​مدیران در دهه 2020 با چه چالش‌هایی مواجه‌اند؟

اقتصاد نیوز:اکونومیست در سرمقاله تازه‌ترین شماره‌اش، به تغییر ساختار شرکت‌ها و قوانین مربوط به مدیریت در دهه اخیر پرداخته و بر الزام سازگاری مدیران عامل با این تغییرات تاکید کرده است.

​مدیران در دهه 2020 با چه چالش‌هایی مواجه‌اند؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تجارت نیوز،در تئوری، بسیاری عصر حاضر را دوران طلایی برای روسای شرکت‌ها می‌دانند. مدیران عامل قدرت قابل توجهی دارند و در حال حاضر 500 مدیرعاملی که بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی آمریکا را اداره می‌کنند، بیش از 26 میلیون نفر پرسنل دارند.

 اقتصاد آمریکا در وضعیت خوبی به‌سر می‌برد و شرکت‌ها هم سودده هستند. درآمد مدیران عامل بالاست و به‌طور متوسط درآمد سالانه یک مدیرعامل 13 میلیون دلار در سال است. ریسک‌های موجود هم تاب‌آوردنی و قابل تحمل هستند.

احتمال اخراج یک مدیرعامل تنها 10 درصد در سال است. تنها تحت شرایطی که یک مدیرعامل عملکرد بسیار بدی داشته باشد، از کار برکنار می‌شود.

در ماه آپریل 2019، دوران هشت‌ساله سکان‌داری جینی رومتی (Ginni Rometty) به‌عنوان مدیرعامل شرکت آی‌بی‌ام (IBM) به اتمام می‌رسد؛ آن هم زمانی‌که ارزش سهام این شرکت 202 درصد رشد کرده است.

از سوی دیگر، آدام نیومن (Adam Neumann)، مدیرعامل شرکت وی‌ورک (WeWork) چندی پیش به‌دلیل اعتیاد به مواد مخدر و نوشیدنی‌های الکلی شغل خود را از دست داد و هیات‌مدیره این کمپانی به خروج نیومن رای داد.

شاید تنها نکته منفی برای مدیران عامل عصر حاضر، جلسات بسیار طولانی باشد. برآورد شده که مدیران عامل دو سوم از ساعات کاری خود را در این جلسات می‌گذرانند.

علی‌رغم این نکات مثبت اما مدیران عامل شرکت‌های بزرگ خود می‌گویند که ماموریتشان سخت‌تر شده است. بیشتر آنها به تشدید رقابت میان شرکت‌ها به‌عنوان یک چالش اشاره می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد، 15 درصد از تغییرات مربوط به سودآوری شرکت‌های آمریکایی به کیفیت مدیریت آنها مربوط می‌شود.

در واقعیت هم آنطور که شواهد نشان می‌دهد، انطباق‌پذیری با اقتصاد آمریکا برای شرکت‌ها چالشی‌تر شده است. هرچه مقاومت اقتصاد آمریکا در برابر تغییرات سیاسی بیشتر می‌شود، شرکت‌ها بزرگ برای مدت طولانی‌تر قادر به کسب سود هستند.

بنابراین وقتی‌مدیران عامل شرکت‌های بزرگ می‌گویند، ماهیت این شغل دچار اختلال شده، حق با آنهاست. حالا دیگر سازوکار آنها برای اعمال کنترل بر شرکت‌های بزرگشان ناکام مانده است. این روند در طولانی‌مدت پیامدهای بسیاری برای کسب‌وکارها از یک‌سو و برای مدیران از سوی دیگر دارد.

این در حالی است که مطالعات نشان می‌دهد، 15 درصد از تغییرات مربوط به سودآوری شرکت‌های آمریکایی به کیفیت مدیریت آنها مربوط می‌شود. با این حال، برای اعضای هیات‌مدیره و مسئولین مربوطه تشخیص درست و انتخاب یک مدیرعامل مناسب دشوار است.

در نتیجه بیشتر آنها دست به انتخاب‌های محافظه‌کارانه می‌زنند. هرچند این روند با سرعتی اندک در حال تغییر است اما حدود 80 درصد از مدیران عامل از میان پرسنل همان شرکت‌ها انتخاب می‌شوند. 50 درصد از این مدیران عامل یا در رشته‌های مهندسی تحصیل کرده‌اند یا ام‌بی‌ای (MBA) خوانده‌اند. همچنین بیشتر آنها سفیدپوست و مرد هستند.

این اقلیت نخبه اما برای اعمال کنترل بر شرکت‌هایشان با تغییرات بزرگی در آینده مواجه هستند. می‌توان گفت از دهه 1920 که آلفرد اسلون، تغییرات بزرگی در مدیریت جنرال موتورز ایجاد کرد، مهم‌ترین ابزار مدیران عامل کنترل سرمایه‌گذاری‌های فیزیکی بوده است که از آن تحت عنوان تخصیص سرمایه‌ یاد می‌شود.

آنها حوزه اختیارات مشخصی در مورد دارایی‌ها، کارمندان، محصولات و اطلاعات مربوط به مالکان داشته‌اند.

امروز اما 32 درصد از شرکت‌های اس‌اندپی 500 (S&P 500)، در دارایی‌های نامشهود سرمایه‌گذاری می‌کنند و 61 درصد از ارزش بازار آنها به جنبه‌های ناآشکار همچون تحقیق و توسعه، مشتریان، اثرات شبکه، برندها و داده‌ها مربوط می‌شود. بنابراین یافتن ارتباط میان عملکرد مدیران عامل و نتیجه آن تقریبا غیرممکن است.

مفاهیم بسیار دیگری هم باید بازتعریف شوند. در حال حاضر، چهار میلیون راننده در اوبر کار می‌کنند اما کارمند این شرکت نیستند. این مساله در مورد میلیون‌ها کارگری که در زنجیره تامین اپل فعالیت می‌کنند هم صدق می‌کند. کارخانه‌ها و شرکت‌ها دارای میلیاردها حسگر هستند که اطلاعات مهم و حساسی را میان تامین‌کنندگان و مشتری‌ها جابجا می‌کنند. مدیران میانه در شبکه‌های اجتماعی درباره کسب‌وکارشان اظهارنظر می‌کنند.

برخلاف گذشته، برخی سیاستمداران از مدیران عامل شرکت‌ها می‌خواهند تا به‌جای صاحبان شرکت‌ها، بیشتر از کارمندان، تامین‎کنندگان و مشتری‌ها حمایت کنند.

علاوه بر آنکه اختیارات مدیران عامل باید از نو تعریف شود، تغییراتی مانند محل انجام فعالیت شرکت‌ها مطرح است.

نسل‌های متفاوتی از مدیران عامل از فراخوان «جهانی شدن» پیروی کرده‌اند و طی یک دهه گذشته سودآوری سرمایه‌گذاری‌های چندملیتی در خارج از کشورها رشد قابل توجهی داشته است.

جنگ‌های تجاری حالا به این معناست که مدیران عامل با مساله طراحی مجدد زنجیره‌های تامین و فعالیت‌های جدید دست‌به‌گریبان هستند.

شاید بتوان گفت، آخرین تغییر هم مربوط به تغییر هدف شرکت‌هاست. تاکنون این هدف که شرکت‌ها باید به نفع صاحبانشان عمل کنند، پذیرفته شده بود. حالا اما فشارهایی از سوی سیاستمدارانی چون برنی سندرز و الیزابت وارن بر مدیران عامل وارد است. آنها از مدیران عامل شرکت‌ها می‌خواهند تا بیشتر از کارمندان، تامین‎کنندگان و مشتری‌ها حمایت کنند. در عین حال، مشتری‌ها و کارگران جوان هم از روسای خود می‌خواهند تا در مورد مسائل اجتماعی موضع‌گیری کنند. اخیرترین مثال شاید کمپانی آلفابت بود که با عتراضات کارمندانش مواجه شد.

گروهی از افراد شاغل در گوگل این شرکت را به ساخت ابزاری نظارتی متهم کردند که طبق ادعای آنها برای نظارت بر روی اجتماعات بیش از 100 نفر طراحی شده است.

مدیران عامل در شرکت‌های مختلف در حال آزمون و خطا و کسب تجربه هستند و عمدتا هم با نتایج ناامیدکننده‌ای مواجه بوده‌اند.

همچنین، معمولا زمانی‌که در مورد مسائل اجتماعی موضع‌گیری می‌کنند، متهم به ریاکاری می‌شوند. به‌عنوان مثال، شعار مدیر شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن سَکس «رشد اقتصادی برای همه است». در همین حال، خود دچار رسوایی می‌شود و در پرونده‌ای از سوی دادستان کل مالزی به اختلاس و پولشویی چندین میلیارد دلاری متهم می‌شود.

واقعیت این است که در یک اقتصاد پویا، برخی شرکت‌ها باید کوچک‎تر شوند و تعداد کارگرانشان را کاهش دهند.

به‌نوشته اکونومیست، دستمزدهای بالا برای کارگران به معنای سود کمتر و قیمت‌های بالاتر برای مشتریان است. بنابراین احمقانه است که باور کنیم، اهداف شرکت‌ها بدون هیج مسامحه‌کاری تغییر کرده است.

نسل جدید مدیران عامل

پرسشی که مطرح می‌شود این است که مدیرعامل شدن در دهه 2020 چگونه است و یک مدیرعامل خوب چگونه از عهده آن بر می‌آید؟

واقعیت این است که تمامی شرکت‌ها تغییر کرده‌اند؛ بنابراین شرکت‌هایی که قصد استخدام مدیرعامل را دارند باید به برخی ویژگی‌ها توجه کنند. تسلط بر بازیِ دشوارِ تخصیص سرمایه‌گذاری در دارای‌های نامشهود، به‌شکلی خلاقانه و مشارکت‌گرانه یک ضرورت است.

یک مدیرعامل باید بتواند داده‌های موجود میان شرکت‌ها و همتایانش را سازماندهی کند و بازتوزیع سود و تسهیم ریسک را با مهارت انجام دهد.

برخی از شرکت‌ها مانند آمازون در این زمینه پیشرو هستند. در بسیاری از شرکت‌ها اما مدیران عامل در نیمه‌شب ایمیل‌هایشان را چک می‌کنند.

در نهایت نویسنده اکونومیست با کنایه تاکید می‌کند که روسا و مدیران عامل باید به منافع صاحبانشان در بلندمدت توجه کنند. به‌عنوان مثال آنها باید بدانند که به‌زودی با خطراتی چون تغییرات اقلیمی مواجه خواهند شد. در دهه 2020 کارهای زیادی هست که مدیران عامل باید انجام بدهند. آنها به‌اندازه کافی مشغله دارند، بنابراین بهتر است مدیریت دنیا را فراموش کنند.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

مواد مخدر درآمد برنی سندرز   اخبار برگزیده
  

هواداران دو کاندیدای انتخابات مجلس با هم درگیر شدند!درگیری شدید خیابانی بین صدها نفر از هواداران دو کاندیدا در شهر سوسنگرد در استان خوزستان خبرساز شد. خبرها حاکی از زخمی شدن چند نفر در این درگیری است.
مستقل‌آنلاین انتخابات مجلس استان خوزستان 

  

چهار لیست انتخاباتی با تابلو اصولگرایی وارد کارزار انتخابات شده‌اند و فرایند تهیه هر یک از آنان با حواشی بسیاری همراه بوده است.
نامه نیوز اصولگرایان بازداشت بازی 

  

اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه برعهده دولت است/ همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی استرییس سازمان پزشکی قانونی گفت: اعلام آمار کشته‌شدگان آبان‌ماه براساس مصوبه شورای امنیت ملی برعهده دولت است.
ایلنا ماه دولت شورای عالی امنیت ملی 

  

هزینه تبلیغات کاندیداهای انتخابات مجلس از کجا می‌ آید؟شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌ های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک قانون است اما این قانون دقیقا چیست؟ هزینه های انتخاباتی کاندیداهای انتخابات مجلس باید مشخص باشد.
مستقل‌آنلاین هزینه تبلیغات انتخابات مجلس 

  

آغاز به‌کارنشست FATF در پاریس؛ ایران در دستور کاراقتصادنیوز : نشست گروه ویژه اقدام مالی (FATF) دیروز در پاریس آغاز به‌کار کرد. یکی از موضوعات مورد بررسی در نشست فوریه، روند پیشرفت ایران در عمل به رهنمودهای این گروه است.
اقتصادنیوز پاریس ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

بروکینگز: منتظر انتقام جدید ایران از آمریکا باشیداندیشکده بروکینگز معتقد است انتقام خون سردار سلیمانی به واسطه حمله به پایگاه نظامی عین‌الاسد، به پایان نرسیده و ایران باز هم به آمریکا ضربه خواهد زد.
مثلث انتقام ایران سردار سلیمانی 

  

ورود پزشکی قانونی به پرونده‌های قصور طب سنتیمدیر کل پزشکی قانونی استان تهران از ورود سازمان پزشکی قانونی به پرونده‌های مدعیان قصور طب سنتی خبر داد.
۵۵ آنلاین پزشکی قانونی جامعه پزشکی طب سنتی 

  

ماجرای فرار ملی‌پوش سرشناس ایرانی از چین و کروناحدادی گفت: به مناسبت سال نو چینی 3 روز به ما استراحت دادند، ولی با شیوع ویروس کرونا بازگشت ما به چین منتفی شد و به نوعی از این کشور فرار کردیم. در حال حاضر خبر جدیدی از بازگشت ما به چین در دست نیست.
مملکت‌آنلاین بازی چین سوریه 

  

سهمیه نوروزی بنزین به نفع مردم نیست!منتظریم برای تخصیص سهمیه بنزین نوروزی به ما اطلاع دهند. این موضوع را در دولت مطرح کردم، آقای رئیس‌جمهور دستور دادند که پیشنهادات در این زمینه مطرح شود. تخصیص یارانه بنزین، سهمیه یارانه را کم می‌کند که بخشی از این یارانه‌ها به خانواده‌ها و اقشار کم درآمد می‌رسد. اگر 100 لیتر سهمیه بنزین به 18 هزار خودرو بدهیم نزدیک 3 میلیارد از سهم منابع یارانه‌ها کم می‌شود.
مستقل‌آنلاین بنزین یارانه خودرو 

  

آخرین پیش‌بینی‌ها درباره نرخ تورم در آخرین ماه سال+جدولاقتصادنیوز : بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر نرخ تورم مطابق با الگوی ماه‌های قبل حرکت کند، روند کاهشی نرخ تورم تا پایان سال تداوم خواهد یافت.
اقتصادنیوز نرخ ارز تورم ماه 

  اخبار داغ
  

با ارزش ترین برندهای جهان در سال 2020اقتصاد نیوز: لیست با ارزش ترین برندهای جهان در سال 2020 منتشر شد. آمازون با ارزش 220.7 میلیارد دلار در صدر این لیست و گوگل در مقام دوم قرار گرفته است.
اقتصادنیوز اقتصاد دلار مایکروسافت 

  

"کاخ گلستان" ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم/ عمارت اقدسیه باوجود ارزش تاریخی‌اش ثبت نشدمرتضی ادیب زاده گفت: پرونده کاخ گلستان پیچیده است چراکه حریم اختصاصی مصوب ندارد و بر اساس ضوابط حریم اثری دیگر سنجیده می‌شود.
ایلنا میراث فرهنگی حوزه ساخت و ساز 

  

گزارش دستگاه‌های مسئول از نحوه مدیریت و اقدامات عملیاتی در بارش بی‌سابقه برف در گیلان/اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات بارندگی شدید و سیل دی ماه 1398/ تعدیل نرخ جزاهای نقدی مندرج در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیاتدر جلسه هیات وزیران به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، دستگاه‌های مسئول گزارشی از اقدامات انجام شده و نحوه مدیریت برای امدادرسانی در بارش بی سابقه برف در استان گیلان ارائه دادند.
برنا رئیس جمهور قانون استان گیلان 

  

ارزیابی 15 روستا در زلزله لافت/ 2 خانه آسیب دیدندزلزله 5.8 ریشتری در 13 کیلومتری لافت که شهرهای قشم، بندر خمیر و بندرعباس را لرزاند خسارت جانی نداشت.
خبرفوری بندرعباس زلزله قشم 

  

مسرور بارزانی: تقابل آمریکا با ایران فشارها بر داعش را کاهش داده استمسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه با بیان اینکه تمرکز آمریکا برای مقابله با ایران باعث کاهش فشارها بر داعش شده است، گفت: داعش هنوز شکست نخورده و بیش از 20 هزار نیروی کارکشته دارد.
۵۵ آنلاین ایران داعش عراق 

  

اورژانس: نیروهای ارزیاب به هرمزگان اعزام شدندسخنگوی سازمان اورژانس کشور از اعزام تیم‌های ارزیاب اورژانس در پی وقوع زلزله در استان هزمرگان خبر داد.
۵۵ آنلاین اورژانس استان هرمزگان زلزله 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ شکست دلار در زورآزمایی با مرز مقاومتی دوماقتصادنیوز: امروز یکشنبه 27 بهمن ماه، قیمت دلار در بازار آزاد روی مدار صعودی حرکت کرد و پس از ورود به محدوده 14100 تومانی تا سقف این محدوده یشروی کرد. اما شاخص ارزی پس از مواجهه با مرز دوم مقاومتی یعنی مبلغ 14200 تومانی وارشروع به کاهش کرد و در نهایت در میانه محدوده 14100 تومانی ثبت شد. در بازار طلا نیز قیمت سکه طرح جدید نتوانست از مرز 5...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازار تهران پایتخت 

  

ارزیابی بیش از 1100 داوطلب سمت مدیریت محلهسرپرست دبیرخانه ستاد مدیریت محله شهر تهران گفت: تاکنون بیش از هزار و صد نفر از ثبت‌نام کنندگان در فرایند انتخاب مدیران محله به کانون ارزیابی آمدند و روند دعوت از باقی افراد تایید شده از سوی شهرداران مناطق نیز ادامه دارد.
تسنیم تهران ماه 

  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت‌های تهران از دمشق در جنگ علیه تروریست‌ها ادامه خواهد داشت.
نامه نیوز علی لاریجانی بشار اسد تهران