شود. اگر شرایطی فراهم شود که امید همراه با کاهش تنش خارجی باشد و مشکلات تحریم مرتفع شود، دلیلی وجود ندارد که هزینه بیشتری پرداخت شود.

کاووسی در پایان گفت: ایران در لیست سیاه مبادلات است و معاملات با ایران ریسک بالا دارد. کشورها نیز تلاش می‌کنند، با کشورهایی که به واسطه لیست سیاه و خاکستری ریسک دارند، کمتر مراوده کنند. اگر هم مراوده‌ای انجام شود، هزینه‌ها بالاتر می‌رود. به صورت کلی در زمان تحریم، حدود 25 درصد هزینه‌ها بالاتر است. اگر 10 میلیارد دلار تجارت را در نظر بگیریم، 2.5 میلیارد دلار هزینه تحریم‌ها و باز نشدن مشکل با کشورهای درگیر را می‌پردازیم.

نسخه‌های متفاوت برای بازار ارز

در هفته گذشته نسخه‌های متفاوتی برای بازار ارز پیچیده شد که در ادامه نگاهی به تصمیم‌هایی داریم که توسط جراحان اقتصادی ایران گرفته شده است. تصمیم اول ورود ارز به کشور بدون محدودیت و معاف از مالیات بود. در نتیجه تمام اشخاص حقیقی و حقوقی با اظهار ارز در گمرک می‌توانند بدون محدودیت اسکناس وارد کشور کنند، همچنین از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد. به واسطه این تصمیم دلار روند نزولی به خود گرفت. عده‌ای از فعالان بازار مدعی هستند که سیاست ارزی جدید بانک مرکزی فضای فعالیت را بر سفته‌بازان و معامله گران فردایی محدود خواهد کرد. البته عده‌ای نیز معتقدند که حذف معاملات فردایی در هیچ بازی شدنی نیست. بازار ارز و طلا نیز به معاملات فردایی دارد و باید همانند سایر کشورها برای این معاملات چارچوب و قانون مشخص کرد. تصمیم بعدی دولت در خصوص صرافان و بازار متشکل ارزی بود که بر اساس آن در چارچوب بازار متشکل، ارائه ارز با نرخ توافقی اجرا شد. این روند تبادلات ارزی بین صرافان را متعادل کرد.

ایران ارز یورو   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون