اعتماد   |  سیاسی  |  

مجلس برای چهارمین بار با تدوین طرحی خواستار افزایش 40 نفری نمایندگان شد

اگر بار مالی و پرهیز از پاسخگویی بیشتر را دلیل مخالفت دولتی‌ها با طرح افزایش تعداد نمایندگان بدانیم، کاهش «ضریب نفوذ» به‌ طور قطع یکی از دلایل اصلی مخالفت تعداد قابل‌توجهی از پارلمان‌نشینان با این طرح است.

مجلس برای چهارمین بار با تدوین طرحی خواستار افزایش 40 نفری نمایندگان شد

اعتمادآنلاین| یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همان روز نخست که فعالیت خود را با اکثریتی اصولگرا و تازه‌وارد به ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان آغاز کرد، کوشید تفاوت خود با میانه‌روی‌های پارلمان دهم را به خوبی نمایان کند و در مخالفت با قوه مجریه و حسن روحانی به عنوان عالی‌ترین مقام انتخابی جمهوری اسلامی، سبک و سیاق مجلس نهم را خط‌مشی خود قرار داد. طرح‌هایی که در دستور کار مجلس یازدهم قرار گرفت، اما متعلق به خودشان بود و عمدتا در آن خبری از بهره‌برداری از طرح‌های مجالس گذشته نبود همان‌طور که خبری از بررسی و اولویت‌دهی به لوایح دولت نبود اما این سنت نیز همین چند روز پیش با انتشار متن طرحی برای افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و عمل به اصل 64 قانون اساسی جمهوری اسلامی شکسته شد تا حالا پارلمان مشغول بررسی طرحی باشند که نخستین‌بار در هشتمین دوره قوه مقننه بررسی شد ولی تا امروز و با گذشت حدود یک دهه، نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه همچنان مخالفت‌های برون‌پارلمانی با آن پابرجاست.

 

330 به ‌جای 290

طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی با امضای 22 نفر از نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری به ویژه محمدصالح جوکار، رییس کمیسیون شوراها در قوه مقننه اعلام وصول شده که در صورت تصویب نهایی آن، تعداد نمایندگان از 290 نفر به 330 نفر و تعداد حوزه‌های انتخابیه از 208 حوزه انتخابیه به 221 حوزه افزایش پیدا خواهد کرد. نمایندگان حامی و امضاکننده این طرح، طرح افزایش تعداد نمایندگان و حوزه‌های انتخابیه جمهوری اسلامی را گامی در جهت اجرای اصل 64 قانون اساسی ایران دانسته و از این رو خواستار تصویب آن در کمیسیون تخصصی و سپس صحن علنی مجلس شورای اسلامی شده‌اند. در اصل 64 قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است: «عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی دویست‌وهفتاد نفر است و از تاریخ همه‌پرسی سال یکهزاروسیصدوشصت‌وهشت هجری شمسی پس از هر ده سال، با درنظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده می‌تواند اضافه شود.»

مطالبه پارلمان یازدهمی‌ها برای افزایش تعداد نمایندگان مجلس از 290 تن به 330 تن از آن جهت است که امروز بیش از 20 سال است که اصل 64 قانون اساسی جمهوری اسلامی در ایران به دلایل مختلفی اجرا نشده و تلاش‌های نمایندگان برای اجرای این طرح از مجلس هشتم تاکنون هربار به در بسته خورده است. روزی دولت رسما مخالفت خود را اعلام کرده و روز دیگر نمایندگان به‌رغم بررسی طرح افزایش تعداد نمایندگان در کمیسیون‌ها، حاضر به تصویب نهایی آن نشده‌اند تا مشکلات ناشی از تقسیمات کشوری جدید و افزایش جمعیت به شکل محسوسی بر عملکرد نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه اثرگذار باشد.

 

طرح تکراری، نتیجه تکراری؟

مجلس هشتم که روی کار بود، دولت وقت لایحه‌ای با هدف افزایش تعداد نمایندگان تقدیم پارلمان کرد ولی نمایندگان حاضر به تصویب آن نشدند. دولت محمود احمدی‌نژاد این لایحه را در مجلس نهم نیز مجددا تقدیم پارلمان کرد ولی بازهم موفقیتی حاصل نشد. نمایندگان موافق این لایحه در مجلس نهم اما دست روی دست نگذاشتند و با تهیه طرحی مجددا خوستار افزایش تعداد نمایندگان پارلمان شدند با این تفاوت که طرح آنان تعداد نمایندگان مجلس را از 290 تن به 310 می‌رساند یعنی 20 نفر افزایش. 

براساس طرح نمایندگان مجلس نهم، 22 استان شاهد ایجاد تغییر در حوزه‌های انتخابیه خود بوده و نمایندگان‌شان در پارلمان افزایش می‌یافت. این طرح حدود 11 ماه در مجلس نهم مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما عمر پارلمان نهم به تصویب این طرح نرسید و همه‌چیز به مجلس دهم واگذار شد. یکی از تغییراتی که در مجلس دهم اتفاق افتاد، افزایش تعداد نمایندگان در این طرح بود. مجلس دهمی‌ها با استناد به اصل 64 قانون اساسی خواستار افزایش تعداد نمایندگان به 330 نفر شدند و این مساله را در طرح یاد شده اعمال کردند اما مخالفت دولت تدبیر و امید با این طرح از یکسو و رایزنی‌های صورت گرفته میان قوای مجریه و مقننه از سوی دیگر سبب شد تا این طرح در صحن علنی مجلس دهم رد شود و دیگر خبری از طرح و لایحه برای افزایش تعداد نمایندگان نباشد تا امروز که مجلس یازدهم بدون تغییر خاصی در طرح نمایندگان مجلس دهم، مجددا خواستار افزایش تعداد نمایندگان شده حال آنکه وزارت کشور و قوه مجریه مهر ماه سال جاری صراحتا مخالفت خود با این مساله را اعلام کرده تا احتمال بی نتیجه ماندن طرح فعلی نیز بیش از گذشته شود.

 

استدلال مالی، گمانه‌زنی سیاسی

دولت‌های تحت مدیریت حسن روحانی از همان نخستین روزهای آغاز فعالیت خود تاکنون بارها و بارها مخالفت‌شان با افزایش تعداد نمایندگان قوه مقننه و اجرای اصل 64 قانون اساسی را اعلام کرده‌اند. 

یکی از مهم‌ترین دلایل دولتی‌ها برای اجرای این طرح، بار مالی قابل توجه آن است که معاون پارلمانی عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر نه چندان محبوب کشور پیش از این به آن اشاره کرده است. محمدجواد کولیوند که در دوران حضورش در پارلمان دهم چندان بی‌میل به افزایش تعداد نمایندگان مجلس نبود اما همزمان ابراز امیدواری کرده که با پیش‌بینی منابع مالی اجرای این طرح، نظر دولت دوازدهم درباره آن تغییر کند. او گفته است: «وزارت کشور به واسطه اینکه طرح افزایش تعداد نمایندگان در کمیسیون مجلس در حال رسیدگی است و از ما دعوت می‌شود، حضور پیدا می‌کند و نظرات تخصصی خود را ارایه می‌دهد اما دولت با توجه به اینکه در نامه لوایح مورد نظر خود به این لایحه اشاره‌ای نکرده است، موافق نیست. البته بار مالی این طرح باید پیش‌بینی شود و مجلس و دولت اگر درباره بار مالی طرح به توافق برسند شاید بتوان به این طرح پرداخت.» افزون بر این، محمدصالح جوکار، رییس کمیسیون شوراها و از بانیان تهیه طرحی برای افزایش تعداد نمایندگان مجلس، تاکید کرده که دلیل مخالفت دولتی‌ها، پرهیز از پاسخگویی بیشتر است. او گفته است: «انتظار می‌رود که دولت لایحه‌ای درخصوص افزایش تعداد نمایندگان ارایه دهد تا مشکل بار مالی نداشته باشد، اما دولت بر این باور است که افزایش تعداد نمایندگان علاوه بر اینکه برای دولت بار مالی دارد، دردسرساز است؛ چراکه باید بیشتر پاسخگو شود.»

 

مطالبه نسبتا پارلمانی

اگر بار مالی و پرهیز از پاسخگویی بیشتر را دلیل مخالفت دولتی‌ها با طرح افزایش تعداد نمایندگان بدانیم، کاهش «ضریب نفوذ» به‌ طور قطع یکی از دلایل اصلی مخالفت تعداد قابل‌توجهی از پارلمان‌نشینان با این طرح است. افزایش تعداد حوزه‌های انتخابیه اگرچه در ظاهر کار نمایندگان یک استان برای سرکشی به حوزه‌های خود را ساده‌تر می‌کند ولی در باطن، ضریب نفوذ او میان مسوولان استانی و البته کشوری را کاهش خواهد داد. امروز شهرستان کرج با بیش از 2 میلیون جمعیت 2 نماینده در مجلس دارد در حالی که اگر قرار بر اجرای اصل 64 قانون اساسی بود، این شهرستان حداقل از 5 و حداکثر 7 نماینده در پارلمان برخوردار بود. اگر چنین می‌شد نمایندگان این شهرستان ضریب نفوذشان در نهادهای اجرایی به ‌طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کرد؛ پس با در نظرگیری سبک و سیاق اقدامات نمایندگان و پیشبرد امور در پارلمان ایران، طبیعی است که نمایندگان چندان موافق این مساله نباشند ولی ازسوی دیگر هستند نمایندگانی که ازدیاد جمعیت و برد مسافت، آزارشان داده و خواستار تحقق این مهم هستند. همچون نمایندگان ادوار حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد واقع در غرب استان تهران که از مجلس نهم تاکنون بارها و بارها خواستار افزایش تعداد نمایندگان این حوزه باتوجه به جمعیت حدود یک و نیم میلیون نفری‌اش از یک تن به 2 تن شده‌اند ولی میان کش‌وقوس‌های مالی و سیاسی، ناموفق بوده‌اند. با در‌نظرگیری تمام این مطالب چاره‌ای نیست جز انتظار برای تعیین تکلیف مطالبه بخشی از نمایندگان مجلس. مطالبه‌ای که البته آثار آن تقریبا تمامی نهادهای اجرایی و نظارتی و امنیتی جمهوری اسلامی را در بر خواهد گرفت.

مجلس شورای اسلامی مجلس دهم مجلس نهم   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

حیوانات نیز کرونا می‌گیرندبرخی حیوانات نیز به بیماری کرونا کووید19 مبتلا می‌شوند.
مملکت‌آنلاین حیوان اسب ویروس 

  

زمان ورود خودرو به بورسمدیرعامل بورس کالا گفت: با اتفاقاتی که اخیرا رخ داد همگان به این درک رسیدند که قیمت‌گذاری دستوری در بورس امکان‌پذیر نیست و درحال‌حاضر در بورس کالا، هیچ کالایی مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیست.
گسترش خودرو بورس کالا قیمت 

  

بررسی شیوع بدرفتاری با کودکان در دوران کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه کشوری «اجتماع محور پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در شرایط شیوع کووید 19»، با همکاری مشترک صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، در مناطق تحت پوشش چهار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هرمزگان، سمنان و گلستان به صورت پایلوت اجرا می‌شود. پیام روشنفکر عضو هیأت علمی…
مهر کودکان وزارت بهداشت سازمان ملل متحد 

  

رودریگو بنتانکور، ستاره اروگوئه‌ای یوونتوس به کرونا مبتلا شده است.
ورزش۳ ستاره اروگوئه 

  

«مجید صالحی» به کرونا مبتلا شدمجید صالحی باانتشار متنی در فضای مجازی از مثبت شدن تست کرونا خودش خبرداد.
اعتماد فضای مجازی خواب مرگ 

  

کودک 3 ساله مبتلا به کرونا در خوزستان، کمتر از 3 ساعت پس از رسیدن به بیمارستان جان باخت‌به گفته‌ی‌ مشاور دانشگاه علوم‌ پزشکی چندی شاپور، این کودک به کرونا انگلیسی مبتلا شده بود.
۵۵ آنلاین بیمارستان مشاور 

  

کاریکاتورهایی به تلخی کرونا!حالا بیشتر یک سال از همزیستی جهانی با کرونا می‌گذرد و انگار بشر انگار به صورت‌های ماسک‌زده و استفاده
خبرفوری کاریکاتور گرافیک دولت 

  

تیم ملی تکواندو وارد بلغارستان شد|تدابیر سخت برای مقابله با کرونافدراسیون تکواندو بلغارستان برای برگزاری رقابت‌های بین المللی تدابیر سختی را برای حفظ سلامتی تکواندوکاران در دستور کار قرار داده است.
۵۵ آنلاین تکواندو بلغارستان تهران 

  

وضعیت بازار بورس بعد از تصمیمات جدیدبا وجود بازدهی سه رقمی شاخص بازار سهام در امسال اما به دلیل افت شدید از مرداد ماه تاکنون، کمتر سهامداری این بازدهی را لمس کرده است. با این حال برای آینده بورس چه چشم‌اندازی وجود دارد؟
گسترش سهام شاخص درآمد 

  

قیمت دلار پرواز کرد / یورو کاهشی شدروابط انگلیس و اتحادیه اروپا یک بار دیگر بر سر مفاد توافق برگزیت متشنج شده و پس از آن که انگلیس اعلام کرد به کنترل ورود و خروج مواد غذایی به ایرلند شمالی ادامه خواهد داد، اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم کرد و ناقض توافق برگزیت دانست...
گسترش دلار یورو رشد اقتصادی 

  

میزان شیوع بدرفتاری با کودکان در دوران کرونا/ بررسی آزار عاطفی به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه کشوری «اجتماع محور پیشگیری از بدرفتاری با کودکان در شرایط شیوع کووید 19»، با همکاری مشترک صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، دفتر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت و دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، در مناطق تحت پوشش چهار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هرمزگان، سمنان و گلستان به صورت پایلوت اجرا می‌شود. پیام روشنفکر عضو هیأت علمی…
مهر کودکان کودک آزاری وزارت بهداشت