ایلنا   |  فرهنگی  |  

فضای مجازی حقیقی‌تر از واقعیت/ بازی «نهنگ آبی» یک دروغ رسانه‌ای بود

حسین حق‌پناه در خصوص سواد رسانه‌ای و تأثیر رسانه بر سلامت روان افراد توضیح داد.

فضای مجازی حقیقی‌تر از واقعیت/ بازی «نهنگ آبی» یک دروغ رسانه‌ای بود

حسین حق‌پناه در خصوص سواد رسانه‌ای و تأثیر رسانه بر سلامت روان افراد توضیح داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین حق‌پناه کارشناس رسانه در برنامه «سلام تهران» که 20 خرداد از شبکه پنج سیما پخش شد، در خصوص اخبار جعلی منتشر شده در فضای مجازی، یادآور شد: اگر خاطرتان باشد، چند سال گذشته در فضای مجازی به شدت روی یک بازی به نام «نهنگ آبی» بحث می‌شد که خطرناک است و نوجوانان را به خودکشی وادار می‌کند. بسیار کم بودند افرادی که در اینترنت یک جستجوی ساده در مورد این بازی بکنند تا متوجه شوند خبر آن جعلی است. اصلا چیزی به نام «نهنگ آبی» وجود نداشت. حتی مجری محترم کشورمان، رضا رشیدپور روی آنتن زنده در مورد «نهنگ آبی» بسیار صحبت کرد، اما بعدا مشخص شد که خبر آن جعلی و شایعه بوده و او هم متوجه این موضوع نشده بود. اخبار جعلی اساسا به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به راحتی تشخیص داده نشوند. بسیاری از افرادی که سال‌ها در رسانه‌های رسمی کار کرده و ژورنالیست حرفه‌ای هستند هم به اشتباه می‌افتند، چه رسد به مردم عادی.

وی با اشاره به جعلی بودن بخشی از اخبار در فضای مجازی، گفت: بخش قابل توجهی از اتفاقات و اخبار موجود در فضای مجازی واقعیت ندارد. این‌ مطالب در تلفن‌های همراه دست به دست می‌شود و افراد مختلف به خصوص نوجوانان آن‌ها را خوانده و باور می‌کنند. خیلی از ما شوخی شوخی اخبار جعلی را منتشر می‌کنیم، اما اتفاقات عجیب و غریبی در آن طرف ماجرا رخ می‌دهد.

کودکان را در فضای مجازی مورد قضاوت قرار ندهیم

در ادامه طاهری مجری برنامه ضمن عذرخواهی بابت اشتباهش در روایت یک خبر در همین برنامه از حق‌پناه در مورد میزان حقیقی بودن فضای مجازی پرسید و او در پاسخ عنوان کرد: یک اشتباه در ترجمه فضای مجازی از لاتین به فارسی هست که که اثرات بزرگی دارد. مفهوم سایبر در لاتین اصلا لزومی ندارد که به معنای مجازی ترجمه شود. این فضا حقیقی است، حتی حقیقی‌تر از صحبت بین من و شما. ممکن است عذرخواهی شما درباره اشتباه خبری در برنامه دیروز را همه نبینند، اما کلیپ اشتباه‌تان تا مدت‌ها در فضای مجازی دست به دست خواهد شد. آدم‌ها خیلی راحت تصمیم می‌گیرند و قضاوت می‌کنند. قضاوت شدن یک امر واقعی است. توصیه من به والدین این است که نگوییم فضای مجازی واقعی نیست، چرا که ما شاهد بودیم کودکان بسیاری در این فضا مورد قضاوت‌های شدید قرار گرفتند و روند عادی زندگی‌شان مختل شده است.

این کارشناس رسانه با بیان اینکه استفاده نادرست از فضای مجازی می‌تواند تأثیرات جبران‌ناپذیری در روحیه کودکان داشته باشد، تصریح کرد: اخیرا یک کودک در برنامه «شاد» حین آموزش مجازی یک آزمایشی انجام داده و اشتباهی در این آزمایش داشته و آن را برای معلم خود فرستاده است. این ویدئو چند ساعت بعد به صورت گسترده در فضای مجازی دیده شد و این کودک مورد تمسخر قرار گرفت و به او توهین شد. این موارد در روحیه کودکان تأثیرات منفی و جبران‌ناپذیری می‌گذارد. مدتی پیش، خدمت سرهنگ رجبی در پلیس فتا رفته بودم و او بسیاری از آسیب‌های کودکان در این فضا را برایم نام برد که هم تحقیر شده بودند و هم از آن‌ها اخاذی شده بود.

والدین ما از تهران تا توکیو نگران فرزندان خود در فضای مجازی هستند

حق‌پناه ضمن توصیه به والدین برای جدی گرفتن فضای مجازی و تأثیر آن بر زندگی فرزندان‌شان، خاطرنشان کرد: اگر آسیب‌های این فضا را جدی نگیریم، شاید فرزند ما نفر بعدی باشد. فضای مجازی پر از فرصت است، اما این سوال وجود دارد که چرا ما نحوه استفاده از این فرصت را بلد نیستیم؟ در چند سال گذشته که کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای در آموزش و پرورش تألیف شد و ما به آموزش والدین و نوجوانان در این امر اصرار داشتیم، در مقابل مواجه می‌شدیم با اینکه می‌گویند فضای مجازی که اهمیت چندانی ندارد. مگر چقدر در زندگی ما تأثیر جدی دارد؟ چند کلیپ طنز است که می‌بینیم و می‌خندیم، اتفاق خاصی که نمی‌افتد و جدی نمی‌گرفتند، اما زمانی‌که کرونا آمد متوجه شدیم، ماجرا خیلی جدی است.

وی در ادامه افزود: حالا والدین ما از تهران تا توکیو نگران این هستند که با انتشار یک موزیک ویدئو، بنیان خانواده‌شان تحت تأثیر قرار می‌گیرد. چالش‌هایی در فضای مجازی راه می‌افتد که هیچ نسبتی با فرهنگ عمومی خانواده‌های ما ندارند، اما می‌بینیم افراد دست به انجام آن می‌زنند. پس باور کنیم که فضای مجازی جدی و حقیقی است.

این کارشناس رسانه در پایان با اشاره به اینکه افراد باید مهارت حضور و استفاده از فضای مجازی را به طور جدی دنبال کنند، تصریح کرد: ما بدبین نیستیم و نکات مثبت فضای مجازی را هم می‌بینیم، اما باید افراد در خصوص نحوه استفاده و حضور در این فضا آموزش ببینند تا درگیر آسیب‌های آن نشوند. یک مثال می‌زنم، امروز فرزندان ما پشت یک ماشین ژیان ننشسته‌اند، بلکه سوار یک اتومبیل خیلی مدرن شده‌اند که فرصت‌ها و آپشن‌های بسیاری دارد و خیلی سریع است، اما یک آسیب جدی هم دارد؛ کسی که گواهینامه نگرفته و مهارت استفاده از این ماشین را نیاموخته باشد، در صورت استفاده از آن با سرعت بالا خود را درون دره می‌اندازد. این ماشین دارای آخرین تکنولوژی روز است و با سرعت بسیار بالا در اختیار بسیاری از ماست که هیچ مهارتی برای استفاده از آن را نیاموختیم. برای بالا بردن آگاهی به همگان توصیه می‌کنم که کتاب «الفبای سواد رسانه‌ای» را بخوانند.

فضای مجازی آموزش مجازی اینترنت   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

وزیر بهداشت: جزو 6 کشور سازنده واکسن کرونا هستیمنمکی گفت: به نظرم در آینده‌ای نزدیک خواهید دید که در این دوران تحریم با شکستن تابوی سیاسی که برای ما در دنیا ایجاد کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران راه صد ساله را طی کرده و بسیاری از محصولات پزشکی را صادر خواهد کرد.
اقتصادنیوز ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

نامه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به رهبرانقلاب/ ایران به یکی از 6 کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شدمحمد مخبر با ارسال نامه ای به رهبرمعظم انقلاب ، صدور مجوز تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا و پیوستن ایران به جمع شش کشور تولیدکننده این واکسن را تبریک گفت.
برنا ایران 

  

کرونایی‎ها می‎توانند در خانه رای بدهندوزیرکشور: حدود 23 درصد از کل شعب رای‎گیری در کشور، سیار هستند. از وزارت بهداشت لیست بیماران کرونایی را گرفتیم و حتی به منازل بیمارانی که در خانه قرنطینه هستند، صندوق سیار می‎فرستیم.
فردا وزارت بهداشت 

  

اعلام ریز حمایتی آسیب های کرونایی در سینماجدول حمایت های مصوب کارگروه آسیب های کرونا در سینما در ماه های فروردین و اردیبهشت منتشر شد.
مملکت‌آنلاین سینما اکران سینما جدول 

  

دلیل لخته شدن خون در بیماران کرونایی چیست؟پیشتر در یک مطالعه مشخص شده بود که لخته شدن خون یکی از دلایل جدی مرگ بیماران کووید-19 است. با این حال دلیل این امر تاکنون نامشخص بوده است.
برنا مرگ 

  

اطمینان خاطر سخنگوی ستاد کرونا به مردم درباره رعایت تمامی پروتکل‌ها در شعب اخذ رایسخنگوی ستاد ملی مقابله کرونا در توصیه ای از معاونان بهداشت و روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواست بر پروتکل های بهداشتی برای حضور مردم پای صندوق های رای به صورت ویژه نظارت کنند.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

توصیه های بهداشتی فرمانده مقابله با کرونا در تهران برای روز انتخاباتسلامت نیوز: فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران، بر رعایت توصیه های بهداشتی در روز انتخابات تاکید کرد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی گفت: نکته بسیار مهم این است که در مورد کرونا 2 فاکتور در زمینه انتقال بیماری می تواند موثر باشد که اولین موضوع "زمانِ ازدحام" است؛ هرچه زمان کوتاه تر باشد طبیعتا امکان انتقال بیماری کاهش می یابد و عامل دوم "تهویه" است...
سلامت‌نیوز تهران سلامت علیرضا زالی 

  

دلیل لخته شدن خون در بیماران کرونا چیست؟سلامت نیوز: پیشتر در یک مطالعه مشخص شده بود که لخته شدن خون یکی از دلایل جدی مرگ بیماران کووید-19 است. با این حال دلیل این امر تاکنون نامشخص بوده است...
سلامت‌نیوز درمان سلامت مرگ 

  

جزییات جدید از پنجمین عرضه اولیه بورس 1400تعداد یک میلیارد و 350 میلیون سهم شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری، امروز(چهار‌‌شنبه) به‌عنوان پنجمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه با نماد "ومدیر" در بورس اوراق بهادار تهران عرضه و هر سهم این شرکت 229 تومان کشف قیمت شد.
گسترش بازنشستگی قانون سرمایه 

  

فوری/ هفته آینده بورس مثبت می‌شودکارشناس بازار سرمایه معتقد است: شاخص‌های بنیادی اگر در بازار تقویت شوند روند بازار و دید مثبت سهامداران نسبت به بازار تقویت می‌شود.
گسترش پتروشیمی سرمایه شاخص 

  

35 میلیارد ریال کمک هزینه کرونایی به سینماجدول حمایت‌های مصوب کارگروه آسیب‌های کرونا در سینما در ماه‌های فروردین و اردیبهشت منتشر شد.
ایلنا ریال هزینه سینما 

  

آیا واقعا مکمل اُمگا 3 مانع از ورود کرونا به سلول‌های ریه می‌شود؟مطالعه محققان نشان داده است الوانوئیدهای ساخته‌شده از اسیدهای چرب اُمگا 3 مانع از ورود کروناویروس به سلول‌ها شده و از سلول‌های ریه محافظت می‌کند.
برنا 

  

ششمین روز نزولی شاخص هم وزن بورس تهران + نموداراقتصادنیوز: امروز 26 خرداد 1400 شاخص کل بورس برای دومین روز متوالی افت کرد تا هفته را نزولی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز شاخص وزن بورس تهران 

  

مشکلات دستیاران بالینی در پاندمی کرونا/درخواست از نمکی به گزارش خبرگزاری مهر، در این نامه خطاب به سعید نمکی، عنوان شده است بیش از 15 ماه از شروع اپیدمی کووید 19 و پیک‌های متعدد آن می‌گذرد و در این مدت کادر درمان و به ویژه دستیاران تخصصی رشته‌های بالینی بر حسب وظیفه حرفه‌ای و دینی و همراه با مدیریت و رهنمودهای جنابعالی و اساتید، در میدان مبارزه با این بیماری ایستادگی نموده و به رغم تحمل سختی‌ها و درگیر شدن خود و خانواده لحظه‌ای از…
مهر درمان ماه خانواده