مهر   |  علمی  |  

احیای صنایع‌ استان فارس/ شرح حال یک نوشدارو

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهمترین سرفصل‌های توسعه در جهان امروز، مباحث توسعه محلی است که در ایران مغفول مانده است. رویکرد توسعه محلی جایگزین برنامه‌ریزی‌های مرکزگرا شده تا با شناخت کافی از مسائل بومی و لایه‌های زیرین، تصمیماتی کارآمد را اتخاذ کرده و هزینه‌های اجرایی را کاهش دهد. یکی از راه‌های تعدیل سیاست‌های مرکزگرا توجه به ظرفیت‌های موجود در استان‌ها و بالفعل کردن آن با…

احیای صنایع‌ استان فارس/ شرح حال یک نوشدارو

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهمترین سرفصل‌های توسعه در جهان امروز، مباحث توسعه محلی است که در ایران مغفول مانده است. رویکرد توسعه محلی جایگزین برنامه‌ریزی‌های مرکزگرا شده تا با شناخت کافی از مسائل بومی و لایه‌های زیرین، تصمیماتی کارآمد را اتخاذ کرده و هزینه‌های اجرایی را کاهش دهد. یکی از راه‌های تعدیل سیاست‌های مرکزگرا توجه به ظرفیت‌های موجود در استان‌ها و بالفعل کردن آن با تشکیل هسته‌های نخبگانی فعال محلی با رفع تمرکززدایی نیروهای نخبه از پایتخت و تلاش برای احیای ظرفیت‌های این بخش‌ها با اتکا به امکانات و توان موجود در تهران بصورت تأسیس یک شتاب‌دهنده است، تا خود به شناخت مسائل بومی و ارائه راه حل خویش اقدام نمایند.

در همین راستا شرکت «توسعه تکنولوژی میزبان» بعنوان یک شتاب‌دهنده اقدام به تأسیس دفاتر استانی در شهرهای مختلف جهت کاهش هزینه‌ها، تسهیل ارتباط بین کارفرما و پیمانکار و تسریع فرایند پروژه، با در اختیار داشتن ناظران متخصص در حوزه‌های الکترونیک، آب و فاضلاب، مواد، تجهیزات، اتوماسیون صنعتی، پلیمر، صنایع غذایی توان احداث واحدهای فرایندی و صنعتی، ساخت نمونه اولیه، مهندسی معکوس، ارائه دانش فنی، مشاوره و نظارت و مدیریت پروژه، ارائه راحل فناورانه با مشارکت و سرمایه‌گذاری نمود.

در ادامه با شناخت ظرفیت‌های استان فارس در گام بعدی خود در تابستان 1400 اقدام به تأسیس دفتر خود در شهر شیراز کرد که با بازدید معاون وزیر صمت در بدو امر، بتازگی بدست نماینده شهر شیراز در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد. مدیرعامل این شرکت در ادامه توسعه رسالت میزبان بدنبال راه‌اندازی دفاتر قزوین و اراک در گام بعدی است. تا بحال شرکت‌هایی همچون صاایران، اسنوا، شیرین عسل، هافمن، ستاک، فولاد هرمزگان، کلر پارس و … بعنوان شریک تجاری همراه شرکت میزبان در این رویکرد شده‌اند.

اولین همایش «آینده صنایع ایران با رویکرد تکنولوژی» 27 آبان 1400 به همت رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعتی شیراز و با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان فارس توسط شرکت توسعه تکنولوژی میزبان در جهاد دانشگاهی شیراز به جهت اهمیت استان فارس در صنایع کشور و احیای صنایع این استان برگزار شد. همایشی که با حضور 30 شرکت دانش‌بنیان فناور و مدیران ارشد و مدیران تحقیق و توسعه 80 صنعت بزرگ استان در راستای توسعه تکنولوژی و پلی بین شرکت‌های دانش‌بنیان فناور و نیازهای صنعتگران در ادامه مسیر صنایع برگزار شد. بخش جنبی این همایش به برپایی نمایشگاهی از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان به منظور افزایش تولید ثروت و توسعه اقتصادی بر پایه دانش اختصاص داشت.

مدیرعامل شرکت میزبان برگزاری این همایش را از مسئولیت‌های مجموعه خود جهت ترویج فرهنگ نوآوری در صنعت، القا حس خودباوری در بین صنعتگران، مستقل شدن صنایع و کمک به شرکت‌های دانش بنیان جهت رشد و باروری بعنوان حلقه مفقوده‌ی صنایع می‌داند. وی معتقد است امروزه باید بدنبال تبدیل نیاز صنعت به زبان تکنولوژی و استفاده از تکنولوژی برای حل مسائل صنعت باشیم؛ و راه‌حل را استفاده از فناوری برای فائق آمدن بر این مشکلات با نیروی انسانی توانمند می‌داند.

حمیدرضا ایزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در حاشیه این همایش می‌گوید: تاکنون 80و احد تولیدی مجوز دانش بنیان بودن را دریافت کردند.

در راستای رویکرد شرکت میزبان، رئیس صمت استان فارس با تأکید بر اینکه صنایع ایران و صنعت فارس بایستی از خدمات و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال کنند، جایگاه صنعت را در توسعه اقتصادی دارای نقش مهمی می‌داند و اظهار می‌کند: اگر در فرآیند فعالیتی به ویژه در زمینه تولید و عرضه محصولات، امکان بکارگیری از راهکارها و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود، قطعاً ضامن پایداری آن بنگاه اقتصادی و زمینه‌ساز ایجاد ارزش افزوده برای واحد تولیدی خواهد شد.

ابراهیم عزیزی نماینده مردم شهر شیراز و زرقان و نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است: سیاست‌های غلط استفاده از محصولات وارداتی به صنعت الکترونیک در فارس لطمات زیادی را وارد نموده است. کارخانه‌های بزرگ استان فارس همچون ITI، ITMC، کمپرسورسازی و… برخلاف گذشته، به دلیل اجرای غلط خصوصی‌سازی و.... امروزه یا تعطیل و نیمه‌تعطیل شده‌اند.

وی ادامه داد: دلیل تعطیلی کارخانه‌ها عدم نگاه علمی و فناورانه به بحث صنعت بود به طوری که اسیر روزمرگی و عقب ماندگی شدند. وی با تأکید بر رویکرد علمی صنعتگران در شرایط فعلی باور دارد، برگزاری این همایش می‌تواند ما را به قله‌های پیشرفت برساند و توانمندی‌های صنعتگران فارس قابل گسترش به فراتر از مرزهای استان و حتی کشور است که انتظار داریم به صورت کاربردی و هدفمند این مهم دنبال شود.

حسین پناهی، رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن استان فارس، هدف از برگزاری این همایش در هفته بسیج را مانع‌زدایی از صنایع با حمایت و هم‌افزایی سازمان صمت و رفع مشکلات می‌داند.

وی در مورد فعالیت‌های این سازمان در راستای تحقق شعار سال و به نتیجه رساندن منویات مقام معظم رهبری بیان داشت: در پروژه اخیر این سازمان، پایش و عارضه‌یابی 604 واحد صنعتی و 70 واحد معدنی با فعالیت‌های متداوم دو کلینیک تخصصی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و شهرک صنعتی در حال انجام است که هدف از آن کمک به رفع موانع تولید است. وی در رابطه با طرح پایش و عارضه‌یابی واحدهای صنعتی راکد و نیمه‌فعال تشریح نمود: این طرح در چهار کارگروه زیرساخت، تحقیق و توسعه، قوانین و مقررات و همچنین مالی و اعتباری با هدف پایش و پشتیبانی از واحدهای صنعتی و تولیدی فعالیت دارد. حسین پناهی با اشاره به اینکه به دنبال رفع مشکلات صنعتی در قالب قرارگاه صنعتی خاتم الانبیا سپاه فجر هستیم

رئیس پارک علم و فناوری فارس سهم شرکت‌های دانش بنیان از تولید را ناچیز می‌داند و اعتقاد دارد باید آن را افزایش داد.

سهراب شرفی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه بهره بردن از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت دارد، بهره‌گیری از تکنولوژی نوین در کسب و کارها را یک ضرورت می‌داند و کاهش مشکلات صنعت را در راستای دانش‌بنیان بودن آن‌ها می‌داند. ‌

از بخش‌های دیگر همایش می‌توان به رونمایی از تمبر همایش و تقدیر از شرکت‌های منتخب از دیدگاه سازمان صمت شرکت‌های دانش بنیان فعال و توانمند با حضور مسئولان بود. بیانیه پایانی همایش تاکید بر امتداد روند برگزاری این رویدادها، قدردانی از متولیان برگزاری و احیای صنایع در استان با حضور 550 شرکت فناور و دانش بنیان بعنوان کمک حال صنایع بود.

صنایع غذایی استان فارس الکترونیک   اخبار برگزیده
  

انتظارات افزایشی در بازار ارز بالا رفت/ تکرار یک سناریوی قدیمی در بازار دلار!به گفته فعالان، با پایان مذاکرات هسته ای، برخی خریداران جدید وارد بازار شده اند ولی احتمال می رود که با کاهش هیجان، سطح تقاضای احتیاطی افت کند. ممکن است برخی از معامله گران نیز از خریدهای قبلی خود در روز جاری بخواهند کسب سود کنند در این حالت قیمت دلار رو به نزول می رود.
اقتصادنیوز ارز دلار هسته ای 

  

انتشار اطلاعیه شماره یک کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا​کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر اساس بند یک مصوبات نود و پنجمین جلسه ستاد مبنی بر اجرای طرح مدیریت هوشمند بیماری بر بستر سامانه امید اطلاعیه شماره یک خود را صادر کرد.
ایلنا وزارت کشور دارو موفقیت 

  

گزارش 100روزگی دولت‌ سیزدهم /عضویت دائم در شانگهای100 روز از آغاز دولت سیزدهم گذشته و چندین موفقیت بزرگ در کارنامه دیپلماسی قوه مجریه قرار گرفته است؛ از جمله عضویت دائم کشورمان در سازمان همکاری شانگهای و حضور مهم در اجلاس سران اکو. در این گزارش با برخی اقدامات دولت در این مدت آشنا می‌شوید.
فردا دولت درآمد شانگهای 

  

هیچ حوضه‌ آبخیزی، آب مازاد ندارد/ "وعده انتقال آب" خطای استراتژیک استرئیس دانشکده علوم آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران اهواز "وعده انتقال آب" را خطای استراتژیک دانست و گفت: این که وعده داده شود ممکن است از حوضه‌ای به حوضه‌های دیگر آب وارد شود، اولین خطای استراتژیک است و اشتباهات همین طور ادامه پیدا خواهد کرد.
ایلنا انتقال آب استان خوزستان اهواز 

  

قالیباف: بالا و پایین ندارد، سهامداران در بورس فقط ضرر می‌کنندقالیباف: چه بورس بالا برود چه پایین بیاید، به خاطر عملکرد حرفه‌ایِ حقوقی‌ها و شرکت‌ها، سهامداران جزء ضرر می‌کنند. دولت باید زمینه ریسک سهامداران خرد را پوشش دهد و به تعبیری اینها را بیمه کند..
مستقل‌آنلاین دولت پوشش مورچه 

  

شکایت استقلال از داور دربیاستقلال از داور دربی شکایت کرد
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

برسد به دست هیئت چهل نفره مذاکراتصحبت های قدیمی از ظریف خطاب به کسانی که جز غر زدن و خنجر زدن به تیم مذاکرات دولت قبلی کاری نکردند: آقایون اگر دو صفحه جایی توافق نوشتند بنده در مقابل آنها تعظیم می کنم و دستشان را می بوسم.
مستقل‌آنلاین دولت 

  

مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم!سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور ازدواج عکس 

  

پشت پرده حضور مشاور امنیت ملی امارات در ایرانایسنا/ به دعوت رسمی دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، شیخ طحنون بن زاید مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی فردا به تهران می‌آید.
نامه نیوز مشاور مشاور امنیت ملی شورای عالی امنیت ملی 

  

پرداخت وام 50 میلیونی به زوج های نابارورمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برای تشویق زوجین نابارور یک وام به مبلغ 50 میلیون تومان برای 3 دوره درمان آنها در نظر گرفته شده است.
۵۵ آنلاین وام وزارت بهداشت بیمه 

  

وضع اضطراری برجام از زبان نماینده سابق مجلستابناک | حشمت الله فلاحت‌پیشه، کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که در عمل برجام در آی سی یو است و در اضطرار به سر می برد، گفت: این که شرایطی ایجاد شود که تنفس اولیه شکل بگیرد این وظیفه دیپلمات های هر دو طرف است که تنفس مصنوعی به برجام را شکل دهند .
مثلث دیپلماسی سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

امام جمعه قم: ما آمریکا را بی آبرو کردیمهشیاری مردم در این سال‌ها و جدا کردن صف خودشان از فتنه و آشوب‌ها عامل اصلی شکست فتنه گران و دولت‌های مستکبر بوده است و در حوادث اخیر نیز هشیاری و بصیرت مردم برای چندمین بار باعث بی آبرویی آمریکا، هم‌پیمانش و فریب‌خوردگان داخلی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین امام حسین نماز جمعه قم 

  

علم الهدی: نظام و انقلاب برای مردم مهم‌تر از نان و آب است43 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و مردم ثابت کرده‌اند که اصول انقلاب، رهنمودهای امام(ره) و مدیریت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب بر همه چیز زندگی‌شان مقدم است.
مستقل‌آنلاین سید احمد علم الهدی رئیس جمهور جوانان 

  

سامانه‌ها در برابر حملات سایبری بیمه می‌شوندرییس بیمه مرکزی مطرح کرد: جدیدترین محصول صنعت بیمه، بیمه سامانه‌ها در برابر حملات سایبری است.
ایلنا بیمه بیمه مرکزی صنعت 

  

سیاست‌گذاری ما باز کردن دامنه نوسان استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: موضوع دامنه نوسان، ابعاد مختلفی دارد. اگر بخواهیم دامنه نوسان را حذف کرده و یا آن را افزایش دهیم، نوسانات بازار بیشتر خواهد شد. از آنجایی که تصمیمات با ثبات نیستند تلاطمات حاصل از آنها در بازار بورس قابل پذیرش نخواهد بود اما سیاست‌گذاری کلی ما باز کردن دامنه نوسان خواهد بود.
ایلنا بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  اخبار داغ
  

تعطیلی 40 درصد کسب‌وکار‌ها پس از شیوع کروناطی دو سال گذشته شیوع کرونا، زمینه تعطیلی اغلب مشاغل و کسب‌وکار‌ها را فراهم کرد، اما با افزایش پوشش واکسیناسیون و کاهش آمار ابتلا و تلفات ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز بازگشت به‌کار کسب‌وکار‌های قرار گرفته در 4 گروه شغلی را صادر کرد، اما اکنون بسیاری ازمشاغل و کسب‌وکار‌ها با از سرگیری فعالیت خود با چالش‌هایی مانند تشدید رکود ناشی از افزایش نرخ تورم، افت قدرت خرید و رشد نرخ اجاره ...
۵۵ آنلاین بازی دولت تورم 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی امروز 14 آذر 1400 چند؟آخرین قیمت دلار قیمت یورو امروز 14 آذر 1400 در بازار اعلام شد.
نامه نیوز قیمت قیمت مسکن دلار 

  

کرونای جمعی بازیگران یک سریال+عکسشهره لرستانی که این روزها در سریال «خوشنام» ایفای نقش می‌کند با اشاره به همدلی و همراهی که در تیم تولید این سریال وجود دارد ابراز امیدواری کرد که این همدلی در خود سریال نیز نمود داشته باشد.
گسترش عکس بازی تلویزیون 

  

آخرین وضعیت بورسشاخص کل بورس تهران، امروز در ابتدای معاملات، یک هزار و 816 واحد رشد کرد.
فردا بورس تهران شاخص تهران 

  

قیمت دلار در بازار آزاد 14 آذر 1400امروز نرخ دلار در صرافی ملی ایران به مبلغ 27 هزار و 882 تومان رسید
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 14 آذر‌ماههر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی امروز (یکشنبه 14 آذر‌ماه) به قیمت 13 میلیون و 30 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت ماه بهار 

  

قابلیت افتتاح حساب آنلاین بانک گردشگری در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازیبانک گردشگری در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی (اینوکس 2021 ) به صورت آنلاین حساب بانکی افتتاح می‌کند.
ایلنا سپرده بانکی بانک گردشگری 

  

قیمت خودرو تارا اتومات اعلام شددعوتنامه تسویه حساب برای مشتریان خودرو تارا اتوماتیک را با موعد تحویل آبان 1400 صادر شد.
خودروتک قیمت خودرو 

  

انتشار آمار تامین مالی از فرابورس در سال جاری + جدولاز ابتدای سال جاری تا کنون به روش‌های گوناگون عرضه اولیه انتشار اسناد خزانه و پذیره‌نویسی و نیز افزایش سرمایه شرکت‌ها در مجموع 117 هزار میلیارد تومان تأمین مالی برای شرکت‌ها و دولت در فرابورس ایران انجام شد.
گسترش جدول دولت بخش خصوصی 

  

کرونا جان چند معلم را گرفت؟ / شرایط استخدام فرهنگیانمدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: بالاترین میزان پذیرش در طول 20 سال گذشته را در سال های اخیر داشته‌ایم، یعنی بیشترین پذیرش معلم در سال‌های 98.99 و 1400 بوده است.
گسترش ایران تهران استانداری تهران 

  

قیمت دلار، یورو و درهم امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار ارز امروز رشد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت دلار در بازار متشکل امروز کاهش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/14قیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت سکه در تعقیب دلار/ ریسک بزرگ در بازار سکه!نوسان های بالا در بازار ریسک را تا حدودی بالا برده است. قیمت سکه گرچه در معاملات پشت خطی رو به بالا نوسان داشت اما معامله گران اعتقاد دارد بازار حرکت قیمت دلار را تعقیب می کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار