اعتماد   |  ورزشی  |  

چرا علی کریمی نمی‌تواند رئیس فدراسیون فوتبال شود؟

رویکرد کریمی برای شرکت در انتخابات در قیاس با سایر نامزدها که از همین الان وعده‌های رنگارنگ به اعضای مجمع داده اند، خود گویای این است که چرا پیشکسوتان عرصه مربیگری و مدیریت و همینطور همبازی های سابق علی کریمی هیچ شانسی برای او قائل نیستند.

چرا علی کریمی نمی‌تواند رئیس فدراسیون فوتبال شود؟

اعتمادآنلاین| حضور علی کریمی در انتخابات خبر هیجان‌ انگیزی برای فوتبالی ها است. اینکه بعد از دوران 12 ساله مدیریت علی کفاشیان و مهدی تاج و همینطور مدت زمان کوتاه سرپرستی حیدر بهاروند، مدیریت فوتبال به دست یک چهره فوتبالی سپرده شود، باعث خوشحالی و حمایت هواداران و پیشکسوتان فوتبال شده است.

 

همراهی مهدی مهدوی کیا با علی کریمی هم مزید بر علت شد تا حمایت ها از این دو اسطوره فوتبال ایران برای پیروزی در انتخابات افزایش یابد و شاید آن ها بتوانند با فشار افکار عمومی به ساختمان خیابان سئول راه پیدا کنند و به اوضاع آشفته و پر از ابهام فوتبال ایران سر و سامان بدهند.

 

با این حال علاقه وافر مردم و پیشکسوتان برای رسیدن کریمی به ریاست فدراسیون فوتبال کافی نیست چرا که برخلاف انتخابات ریاست جمهوری یا مجلس شورای اسلامی، در انتخابات فدراسیون فوتبال فقط تعداد محدودی شرکت می کنند و آن ها هستند که آینده فوتبال ایران را رقم می زنند. عمده افراد حاضر در مجمع به نوعی وابسته به ارگان یا نهاد خاصی هستند.

 

به طور مثال بخش عمده ای از تیم های صنعتی زیر مجموعه وزارت صمت و دستگاه های دولتی هستند. هیات های فوتبال با نفوذ مستقیم فدراسیون فوتبال انتخاب می شوند و کاپیتان ها و مربیان تیم های ملی هم زیر مجموعه فدراسیون فوتبال به شمار می روند. در چنین شرایطی و به علت وابستگی های خاص اعضای مجمع به بخش های مختلف، بحث شایستگی زیر سایه سفارش های صادر شده از سوی مدیران ارشد قرار می گیرد.

 

نگاهی به وضعیت علی کریمی که با پشتوانه مردمی و اهالی فوتبال وارد گود شده در قیاس با سایر نامزدها که وابسته به دستگاه های دولتی و نظامی هستند، حاکی این است که جادوگر کار سختی برای کسب آرای موافق مجمع دارد. به خصوص که علی کریمی در روز نام نویسی برای انتخاب گفت که اهل لابی کردن نیست و هر کسی که دوست دارد می تواند به او رای بدهد!

 

رویکرد کریمی برای شرکت در انتخابات در قیاس با سایر نامزدها که از همین الان وعده‌های رنگارنگ به اعضای مجمع داده اند، خود گویای این است که چرا پیشکسوتان عرصه مربیگری و مدیریت و همینطور همبازی های سابق علی کریمی هیچ شانسی برای او قائل نیستند.

 

خداداد عزیزی یکی از دوستان نزدیک علی کریمی است که می گوید او شانس کمی برای پیروزی در انتخابات فدراسیون فوتبال دارد؛ عزیزی گفت: «انتخاب رئیس فدراسیون انتخاب رئیس‌جمهور نیست که عامه مردم بخواهند رای بدهند که اگر این بحث بود علی کریمی مثل آب خوردن رای می‌آورد، اما الان یک تعداد خاص در مجمع فدراسیون فوتبال رای می‌دهند. اگر حدود صد نفر را در مجمع درنظر بگیریم، از این تعداد شاید 10 درصد فوتبالی باشند و 90 درصد غیرفوتبالی به‌شمار می‌روند. آن 10 درصد هم شامل کاپیتان تیم‌های ملی یا مربی تیم ملی هستند و 30 درصد را رئیس هیات‌ها که هیچ‌کدام فوتبالی نیستند تشکیل می‌دهند و طبیعتا از خدایشان هم است که علی کریمی انتخاب نشود. همین فوتبالی‌های خودمان هم بعضی‌هایشان حاضر نیستند به علی رای بدهند، چون آن ها هم تحت‌تاثیر مدیران و روسای خود هستند و نگاه می‌کنند ببینند که آقای رئیس چه می‌گوید. بنابراین شانس علی خیلی کم است، چون او آدم خیلی سالمی است که اهل زدوبند و رابطه و خیلی چیزهای دیگری نیست که در فوتبال ما مرسوم است. من به علی گفتم اگر می‌خواهی رئیس فدراسیون شوی باید لابی کنی، باید بروی و با روسای هیات‌ها صحبت کنی یا نماینده‌هایت این کارها را انجام دهند. اوضاع عجیب‌وغریب است و به همین دلیل به‌نظر من علی شانس کمی دارد.»

 

حسن روشن، بازیکن سابق استقلال و تیم ملی فوتبال هم معتقد است کریمی نمی تواند رئیس فدراسیون فوتبال شود؛ او می گوید: «اگر علی کریمی را انتخاب کنند که خوب است، اما چنین اتفاقی نمی‌افتد. با این حال اگر علی کریمی رئیس فدراسیون می‌شد، دوست و دشمن خوشحال می‌شدند و این انتخاب برای خودمان هم خوب بود. نفراتی چون علی کریمی، علی دایی، خداداد عزیزی و مهدی مهدوی‌کیا در فوتبال ما تأثیرگذار بوده‌اند.»

 

امیر عابدینی، از مدیران باسابقه ورزش که سابقه ریاست فدراسیون فوتبال و مدیرعاملی پرسپولیس را دارد، می گوید اعضای کمی به علی کریمی رای خواهند داد: «علی کریمی را تمام اعضای مجمع فدراسیون دوست دارند اما به نظرم مجمع، باور رای دادن به کریمی را ندارد. اشکال همین است. کریمی را مجمع عمومی کل فوتبال قبول دارد ولی مجمع فدراسیون که متشکل از بعضی نهادها و هیات‌ها باشگاه‌ها است، چنین باوری ندارد. فکر می‌کنم درصدی که به علی کریمی در مجمع فدراسیون رای می‌دهند، قابل قبول نیست.»

 

محمد پنجعلی، بازیکن و مربی سابق پرسپولیس که از اسطوره های فوتبال ایران به شمار می رود معتقد است علی کریمی هم می داند در انتخابات رای نمی آورد و دنبال روکردن دست برخی ها است: « علی کریمی و بقیه هم از این موضوع باخبر هستند. کریمی پا پیش گذاشته این واقعیت‌ها را نشان دهد که چیزی جای خود نیست. وقتی به امثال علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا رای ندهند، معلوم می‌شود پشت پرده چه خبر است و چه کسانی هستند. این دو نفر افراد سالمی هستند و در مجامع بین‌المللی شناخته شده هستند. آن‌ها از بزرگان فوتبال آسیا هستند اما با توجه به قضایایی که گفتم چشمم آب نمی‌خورد که رای بیاورند.»

 

مسعود تابش، مدیرعامل سابق سپاهان از دیگر کسانی است که علاقه مند به انتخاب کریمی است اما با توجه به روش جادوگر در انتخابات، می گوید علی کریمی موفق نمی شود: « به صراحت بگویم من بعید می‌دانم علی کریمی رای بیاورد اما از نظر من به عنوان کسی که در ورزش بودم و دوست دارم فدراسیون شرایط خوب و استاندارد و نرمالی داشته باشد، علی کریمی در همه زمینه‌ها بهترین گزینه است. مجامع ما به خصوص در ورزش مهندسی شده و با توصیه و سفارش همراه است. من مطمئن هستم که به عنوان مثال آقای کریمی با خصوصیاتی که دارد، با اعضای مجمع صحبت نکرده و روشش این است که اعضا در عین استقلال به او رای دهند.»

 

محمدرضا عباسی، مالک سیاه جامگان و مدیرعامل سابق ابومسلم از دیگر مدیران و اعضای سابق مجمع فدراسیون فوتبال است که اعتقاد دارد شانس علی کریمی کم است: «این یک بحث روشن است که انتخابات ریاست فدراسیون‌ها یا هیات‌های استانی برخلاف آن چیزی است که اهالی ورزش انتظار دارند. کسانی که لابی‌های قدرتمندی داشته باشند، برنده می‌شوند. شانس کریمی و مهدوی‌کیا کم است اما امیدوارم برنده انتخابات شوند. اگر این انتخابات را بین فوتبالیست‌ها می‌گذاشتند معلوم بود چه کسی رای می‌آورد اما وقتی نماینده‌ها توسط خودشان راهی مجمع می‌شوند و از بالا توسط هیات رئیسه یا برخی ورزشی‌ها کنترل می‌شوند، طبیعتا کسانی که لابی قوی داشته باشند، پیروز می‌شوند.»

 

چند وقت پیش و در نخستین روزهای نام نویسی علی کریمی در انتخابات، قاسم رنجبریان، رئیس هیات فوتبال هرمزگان که به تازگی به این سمت انتخاب شده، درباره شانس علی کریمی در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال گفت: «متاسفم که بگویم شکست می‌خورد.» او گفته است که «جامعه ایران هنوز آمادگی پذیرش یک مدیر فوتبالی را ندارد» و همینطور عنوان کرده که به اعضای مجمع «سفارش شده» به چه کسی رای بدهند.

 

در واقع بخش اعظمی از کسانی که سابقه حضور در مجمع فدراسیون فوتبال را دارند بر این باور هستند که در صحنه انتخابات فدراسیون فوتبال لابی کردن نامزدها در انتخاب رئیس تاثیر گذار است نه شایستگی. با این تفاسیر باید دید علی کریمی می تواند برخلاف انتظار اهالی فوتبال و دوستان نزدیکش در روز مجمع حداکثر آرا را به خود اختصاص دهد یا خیر.

 

منبع: جی پلاس

علی دایی علی کریمی علی کفاشیان   اخبار برگزیده
  

امام جمعه لواسان: طبری نفس همه را در لواسان بُریده بودطبری در لواسان، نفس همه را بُریده بود؛ مثلا در یک جلسه خصوصی، شخصی مسئله‌ای خصوصی را به من گفته بود، سردار این مملکت بود، ولی طبری می‌خواست او را بازداشت کند و بهانه می‌آورد که او مخالف حکم حکومتی رهبری است.
فردا بازداشت 

  

آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد 1400توزیع ناعادلانه واکسن در جهان و دیگر مشکلاتی که شرکت های تولید کننده واکسن برای سایر کشورها ایجاد می کنند، باعث شد دانشمندان ایرانی به تولید واکسن فکر کنند.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

ادعای جنجالی یک بازیکن در مورد علی دایی!محمد مومنی مهاجم استبق استقلال در یک برنامه تلویزیونی مدعی شد علی دایی «استقلالی» است!
خانه فوتبال علی دایی استقلال مصاحبه 

  

دوران تحریک‌پذیری از قطعنامه‌ها گذشته است/تحریم‌های جدید به ضرر غربی‌ها است و از همکاری با ایران محروم می‌شوند/اختلاف سلیقه میان ایران با روسیه و چین به معنای افتراق نیست/با آمدن دولت جدید گشایش‌های فوق‌العاده برای مردم در راه استنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: ما دیگر در موضع ضعف نیستیم و میزان فشارها و تحریم‌ها به‌گونه‌ای است که دیگر کارتی برای بازی در این روش بازی ندارند. انواع تحریم‌ها بیش از آنکه به ضرر ما باشد به ضرر آن‌ها است، چراکه از همکاری با ایران محروم می‌شوند؛ بنابراین نباید مردم را از قطعنامه‌ها بترسانیم.
ایلنا بازی اصفهان سیاست خارجی 

  

حملات تند عبدالرضا داوری به احمدی نژاد /حتما در 1400 ردصلاحیت می شود /به تدریج موج احمدی‌نژاد فروکش خواهد کردعبدالرضا داوری گفت: احمدی نژاد باید سر چند پروژه مشخص با حاکمیت تفاهم می‌کرد و وارد صحنه می‌شد. اما آقای احمدی‌نژاد این کار را انجام نداد و با گفتارهای رادیکال تصویری از خودش ترسیم کرد که برهم‌زننده ثبات است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد کار 

  

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 چقدر است؟نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش 25 درصدی حقوق‌ها در سال آینده مشروط بر اینکه از سقف حداکثر 2 میلیون و 500 هزار تومان تجاوز نکند، موافقت کردند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

پیشنهاد بایدن به ایران تله بودیک شبکه روسی در یادداشتی آورده است، تعیین پیش‌شرط برای بازگشت آمریکا به برجام، تکرار اشتباهات پیشین است و نتیجه آن عدم حصول توافق با ایران خواهد بود.
مثلث ایران خودرو ایران کنگره آمریکا 

  

دریافت مالیات از خودروهای لوکس شدنی است؟اخذ مالیات از خودروهای گران‌قیمت از وعده‌های نمایندگان مجلس یازدهم بود که به نظر می‌رسد این روزها با تصویب بودجه 1400 شکل عینی به خود پیدا کرده و قرار است شاهد اخذ مالیات از آنها باشیم، اما به نظر کارشناسان، این طرح ایراداتی دارد که اجرایی شدن آن را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.
خودروتک مالیات قیمت افزایش قیمت 

  

تکلیف سهمیه بنزین نوروزی 1400 مشخص شددرباره تخصیص سهمیه بنزین نوروزی مازاد بر سهمیه ماهانه، هیچ مصوبه ای ازسوی هیئت دولت به وزارت نفت ابلاغ نشده است.
خودروتک سهمیه بندی بنزین بنزین هیئت دولت 

  

جنبش عدم تعهد در بیانیه ای ضمن تاکید بر دسترسی آسان، به موقع، عادلانه و جهانی همه کشورها به واکسن کووید 19، خواستار اتخاذ تدابیر فوری و موثر از سوی جامعه بین المللی جهت رفع تحریم های غیر قانونی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش در شرایط کووید 19 شد.
نامه نیوز نیویورک صدا و سیما سود 

  

به چه کسانی تا پایان سال یارانه تعلق می گیرد؟سال99 نیز در حال طی کردن روزهای پایانی خود است؛ دولت نیز باید اسفند ماه طبق روال ماه‌های گذشته 3یارانه به حساب خانوارها پرداخت کند.
مستقل‌آنلاین زمستان یارانه کمیته امداد 

  

خبر بد درباره تعطیلی های سال جدید + عکسمرور تقویم سال آینده نشان می‌دهد از هم‌اکنون باید 74 روز از 365 روز سال را به عنوان تعطیل رسمی از تقویم روزهای کاری کنار گذاشت.
مستقل‌آنلاین عکس تقویم سریال پایتخت 

  

نقشه اصلاح‌طلبان برای رقابت با رئیسیرئیسی اعلام کاندیداتوری نکرده اما اصلاح‌طلبان دنبال راه‌هایی هستند که از رقابت احتمالی با وی جا نمانند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی ریاست جمهوری 

  

اظهارات جهانگیری درباره مذاکره با آمریکا: تابع سیاست‌های رهبری هستیممعاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر مذاکره ایران با آمریکا تابع سیاست‌های مقام معظم رهبری است منتها باید تحریمها علیه کشورمان لغو شود تا ایران پای مذاکره بیاید و قطعاً آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد، گفت: نباید اعتبار موضع گیری وزیر خارجه را با اظهار نظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد چرا که موضع وزیر خارجه تنها موضع جمهوری اسلامی در این حوزه است.
مثلث اسحاق جهانگیری رئیس جمهور جمهوری اسلامی 

  

این هفته؛ انتشار گزارش نهایی هواپیمای اوکراینسخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: گزارش نهایی سانحه هواپیمایی اوکراین در هفته جاری به صورت عمومی منتشر می‌شود.
گسترش اوکراین سازمان هواپیمایی کشوری ایران 

  اخبار داغ
  

اعلام تصمیم های آینده بورس/ اخبار مهم شرکت ها برای سهامداراناقتصادنیوز: بورس بازان کدام خبرها را این روزها پیگیری می‌کنند. به نظر میرسد در مسیر احیای برجام، پیچیدگی‌های زیادی به چشم میخورد.
اقتصادنیوز 

  

مهم برای بورسی ها/ دو عرضه اولیه روز چهارشنبه را بشناسیداقتصادنیوز: دو عرضه اولیه روز چهارشنبه را بشناسید.شرکت "سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار و شرکت ریل پرداز نوآفرین.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

دو محرک رشد بورس تهرانروز یکشنبه شاخص کل بورس رشد کرد. صعود 5/ 0درصدی نماگر بازار سهام در حالی اتفاق افتاد که شاخص هموزن نتوانست با رشد شاخص اصلی همسو شود.
گسترش دولت سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران 

  

قیمت خودرو ریزش کرد/ دنا پلاس توربو 337 میلیون تومانریزش قیمت ها در بازار خودرو از ابتدای هفته جاری آغاز شد و این ریزش قیمت ها به گونه ای است که در بین انواع مدل های خودرو پراید، پراید 111 از 128 میلیون تومان در هفته گذشته امروز به 127 میلیون تومان رسیده است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

پالس‌های مثبت به بورس/ دورنمای بورس در روزهای آخر سالاقتصادنیوز: با وجود پالس‌های مثبت به بازار، حالا اما برخی از پیچیدگی‌های روند بازار در روزها و ماه‌های آینده در بورس با توجه دامنه اثر مولفه‌های اثرگذار خبر میدهند.
اقتصادنیوز ماه 

  

مرگ دو زن پس از تزریق واکسن کرونا/ توقف تزریق واکسن آسترازنکابا مرگ دو زن پس از تزریق واکسن آسترازنکا، تزریق این واکسن علیه کرونا در اتریش متوقف شد.
اقتصادنیوز مرگ اتریش 

  

افت قیمت دلار در راه است؟در دومین روز هفته، سکه امامی از فاز نزولی خارج شد. روز یکشنبه، فلز گرانبهای داخلی 100 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای 10 میلیون و 450 هزار تومان رسید. رشد یک درصدی قیمت سکه در شرایطی رخ داد که بهای دلار در بازار داخلی تنها حدود 1/ 0 درصد رشد کرده بود.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آیا واقعا ابتلا به کرونا ، تناسب اندام را به هم می‌زند؟نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که بین ابتلا به کرونا و عدم تناسب اندام ارتباطاتی وجود دارد، این موضوع می‌تواند یک خبر بسیار بد برای افرادی باشد که به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند.
برنا پژوهش 

  

درمان کرونا باوجود4 بیماری زمینه‌ای سخت می‌شودمحققان آمریکایی در یک بررسی به تاثیر چهار بیماری زمینه ای چاقی، فشار خون بالا، دیابت و نارسایی قلبی در درمان کووید-19 پرداختند.
۵۵ آنلاین درمان چاقی فشار خون بالا 

  

خستگی و بی‌حالی اولین نشانه کرونای انگلیسیفوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه خستگی و بی‌حالی اولین علامت کرونای انگلیسی است، گفت دیگر برای مراجعه به پزشک نباید منتظر بروز علائم عجیب‌وغریب بود، چراکه در این ویروس دو فاز ویروسی و التهابی همزمان شده و حتی با وجود اکسیژن خون بالا، ویروس تخریب خود را آغاز می‌کند.
برنا ویروس پزشک 

  

محدودیت های کرونایی در خصوص تردد شبانه خودروها برداشته نمی شود!رییس پلیس راهورقم از اعلام جزئیات محدودیت های تردد وسایل نقلیه برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و تاکید کرد: محدودیت های کرونایی درخصوص تردد شبانه خودروها دراین استان همچنان پابرجاست.
برنا پلیس 

  

توجه واکسن‌سازان داخلی به جهش‌های ویروس کرونارییس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه گروه‌های آسیب‌زا، دارای بیماری‌های زمینه‌ای، خاص و اولویت‌های شغلی از جمله مهمترین دریافت کنندگان واکسن کرونا هستند، گفت: همکارانی که در تولید واکسن فعالیت دارند باید نگاه ویژه‌ای به واریانت‌های جدید ویروس داشته باشند.
برنا ویروس تهران تولید 

  

بورس مثبت خواهد ماند؟بازار سرمایه پس از هفته ها ریزش امروز سبز پوش شد و کارشناسان بر این باورند که روند ریزشی شاخص بورس متوقف شده است و به احتمال زیاد این بازار در روزهای پایانی سال 99 و چه بسا در روزهای ابتدایی سال آینده نیز سبز خواهد بود.
اقتصادنیوز سرمایه شاخص