گسترش   |  اقتصادی  |  

بورس در هفته جاری غوغا می کند؟

بنابر اظهار نظر یکی از کارشناسان بازارسرمایه، بورس در این هفته به شاخص یک میلیون و هفتصد هزار خواهد رسید.

بورس در هفته جاری غوغا می کند؟

بورس در هفته‌ای که گذشت بیش از دو درصد رشد کرد. به گفته کارشناس، بازار سرمایه این هفته می‌تواند روند صعودی به خود بگیرد و زیان‌های گذشته خود را جبران کند. در این هفته کدام صنعت رشد می‌کند؟ برای رسیدن به این سوال با یکی از کارشناسان بازار سرمایه به گفتگو پرداختیم. با گسترش نیوز همراه باشید:

صنایع برتر هفته گذشته بورس

 

مسعود میرزا باقری کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار گسترش نیوز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: در هفته ای که گذشت بازار به سمت گروه هایی رفت که از حذف ارز 4200 منتفع می شدند. مثل گروه های غذایی و گروه زراعت، همچنین تا حدی گروه دارویی بخشی از شرکت ها که هنوز ارز 4200 می گرفتند با این فرضیه که با حذف ارز 4200 احتمالا افزایش نرخ خوبی خواهند گرفت درصد سود آن ها متعاقبا بالا رفت و مورد استقبال بازارسرمایه واقع شدند. همچنین در هفته ای که گذشت کمی ریزش کامودیتی ها را داشتیم که ریزش بزرگی نبود اما یک هفته ای منفی بود.

وی افزود: با توجه به اینکه مارکت‌ها و بازار های مالی اقتصادهای دنیا طی یکی دو هفته اخیر منفی بودن، این شائبه را ایجاد کرده که شاید بازارهای جهانی به رکود بروند و متعاقبا اقتصادهای دنیا هم وارد رکود شوند. در نتیجه مصرف کامودیتی ها کم شود و قیمت آن ها ریزش داشته باشد البته تقریبا می توان گفت این اتفاق در نفت کمتر رخ داد ولی در برخی از محصولات و کالاها کمی شیب بیشتر بود. این امر باعث شد کمی قیمت سهام شرکت‌های بزرگ و کامودیتی‌ها در هفته‌ای که گذشت اصلاحی باشد.

این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: درآخرهفته آقای رییسی مصاحبه کردند که ما می‌خواهیم یارانه ها را به صورت مستقیم بدهیم و دیگر به صورت غیر مستقیم به وارد کننده و تولید کننده ارز 4200 تومانی نمی‌دهیم که باعث ایجاد رانت شود. راهکار ایشان این بود که طی دو ماه آینده یارانه‌ای به ازای هر نفر 300 تا 400 هزار تومان به دهک اقتصادی که شامل آن می شود پرداخت خواهد شد و بعد کالا برگ تهیه خواهد شد.

میرزاباقری ادامه داد: این امر نشان دهنده این است که بخشی از مواد غذایی و کالاهای مورد نیاز مردم گران خواهد شد و بازار هم به همین سمت رفت اما در سوی دیگر تحلیل‌هایی بود که از این پرداخت یارانه به وجود آمد و احتمال این بود که تخمین دولت این است که مذاکرات به زودی محقق نخواهد شد و دست دولت به زودی به ارز های قبلی نمی رسد، لذا احتمالا نمی‌تواند بازار های نفتی خود را پس بگیرد و شاید درآمد هایش متزلزل شده است. این تحلیل دقیقا خود را در دلار نشان داد و قیمت دلار وارد کانال 29 هزار تومان شد و با شتابی نسبتا زیاد سعی می کند به کانال سی هزار تومان برسد. ضمن اینکه قیمت خودرو هم بالا رفت در روز آخر شاهد این بودیم که همه شرکت‌های بزرگ مورد استقبال قرار گرفتند.

نگاه بازارسرمایه به قیمت دلار

این کارشناس بازارسرمایه ادامه داد: برای هفته جاری به نظر می‌رسد اگر بتوانند دلار را کنترل کنند شاید دوباره در صنایع بزرگ به فاز اصلاحی برگردد. اگر نتوانند دلار را کنترل کنند قطعا از شرکت‌های بزرگ استقبال خواهد شد همانطور که در ETF های طلا و سکه شاهد ورود نقدینگی بودیم که نشان می‌دهد بازارها چشم انداز رشد دلار را می بینند.

وی افزود: به نظر می‌رسد هفته جاری هفته‌ای است که شرکت های بزرگ هم منتفع می شوند همچنین بخشی از بازار که از رشد اخیر جا مانده است مثل گروه های بانکی مورد استقبال بودند و می‌شود گفت بازار دیگر منتظر خبر قطعی واگذاری دو خودرو ساز بزرگ است تا وقتی آن خبر نیاید در این گروه اتفاقات بزرگی نباید بیفتد.

میرزاباقری در پایان اظهار کرد: به طور کلی می توان گفت هفته جاری باید شاهد هفته مثبتی در شاخص بازار و شاخص کل و شاخص هم وزن باشیم. من فکر نمی‌کنم بیشتر از یک روز تمایل به اصلاح در شاخص هم وزن در هفته گذشته دیده شود که این نشان می دهد همچنان مردم فکر می کنند خرید سهام بهتر از نگهداری ریال است. بنظر من هفته جاری هفته‌ای سبز و مثبت را در بازار شاهد خواهیم بود و می تواند تا شاخص یک میلیون و هفتصد هزار واحد ادامه پیدا کند.

خودرو درآمد مصاحبه   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

ریزش سنگین بورس تهران در 2 خردادشاخص کل بورس تهران با ریزش سنگین 25000 واحدی در سطح یک میلیون و 557 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

بورس به شدت دچار ریزش شد​شاخص کل بورس در روز دوشنبه 2 خرداد و در پایان معاملات روز با افت 25 هزار و 8 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 557 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص خودرو نویسنده 

  

ریسک و فرصت‌های بورس تهران در خرداد 1401/ سایه متغیرهای اقتصادی و سیاسی بر بازار سهامروند صعودی بورس که از بهمن پارسال آغاز شد، ادامه دارد و در حالی ارزش معاملات خرد نیز نسبت به روزهای رکودی بازار بهبود یافته است که فعالان بورسی نسبت به آینده سهام اظهار امیدواری می‌کنند. در این میان کارشناسان با اذعان به پشتوانه‌های بنیادی و اقتصادی حمایت‌کننده از رشد بازار، به ریسک احتمالی اعمال سیاست‌های ناگهانی نیز اشاره می‌کنند.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

بازار خودرو و بورس وارد فاز جدید می شوند؟از آغاز بکار مجلس یازدهم بحث طرح ساماندهی بازار خودرو از سوی نمایندگان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح بوده و در طرح مذکور برای ساماندهی و تعادل بخشی به بازار خودرو در حوزه عرضه و تقاضا، موضوع عرضه خودرو در بورس کالا پیشنهاد و مطرح شد.
گسترش بازار خودرو تنظیم بازار خودرو 

  

بازگشت کرونا به چین +‌ فیلمبیشتر مراکز اداری، بانک‌ها و برخی مراکز تجاری چین به دستور دولت تعطیل شد.
گسترش چین بانک دولت 

  

قیمت خودرو در بازار امروز کاهشی شدبررسی روند بازار خودرو نشان می‌دهد که قیمت خودرو در بازار کاهشی شده است.
شما‌نیوز قیمت کاهش قیمت ها ایران خودرو 

  

بورس و کمک طلایی به تقویت اقتصاد داخلیبا بسترسازی مناسب برای سرمایه‌های علاقمند به سرمایه‌گذاری در عرصه کار اقتصادی می‌توان نقدینگی سرگردان جامعه را با آسودگی خاطر وارد بازار سرمایه به عنوان سمبل فعالیت‌های مولد کشور کرد و زمینه تقویت اقتصاد داخلی را رقم زد.
گسترش مجلس شورای اسلامی اقتصاد مقاومتی حوزه 

  

آخرین قیمت دلار در بازار متشکل ( 2 خرداد )دلار در بازار متشکل امروز با افزایش 0.31 درصدی، از 25,598 (بیست و پنج هزار و پانصد و نود و هشت ) تومان به 25,678 (بیست و پنج هزار و ششصد و هفتاد و هشت ) تومان رسید.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

قیمت دلار امروز 2 خرداد چند؟دلار و یورو در صرافی ملی چند؟
فردا قیمت دلار یورو 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز:قیمت دلار در بازار متشکل امروز بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بازار ارز و بورس تحت اعمال تحریم ها/ آیا تحریم برعکس عمل کرده است؟تحریم نفتی علیه ایران برای نخستین بار در سال 1979 میلادی مطرح شد و این عرصه هرگز، گسترده نبوده است. سهم معاملات با کشورهای غربی در دهه گذشته به قدری ناچیز بود که خود ایران این صادرات را متوقف کرد. یعنی، تحریم برعکس عمل کرد.
نامه نیوز ارز خاورمیانه اوکراین 

  

گرانی به جان این شرکت بورسی افتادشرکت بورسی مجوز افزایش 15 تا 30 درصدی فروش کیک، انواع بیسکویت و ویفر را گرفت که از اول خرداد اعمال شده است.
گسترش تولید جدول نرخ ارز 

  

بورس بازان نگران نباشند!فضای موجود بازار یعنی افت چند روز اخیر به زودی برطرف می‌شود و شاهد رشد طبیعی البته نه غیر متعارف در بازار خواهیم بود.
گسترش تورم حوزه سرمایه