گسترش   |  اقتصادی  |  

قبل از سفر حتما این موارد را چک کنید / مهم ترین نکات ایمنی خودرو

برای داشتن یک سفر عالی و بی دردسر در ایام نوروز، بهتر است قبل از شروع مسافرت، خودروی خود را چک کنید.

قبل از سفر حتما این موارد را چک کنید / مهم ترین نکات ایمنی خودرو

سفرهای نوروزی، قطعا برای بسیاری از ما لذت بخش خواهد بود و از چند روز قبل از آغاز تعطیلات نوروزی، برنامه‌ریزی‌های بسیاری را برای انتخاب مکان مورد نظر و همچنین همسفرانی که قرار است ما را در مسیری طولانی همراهی کنند انجام می‌دهیم.

بدون شک، مکان‌های انتخابی، مسیرهای طولانی خواهند بود و از همین جهت، سلامت خودرو بسیار دارای اهمیت است. عده‌ای از افراد پیش از آنکه سفر خود را آغاز کنند، نگاهی به وضعیت خودرو نمی‌اندازند و بدون هیچ بازرسی فنی از خودرو، سفر خود را آغاز می‌کنند. به همین دلیل است که گاهی در کنار جاده، خودروهایی را مشاهده می‌کنیم که کاپوت خود را بالا زده و منتظر هستند امداد خودرو به کمک آنها بیاید. یا ممکن کسی در بین آنها باشد که در اصطلاح دست به آچار باشد و خود تعمیر ماشین را به‌دست بگیرد، اما در هر صورت وقت بسیاری گرفته خواهد شد.

لازمه یک سفر خوب و با خیال راحت، چک کردن خودرو قبل از شروع سفر است. بهتر روز قبل از  سفر ابتدا خودروی خود را چک کنید. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید چک شود ( آب) خودرو است. حتما قبل از آنکه سفر خود را آغاز کنید، آب داخل رادیات را چک کنید که پر باشد. همراه داشتن یک بطری آب اضافی داخل صندوق عقب ضروری است.

از سالم بودن زاپاس خود مطمئن شوید

مرحله بعد درباره یک خودرو مناسب سفر این است که از سلامت زاپاس اطمینان لازم داشته باشید. این امکان وجود دارد زاپاس شما پنچر باشد و شما فراموش کرده باشید. همچنین ممکن زاپاس، کم باد باشد. همراه داشتن زاپاس، بسیار اهمیت دارد چرا که این امکان وجود دارد تا در مسیر خودروی شما پنچر شود. در این صورت به راحتی می‌توانید پنچری خودرو را بگیرید. حتما از تکمیل بودن کیف ابزار نیز مطمئن باشید.

قبل از آنکه سفر خود را آغاز کنید به یک تعمیرگاه مراجعه کرده و از تنظیم بودن باد لاستیک‌های خود مطمئن شوید. تنظیم نبودن باد لاستیک‌های خودرو ممکن در طول مسیر برایتان خطرآفرین باشد.

چک کردن سلامت تمامی چراغ‌های خودرو، خصوصا چراغ‌های جلو و عقب، راهنما و چراغ ترمز و مه شکن را فراموش نکنید و اگر دچار ایراد یا سوختگی هستند حتما آنها را تعمیر نمایید. چراغ در جاده از مهم‌ترین تجهیزات خودرو است که باید بدون هیچ عیب و نقصی کار کند. این امکان وجود دارد، در طول مسیر جاده دارای مه گرفتگی باشد و امکان دید کافی وجود نداشته باشد. مه شکن یکی از مهم‌ترین قطعه‌ها در خودرو است که در شرایط مه گرفتی به کمکتان می‌آید. همچنین سلامت چراغ‌های جلو و چراغ خطر عقب دارای اهمیت است. چراغ خطر عقب این هشدار را به راننده پشت سر می‌دهد که شما درحال ترمز کردن هستید.

حتما سلامت برف پاک کن خودرو را بررسی کنید و مطمئن شوید که به خوبی در بارندگی، شیشه خوردو شما را تمیز خواهند کرد، همین‌طور سلامت گرمکن شیشه عقب بسیار مهم است تا در صورت بخار کردن شیشه بتوان از آن استفاده نمود. در فصل بهار، امکان باران‌های شدید وجود دارد. در صورت خرابی برف پاک‌کن و همچنین درست کار نکردن آن‌ها، ممکن است حادثه‌ای ناگوار برای شما پیش بیاید، چراکه دید کافی نسبت به جلوی خود ندارید.

قبل از شروع سفر حتما سلامت کامل سیستم گرمایش و سرمایش خودرو یا همان تهویه مطبوع را بررسی کنید تا به درستی کار کند چرا که طی مسافرت معمولا در جاده با آب و هوا متفاوتی روبه‌رو خواهید شد و باید آمادگی لازم برای مطبوع‌سازی هوای داخل خودرو را داشته باشید.

نقش مهم روغن موتور در مسافرت

روغن‌ها نقش عمده و مهمی را در خودرو شما ایفا می‌کنند و بهتر در همه حال خصوصا قبل از مسافرت به آنها دقت کنید و آنها را مورد بررسی قرار دهید. اول از همه باید روغن موتور را چک کنید، به اندازه بودن و سطح کیفیت روغن موتور باید حتما قبل از سفر توجه شود، بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین به طور متوسط هر 5 تا 10 هزار کیلومتر بسته به برند و کیفیت استفاده شده تعیین می‌شود. اگر مسافت سفری که در پیش دارید بیشتر از دوره تعویض روغن است حتما قبل از شروع مسافرت روغن موتور خودرو را تعویض کنید. با شرایط گفته شده روغن گیربکس را نیز مورد بررسی قرار دهید (به‌خصوص اگر خودرو اتوماتیک دارید) تا در صورت لزوم روغن گیربکس آن هم تعویض شود.

در نهایت، مهم تر از تمام این نکاتی که گفته شد، خواب کافی از مهم‌ترین شرط‌ها برای یک سفر خوب است. چراکه اگر خواب کافی نداشته باشید، هوشیاری شما در پایین می‌آید و نمی‌توانید در مقابل حوادث احتمالی واکنش صحیح از خود نشان دهید.

سفر چک خودرو   اخبار برگزیده
  

مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان استرئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در سفر به کرمان گفت: ترک تحصیل دانش آموزان چالشی جدی است که مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از آن است.
ایلنا روابط عمومی بازی غنی سازی 

  

نشست صمیمی معلمان درس پژوهنده قم با استاد دانشگاه ژاپننشست صمیمی علمی معلمان فعال در عرصه درس‌پژوهی با محمدرضا سرکار آرانی استاد دانشگاه ناگویای ژاپن در تالار آموزش و فرهنگ خانه معلم قم برگزار شد.
ایلنا قم استان قم زبان فارسی 

  

تسلیت قالیباف به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هارئیس مجلس شورای اسلامی در گذشت والده رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مادر شهیدان والا مقام را تسلیت گفت.
فردا مجلس شورای اسلامی خانواده 

  

برنامه دولت و مجلس برای ساماندهی تجمعاتنایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: مجلس طرحی 20 ماده ای را با نگاه اطلاع‌محور برای برگزاری تجمعات مردمی آماده کرده است اما در انتظار ارائه لایحه دولت در این زمینه هستیم که با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک لایحه با قید فوریت در مجلس به تصویب برسد.
فردا دولت مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

عیدانه رئیسی برای افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید دولت برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیماده 111 تاکید دارد که افزایش حداقل مستمری «نباید» از افزایش حداقل مزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر باشد.
مثلث هیئت دولت دولت سازمان تامین اجتماعی 

  

واکنش معنادار رئیس هیئت فوتبال تهران به حکم برکناری!رئیس هیئت فوتبال استان تهران در خصوص برکناری‌اش از این هیئت توضیحاتی ارائه داد.
خانه فوتبال فوتبال فدراسیون فوتبال تهران 

  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار آزاد نجومی شد؟یک کانال تلگرامی مدعی شد که نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید.
اعتماد دلار تهران 

  

اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1036 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 29 نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

آیا دولت در افزایش قیمت دلار نقش دارد؟یکی از اتهاماتی که به دولت‌های مختلف با رویکردهای متفاوت وارد است، این گزاره است که افزایش ناگهانی قیمت دلار با تصمیم خود دولت است. اما آیا چنین گزاره‌ای درست است؟ پاسخ به این پرسش را در این گزارش بخوانید.
گسترش دولت صادرات نفت درآمد 

  

نرخ انواع سکه و ارز/ قیمت سکه تمام بهار آزادی ثابت ماندقیمت سکه تمام بهار آزادی در جریان معاملات امروز بازار ارز و سکه، بدون تغییر نسبت به دیروز معامله شد.
اعتماد ارز قیمت بهار 

  

آمار کرونا اوج گرفت/ 1036 بیمار جدید و 29 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 7 فروردین ماه 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1036 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 488 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 586 هزار و 458 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 29 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 249 رسید. تا…
مهر خبرنگار ماه 

  

اقتصادنیوز: در سال 1401 و در آبان بزرگ‌ترین معامه تاریخ بورس تهران رقم خورد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

قیمت سکه در بازار امروز کولاک کرد | قیمت سکه امروز چند؟قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز هفتم فروردین 1402، 31 میلیون 200 هزار تومان است.
مثلث قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

روز‌های خوب بورس ادامه دارد؛ افزایش 10 هزار واحدی شاخصشاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 10 هزار و 430 واحد همراه شد.
صراط بورس تهران شاخص تهران 

  

اقتصادنیوز: امروز نماد وکغدیر بیشترین ارزش معاملات و بیشترین تقاضای بازار را داشت.
اقتصادنیوز سهام 

  

شروع سبز بورس سال در مرز 2 میلیون واحدیشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.
گسترش شاخص سرمایه گاز 

  

سکه 200 هزار تومان گران شد | سکه امامی در کانال 31 میلیونی | قیمت سکه و طلا 7 فروردینسکه امامی امروز دوشنبه در سومین روز کاری سال 1402 (تا لحظه تنظیم گزارش) به 31 میلیون و 200 هزار تومان رسید.
فردا سکه و طلا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت دلار بی تغییر ماند | قیمت دلار در بازار امروزقیمت دلار و یورو مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز دوشنبه 7 فروردین ماه به نرخ 40 هزار و 200 تومان اعلام شد که از شنبه بدون تغییر اعلام شد.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

عیدی ایران خودرو برای مشتریان دناپلاس | تحویل دنا پلاس‌های بورسی بزودیایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای از صدور فاکتور 95 درصد از خودروهای فروش رفته در بورس کالا خبر داد و بر ایفای مانده تعهدات محصول دناپلاس در فروردین ماه سال 1402 تاکید کرد‌.
فردا ایران خودرو ایران خودرو