فردا   |  سیاسی  |  

انتقاد یک نماینده به سوء استفاده برجامی برخی جریانات سیاسی

رئیس کمیسیون انرژی گفت: ما از آمریکا و اروپایی‌های عضو برجام، گام‌های کوچک مانند اینستکس را نمی‌پذیریم.

انتقاد یک نماینده به سوء استفاده برجامی برخی جریانات سیاسی

باشگاه  خبرنگاران  جوان: فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی امروز در نشست خبری درباره مسائل هسته‌ای کشور اظهار کرد: در دولت‌های نهم و دهم، جمهوری اسلامی ایران رشد فزاینده‌ای در جهت تکمیل تحقیقات، تولید مواد و علم و فناوری داشت و همچنین در این دوران مذاکراتی صورت گرفت که بر مبنای ایستادگی در مقابل خواسته‌های نامعقول کشور‌های خارجی بود. چرا که آنان با جمهوری اسلامی ایران خصومت داشتند.

وی افزود: این بار شکل مقابله ما با این کشور‌ها تغییر کرد و در دولت‌های نهم و دهم مقاومت شد که ما این موضوع را به اثبات برسانیم که دولت‌های قبلی ما به هیچ وجه از NPT انحراف نداشته اند و در واقع دولت‌های نهم و دهم از دستاورد‌های کشور در دولت‌های قبلی به خوبی دفاع کرده اند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: بر این اساس دشمن دست به ترور زد تا جامعه ما را تحت فشار بگذارد، امنیت داخلی جمهوری اسلامی ایران رابه خطر بیندازد و عملا ما با پدیده جدیدی در حوزه‌های امنیتی و ترور دانشمندان مواجه شدیم و هدف آنان از این اقدامات آن بود که زمینه سازش را در جامعه ما ایجاد کنند.

وی ادامه داد: برخی از جریان‌های سیاسی از این شرایط استفاده کردند و قدرت دستگاه اجرایی را در سال 92 در دست گرفتند و نظرشان بر این بود که همه دستاورد‌های کشور را باید واگذار کنیم تا بلکه مشکلات و اختلافات ختم شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: در دولت یازدهم این مسئله پیش آمد که بهتر است با همان شیوه سال‌های 82 تا 84 عقب نشینی کنیم و دستاورد‌های کشور واگذار شود تا بلکه از این طریق مشکلات حل و فصل شود که نتیجه این اقدامات به امضای برجام ختم شد که حرکتی یک طرفه از سوی دستگاه اجرایی کشور بود، به گونه‌ای که دولتمردان معتقد بودند لزومی ندارد مجلس و شورای عالی امنیت ملی خبری از این موضوع داشته باشند، اما مقام معظم رهبری فرمودند که مجلس و شورای عالی امنیت ملی هم باید نظرات خود را ارائه دهند.

عباسی افزود: زمانی که قرار بود برجام امضاء شود تأکید شد که خط قرمز‌ها و شرایطی باید رعایت شود و مورد توجه قرار گیرد، اما متأسفانه تیم مذاکره کننده ما گاهی از خط قرمز‌ها عدول کرده اند. جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود در برجام متعهد بوده و گزارش‌ها همگی دال بر پای بندی ایران به تعهداتش بوده، اما طرف‌های غربی به تعهدات خود عمل نکردند.

وی گفت: جای تأسف دارد دستگاه قضایی ما اقدامات لازم را در زمان‌های خاص انجام نداد و باید در زمانی که طرف مقابل تعهدات خود را انجام نمی‌داد ما هم از انجام تعهدات خود، خودداری می‌کردیم و باید گام به گام مسائل را پیش می‌بردیم، اما متأسفانه این گونه نبود و ما تعهداتی را پذیرفتیم، اما از امتیازات و حقوقی بهره‌مند نشدیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: به ما وعده داده شده و این گونه تبلیغ شد که در روز اجرای برجام، تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود و سپس همین افراد گفتند که ثمره برجام مانند درخت میوه است و طول می‌کشد که به ثمر برسد. این درحالی است که همیشه اروپایی‌ها با آمریکایی همکاری کردند و تحریم‌های آمریکا در این سال‌ها بیشتر شد. در این مدت هم برخی افراد بهانه‌هایی می‌آوردند مبنی بر اینکه رئیس جمهوری در آمریکا سر کار آمده است که زیر همه تعهدات بین المللی می‌زند.

وی تأکید کرد: اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نظریه مقاومت در مناسبات بین المللی پیروی می‌کنند و در شرایط فعلی علاقه‌مند هستند جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای بلامنازع و نوظهور جهانی در مناسبات جهان تأثیر خود را بگذارد،  ما معتقدیم قوانین ما باید قابل استفاده برای کشورمان و همچنین کشور‌های دیگر باشد تا آنان از دست استکبار جهانی نجات پیدا کنند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر لزوم حل مشکلات اقتصادی، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم انقلاب اسلامی را توسعه دهیم باید بدانیم که نمی‌توانیم این کار را بدون رفاه مردم انجام دهیم و دشمن هم در شرایط فعلی این موضوع را نشانه گرفته است. در حال حاضر نظام حقوق و دستمزد کشور با هزینه‌ها هیچ گونه سنخیتی ندارد و در آینده پیش رو حتما در این زمینه تصمیم درستی اتخاذ خواهیم کرد.

عباسی اضافه کرد: باید به صورت جدی با تحریم‌ها برخورد شود و دشمن نشان داده است با اینکه امتیاز گرفته است به هیچ وجه از تحریم‌های ایران کوتاه نمی‌آید و مجلس با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، به دنبال کمک به دولت است تا در این زمینه بتواند اقداماتی را انجام دهد. مجلس با استفاده از نظریه مقاومت وارد میدان شده است.

وی گفت: دولت در این مدت بیشتر به دنبال انتخابات آمریکا و گشایش از کشور‌های بیگانه بود در حالی که باید به ظرفیت‌های داخلی خودمان توجه می‌کرد. همین نگاه در دولت باعث شد که آنان در مقابل قانون مجلس برای لغو تحریم‌ها ایستادگی کنند و دولت به دنبال یکه تازی است، اما مجلس در مقابل این کار دولت ایستادگی می‌کند و بحث ما این است که نباید به طرف مقابل فرصت دیگری دهیم.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: نظر نمایندگان مجلس آن است که در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، زمان طرف مقابل جهت انجام تعهداتش کاملاً روشن شده است و نباید به آنان زمان دیگری داده شود. از سوی دیگر ما به طرف مقابل زمان هم دادیم، اما آنان هیچ اقدامی نکردند و صرفاً یک مدیر رده چندم جهانی را به ایران فرستادند تا باز هم زمان بخرند.

عباسی تأکید کرد: مطمئناً برخی از جریانات سیاسی از این حربه می‌خواهند برای خود در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 استفاده کنند، اما فرمایش رهبر معظم انقلاب در این زمینه فصل الخطاب است و ایشان فرمودند که قانون مجلس برای لغو تحریم‌ها باید با دقت اجرایی شود. در شرایطی که مجلس، ریل گذاری کرده، دولت باید احترام بگذارد و نظر مجلس را اجرا کند و از اجرای نظرات شخصی خود جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه ما روی مصوبه مجلس مبنی بر قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران ایستادگی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: ما از آمریکا و اروپایی‌های عضو برجام، گام‌های کوچک مانند اینستکس را نمی‌پذیریم و آنان باید به تعهدات خود یک جا عمل کنند چرا که ما هم به تعهدات خود یک جا عمل کردیم در صورتی که آنان این اقدام را انجام دهند و ما آن را راستی آزمایی کنیم، ایران هم به تعهدات خود در برجام عمل خواهد کرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: مردم انتظار داشتند که دلار 5 هزار تومان هم نشود چرا که دولتمردان وعده داده بودند که برجام مشکلات مردم را حل می‌کند، اما سوال ما آن است که آیا چرخ زندگی مردم چرخید؟ مردم تا چه زمانی باید فشار‌ها را تحمل کنند؟ روشی که دولت تا کنون طی کرده، کاملاً غلط بوده است.

 

کمیسیون انرژی مجلس انرژی دولت یازدهم   اخبار برگزیده
  

یک سخنگوی کاخ سفید موضع این کشور را درباره رد شدن دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت کردن در نشستی با اعضای توافق هسته ای و آمریکا از سوی ایران، بیان کرد.
نامه نیوز فضای مجازی ایران خودرو ایران 

  

هشدار جدی ظریف به اروپا و آمریکاوزیر امور خارجه با بیان اینکه پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث بهم ریختگی شرایط کنونی می‌شود، گفت: توضیحات لازم را درباره این شرایط به همه اعضای شورای حکام داده‌ایم. امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.
مثلث محمدجواد ظریف خندوانه وین 

  

آزادسازی قیمت خودرو در سال 1400؟رئیس هیات‌عامل ایدرو گفت: شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که خودروسازی بدون ‌زیان تولید کند. در غیر این ‌صورت دیگر انتظارات ما که شامل استمرار در تولید، نوآوری، کیفیت و تنوع تولید در آن است، رخ نخواهد داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

الزامات موفقیت عرضه خودرو در بورس و کاهش قیمت هایک کارشناس صنعت خودرو گفت: عدم تعیین سقف قیمت و دامنه نوسان، تداوم عرضه در بورس و عرضه همه محصولات در بورس از جمله الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا است‌.
خودروتک موفقیت خودرو بازار خودرو 

  

ارزش روز سهام عدالت | یکشنبه 10 اسفندارزش روز سهام عدالت یکشنبه 10 اسفند اعلام شد.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام شاخص 

  

حاشیه جدید سارا و نیکا جنجال به پا کرد + تصاویردنیا جهانبخت از رابطه مهراد جم با سارا و نیکا پرده برداشت.دنیا جهانبخت در یک فیلم از رابطه میان مهراد جم با سارا و نیکا حرف زده و مهراد جم نیز واکنش مثبت نشان داده است.
مستقل‌آنلاین فرودگاه امام سوئد فرودگاه امام خمینی 

  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

تایید اثربخشی وکتور ویروسی در واکسن چینی کرونامدیرعامل شرکت چینی "کان سینو بیو" (CanSinoBIO) گفت: وکتور ویروسی مورد استفاده در واکسن تولید شده توس
خبرفوری تولید توس بدن انسان 

  

کنترل شدید در آذربایجان شرقی برای مهار کرونا/ راهکار چین الگوی مناسبی برای کنترل کرونا است مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتشار خبری مبنی بر شناسایی 12 مبتلا به کرونای انگلیسی در آذربایجان شرقی و اینکه چرا با وجود این تعداد مبتلا، این استان در زمره مناطق دارای وضعیت قرمز قرار نگرفته است، گفت: این افراد در قرنطینه هستند و کنترل شدیدی روی آنها وجود دارد، اما تعداد مبتلایان در این منطقه به اندازه‌ای نیست که عاملی باشد برای اینکه این استان…
خانه‌ملت درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چین 

  

بررسی آثار اقتصادی کرونا بر دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگیدرحالیکه دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی در جهان در سال 2019 به 32 تریلیون دلار افزایش یافته بود؛ شیوع COVID-19 در جهان بسیاری از این سودها را از میان بُرد.
ایلنا بازنشستگی دلار افزایش قیمت 

  

در بدن کمتر از 10 درصد جمعیت جهان آنتی بادی های کروناویروس وجود داردیک محقق ارشد سازمان جهانی بهداشت گفت: در بدن کمتر از 10 درصد جمعیت جهان آنتی بادی های کروناویروس وجو
خبرفوری ویروس واکسیناسیون بیمارستان 

  

پتانسیل‎ قابل توجه بورس در ماه‌های آتیرییس هیات مدیره شرکت سبدگردان آسمان با بیان اینکه در شرایط هیجانی فعلی، پیش‎بینی روند بازار دشوار است، گفت: با توجه به افت قابل توجه بسیاری از سهم ‌های بنیادی و EPS محور، نگهداری سهام با دید میان‌مدت بهتر از سرمایه‎گذاری در سپرده بانکی است.
گسترش ماه نرخ سود بانکی انتخابات ریاست جمهوری 

  

باز‌زایی الهیات در عصر پسا کروناهفتمین هم‌اندیشی جایگاه مطالعات قرآنی در اعتلای علوم انسانی با عنوان «باز‌زایی الهیات در عصر پساکرونا» با حضور استادان رشته‌های مختلف علوم انسانی از دانشگاه‌های مختلف برگزار شد.
ایلنا درمان مطالعات فرهنگی علوم انسانی 

  

کدام بورس بازان این روزها سود می‌کنند؟امروز سهامداران شرکت‌های فولاد کاوه جنوب کیش، سرمایه‌گذاری توسعه ملی و سیمان غرب در بورس و معامله‌گران شرکت‌های تولیدات پتروشیمی قائد بصیر، پتروشیمی غدیر و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران کرمان در فرابورس بیشترین سود را کسب کردند.
گسترش سود پتروشیمی فولاد 

  

مبتلایان به ایدز کمتر کرونا می‌گیرند!یک پزشک فعال در حوزه ایدز، گفت: افراد مبتلا به ایدز که از داروهای ضد ویروس استفاده می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند.
برنا ایدز پزشک حوزه 

  

علایم قطعی کرونای انگلیسیاقتصادنیوز: موارد ابتلا به ویروسِ جهش یافته کرونا موسوم به "کرونای انگلیسی" روز به روز در حال افزایش است. آنچه این ویروس را مهم کرده قدرت سرایت بالای آن و در عین حال شدت علائمی است که این ویروس ایجاد می کند.
اقتصادنیوز ویروس 

  

با این واکسن دو سال در برابر کرونا ایمن می شویماقتصادنیوز :‌یکی از محققان چینی سازنده واکسن ناقل آدنو ویروس ضد بیماری کووید-19 که توسط شرکت «کانسینو بایولاجیکس» تولید شده ، مدعی است در صورت تزریق دوز تقویت کننده، این واکسن ایمنی دو ساله در برابر کرونا در بدن افراد ایجاد می کند.
اقتصادنیوز ویروس تولید 

  

واکسیناسیون کرونا و بهبود تقاضای نفت، تولید اوپک را افزایش می‌دهدوزیر انرژی امارات متحده عربی اعلام کرد که افزایش تولید روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه‌ای اوپک در ماه آوریل به موفقیت در واکسیناسیون کرونا و بهبود تقاضای جهانی نفت بستگی دارد.
اعتماد واکسیناسیون اوپک ویروس