بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها

نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها

شرق: نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».

این طرح به دنبال کاهش ارتباط با آژانس بین‌المللی اتمی و در صورت رفع‌نشدن تحریم‌ها، خروج از برجام است. هرچند مخالفان طرح روز گذشته تصویب و‌اجرای آن را اقدامی متقابل در برابر ترور دانشمند هسته‌ای ایران نمی‌دانستند و خواستار خروج از برجام و NPT بودند.

شهادت فخری‌زاده و ترور دهشتناک او بر بررسی دوفوریت طرح اقدام راهبردی سایه افکنده بود و در فضای اندوهگین از‌دست‌دادن دانشمند هسته‌ای کشور مجلس به دنبال انتقامی قاطع از آمران و عاملان ترور بود؛ انتقامی که از دید بهارستانی‌ها با خروج از NPT و در نهایت برجام می‌تواند سرسختانه باشد.

این در حالی است که همین برجام نیم‌بند بعد از خروج آمریکا از این معاهده، توانست تحریم‌های تسلیحاتی ما را لغو کند و آمریکا نتوانست دنیا را برای ادامه تحریم‌های تسلیحاتی با خود همراه کند؛ شکستی که انزوا و تحقیر بسیاری برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به همراه داشت. از سویی با شکست ترامپ در رقابت انتخاباتی 2020 و نزدیک‌شدن به زمان بازگشت آمریکا به برجام شاهد تلاش دشمنان ایران برای ایجاد تنش در منطقه هستیم تا مانع اجرای دوباره برجام و رفع تحریم‌ها شوند.

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان سیاسی نیز معتقدند اسرائیل که نقش مهمی در اجرای ترور دانشمندان هسته‌ای ما از گذشته تا امروز داشته، در تلاش است تا قبل از پایان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، ایران را در شرایط سخت تحریم‌های اقتصادی و حتی شاید جنگی قرار دهد. حال نمایندگان مجلس با این طرح به برخورد با لغو‌نشدن تحریم‌‌ها پرداخته‌اند که اگر در نهایت تحریم‌ها در سه ماه لغو نشود، خروج از برجام و NPT رقم خواهد خورد.

البته در شرایطی دوفوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شده که موافقان آن بر لزوم توقف اجرای پروتکل الحاقی تأکید داشته و مخالفان، این طرح را واکنش قاطعی برای مقابله با اقدامات آمریکا نمی‌دانستند.

کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته: «این کمیسیون جلساتی برای بررسی این طرح تشکیل داد؛ اما اقدام راهبردی و فوری برای پاسخ به ترور شهید فخری‌زاده نیست. پنج گام برای لغو محدودیت‌ها برداشته شد و آژانس هم روی پنج گام گزارش می‌دهد؛ مبنی بر اینکه ایران سانتریفیوژهای جدید را نصب کرده و سطح غنی‌سازی را بالا برده و ذخیره غنی‌سازی را افزایش داده است؛ پس در این طرح کار جدیدی صورت نگرفته. باید در این طرح توقف اجرای پروتکل الحاقی را دنبال کنیم. در این طرح موضوع جدیدی نیامده و می‌خواهند همان پنج گام دولت در کاهش تعهدات برجامی به قانون تبدیل شود که اتفاق خوبی است؛ اما باید در صورت برداشته‌نشدن تحریم‌ها در مدت سه تا شش ماه آینده از سوی اروپایی‌ها، خروج از NPT را در دستور کار قرار داد».

او مدعی است زمانی که آقای آمانو به تهران آمد، دو خواسته بازدید از پارچین و مصاحبه با یکی از دانشمندان هسته‌ای را داشت که این دو اتفاق رخ داد و او برگشت و آژانس هم پرونده PMD را بست. بعد از این برجام امضا شد و اینها زمینه نفوذ و اطلاعات به دشمن و طراحی دشمن برای رخ‌دادن این فجایع بزرگ در کشور شد که ضربه از ناحیه نفوذ است. محمدرضا صباغیان، نماینده بافق و مهریز، نیز گفت: «آمریکا و کشورهای غربی نشان دادند به هیچ نوع تعهدی پایبند نیستند؛ پس چرا باید هر روز منتظر افزایش تحریم‌ها باشیم؟ بلکه باید تصمیم قاطعانه‌ای گرفته شود. شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده نشان داد که منفعلانه‌عمل‌کردن درست نیست.  اظهار عجز پیش دشمن خطاست؛ چون اگر دشمن بفهمد در دفاع از خود شک داریم، جسورتر می‌شود؛ پس اگر قرار به تهیه طرحی باشد، باید قاطعانه بوده و دشمنان را وادار به اجرای تعهدات خود کنیم».

او گفته دشمن خواب‌های آشفته‌ای برای ما دیده. باید مشکلات را از درون حل کرد تا دشمن بداند ایران یک‌صدا و همگام است. اگر قرار است این قانون عملیاتی نشود، تصویب آن چه فایده‌ای دارد؛ پس باید تصمیم سنجیده‌ای گرفته شود».

پایان  دوران  بزن  در‌رو

علی خضریان، نماینده تهران هم در موافقت با دوفوریت این طرح عنوان کرد: «نمایندگان تصمیم به انجام اقدامی گرفتند که مردم از این مجلس انقلابی انتظار دارند. با شعار نمی‌توان کاری را از پیش برد. باید از ابزار نظارتی استفاده کرد. در شرایطی قرار داریم که آژانس در سال 2018، 450 مورد بازرسی انجام داد؛ آن‌هم وقتی آمریکا هنوز در برجام بود. بعد از خروج آمریکا از برجام دولت امتیازات بیشتری به آژانس داد و بازرسی‌ها به 520 مورد رسید؛ یعنی در قبال کم‌کاری غربی‌ها و خروج آمریکا از برجام و رفع‌نشدن تحریم‌ها از سوی اروپا، شاهد ارائه خدمات بیشتر از سوی آقایان غرب‌گرا بوده‌ایم».

او ادامه داد: «ما خروج از پروتکل الحاقی را در کمیسیون امنیت ملی دنبال می‌کنیم تا در صحن تصویب شود، طبعا راهبرد منطقی در حوزه سیاست خارجی این است که نباید به سناریوهای غربی‌ها وارد شد. ما در جمهوری اسلامی ایران به جای ارسال پالس ضعف و قرار‌گرفتن در تله بزرگ صبر استراتژیک، می‌خواهیم با اصلاح این روند و خروج از پروتکل‌ الحاقی به غربی‌ها این پیام را بدهیم که دوران بزن در‌رو تمام شده است».

با تصویب دوفوریت این طرح احتمال تصویب آن قبل از بازگشت به برجام آمریکا وجود دارد که به معنای ادامه شرایط سخت اقتصادی و اعمال تحریم‌های بیشتر خواهد بود.

 

 

مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی   اخبار برگزیده
  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی شایعات درباره احتمال آزادی کشتی کره جنوبی، توضیحاتی ارائه کرد.
نامه نیوز کره جنوبی ایران خودرو ایران 

  

اعلام موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجامرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی امریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
گسترش ایران رئیس جمهور ترامپ 

  

بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیستبلومبرگ در تحلیلی نوشت: بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیست.
ایلنا رئیس جمهور جمهوری اسلامی پاریس 

  

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی/ ریزش 800 تومانی نرخصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و نهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 800 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 600 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

خطر احمدی‌نژادها بسیار جدی است«دروغ، دزدی و دغل.» این سه «دال» که جامعه ما را پر کرده است تا قبل از دولت احمدی نژاد نبود. نه اینکه هیچ دزدی و دروغگویی نباشد اما در جامعه نهادینه نشده بود. اما از ان دولت به بعد نهادینه شد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دروغگویی رئیس جمهور 

  

آغاز فروش کراس اوور جدید فاو بستیون با نام X40 | قیمتدر ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فراموشی مردم منجر به شورش و آشوب می‌شودفراموشی مردم زمینه‌ساز بحران، شورش و آشوب است. جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی هم تهدید و هم فرصت است. ما به طور فزاینده خاستگاه اصلی انقلاب را که مردم هستند فراموش کرد‌ه‌ایم.
مستقل‌آنلاین شورش مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودروطبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانرئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم ها نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.
مملکت‌آنلاین محمود واعظی ایران شرارت 

  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  اخبار داغ
  

بورس همچنان در فاز «خرسی» / ریزش 19 هزار واحدی شاخص کلشاخص کل بورس تهران در ادامه روند کاهشی خود با افت بیش از 19 هزار واحدی به عقب نشینی در کانال 1.2 میلیون واحدی ادامه داد.
ایلنا بورس تهران شاخص تهران 

  

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش تعداد بستری‌ها در بخش‌های کرونایی و افزایش میزان مراجعات سرپایی، هشدار داد و گفت:هرگونه شتاب در بازگشایی‌ها می‌تواند سناریوی تلخ اردیبهشت ماه را تکرار کند.
صراط تهران ماه علیرضا زالی 

  

فعالیت معلمان و مدارس در دوران کرونا بسیار بیشتر و پیچیده‌تر شده استوزیر آموزش‌وپرورش در دیدار مدیران و روسای آموزش‌وپرورش شهرستان‌ها و مناطق استان تهران گفت: فعالیت معلمان و مدارس در دوران کرونا بسیار بیشتر و پیچیده‌تر شده است و قدردان تلاش‌های معلمان هستیم.
ایلنا نوآوری آموزش خانواده 

  

اثر ریزش شدید دلار روی قیمت سکهبازار سکه در برابر سقوط به دنبال مقاومت است. امید به برگشت نرخ دلار و بالا بردن قیمت سکه در معاملات پشت خطی جریان مقاومت بازار در برابر سقوط قیمت سکه هستند.
گسترش دلار قیمت اسکناس 

  

قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست، دولت پاسخگو باشدرییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار سرمایه، تاکید کرد: وضعیت بورس قابل قبول نیست،
خبرفوری دولت مجلس شورای اسلامی سرمایه 

  

وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس برای پاسخگویی به مجلس احضار شدندیک نماینده مجلس از احضار وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس به مجلس در روزجاری (سه‌شنبه) برای پاسخگویی و توضیح در خصوص شرایط بحرانی بورس خبر داد.
اقتصادنیوز اقتصاد سرمایه شاخص 

  

افت 19 هزار واحدی بورس تهران/ جدال عرضه و تقاضاشاخص کل بورس تهران قرمزپوش شد و با ریزش 19 هزار واحدی در سطح یک میلیون و 130 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران خودرو 

  

افت 20 هزار واحدی شاخص کل بورس در معاملات صبح امروز 30 دیشاخص کل بورس در معاملات صبح امروز با بیش از 20 هزار واحد افت به عدد یک میلیون و 129 هزار واحدی رسید.
برنا شاخص 

  

ترامپ محدودیت‌های کرونایی سفر از برزیل و اروپا را لغو کردرئیس‌جمهوری آمریکا بعدازظهر دوشنبه به وقت محلی، با صدور فرمانی اجرایی، محدودیت‌های کرونایی سفر از برزیل و اروپا به ایالات متحده را لغو کرد.
اعتماد دونالد ترامپ ترامپ سفر 

  

واکنش مدیرعامل شرکت بورس به افت های اخیر بازارمدیرعامل شرکت بورس درباره افت های اخیر توییت جدیدی زد و توضیحاتی ارائه داد.
گسترش نویسنده شاخص سرمایه 

  

راهکارهایی برای توقف روند ریزشی بورسبحران بازار سرمایه هر روز ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند 160روز از زمان نزول بازار سهام گذشته و حالا کار
خبرفوری بورس تهران سرمایه تهران