چگونه حافظه رم کامپیوتر خود را بهینه کنیم؟

با آنکه می‌دانیم هرچه فضای حافظه دسترسی تصادفی (RAM) برای اجرای همزمان وظیفه‌های گوناگون یک سیستم بیشتر باشد، نتیجه بهتری را در پی خواهد داشت — در این میان، بسیاری از کاربران خواستار این هستند که بدانند چگونه به پروسه‌های متعدد، حافظه اختصاص داده می‌شود.

چگونه حافظه رم کامپیوتر خود را بهینه کنیم؟

در طول استفاده از کامپیوتر، احتمالا شاهد کندی سیستم و داغ شدن آن بوده‌اید، پس بسیار قابل اهمیت است که بدانید چطور می‌شود حافظه را خالی کرد و بهبود داد.

آیا لازم است حافظه خود را ارتقا دهید؟

آیا نیاز است که حافظه بیشتری به سیستم خود اضافه کنید؟ پاسخ این سوال واضح نیست، زیرا باید کارکرد حافظه و عملکرد برنامه‌های ضروری خود را با یکدیگر بسنجید. اگر خروجی خوبی از استفاده همزمان از تمام برنامه‌های ضروری درحال‌اجرا به‌دست آوردید، پس نیازی به ارتقا نیست — در غیر اینصورت، و البته در صورت دریافت خروجی بهتر، با توجه به نیاز خود، به حافظه کامپیوتر خود بی‌افزایید.

اگر مطمئن نیستید که چکار کنید، ما راهکارهایی را پیش روی شما قرار داده‌ایم تا شاید مشکل‌تان را برطرف کند.

چگونه فضای حافظه خود را خالی و کم‌استفاده‌تر کنید؟

1. به‌سادگی سیستم خود را ری‌استارت کنید

آسان‌ترین راه برای برطرف کردن چنین مشکلاتی در سیستم‌عامل ویندوز، راه‌اندازی مجدد آن است. گاهی پروسه‌های درحال‌اجرایی وجود دارند که خلاص شدن از آنان برای کاربران عادی ناممکن، و برای حرفه‌ای‌ها زمان‌بر است. پس با یک ری‌استارت ساده همه چیز از نو آغاز شده، و فقط برنامه‌های استارت‌آپ در پس‌زمینه در حال اجرا خواهند بود.

2. از دست برنامه‌ها و پروسه‌های غیرضروری خلاص شوید

گاهی برنامه‌ها پروسه‌های پس‌زمینه گوناگونی را به اجرا درمی‌آورند که هرگز از آنان استفاده نخواهید کرد. برای مثال، برنامه مدیریت دانلود IDM را در نظر بگیرید — شما فقط زمانی به آن نیاز دارید که می‌خواهید محتوایی را به صورت آنلاین از سایت‌های گوناگون دریافت کنید — در غیر اینصورت، نیازی به باز بودن این برنامه و اختصاص حافظه برای آن نیست. هربار که قصد دریافت محتوایی را داشته باشید، می‌توانید آن را اجرا کنید و به محض اتمام کار، آن را ببندید.

گاهی برنامه‌ها در طی نصب شدن بر روی سیستم، برنامه‌های اضافه دیگری را بدون اجازه شما نصب می‌کنند — به‌مانند برنامه‌های امنیتی و ضدویروس — بنابراین به Settings و سپس Apps بروید و پس از بررسی، آنان را حذف کنید.

از برنامه‌های سبک‌تری استفاده کنید

به‌مانند مروگر اینترنت گوگل کروم، برنامه‌های دیگری هستند که بسیار کمتر حافظه را اشغال می‌کنند — از این رو، تاثیر مثبتی روی کارکرد سیستم می‌گذارند. این برنامه تقریبا نشان داده که استفاده کمتری نسبت به دیگر مرورگرها از حافظه می‌برد.

اگر از مرورگر امنی مثل فایرفاکس استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را بهینه کنید. این برنامه در طول زمان اجرایش، حجم زیادی از حافظه را اشغال می‌کند، برای خلاصی از آن، می‌توانید از گزینه Private Browsing استفاده کنید، و از باز گذاشتن تب‌های غیرقابل استفاده پرهیز کنید.

اگر از مرورگر اوپرا جی‌ایکس استفاده کنید، باید بدانید که این برنامه به شما اجازه می‌دهد تا میزان استفاده از حافظه را محدود کنید.

در نهایت، بسته به نیازتان، بهترین انتخاب را کنید.

پیگیر کارکردهای حافظه باشید

حتی اگر تمام برنامه‌های غیرضروری خود را حذف کرده باشید، عوامل دیگری منجر به پر شدن حافظه می‌شوند. برخی اوقات، برنامه‌ها به دلیل بروز رفتارهای غیرعادی در آنها که ناشی از به‌روزرسانی‌ها و افزونه‌ها است، استفاده نادرست زیادی از حافظه می‌کنند. البته راه مطمئنی برای رفع این مشکل وجود ندارد، از آنجایی که ساختار برنامه‌ها متفاوت است و البته شما وظیفه دارید که به صورت پی‌درپی حافظه را مورد بررسی و سنجش قرار دهید تا بتوانید پروسه‌هایی که استفاده پوچی از حافظه می‌برند را تشخیص دهید و در نهایت نابود کنید.

از برنامه تقویت‌کننده بازی در حین بازی کردن استفاده کنید

برنامه‌هایی مثل Razer Cortex قادر به معلق‌سازی تمامی برنامه‌های غیرضروری پیش از اجرای بازی موردنظر است. این کار منجر به آزاد شدن فضایی بیشتر در حافظه، و اختصاص دادن آن به بازی می‌شود، تا راحت‌تر اجرا شود. با آنکه ممکن است این کار همیشه پاسخگوی نیازتان نباشد، ولی شاید به امتحانش بی‌ارزد. این روش گاهی معجزه می‌کند.

برنامه‌ها و پروسه‌های در حال‌اجرا را اسکن کنید

حتی با نصب بودن برنامه ضدویروس روی سیستم، نمی‌توانید از عدم وجود بدافزارهایی که منجر به اشغال حافظه می‌شوند، اطمینان حاصل کنید. گاهی تشخیص آنان توسط ضدویروس‌ها هم تا بازه زمانی خاصی ممکن نیست — این موضوع بیشتر در مورد بدافزارهای جدید صدق می‌کند. به منظور خلاص شدن از آنان، برنامه AdwCleaner می‌تواند تا حدی مشکل‌تان را برطرف کند. این برنامه کلیه افزونه‌ها، برنامه‌های تبلیغاتی و بدافزارهای ناخواسته را در مرورگرهایی مثل فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر، اوپرا و کروم، به‌علاوه رجیستری ویندوز، پروسه‌های درحال‌اجرا، و … را اسکن و در صورت لزوم حذف می‌کند. این برنامه بسیار کم‌حجم بوده و به حداقل یک‌بار امتحانش می‌ارزد.

ناگفته نماند که یکی از عاملین کندی بیش‌ازحد حافظه، وجود ضدویروس‌هاست. تلاش کنید کارهای‌تان را زمان‌بندی کنید، تا پروسه‌ها همزمان به حافظه و پردازشگر هجوم نیاورند. قابلیت اسکن خودکار ضدویروس‌ها هرچند که بسیار کارآمد است، ولی اگر همزمان با یک یا چند پروسه سنگین درحال‌اجرا آغاز شود، ممکن است منجر به کندی سیستم و البته اشغال حافظه شود. پیش از استفاده از ضدویروس، حداقل و حداکثر فضای حافظه‌ای که در طول زمان اجرایش طلب می‌کند را با توجه به تجربیات کاربران و توضیحات خود سازنده آن، با فضای کل و فضای باقی‌مانده حافظه خود بسنجید — ضدویروس ESET NOD32 یکی از سبک‌ترین آنهاست.

تعداد برنامه‌های قابل اجرا در استارت‌آپ را کاهش دهید

یک روش و پیش‌بینی ساده این است که وارد Task Manager شوید و در قسمت Startup برنامه‌های غیرضروری که زمان آغازبه‌کار سیستم اجرا می‌شوند را غیرفعال کنید — به‌مانند برنامه مدیریت دانلود IDM و حتی ضدویروس‌ها که پیش‌فرض در این بخش قرار دارند و در همان ابتدای‌کار حافظه را اشغال می‌کنند. البته این کار گاهی خطرناک است، زیرا ممکن است بدافزاری هم در آغاز کار اجرا شود، که اگر ضدویروس غیرفعال باشد، تاثیر مخرب خود را می‌گذارد، پس مراقب انتخاب‌های خود باشید.

خوبی این روش این است که سیستم به نرمی و سبکی کار خود را آغاز می‌کند.

جمع‌بندی

امید است با اعمال و پیگیری روش‌های بالا جهت بهینه‌سازی حافظه، مشکل‌تان با کندی سیستم برطرف شود، اگر موفق نشدید، احتمالا راهی جز ارتقای حافظه یا ارتقای سیستم ندارید.

اینترنت اینترنت اکسپلورر بازی   اخبار برگزیده
  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از نامزدهای اصولگرا خواست، تعهد دهند تا اگر در لیست 30 نفره نبودند، از تهران نامزد نشوند.
نامه نیوز انتخابات مجلس بیژن نوباوه جبهه پایداری 

  

رشد قیمت پراید در بازار راکد خودرو!قیمت پراید دیروز در اولین روز بهمن ماه با افزایشی محسوس بار دیگر به پیشروی خود ادامه داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

با ادامه فشارهای آمریکا، اروپا انتخاب دیگری نداشت/ اروپایی‌ها از اول می‌دانستند آمریکا مانع عملی شدن اینستکس می‌شود/ دبیرکل سازمان ملل باید به عدم صدور ویزای ظریف اعتراض می‌کرداستاد دانشگاه کلمبیا فعال شدن مکانیزم حل اختلاف را عاملی برای افزایش تنش ها دانست و گفت: ایران دیگر محدودیت‌های برجام را رعایت نمی‌کند از طرفی آمریکا به فشار خود ادامه می‌دهد در این شرایط اروپا دیگر انتخابی ندارد.
ایلنا ایران و آمریکا سازمان ملل روابط بین الملل 

  

پنتاگون دو هفته پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد اذعان کرد که به تعداد سربازان آمریکایی آسیب‌دیده از این حمله که برای مداوا از عراق خارج شده‌اند، «افزوده شده است».
نامه نیوز پنتاگون واشنگتن پست ایران 

  

خودرو سایپا رهام با چه قیمتی به بازار می آید؟خودرو رهام حاصل طراحی و تولید شرکت سایپا است که سال گذشته رونمایی شد و تست های میدانی آن نیز به انجام رسید. با این حال هنوز این خودرو به خیابان ها راه پیدا نکرده است. اگر اتفاق خاصی در صنعت خودرو کشور رخ ندهد، سایپا رهام در سال آینده یکی از نوبرانه های بازار خودرو ایران خواهد بود. اما سوال اساسی این است که این خودرو در چه بازه قیمتی عرضه خواهد شد؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

زیباکلام از تاریخ افول مجلس می‌گویدصادق زیبا کلام میگوید مجالس در یک پروسه‌ افول قرار دارند و این افول از مجلس چهارم آغاز شد. مجلس اول، دوم و ششم را مستقل میداند، اما هفت مجلس دیگر زائده حکومتی و بله قربان‌گو بودند. زیبا کلام میگوید این افول را می‌توان روی یک منحنی نشان داد تا مردم هم بدانند مجلس کارکرد خود را از دست داده است.
مستقل‌آنلاین صادق زیباکلام تاریخ معاصر مجلس دهم 

  

تازه‌ترین خبر از عین‌الاسد؛ هلاکت 134 تروریست آمریکاییکیهان: معاون‌ اشراف فرماندهی کل سپاه با تاکید بر اینکه به خوبی به ما ثابت شده است که کوتاه آمدن در مقابل دشمن سبب پیشروی آنان و ایستادگی سبب عقب‌نشینی دشمن می‌شود اظهار داشت: ایران کشور قدرتمندی است چنانچه طبق اطلاعات به دست آمده از پایگاه عین‌الاسد پس از حمله موشکی ایران، تا امروز حداقل 134 نفر کشته و 245 نفر زخمی شده‌اند و آمریکا با این همه ادعا نتوانست اقدام کند چرا که آمریکا...
مثلث خبرنگار سربازی اقدامات تروریستی 

  

بلاتکلیفی پیکر 5 شهید سانحه هواپیمای اوکراینی/ علت؛ مراجعه نکردن خانواده‌هافزورش گفت: خانواده 5 شهید حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی هنوز برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی مراجعه نکرده‌اند.
مملکت‌آنلاین خانواده سقوط هواپیما تشخیص هویت 

  

انتقاد روحانی از اداره ها: چرا هنوز از مردم کپی کارت ملی می خواهید؟چرا ادارات هنوز کپی کارت ملی می‌‌ خواهند؟ روحانی گفت: این کارت ملی هوشمند درست شده که دیگر کپی مدارک از مردم نخواهند و با یک شماره کارت ملی همه اطلاعات مورد نیاز، قابل دسترس باشد.
مستقل‌آنلاین کارت ملی کارت ملی هوشمند 

  

محاکمه ترامپ در سنا رسما آغاز شدمنابع از آغاز رسمی جلسه محاکمه رئیس‌جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور خبر دادند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سنا 

  اخبار داغ
  

کاهش شکاف نرخ دلار بازار «نیما» و ارز «سنا»اقتصادنیوز: بررسی نرخ دلار در سامانه نیما (بازار ثانویه) با نرخ این ارز در سامانه سنا حاکی از کاهش شکاف قیمت این ارز در فاصله یک ماهه 21 آذرماه تا 22 دی ماه است.
اقتصادنیوز دلار دلار آمریکا یورو 

  

نرخ ارز نهایت 8 الی 9 هزار تومان باید باشد و مابقی حباب قیمتی است!اقتصادنیوز: عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با تاکید بر اینکه بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط شده است، گفت: نرخ ارز نهایت 8 الی 9 هزار تومان باید باشد و مابقی حباب قیمتی است.
اقتصادنیوز نرخ ارز ارز مجلس شورای اسلامی 

  

در شرایطی که اکنون آنتونی استوکس 4 روز در دبی در انتظار باشگاه پرسپولیس و نهایی کردن قراردادش است، تنها 24 ساعت به پایان این موضوع باقی مانده است.
ورزش۳ باشگاه پرسپولیس پرسپولیس دبی 

  

حرکت ارزشمند و دسته جمعی ستاره های پرسپولیس+عکساعضای تیم فوتبال پرسپولیس امروز با حضور در مجموعه ورزشی شهید درفشی‌فر در پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی پرسپولیس حضور پیدا کرده و از هواداران دعوت کردند برای کمک به هموطنان سیستانی و بلوچ اقدام کنند.
برنا پرسپولیس فوتبال ستاره 

  

گزارش|‌یک قرن همراهی دو ملت ایران و عراق در مبارزه با استکباریک قرن پس از قیام مردم عراق به فتوای آیت‌الله محمدتقی شیرازی علیه انگلیسی‌ها، بار دیگر قیام کردند و برای گرفتن انتقام خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی خواهان خروج نظامیان آمریکایی از عراق شدند.
تسنیم دولت جنگ جهانی دوم ایران 

  

مهاجم سابق رئال که هرگز فرصت حضور در جمع بزرگان این تیم را پیدا نکرد، بالاتر از اوبامیانگ در آستانه پیوستن به بارسلونا قرار دارد.
ورزش۳ بارسا بارسلونا 

  

بیش از هزار مجوز استخراج رمز ارز صادر شده‎است/ صنعت ماینینگ در ایران ظرفیت 8.5 میلیارد دلاری دارد​عضو کمیسیون بلاکچین سازمان نظام صنفی و رایانه‌ای با اشاره به ظرفیت 8.5 میلیارد دلاری صنعت ماینینگ در ایران گفت: وزارت صمت بالغ بر بیش از هزار مجوز استخراج رمز ارز در کشور را صادر کرده است.
برنا ارز صنعت ایران 

  

اعلام نتایج مبارزات هفته اول مرحله پایانی لیگ تکواندو بانوانرقابت‌های هفته اول مرحله پایانی لیگ جوانان و بزرگسالان بانوان با حضور 10 تیم صبح امروز 4 بهمن ماه در فدراسیون تکواندو برگزار شد.
ایلنا تکواندو جوانان وزن 

  

هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست/ عمارت گلستان فاقد ارزش تاریخی است و ثبت ملی هم نشده است/ ثبت ملی منافاتی با فروش اثر ندارد/ تاریخ را مکتوب نمی کنیم و می خواهیم خانه هایشان را ثبت کنیمسید هادی احمدی با اشاره به اینکه خانه موسوم به شهرداران واجد ارزش تاریخی نیست گفت: هر اثر آینه کاری واجد ارزش ثبتی نیست چرا که آینه کاری های زیبایی در خیلی از خانه های تهران وجود دارد
برنا تهران زیبایی 

  

تسلا دومین خودروساز ارزشمند جهان شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت تسلا با کنار زدن فولکس واگن به دومین خودروساز ارزشمند جهان تبدیل شد. این در حالی است که شرکت تویوتا همچنان در صدر این فهرست قرار دارد. دلیل این امر ارزش سهام این تولیدکننده خودروهای برقی است. روز چهارشنبه ارزش این شرکت در بازار برای نخستین بار مرز از 100 میلیارد دلار گذشت و به این ترتیب با کنار زدن فولکس واگن در رده دوم شرکت های…
مهر خودرو درآمد تویوتا