تسنیم   |  اقتصادی  |  

اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای پتروشیمی دارای مشابه تولید داخل

در سال رونق تولید واردات محصولات پتروشیمی که مشابه آنها با ظرفیتی بیش از میزان نیاز داخلی و با استانداردهای روز جهان در داخل تولید می شود، بسیار عجیب است. این موضوع زمانی عجیب تر می شود که بدانیم دولت برای واردات این محصولات، ارز 4200 تومان داده است.

اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای پتروشیمی دارای مشابه تولید داخل

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در تمامی جهان، نظام تعرفه گذاری گمرکی بر روی کالاهای وارداتی و جهت دهی به تسهیلات دولتی برای ورود کالایی با کاربردهای خاص و ضروری، به عنوان ابزاری جهت کنترل اقتصاد ملی، بازار و تأمین نیاز داخلی صورت می گیرد و اجرای این اصل اقتصادی در ایران نیز مستثنی از دیگر نقاط جهان نیست. اما گاهی در بین انبوه دستورالعمل ها، شیوه نامه ها و ابلاغیه های متعدد دولتی در این زمینه، تصمیماتی جهت اجرا اعلام می شود که نتیجه آن به جای نظم دهی به تأمین نیاز داخلی و تنظیم بازار، برهم ریختن بازار و تضعیف تولید داخلی را در پی دارد.

نمونه این چنین تصمیماتی را که جهت اجرا به مجموعه‌های مربوطه ابلاغ شده می توان در ثبت سفارش واردات برخی محصولات پتروشیمی دید. به نظر می رسد ضرورت ممنوعیت واردات محصولات مشابه تولید داخل، هنوز در صنعت پتروشیمی به طور کامل درک و اجرا نشده است.

رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی آغازین سال 1396 در بخشی از فرمایشات خود به موضوع واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل در حال تولید است اشاره کردند و فرمودند: «واردات کالاهایی که در داخل به‌قدر کافی تولید می‌شوند، بایستی به‌صورت یک حرام شرعی و قانونی شناخته شود.»

به نظر می رسد با وجود تأکیدات بسیار در چندسال اخیر مبنی بر ممنوعیت ورود کالاهایی که ساخت و تولید آنها در داخل صورت می گیرد و توانمندی و ظرفیت آن در داخل کشور به‌اندازه‌ای وجود دارد که نیاز داخلی با تولیدات داخلی با کیفیت به صورت کامل تأمین شود، هنوز این مهم در صنعت پتروشیمی مورد توجه وزارت نفت و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست.

اخیرا در برخی محصولات پتروشیمی با وجود خودکفایی در تأمین نیاز داخلی با تولیدات داخلی، وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به ارائه تسهیلاتی عجیب برای واردات این محصولات کرده است.

بررسی آمار گمرک نشان می دهد که در چهارماه نخست امسال، ثبت سفارش‌هایی در زمینه واردات محصولاتی پتروشیمی صورت گرفته، در شرایطی که این محصولات در داخل کشور در حال تولید بوده اند و حجم تولید آنها در داخل کشور از میزان نیاز بازار داخلی نیز فراتر بوده است.

وقتی این موضوع جالب‌تر می شود که این ثبت سفارش های ورود کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور در حال تولید است، با ارز 4200 تومان انجام شده است.

پس از انتقادات بسیار به تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای غیرضروری، دولت اعلام کرد که تخصیص ارز 4200 تومانی فقط برای کالاهای ضروری انجام می شود که این موضوع در خصوص برخی کالاهای وارداتی پتروشیمی به این صورت بوده که نه تنها ورود آنها ضرورتی نداشته بلکه موجب بروز اختلال در تولید داخلی آنها شده است.

در نامه ای که حدود یک ماه پیش از سوی رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی به معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده، این موضوع مورد اشاره قرار گرفته است.

در این نامه، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از اختصاص و تأمین ارز 4200 تومانی به میزان 2 میلیون یورو برای واردات محصول پلی کربنات و تخصیص ارز جهت واردات اپوکسی رزین جامد و مایع خبر داده در حالی که تولید داخلی این محصولات در مجتمع پتروشیمی خوزستان، بیش از میزان نیاز داخل بوده است.

مشخص نیست چرا دولت 2 میلیون یورو ارز 4200 تومانی را صرف واردات محصولی کرده که در داخل کشور به وفور (بیش از نیاز داخلی) و با استانداردهای روز جهان تولید می شود؟

احمد مهدوی ابهری، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در این خصوص گفت: در یک ماه اخیر تفاهمی با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم که بر اساس آن مقرر شد کالاها و محصولات پتروشیمی تولید شده در داخل کشور از طریق این انجمن به وزارت صنعت اعلام شده و سازوکاری در نظر گرفته شود تا شاهد ورود این کالاها به داخل کشور نباشیم، یعنی وارداتی در بخش کالاها و محصولات پتروشیمی که در داخل کشور تولید می شوند صورت نگیرد و ارزی هم برای واردات آنها اختصاص نیابد.

مهدوی ابهری در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالاها و محصولات پتروشیمی که در داخل کشور بیش از میزان نیاز داخلی در حال تولید هستند، گفت: ارز 4200 تومانی فقط برای تأمین کالاهای ضروری و نهاده‌ها و واردات آنها داده می شود و من بعید می دانم تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات محصولات پتروشیمی، آن هم محصولاتی که در داخل کشور تولید می شوند داده شود؛ اما با وجود اینکه من صحت و سقم تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات کالاهای پتروشیمی مشابه تولید داخل را نمی دانم، باید بر این مسئله تأکید کنم که در مجموع کالاهایی هستند که در صنعت پتروشیمی در داخل کشور با استانداردهای روز جهان تولید می شوند و ما نیازی به واردات آنها نداریم و اگر وارداتی در این محصولات انجام شود، این کار به تولید داخل لطمه می زند و این را در توافق اخیر با وزارت صنعت، معدن و تجارت که در حضور وزیر انجام شد، مورد تأکید قرار داده ایم.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت هم قول همکاری به ما داده و ما هم داریم کالاهای تولید داخل را به آنها اعلام می کنیم و در واقع اجرایی شدن این توافق اخیر با وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز شده است؛ با این حال شرکت ها و مجتمع های پتروشیمی اگر با واردات کالاهایی مواجه شدند که مشابه اش را خودشان تولید می کنند، این موضوع را به انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی اطلاع دهند تا با مکاتبه با وزارت صنعت، معدن و تجارت، در راستای توافق اخیر، جلوی واردات آنها گرفته شود.

استفاده از ارز 4200 تومانی به صورت نامناسب، پیش از این نیز در صنعت پتروشیمی کشور اختلالات گسترده ای را در پی داشت، به طوری‌که موجب رشد کاذب تقاضا در بازار محصولات پایه پتروشیمی در سال 97 شده و فعالیت دلالان را در این عرصه افزایش داده بود.

مرضیه طهماسبی، رئیس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این خصوص اظهار داشت: در خصوص تنظیم بازار محصولات پتروشیمی هر دو هفته یک بار در شرکت ملی صنایع پتروشیمی جلساتی داریم و برای تنظیم بازار از تمامی ظرفیت های موجود استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: تخصیص ارز 4200 تومانی در سال گذشته تجربه بسیار بدی برای همه بود، و رشد 35 درصدی شرکت های متقاضی محصولات پتروشیمی در حالی که رشد صنعت 35 درصد نبود، نشان می دهد اعمال تخفیف های زیاد موجب رشد قابل توجه تقاضای کاذب می شود.

باید دید آیا با توافق اخیری که دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی به آن اشاره کرده و بین فعالان صنعت پتروشیمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده، جلوی واردات کالاها و محصولات پتروشیمی که مشابه آنها در حال تولید در داخل کشور است، آن هم با ارز 4200 تومانی که تسهیلاتی بزرگ برای واردکنندگان محسوب می شود، گرفته خواهد شد یا شاهد ادامه روند اختلال در تولید داخلی چنین محصولاتی در سال رونق تولید خواهیم بود؟

انتهای پیام/

ارز واردات پتروشیمی   اخبار برگزیده
  

ایرنا- وزیر امور خارجه پیشین انگلیس معتقد است که آمریکا بدون پشتوانه منطقی از برجام خارج شد و لازم است که اولاً به این توافق بازگردد و ثانیاً متوجه اشتباه خود شود.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

توضیحاتی در مورد رفع فیلتر تلگرامرئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در خصوص احتمال رفع فیلتر تلگرام توضیحاتی ارائه داد.
مستقل‌آنلاین تلگرام وزارت کشور کارت ملی هوشمند 

  

خط قرمز وزارت کشور در انتخابات/رایزنی با شورای نگهبان نتیجه دادرئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، گفت: همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
مثلث وزارت کشور ستاد انتخابات کشور انتخابات مجلس 

  

پیش فروش بزرگ ایران خودرو با عرضه 9 مدل (قیمت)مرحله سوم پیش فروش محصولات ایران خودرو از امروز (30 مهرماه جاری) آغاز می شود.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رمزگشایی از 2 مدل کاندیدای توقف تولید پراید و 405داستان حذف پراید و یک خودرو دیگر که احتمالا پژو 405 است اکنون به اینجا رسیده است که نه به طور کامل بلکه مدل هایی از این 2 خودرو از چرخه تولید خودرو کشور حذف می شوند. با توجه به شواهد موجود می توان پی برد که کدام مدل از این دو خودرو برای سال آینده خط تولید را ترک خواهند کرد.
خودروتک خودروسازان تولید ایران خودرو 

  

ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل/ تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری/ برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زادهخودکفایی ایران در تولید جنگنده‌ها، رایزنی وزارت اقتصاد با اتاق بازرگانی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، ارائه گزارش حمله به نفتکش ایران به سازمان ملل، تکذیب اعطای وام 18 میلیارد و 400 میلیون دلاری به ایران توسط ژاپن، تکذیب ادعای دستگیری در نهاد ریاست جمهوری، برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت‌زاده، ادعای آژانس امنیت ملی آمریکا درباره استفاده روسیه از زیرساخت‌ها...
ایلنا ایران خودرو ایران ایران و روسیه 

  

ترامپ: به وعده انتخاباتی‌ام عمل می‌کنماقتصادنیوز : رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تأکید کرد که طبق وعده‌ای که در جریان انتخابات سال 2016 به حامیان خود داده است، سربازان آمریکایی را به کشورشان بازخواهد گرداند.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

ایران ارزان‌ترین بنزین را در منطقه دارد و از همین رو قاچاق بنزین از این کشور همواره جذابیت بالایی برای قاچاقچیان داشته است اما آیا بنزین در ایران در مقایسه با درآمد سرانه،‌ در واقعیت نیز ارزان‌ترین بنزین در خاورمیانه به شمار می‌آید.
نامه نیوز بنزین درآمد ایران 

  

کاخ سفید به دنبال درگیری مستقیم و نظامی با تهران نخواهد بودمحمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با شبکه المسیره گفت: اگر شرایط مناسب فراهم شود، من آماده سفر به ریاض برای حل اختلافات خواهم بود.
مستقل‌آنلاین کاخ سفید دونالد ترامپ جمهوری اسلامی ایران 

  

دکتر ظریف: من آماده سفر به عربستان هستموزیر خارجه کشورمان گفت که آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات است.
مثلث یمن سفر عربستان 

  اخبار داغ
  

پتروشیمی اروند بزرگترین تولید کننده پی وی سی بعد از عربستان/جلوگیری از خروج ارز با تولید استراتژیک ”ای پی وی سی“حسن نشان زاده مقدم نایب رییس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند در بازدید از غرفه این شرکت در ششمین نمایشگاه بین المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته در تهران در خصوص حضور این شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: فرصت این نمایشگاه باعث شد که از نزدیک با مشتریان و مصرف کنندگان نهایی محصولاتمان تعامل و مذاکره داشته باشیم و مشکلات را بشناسیم و وفاداری و رضایتمندی مشتریان و مصرف کنندگ...
شما‌نیوز پتروشیمی تولید سیمان 

  

غفلت از ارزآوری گردشگری تاریخی و مذهبی/میراثی که نباید فراموش شود خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مریم ساحلی: ایران سرزمین گنجینه‌های ازیادرفته است. هر گوشه از این سرا حکایتی شگفت در خود نهفته دارد که چشم‌ها را به تماشا فرامی‌خواند. دریا و رودخانه‌ها، کوه‌ها و آبشارها، جنگل‌های انبوه و چشمه‌های آب‌معدنی، غارها و دیوارنوشته‌ها، دشت و کویر، بناهای کهن و اماکن مقدس چون جامه‌ای سرشار از نقش و نگار این مرزوبوم کهن را در برگرفته است. بی‌تردید این نعمات…
مهر فضای مجازی گردشگری گردشگری مذهبی 

  

در حالی که امروز آرامش در بازار ارز حکم‌فرما شده و قیمت دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ثابت مانده است، قیمت سکه و طلا تغییرات 20 تا 40 هزار تومانی را تجربه کرد.
صراط ارز قیمت ارز یورو 

  

اقدامات وزارت صمت در حوزه ساخت داخل بسیار ارزشمند و قابل تقدیر استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مراسم امضای تفاهم نامه داخلی سازی تجهیزات صنایع پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل با اشاره به تاکیدات رهبری در خصوص ضرورت توجه به توان داخل گفت: هر جا ضرورت دارد باید از تکنولوژی دنیا استفاده کنیم ولی آنجا که خودمان می توانیم از ظرفیت های موجود باید نهایت استفاده را داشته باشیم و مسلما با این رویکرد تولید داخلی تقویت می شود.
شما‌نیوز خودرو حوزه مجلس شورای اسلامی 

  

نرخ ارز درگیر حباب جغرافیایی / سوء مدیریت ریشه مشکلات خودروسازی/ دلار 4200 مواد غذایی هزینه واردات تایر چینی به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای ارتباط بی واسطه و مستمر با مردم، به انعکاس اقدامات، فعالیت ها، مواضع و دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی می پردازند. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی مطالب زیر را منتشر کرده است امیرخجسته فتوتیتر زیر را از صحبت های خود درباره ریشه مشکلات اقتصادی را به اشتراک گذاشته است. سید جواد ساداتی نژاد مطلب زیر را به اشتراک گذاشته است…
خانه‌ملت ارز ارز دولتی دلار 

  

گردهمایی ارائه فناوری‌های نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، گردهمایی ارایه فناوری‌های نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در روزهای 19، 20 و 21 آبان سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی و با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار خواهد شد. این گردهمایی با هدف استفاده از دانش و نوآوری در مدل بهینه پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز و در محورهای حفاظت…
مهر فناوری نوآوری ریاست جمهوری 

  

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:مبارزه با فساد اعتماد مردم به نظام را بیشتر می‌کندنماینده رباط کریم در مجلس گفت: به هرمیزان که بتوانیم با فساد در کشور از هر طریقی مقابله و مبارزه انجام شود قطعاً اعتماد مردم به نظام بیشتر می شود.
تسنیم مجلس شورای اسلامی فساد اداری قانون 

  

اسطوره لیورپول بابت اتفاقات سال 2011 عذرخواهی کرد.
نود لیورپول