مردم می توانند مرغ گران 26 هزار تومان نخرند | بخشی از التهابات به خاطر تامین نشدن ارز توسط بانک مرکزی است

محمد یوسفی: اگر با همین وضعیت فعلی پیش برویم یعنی اوضاع و احوال صنعت مرغ و تامین نهاده ها دامی، رو به بهبود نباشد، ما نگران این هستیم که میزان تولید از میزان فعلی هم کمتر شود.

مردم می توانند مرغ گران 26 هزار تومان نخرند | بخشی از التهابات به خاطر تامین نشدن ارز توسط بانک مرکزی است

55 آنلاین- در سبد خانوارهای ایرانی، مرغ گوشتی جایگاه ویژه ای دارد و جایگزینی برای گوشت های گران تر از جمله گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوشت ماهی است. در همه سال ها و دهه های اخیر، تلاش بر این بوده که قیمت این محصول، تا حد امکان پایین نگه داشته شود و از سفر خانوارهای ایرانی حذف نشود.

اگر چه در سال های گذشته هم در تامین نهاده ها و خوراک دامی مورد نیاز مرغداری های سطح کشور، مشکلاتی پیش می آمد و بنا به گفته مسئولان تشکل های بخش خصوصی حوزه مرغداری، مرغداری ها به مرغ ها نان خشک و سیب زمینی می دادنده اند ولی درماه های اخیر، روند نامناسب تامین نهاده های دامی از جمله کنجاله سویا و ذرت، مالکان و مدیران مرغداری ها را دچار مشکلات جدی کرده و قیمت مرغ افزایش چند برابری نسبت به گذشته پیدا کرده و به بالای 20 هزار تومان پرواز کرده است.

با این حال، مشکلات و ناکارآمدی های موجود در صنعت مرغ داری، دلایل و عوامل مختلفی دارد و به این صورت نیست که یک عامل خاص، در این صنعت مشکل از و بحران آفرین باشد.

در گفت و گوی «55 آنلاین» با محمد یوسفی، رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران، مشکلات صنعت مرغ در بخش تولید آن بررسی شده است و در اینده نزدیک مشکلات بخش های دیگر زنجیره تولید تا توزیع این کالای اساسی جامعه ایرانی را با کارشناسان و فعالان این حوزه بررسی خواهیم کرد.

*****

 

*در ماه های اول سال 1399 که شیوع ویروس کرونا اتفاق افتاده بود مصرف مرغ گوشتی کاهش پیدا کرد و قیمت هر کیلو مرغ به زیر 10 هزار تومان در سطح شهر تهران رسید. در حال حاضر و با توجه به این که شیوع کرونا ادامه دارد و تلفات ناشی از آن تشدید هم شده، قیمت گوشت مرغ به بالای 20 هزار تومان رفته، چه اتفاقی افتاده است؟

 

-در آن زمان تولید کنندگان مرغ، حداقل کیلویی 8 هزار تومان ضرر می کردند. از بس تولید مرغ زیاد بود و برنامه ریزی خاصی در چارچوب ستاد تنظیم بازار وجود داشت. شیوع کرونا هم یک مقدار مصرف گوشت مرغ را پایین آورد و مراسم ها، میهمانی ها و عروسی ها برگزار نمی شد. بعد از آن هم، ماه های محرم و صفر فرا رسید.

به هر صورت آن قیمت، قیمت واقعی مرغ نبوده و آن قیمتی بود که مرغداران و تولید کنندگانش، ورشکسته شدند.

 

*در چارچوب انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی، دقیقاً محاسبه کرده اید که قیمت تمام شده یک کیلوگرم گوشت مرغ چقدر است؟

 

-اگر کُل نهادهای مورد نیاز مرغداری ها با قیمت های مصوب ستاد تنظیم بازار توسط وزارت جهاد کشاورزی تامین شود، قیمت هر کیو مرغ در حدود 17500 تا 18000 تومان خواهد بود.

این محاسباتی است که ما در انجمن داشته ایم اما چون به اندازه کافی و با قیمت مصوب، نهاده دامی به دست مرغداران نمی رسد، در نتیجه مرغداران مجبورند کسری خوراک را از طریق بازار آزاد تهیه کنند. قیمت نهادهای دامی در بازار آزاد هم دو، سه برابر قیمت های مصوب است.

الان قیمت مرغ، کیلویی 18500 تا 19000 تومان است و در بعضی جاها 20 هزار تومالن است ولی با همین قیمت ها نیز، مرغداران ما راضی نیستند. به خاطر این که هیچ امیدی ندارند که فردا مواد اولیه دان، با قیمت های فعلی دریافت کنند وگرنه مجبور می شوند با قیمت های بالاتری تهیه کنند.

 

*الان نهاده های دامی که با دلار 4200 تومانی وارد کشور می شود و دولتی است دقیقاً با چه قیمتی به دست شما می رسد؟

 

-اولاً تا جایی که من اطلاع دارم از اواخر سال 1398 تا شهریور ماه امسال، هیچگونه ثبت سفارشی برای واردات نهاده دامی انجام نشده بود و هیچ ارزی اختصاص پیدا نکرده بود. در حالی که کشتی های حامل این نهاده ها، به آب های ایران رسیده بودند. متاسفانه ارز آنها تامین نشده بود و هنوز هم بخشی از آن تامین نشده که نهاده ها ترخیص شود.

وقتی که ما این محدودیت ها را در کشور داریم، نمی شود ادعا کنیم که 50 درصد نهادهای دامی با قیمت تعیین شده توسط ستاد تنظیم بازار، تهیه می کنیم و 50 درصد دیگر را به صورت آزاد می خریم. یک روز مجبوریم 30 درصد نهاده های مورد نیاز را با قیمت آزاد بخریم و یک روز هم 50 درصد با قیمت آزاد می خریم.  نهادهای دامی در بازار آزاد، قیمت ثابتی ندارد و ما بر اساس آن، محاسبه کنیم که قیمت تمام شده تولید مرغ چقدر است.

 

*بر مبنای نرخ دلار 4200 تومان برای واردات کنجاله سویا و ذرت، این اقلام با چه قیمتی به مرغداران تحویل داده می شود؟

 

-الان هر کیلو کنجالهب های ایران رسیده بودند 2700 تومان است ولی برخی از مرغداران ما 60 تا 60 درصد کنجاله را مجبورند از بازار آزاد تهیه کنند. قیمت هر کیلو کنجاله بازار آزاد هم 13 تا 14 هزار تومان است و البته کیفیت آن هم، کیفیت مطلوبی نیست.

ذرت هم باید کیلویی 1500 تومان باشد ولی الان در بازارآزاد با قیمت های 3800 تومان و 4000 تومان و 4200 تومان فروخته می شود. هرکس، این اقلام را داشته باشد قیمت آن را، خودش تعیین می کند.

 

*درست است که گفته می شود  60 درصد خوراک مرغ، از ذرت تامین می شود و 30 درصد از کجاله سویا؟

 

-خوراک مرغ گوشتی و تخم تخم گذار فرق می کند ولی برای مرغ گوشتی حدود 60 درصد فرمول دانی از ذرت است و 30 تا 33 درصد از کنجاله سویا است.

 

*دان مورد نیاز به صورت فرآوری شده کامل تامین یم شود یا به شظکل معمولی است؟

 

-تولید کنندگان مرغ گوشتی، خودشان تاسیسات تولید دان در مرغداری های خودشان دارند و تعداد زیادی از تولید کنندگان هم، خوراک و دان آماده خریداری می کنند.

 

*قیمت فروش کارخانجات دام چگونه است؟

 

-کارخانجات، عمدتاً با قیمت آزاد محاسبه می کنند. کارخانجات هم، یک سهمیه ای دارند. مطابق سهمیه، حتما مقدار مشخصی برای مرغداری های می فرستند ولی به هر صورت، خرید از کارخانجات، به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

صرفه اقتصادی در این است که مرغداری ها، در کاخانه های تولید دان مشارکت داشته باشند یا این که تاسیسات تولید دان در مرغداری خودشان، اینقدر بزرگ و وسیع باشد که دان مورد نیاز را تولید کنند.

دولت فقط کنجاله سویا و ذرت را با دلار 4200 تومان تامین می کند و سایر اقلام با ارز نیمایی و ارز آزاد تهیه می شود. فقط به ذرت و کنجاله، ارز دولتی تعلق می گیرد و آن هم به شکل منظم توزیع نمی شود. تازه وقتی که برای واردات کنجاله و ذرت، ثبت سفارش می شود بانک مرکزی ارز لازم را ندارد که اختصاص بدهد.

هر روز قیمت خوراک تولیدی کارخانجات، یک قیمت دارد و قیمت ثابتی ندارد. البته دان هم، انواع و اقسام دارد و از جمله دان آغازین، پیش دان، میان دان و رشد را داریم و قیمت های آنها متفاوت است.

 

*ادعا می شود یا گفته می شود که این کارخانجات، دان با کیفیت و استاندارد تولید می کنند. آیا شما اینقدر بین دان تولیدی کارخانجات و تولیدی مرغداری ها تفاوت قائل هستید؟

 

-کارخانجاتی که دان استاندارد و مرغوب تولید کنند و انصاف را هم رعایت کنند، یقیناً همیشه مشتری دارند ولی دان تعدادی از کارخانجات به هر صورت، خیلی با کیفیت نیست. البته الان به دلیل این که نهاده در اختیار اکثر کارخانجات قرار نمی گیرد، خیلی هم راضی نیستند که بخواهند با نهاده بازار آزاد، تولید کنند.

به هر حال، مشتریان با قیمت های بالا خرید کنند و هر چه قیمت دان کارخانجات بالاتر برود، تعداد مشتریان کمتر می شود. حتی این روزها تعداد مرغداران هم کم شده و خیلی از مرغداری ها، اصلاً جوجه ریزی نمی کنند.

 

*همان کارخانجاتی که دان با کیفیت تولید می کنند چقدر تاثیر دارد در این که مرغ، زودتر به وزن لازم برسد و هزینه ای که برای خرید دان صرف می شود هدر نرود؟

 

-این یک عامل مهم است ولیکن عوامل دیگر هم هست که به خاطر آنها، سن نگهداری مرغ در مرغداری تغییر می کند و ضریب تبدیل چطور باشد. البته کارخانجاتی که دان مرغوب تولید می کنند، مصرف دان آنها مقرون به صرفه تر است و روی ضریب تبدیل تاثیر زیادی دارد.

 

*آیا در سال های اخیر، ضریب تبدیل دان مرغ به گوشت، در مرغداری های گوشتی با مصرف دان با کیفیت، کاهش قابل توجهی پیدا کرده است؟

 

-ضریب تبدیل در مرغداری هایی که دان را از کارخانجات خریداری کنند با مرغداری هایی که دان را خودشان تهیه می کنند تفاوت دارد. البته یک بخش از ضریب تبدیل بستگی به سن مرغ هم دارد یعنی سن نگهداری مرغ، هر چه بالاتر برود ضریب  تبدیل هم بالاتر می رود. الان ضریب تبدیل بین یک کیلو و 700 گرم تا دو کیلو و 100 گرم (دان مصرفی به ازای هر کیلو مرغ) است.

 

*مرغداری ها وقتی که در شرایطی مثل وضع فعلی قرار می گیرند به نفع شان نیست که مرغ را نگه ندارند و زودتر به کشتارگاه ارسال کنند تا هزینه ها بالاتر نرود؟

 

-در این زمینه، بازار تعیین کننده است. مرغدار هم بالاخره حساب دو، دو تا چهار تا می کند و می داند چه زمانی برایش به صرفه است. فعلاً محدودیتی در زمینه سن نگهداری مرغ وجود ندارد.

البته این طور نیست که اصلاً محدودیتی در این زمینه وجود نداشته باشد ولیکن، فاصله بین دو جوجه ریزی را بین 80 تا 90 روز تعیین می کنند. وزارت جهاد کشاورزی اعلام می کند که سن نگهداری مرغ، الان باید چقدر باشد. البته برخی مواقع اگر تولید، مازاد بر مصرف باشد شرکت پشتیانی دام، محصول تولیدی را خریداری و جمع آوری می کند . در مجموع، قیمت مرغ باید اصلاح شود تا برای تولید کننده صرفه اقتصادی داشته باشد.

 

*در برخی مغازه های سطح شهر تهران، قیمت هر کیلو مرغ گوشتی به 26 هزار تومان هم رسیده است. با این حال، قیمت فروش درب مرغداری چقدر است؟

 

-اگر در برخی جاها قیمت مرغ 26 هزار تومان است، مرغ با قیمت 15 هزار تومانی در میادین میوه و تره بار هم عرضه می شود. چه کاری است که آدم برود آن مرع 26 هزار تومانی را بخرد و زحمت بکشد و به میادین میوه و تره بار برود و مرغ 15 هزار تومانی را بخرد.

خیلی از مرغ فروشی ها هستند که که مرغ را بالاتر از 18 هزار تومان نمی فروشند. وقتی که مرغ با قیمت 26 هزار تومان فروخته می شود یعنی گران فروشی می کند و مردم از این مرغ فروشی ها نخرند.

 

*البته در روزهای گذشته مرغ منجمد هم در فروشگاه های زنجیره ای سطح شهر تهران فروخته می شد.

 

-مرغ منجمد را دولت یعنی شرکت پشتیبانی امور دام جهاد سازندگی، توزیع می کند. هر وقت که قیمت ها به صورت بی رویّه افزایش پیدا کند، این شرکت می تواند مرغ انبار شده را با قیمت های 13 یا 14 هزار تومان وارد بازار کند.

 

*آیا مرغ منجمد با قیمت 13 هزار تومان مشتری ندارد که مرغ کشتاز روز با قیمت بالای 20 هزار هم فروخته می شود؟

 

-به دلیل این که ارزان است، مردم فکر می کنند مرغ منجمد کیفیت ندارد. در صورتی که کیفیت مرغ منجمد، کمتر از مرغ گرم نیست.

 

*الان مرغداری ها و حتی انجمن تولید کنندگان مرغ گوشتی و اتحادیه های مرغداری، برای این که نظمی در کار باشد با وزارت جهاد کشاورزی و مجلس و کمیسیون های تخصصی مجلس رایزنی می شود که وضعیت و آینده بهتری برای این صنعت رقم بخورد؟

 

-صفر تا صد این کار، در دست دولت است. حدود 80 درصد نیاز ما، وابسته به واردات است ولی واردات هم بستگی به این دارد که مراحل خودش را طی کند. از طرفی، بانک مرکزی باید ارز لازم را داشته باشد تا تخصیص بدهد و ارز لازم حواله شود. هر کدام از این کارها، مقوله های جداگانه ای است و مشکلاتی در هر مرحله وجود دارد.

 

*انجمن چه کارهایی می تواند انجام بدهد یا انجام داده است که چشم انداز بهتری برای این صنعت ایجاد شود؟

 

-ما فقط مشکلات و نیازها را منعکس می کنیم. در جلساتی که با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت داریم، مشکلات را منعکس می کنیم. ما آنچه را که تجربه داریم و از آینده بازار و صنعت مرغداری می فهمیم، با مسئولان در میان می گذاریم.

اگر با همین وضعیت فعلی پیش برویم یعنی اوضاع و احوال صنعت مرغ و تامین نهاده ها دامی، رو به بهبود نباشد، ما نگران این هستیم که میزان تولید از میزان فعلی هم کمتر شود.

 

 

تنظیم بازار ارز ارز دولتی   اخبار برگزیده
  

دولت بعدی آمریکا باید تهران و ریاض را مجبور به سازش کندآمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
اعتماد دولت تهران دونالد ترامپ 

  

پیروزی بایدن با ارزش دلار چه می کند؟عضو شورای مشاورین اقتصادی دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان از ناکامی تحریم ها در دستیابی به اهداف خود خبر داد.
گسترش انتخابات ریاست جمهوری 13 آبان دلار 

  

گزارش رویترز از جنبه‌های متفاوت تحریم‌های آمریکا علیه ایران برای بایدنرویترز در تحلیلی به تحریم‌های جدید آمریکا و شرایط آن‌ها در دولت بعد آمریکا پرداخت.
ایلنا ایران وزارت خارجه دولت 

  

تحریم‌های جدید آمریکا، بار دیگر صنعت نفت ایران را هدف گرفت، اما مگر تحریم‌های نفتی وجود نداشت؟ پاسخ مثبت است، اما این بار دولت آمریکا از زاویه جدید صنعت نفت ایران و مدیرانش را مورد تحریم قرار داد.
اقتصادنیوز دلار آمریکا صنعت نفت 

  

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل انجام خواهد شدوزیر خارجه عربستان تأکید کرد، عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی در نهایت اتفاق خواهد افتاد.
۵۵ آنلاین عربستان دونالد ترامپ ترامپ 

  

آمریکا نمی‌تواند ایران و عربستان سعودی را مجبور به سازش کند، اما این دو کشور در گذشته به صورت مسالمت آمیز با یکدیگر همزیستی داشته و حتی همکاری کرده‌اند و هر دو علاقه زیادی به یافتن راهی برای انجام مجدد آن دارند. با توجه به گزینه‌های دیگر، دولت بعدی آمریکا باید تلاش کند تا آنها را دوباره در این مسیر قرار دهد.
نامه نیوز دولت بهاره رهنما ایران 

  

هراس آمریکا از تاثیر ایران در انتخابات هفته بعدیک روزنامه آمریکایی نوشت: ایران در پی ضربه زدن به انتخابات و دموکراسی در آمریکاست.
مثلث بازی ایران روزنامه 

  

خودرو چینی جدید حوالی بازار ایران + مشخصاتوقت آن رسیده که صنعت خودرو ایران برگ های جدیدش را برای بازار خودرو رو کند. خودروهایی که هم تنوع بازار خودرو را بیشتر کند و هم افزایش تیراژ خودرو را به دنبال داشته باشد. جک X7 یکی از خودروهایی است که زمزمه ورودش به بازار ایران شنیده می شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

جزئیاتی از طرح آزادسازی قیمت خودروبه نظر می رسد شکست قیمت گذاری دستوری خودرو که نه نظر خودروسازان را تامین می کند و از عهده تامین هزینه های آنها بر می آید و نه موجب افزایش تولید و رضایت متقاضیان خودرو می شود، سیاست گذاران صنعت خودرو را به سمت تصمیم درست آزادسازی قیمت خودرو سوق می دهد. البته این آزادسازی قرار نیست به صورت کامل انجام شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو بازی 

  

دورکاری در کدام استان ها اعمال خواهد شد؟غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران درباره آخرین تصمیمات مربوط به دورکاری شهرستان های استان تهران توضیح داد.
مستقل‌آنلاین دورکاری سازمان امور اداری و استخدامی تهران 

  

طرح مجلس برای واگذاری زمین به هر خانوار ایرانی چیست؟ + فیلمطرح جدید نمایندگان مجلس برای تامین مسکن مردم چگونه قرار است اجرا شود؟
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی زمین بهاره رهنما 

  

توییتر دست از سر انتخابات آمریکا بر نمی‌‌دارد!شرکت توئیتر اعلام کرد از این پس تمامی موارد جستجو شده کاربران درباره انتخابات آمریکا را بررسی خواهد کرد.
مملکت‌آنلاین فضای مجازی انتخابات ریاست جمهوری توئیتر 

  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  اخبار داغ
  

تست کرونای دو بازیکن استقلال منفی اعلام شددو بازیکن دیگر تیم فوتبال استقلال پس از اتمام دوران قرنطینه، به جمع آبی‌پوشان پایتخت پیوستند.
گسترش باشگاه استقلال استقلال فوتبال 

  

یک پزشک فوق تخصص ریه، آسیب‌هایی که بر اثر ابتلا به کرونا متوجه ریه انسان می‌شود، عوارض ناشی از آن و راهکارهای کاهش عوارض ریوی و تنفسی در بهبودیافتگان از بیماری کووید 19 را تشریح کرد.
نامه نیوز پزشک برق بدن انسان 

  

عبدالرزاق به کرونا مبتلا شدتست کرونای مهاجم مراکشی تیم النصر عربستان مثبت بود.
ایلنا عربستان رسانه ویروس 

  

آسیبی که کرونا به مغز وارد می کندپروتئین‌های خوشه‌ای کروناویروس می‌توانند به واکنش‌های التهابی "سلول‌های درون‌رگی" یا "سلول‌های اندوتلیال" (endothelial cells) منجر شوند که سد خونی مغز را شکل می‌دهند.
اقتصادنیوز مغز ویروس پژوهش 

  

نوع جدید کرونا با مشکلات پوستی طولانی مدتبرخی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، نوع جدیدی از این ویروس را تجربه کرده‌اند که عوارض آن مشکلات پوستی طولانی مدت است.
برنا ویروس 

  

در چه مکان‌هایی امکان آلودگی به کرونا بیشتر است؟دویچه‌وله نوشت: در آلمان بحث بر سر این که در چه مکان‌هایی خطر ابتلا به کرونا بیشتر است، هر روز داغ‌تر می‌شود...
انصاف‌نیوز درمان بهار آلمان 

  

پیش ‌بینی قیمت دلار برای فردا (10 آبان) + جزئیاتآخرین قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی ملی چقدر بوده است؟ با توجه به آخرین اخبار وضعیت احتمالی بازار ارز در فردا چگونه است؟
گسترش قیمت دلار واردات 

  

​نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونادبیر قرار گاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا از تشکیل جلسه روز شنبه قرارگاه با حضور تعدادی از وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد و چندین سازمان مرتبط برای بررسی روند اقدامات و احیاناً مراتب تعلل دستگاه های مختلف در اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا خبر داد.
ایلنا وزارت کشور دین 

  

کرونا | ثبت اولین شهیدای سلامت در استان خراسان رضویمدیر شبکه بهداشت و درمان بردسکن در استان خراسان رضوی از ثبت اولین شهید سلامت در این شهر خبر داد.
۵۵ آنلاین سلامت درمان استان خراسان رضوی 

  

آیا روند بازار بورس این هفته صعودی می ‌شود؟طبق نظرسنجی این هفته اکثر کارشناسان معتقدند بازار سهام این هفته روندی صعودی خواهد داشت و این در حالی است که در طی این هفته انتخابات آمریکا برگزار می‌شود.
گسترش پتروشیمی سهام ترامپ 

  

کرونا | احسان اصل دهقان درگذشت.دانشگاه علوم پزشکی البرز از درگذشت مسئول حراست شبکه بهداشت شهرستان نظرآباد خبر داد.
۵۵ آنلاین درمان جنگ بیمارستان 

  

‌پیش بینی صرافان درباره قیمت دلار در روز شنبه چیست؟هفته پیش رو هفته‌ای حساس و تاریخی برای بازار ارز تلقی می‌شود، بسیاری از فعالان بازار می‌گویند این هفته یکی از پرنوسان‌ترین هفته های تجربه شده در بازار ارز ایران خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت دلار 

  

رونالدو | ستاره پرتغالی یوونتوس بالاخره کرونا را شکست داد.امشب باشگاه یوونتوس اعلام کرد بالاخره تست کرونای کریستیانو رونالدو منفی شد و او می تواند در بازی پس فردای این تیم مقابل لااسپزیا به میدان برود. البته این بازیکن در طی این چند روز اخیر ویدئوهایی منتشر کرده بود که نشان می داد در شرایط خوبی قرار داشته و مشکل چندانی ندارد. در وب سایت رسمی یوونتوس آمده است: "امروز کریستیانو رونالدو تست کرونا داد که نتیجه این تست منفی بود...
۵۵ آنلاین کریستیانو رونالدو ستاره باشگاه یوونتوس 

  

«کرونای قالیباف در مرحله خفیف است»مصطفی قانعی، پزشک معالج رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: خوشخبتانه آقای قالیباف از لحاظ شدت بیماری در وضعیت خوبی قرار دارند و در مرحله خفیف این بیماری (کووید-19) هستند...
انصاف‌نیوز درمان پزشک مجلس شورای اسلامی