ایلنا   |  فرهنگی  |  

معضلی به‌نام استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» در شرکت اسنپ/ بررسی یک حادثه+فیلم

شرکت «اسنپ» که به دلیل اعتراض صنف آژانس‌های تاکسی تلفنی به‌صورت غیررسمی به انجام دامپینگ در بازار متهم بود، رفته رفته با استخدام رانندگان غیر‌حرفه‌ای توسط ویزیتورها در حاشیه میادین و بزرگراه‌ها و معابر؛ صدای اعتراض رانندگان و مشتریان وفادار خودش را هم بلند کرد! استخدام بسیاری از این رانندگان در مرحله ابتدایی ثبت‌نام توسط تیم‌های سیار اسنپ با کم‌ترین اعتبارسنجی صورت می‌گیرد.

معضلی به‌نام استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» در شرکت اسنپ/ بررسی یک حادثه+فیلم

شرکت «اسنپ» که به دلیل اعتراض صنف آژانس‌های تاکسی تلفنی به‌صورت غیررسمی به انجام دامپینگ در بازار متهم بود، رفته رفته با استخدام رانندگان غیر‌حرفه‌ای توسط ویزیتورها در حاشیه میادین و بزرگراه‌ها و معابر؛ صدای اعتراض رانندگان و مشتریان وفادار خودش را هم بلند کرد! استخدام بسیاری از این رانندگان در مرحله ابتدایی ثبت‌نام توسط تیم‌های سیار اسنپ با کم‌ترین اعتبارسنجی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی موضوع استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» شرکت اسنپ بررسی شد؛ در این برنامه زنده به حادثه‌ای اشاره شد که در آن به دلیل بی‌دقتی موتورسوار اسنپ، تصادفی رخ می‌دهد و مشخص می‌شود موتورسوار گواهینامه نداشته و مسافر هم دچار شکستگی مچ دست و آسیب پا شده است. اتفاقی که ناشی از سهل‌انگاری و تخلف قانونی شرکت اسنپ در استخدام راننده بی‌تجربه و فاقد گواهینامه بوده است.

این روزها که بحران اقتصادی، امنیت شغلی شهروندان را به خطر انداخته بازار رقابت بین کسب و کارهای مجازی همچنان داغ است و رقابت بر سر کسب سهم بیشتر از بازار هزینه تبلیغات برندها را بالا برده است. در این میان لوگوی شرکت‌های خدمات دهنده تاکسی و موتورهای اینترنتی جای خود را روی صفحه موبایل اغلب شهروندان پیدا کرده‌اند. این شرکت‌ها به مدد تکنولوژی IT و سیستم‌های پیشرفته CRM با ارائه خدمات متنوع سعی دارند تا موضع ویژه‌ای را در ذهن مشتریان پیدا کنند. از اتفاقات بازسازی شده در قالب کمپین‌های تبلیغاتی که بگذریم به سهل‌انگاری‌های صنفی و تخلفات حقوقی می‌رسیم که در بین کسب و کارهای مجازی هر از چند‌گاهی رسانه‌ای می‌شود. یکی از شرکت‌هایی که به‌واسطه این اتفاقات حساسیت‌برانگیز این روزها خبر‌‌ساز شده شرکت «اسنپ» (snap) است. این شرکت که تحت مالکیت «گروه اینترنت ایران» است، کار خود را با تاکسی‌های اینترنتی و رانندگان مرد شروع کرد اما در ادامه، کار خود را با رانندگان زن و اضافه کردن پیک موتوری برای حمل مسافر و بسته گسترش داد.

امروزه در دنیا معمولا برندهایی که سهم قابل توجهی در بازار دارند به‌شدت از سرمایه‌های اجتماعی خود محافظت می‌کنند کاری که در ایران به‌دلیل شکل‌گیری زودهنگام انحصار، توجیه خود را از دست می‌دهد!

شرکت «اسنپ» که به دلیل اعتراض صنف آژانس‌های تاکسی تلفنی به‌صورت غیر رسمی به انجام دامپینگ در بازار متهم بود، رفته رفته با استخدام رانندگان غیر‌حرفه‌ای توسط ویزیتورها در حاشیه میادین و بزرگراه‌ها و معابر؛ صدای اعتراض رانندگان و مشتریان وفادار خودش را هم بلند کرد! استخدام بسیاری از این رانندگان در مرحله ابتدایی ثبت‌نام توسط تیم‌های سیار اسنپ با کم‌ترین اعتبار سنجی صورت می‌گیرد. این مسئله از چشم رسانه‌ها دور بود تا اولین پرونده تخلف اسنپ با موضوع استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» رسانه‌ای شد. اولین بار در برنامه زنده تلویزیونی «تراز» به حادثه‌ای اشاره شد که در آن مسافری به‌نام «م.ج» از طریق تلفن همراه خود از مبدا «بیمارستان علی‌اصغر (ع)» در خیابان «شهید دستگردی» از اسنپ درخواست موتور می‌کند و چند دقیقه بعد موتور سوار جوان اسنپ به‌نام «م.الف» او را به مقصد لوکیشنی در اتوبان «چمران» شمال سوار می‌کند. در بین راه و در تقاطع اتوبان «مدرس شمال» و «پل صدر» بر اثر بی‌دقتی موتورسوار اسنپ، تصادفی صورت می‌گیرد که با آمدن اورژانس و پلیس راهور مشخص می‌شود که موتورسوار اسنپ فاقد گواهینامه بوده است! با یک‌ساعت تاخیر مسافر اسنپ به بیمارستان «اختر» منتقل می‌شود و به‌دلیل شکستکی مچ دست چپ و آسیب‌دیدگی پای چپ در تاریخ 25 اردیبهشت بستری می‌شود.

در نهایت پس از 4 روز بستری «م.ج» به بیمارستان منتقل شده و در آنجا تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. در طول این مدت دوبار در بیمارستان از شرکت اسنپ با وی تماس گرفته می‌شود تا علت نیمه کاره ماندن سفر را جویا شوند. در این مدت مسئولین بیمارستان به‌دلیل نپرداختن هزینه عمل جراحی توسط ضارب از عمل «م.ج» خودداری می‌کنند. در یک تماس تلفنی که در حضور مصدوم حادثه «م.ج» راکب موتور، «م.الف» با پشتیبانی اسنپ می‌گیرد و به‌دلیل نداشتن گواهینامه جویای مراحل قانونی جبران خسارت می‌شود پشتیبان تلفنی اسنپ به «م.الف» می‌گوید که بیمه موتور، خسارت مصدوم را پرداخت می‌کند بدون اینکه از پرونده پزشکی مصدوم که به‌دلیل سهل‌انگاری و تخلف قانونی شرکت اسنپ در استخدام راننده بی‌تجربه و فاقد گواهینامه پرس‌و‌جویی کند یا نماینده‌اش را به بیمارستان بفرستد! اسنپ در اقدامی دیرهنگام موتورسوار اسنپ را block کرده و دسته گلی می‌فرستد! حالا با گذشت حدود دو ماه از آن حادثه، «م.ج» که در دست چپش پلاتین کار گذاشته شده و هنوز نمی‌تواند از آن استفاده کند، پی‌گیر است تا حقوق قانونی خود را با شکایت از شرکت اسنپ استیفا کند.

حجم ویدئو: 21.81M | زمان ویدئو: 00:03:17 دانلود فایل ویدئویی

اسنپ تاکسی موبایل   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

بانک مرکزی از این پس تمرکز خود را بر کنترل تورم می‌گذارد/ بانک‌ها آماده تطابق با شرایط جدید سیاستگذاری پولی باشندرئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، نکاتی را در خصوص بانک مرکزی و برنامه تقویت اقتصاد مطرح کرد.
برنا بانک مرکزی بانک اینستاگرام 

  

ایجاد زنجیره ارزش‌افزوده با عبور از خام‌فروشی علی گلمرادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه مبنی بر اینکه "راه نجات کشور قوی شدن در تمامی زمینه‌ها است"، گفت: اجرای نسخه "اقتصاد مقاومتی" که در دل آن "رونق تولید" است بهترین دستور کاری است که می‌تواند مورد توجه تمامی وزارتخانه‌ها باشد تا کشور در بعد اقتصادی به جایگاه واقعی خود برسد…
خانه‌ملت نماز جمعه نماز خبرنگار 

  

کالاهای اساسی از لیست دریافت ارز دولتی حذف شوند علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص عدم کاهش قیمت گوشت قرمز گفت:علی رغم انباشت دام در دامداری‌ها، نرخ گوشت قرمز کاهش نیافته است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم کالاهایی مانند گوشت، برنج، روغنی، چایی و شکر را از لیست دریافت ارز ترجیحی حذف کنیم می‌توانیم…
خانه‌ملت کالاهای اساسی شیراز ارز 

  

میزان نوسان سهام بورسی بعد از افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها چگونه بوده است؟اقتصادنیوز: بحث افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما خیلی از افراد مایلند بدانند که سرنوشت سهام بعد از افزایش سرمایه چه خواهد شد؟
اقتصادنیوز سهام سرمایه 

  

نرخ ارز، دلار، سکه، طلا، یورو امروز یکشنبه 1398/10/29 | نوسان افزایشی قیمت‌ها در بازاراقتصادنیوز: امروز یکشنبه 29 دی ماه 1398 بازار ارز و طلای تهران روز آرامی را سپری کرد و علی‌رغم نوسان محدود با کاهش اندک برخی از نرخ‌ها مواجه شد.
اقتصادنیوز نرخ ارز ارز دلار 

  

تمرکز بانک مرکزی بر کنترل تورم/ سالم سازی ترازنامه بانک‌ها ادامه خواهد داشت/ افزایش رشد اقتصاد مهمترین اقدام برای شکست تحریم‌های استرئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی، از این پس، تمرکز خود را بر کنترل تورم خواهد داشت، استفاده از ابزارهای عملیات بازار باز و تغییر سیاستگذاری پولی بر کنترل تورم، سرلوحه برنامه‌های بانک مرکزی خواهد بود. بدیهی است، در این مسیر، کلید موفقیت، افزایش تولید غیرنفتی داخلی است که بایستی با سیاست‌های مالی مناسب دولت همراهی شود.
ایلنا بانک مرکزی بانک تورم 

  

بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصاد حق جامعه است/ نباید نسبت به خروج سرمایه تعلل کردرئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: باید توجه داشت که عموم صادرات ما بیشتر شامل دریافت سوبسیدی است که در فرایند تولید به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود. بنابراین این حق دولت است که نسبت به بازگشت ارز حاصل از آن حساس باشد.
ایلنا ارز صادرات غیرنفتی اقتصاد