فردا   |  سیاسی  |  

دلیل بازگشت عربستان به مذاکره با ایران چیست؟

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: رژیم صهیونیستی از هرگونه نزدیکی و توسعه در روابط بین کشورهای اسلامی و عربی از جمله عربستان با جمهوری اسلامی ایران نگران است.

دلیل بازگشت عربستان به مذاکره با ایران چیست؟

محمدحسین سلطانی‌فر کارشناس مسائل بین الملل در تشریح اهمیت برقراری روابط با عربستان گفت: ما با عربستان سعودی به عنوان یک کشور بزرگ عربی در یک منطقه قرار داریم و عربستان به عنوان یک کشوری که مکه و مدینه در آنجا قرار دارد از نظر مذهبی و زیارتی کشور مهمی است و لاجرم همواره بحث روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی بین این دو کشور بزرگ مد نظر قرار داشته است.

وی ادامه داد: ارتقاء و بهبود روابط و همچنین بسط آن با کشورهای همسایه، به ویژه کشورهای عربی به عنوان مبنا و محور مورد پیگیری قرار گرفته است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: تحولات منطقه به گونه‌ای است که اختلافات با توجه به سیاست‌های خصمانه رژیم صهیونیستی در تفرقه‌افکنی بین کشورهای منطقه، هرچقدر کمتر باشد به نفع ملت‌های منطقه خواهد بود.

سلطانی‌فر افزود: یکی از محورهای سیاست تعاملی کشورمان بحث بهبود و تجدید روابط با عربستان سعودی است که می‌تواند بسیار هوشمندانه باشد.

وی همچنین تصریح کرد: پس از فرار آمریکا از افغانستان، کشورهای منطقه به خوبی درک کردند که نمی‌توانند به آمریکا به عنوان حامی خودشان تکیه کنند و در واقع آنچه که برای منطقه باقی خواهد ماند روابط و مناسبات تاریخی و دیرینه بین کشورهای منطقه است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: لذا این اتفاقات نقش جمهوری اسلامی ایران را در منطقه بیشتر تقویت می‌کند. آنچه که باید در منطقه اتفاق بیفتد و به نفع همه کشورها و ملت‌های منطقه است، اینکه در این منطقه امنیت دسته جمعی برقرار شود.

سلطانی‌فر تاکید کرد: لذا به طور مسلم در آینده و پس از خروج کامل نیروهای فرامنطقه‌ای، روابط بین کشورهای منطقه و اسلامی تقویت می‌شود.

شکست عربستان در جنگ یمن از دلایل بازگشت این کشور به مذاکرات است

وی همچنین در خصوص جنگ بین عربستان و یمن نیز تصریح کرد: عربستان سعودی پس از 8 سال مداخله در یمن متوجه شده است که امکان پیروزی در یمن برای این کشور وجود ندارد؛ یعنی نمی‌تواند به نوعی یک حکومت دست نشانده خودش را در یمن بر ملت این کشور تحمیل کند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: لذا این موضوع یکی از دلایل بازگشت عربستان به میز مذاکرات است.

سلطانی‌فر همچنین به موضع کشورمان در خصوص بحران یمن اشاره کرد و گفت: آنچه که تا به امروز مورد تاکید و پافشاری کشورمان قرار گرفته است اینکه باید گفتگوهای یمنی-یمنی شکل بگیرد و سیاست‌های این کشور در خارج از کشور تعیین شود. همچنین لازم است آتش‌بس برقرار شود و محاصره دریایی و هوایی این کشور پایان یابد.

در دولت قبل بین سیاست خارجی و پیروزی‌های میدان شکاف وجود داشت

وی با انتقاد از رویکرد دولت قبل در سیاست خارجی گفت: آنچه که الان در سیاست خارجی مهم است و می‌تواند باعث پیشرفت و کسب دستاوردهای بسیار مهم شود، ایجاد یک وحدت رویه است؛ مسئله‌ای که در دولت قبل مشهود نبود و بین سیاست خارجی و پیروزی‌ها و سیاست‌های میدان یک فاصله و شکاف وجود داشت.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت جدید و در دستگاه سیاست خارجی، این نقطه ضعف برطرف شده است و ما امروز شاهد هستیم که در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، سیاست خارجی و سیاست میدان بسیار به هم نزدیک شده‌اند و این موضوع می‌تواند بر تحولات منطقه و رفع چالش‌ها و تنش‌هایی که وجود دارد بسیار موثر باشد.

سلطانی‌فر افزود: بی‌تردید این وفاق یکی از موفقیت‌ها و دستاوردهای ابتدایی تشکیل دولت سیزدهم است.

رژیم صهیونیستی از روابط کشورهای اسلامی و عربی نگران است

وی همچنین در خصوص واکنش رژیم صهیونیستی به برقراری روابط بین ایران عربستان گفت: آنچه که ما از اظهارات مقامات صهیونیستی رصد می‌کنیم، وجود یک نوع آشفتگی و سراسیمگی مشهود است لذا شاهد هستیم که نخست وزیر رژیم صهیونیستی سعی دارد مجدداً با کمک و فشار آمریکا، طرح صلح ابراهیم و یا حداقل برقراری و عادی‌سازی رابطه با یکی از کشورهای عربی دیگر را انجام دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: بی‌تردید آنچه که مسلم است رژیم صهیونیستی کاملاً از هرگونه نزدیکی در روابط بین کشورهای اسلامی و عربی از جمله عربستان با جمهوری اسلامی ایران نگران است.

سلطانی‌فر تصریح کرد: هرگامی که در توسعه روابط منطقه‌ای برداشته شود بدون شک مانند تیری در چشمان رژیم صهیونیستی خواهد بود؛ لذا این رژیم سعی دارد با سیاست‌های تفرقه آمیز خودش به هر نحو ممکن مانع از نزدیکی کشورهای منطقه از جمله ایران و عربستان شود./ مهر

عربستان ایران و عربستان ایران   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت