ایلنا   |  فرهنگی  |  

معضلی به‌نام استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» در شرکت اسنپ/ بررسی یک حادثه+فیلم

شرکت «اسنپ» که به دلیل اعتراض صنف آژانس‌های تاکسی تلفنی به‌صورت غیررسمی به انجام دامپینگ در بازار متهم بود، رفته رفته با استخدام رانندگان غیر‌حرفه‌ای توسط ویزیتورها در حاشیه میادین و بزرگراه‌ها و معابر؛ صدای اعتراض رانندگان و مشتریان وفادار خودش را هم بلند کرد! استخدام بسیاری از این رانندگان در مرحله ابتدایی ثبت‌نام توسط تیم‌های سیار اسنپ با کم‌ترین اعتبارسنجی صورت می‌گیرد.

معضلی به‌نام استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» در شرکت اسنپ/ بررسی یک حادثه+فیلم

شرکت «اسنپ» که به دلیل اعتراض صنف آژانس‌های تاکسی تلفنی به‌صورت غیررسمی به انجام دامپینگ در بازار متهم بود، رفته رفته با استخدام رانندگان غیر‌حرفه‌ای توسط ویزیتورها در حاشیه میادین و بزرگراه‌ها و معابر؛ صدای اعتراض رانندگان و مشتریان وفادار خودش را هم بلند کرد! استخدام بسیاری از این رانندگان در مرحله ابتدایی ثبت‌نام توسط تیم‌های سیار اسنپ با کم‌ترین اعتبارسنجی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی موضوع استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» شرکت اسنپ بررسی شد؛ در این برنامه زنده به حادثه‌ای اشاره شد که در آن به دلیل بی‌دقتی موتورسوار اسنپ، تصادفی رخ می‌دهد و مشخص می‌شود موتورسوار گواهینامه نداشته و مسافر هم دچار شکستگی مچ دست و آسیب پا شده است. اتفاقی که ناشی از سهل‌انگاری و تخلف قانونی شرکت اسنپ در استخدام راننده بی‌تجربه و فاقد گواهینامه بوده است.

این روزها که بحران اقتصادی، امنیت شغلی شهروندان را به خطر انداخته بازار رقابت بین کسب و کارهای مجازی همچنان داغ است و رقابت بر سر کسب سهم بیشتر از بازار هزینه تبلیغات برندها را بالا برده است. در این میان لوگوی شرکت‌های خدمات دهنده تاکسی و موتورهای اینترنتی جای خود را روی صفحه موبایل اغلب شهروندان پیدا کرده‌اند. این شرکت‌ها به مدد تکنولوژی IT و سیستم‌های پیشرفته CRM با ارائه خدمات متنوع سعی دارند تا موضع ویژه‌ای را در ذهن مشتریان پیدا کنند. از اتفاقات بازسازی شده در قالب کمپین‌های تبلیغاتی که بگذریم به سهل‌انگاری‌های صنفی و تخلفات حقوقی می‌رسیم که در بین کسب و کارهای مجازی هر از چند‌گاهی رسانه‌ای می‌شود. یکی از شرکت‌هایی که به‌واسطه این اتفاقات حساسیت‌برانگیز این روزها خبر‌‌ساز شده شرکت «اسنپ» (snap) است. این شرکت که تحت مالکیت «گروه اینترنت ایران» است، کار خود را با تاکسی‌های اینترنتی و رانندگان مرد شروع کرد اما در ادامه، کار خود را با رانندگان زن و اضافه کردن پیک موتوری برای حمل مسافر و بسته گسترش داد.

امروزه در دنیا معمولا برندهایی که سهم قابل توجهی در بازار دارند به‌شدت از سرمایه‌های اجتماعی خود محافظت می‌کنند کاری که در ایران به‌دلیل شکل‌گیری زودهنگام انحصار، توجیه خود را از دست می‌دهد!

شرکت «اسنپ» که به دلیل اعتراض صنف آژانس‌های تاکسی تلفنی به‌صورت غیر رسمی به انجام دامپینگ در بازار متهم بود، رفته رفته با استخدام رانندگان غیر‌حرفه‌ای توسط ویزیتورها در حاشیه میادین و بزرگراه‌ها و معابر؛ صدای اعتراض رانندگان و مشتریان وفادار خودش را هم بلند کرد! استخدام بسیاری از این رانندگان در مرحله ابتدایی ثبت‌نام توسط تیم‌های سیار اسنپ با کم‌ترین اعتبار سنجی صورت می‌گیرد. این مسئله از چشم رسانه‌ها دور بود تا اولین پرونده تخلف اسنپ با موضوع استخدام «موتورسواران بدون گواهینامه» رسانه‌ای شد. اولین بار در برنامه زنده تلویزیونی «تراز» به حادثه‌ای اشاره شد که در آن مسافری به‌نام «م.ج» از طریق تلفن همراه خود از مبدا «بیمارستان علی‌اصغر (ع)» در خیابان «شهید دستگردی» از اسنپ درخواست موتور می‌کند و چند دقیقه بعد موتور سوار جوان اسنپ به‌نام «م.الف» او را به مقصد لوکیشنی در اتوبان «چمران» شمال سوار می‌کند. در بین راه و در تقاطع اتوبان «مدرس شمال» و «پل صدر» بر اثر بی‌دقتی موتورسوار اسنپ، تصادفی صورت می‌گیرد که با آمدن اورژانس و پلیس راهور مشخص می‌شود که موتورسوار اسنپ فاقد گواهینامه بوده است! با یک‌ساعت تاخیر مسافر اسنپ به بیمارستان «اختر» منتقل می‌شود و به‌دلیل شکستکی مچ دست چپ و آسیب‌دیدگی پای چپ در تاریخ 25 اردیبهشت بستری می‌شود.

در نهایت پس از 4 روز بستری «م.ج» به بیمارستان منتقل شده و در آنجا تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. در طول این مدت دوبار در بیمارستان از شرکت اسنپ با وی تماس گرفته می‌شود تا علت نیمه کاره ماندن سفر را جویا شوند. در این مدت مسئولین بیمارستان به‌دلیل نپرداختن هزینه عمل جراحی توسط ضارب از عمل «م.ج» خودداری می‌کنند. در یک تماس تلفنی که در حضور مصدوم حادثه «م.ج» راکب موتور، «م.الف» با پشتیبانی اسنپ می‌گیرد و به‌دلیل نداشتن گواهینامه جویای مراحل قانونی جبران خسارت می‌شود پشتیبان تلفنی اسنپ به «م.الف» می‌گوید که بیمه موتور، خسارت مصدوم را پرداخت می‌کند بدون اینکه از پرونده پزشکی مصدوم که به‌دلیل سهل‌انگاری و تخلف قانونی شرکت اسنپ در استخدام راننده بی‌تجربه و فاقد گواهینامه پرس‌و‌جویی کند یا نماینده‌اش را به بیمارستان بفرستد! اسنپ در اقدامی دیرهنگام موتورسوار اسنپ را block کرده و دسته گلی می‌فرستد! حالا با گذشت حدود دو ماه از آن حادثه، «م.ج» که در دست چپش پلاتین کار گذاشته شده و هنوز نمی‌تواند از آن استفاده کند، پی‌گیر است تا حقوق قانونی خود را با شکایت از شرکت اسنپ استیفا کند.

حجم ویدئو: 21.81M | زمان ویدئو: 00:03:17 دانلود فایل ویدئویی

اسنپ تاکسی موبایل   اخبار برگزیده
  

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که هفته گذشته به منظور دیدار با مقامات سه کشور اسکاندیناوی به فنلاند، نروژ و سوئد سفر کرده بود، روز گذشته در مهم‌ترین بخش از سفر اروپایی خود وارد پاریس شده و با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
نامه نیوز پاریس ایران دونالد ترامپ 

  

متهم ردیف اول در استقلال چه کسی است؟تیم فوتبال اولین دیدار خود در رقابت‌های لیگ نوزدهم را با یک گل به ماشین سازی تبریز واگذار کرد.
مستقل‌آنلاین باشگاه استقلال استقلال جواد زرینچه 

  

روایت روزنامه ایران از بازداشت دو نماینده مجلس: از مدیران دوره احمدی نژاد بودنددو نماینده مجلس پنجشنبه و جمعه را در زندان اوین سپری کردند؛ محمد عزیزی نماینده ابهر و فریدون احمدی نماینده زنجان.
مثلث روزنامه ایران روزنامه ایران 

  

تبلیغات تاکسی‌های اینترنتی در قم ممنوع شدمدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهردار قم: نمی‌توانیم امنیت در تاکسی‌های اینترنتی را برای خانواده‌ها ضمانت کنیم. توصیه ما به خانواده‌ها استفاده از تاکسی‌‌های ویژه تاکسیرانی در سفرهای درون‌ شهری است.
مستقل‌آنلاین تاکسی قم خانواده 

  

دو متهم اخلال‌ در بازار خودرو چه ارتباطی با احمدی‌نژاد داشتند؟اقتصادنیوز: دو نماینده مجلس بازداشت شده مرتبط با پرونده اخلال در بازار خودرو، از مدیران دولت احمدی‌نژاد بودند.
اقتصادنیوز دولت خودرو بازار خودرو 

  

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شکست دولت آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران با بیان این که ایران کشور بسته ای نیست گفت: ایران این قدرت را دارد که نیازهایش را از هر کجای دنیا که بخواهد تامین کند.
نامه نیوز ایران ترامپ صادرات نفت 

  

با دختر میلیاردر 21 ساله آشنا شوید + عکسکایلی جنر هنرپیشه آمریکایی است. وی 21 سال سن دارد و با این سن کم صاحب چهار خانه وسیع و گران قیمت می باشد.
مستقل‌آنلاین بازی عکس خواب 

  

برانکو هفته سوم لیگ عربستان را نمی‌بیند!خبرنگار روزنامه ریاض عربستان مدعی شد مسئولان باشگاه الاهلی فقط یک بازی دیگر به برانکو ایوانکوویچ فرصت داده‌اند و در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب، این مربی هفته سوم لیگ عربستان را نمی‌بیند!
شما‌نیوز برانکو ایوانکوویچ برانکو لیگ قهرمانان آسیا 

  

وزیر احمدی‌نژاد: آیت الله مصباح قبول نکرد مشایی را ببیند و عقایدش را بشنود، گفت اینها صحنه‌سازی استبختیاری وزیر دادگستری دولت دهم گفت: احمدی نژاد گفت با آیت‌الله مصباح یزدی هماهنگی کنید آقای مشایی خدمت آیت‌الله مصباح یزدی بروند و عقاید خود را عرضه کنند. قرار شد مشاور روحانیون رئیس جمهور این کار را انجام دهند. دو هفته از این قضیه گذشت و آن عزیز دیگر نیامد و از مشاوری هم استعفا داد. من ایشان را دیدم و گفتم چطور شد؟ گفت آیت الله مصباح یزدی فرمودند این صحنه‌سازی است و قبول نکردند...
مثلث احمدی نژاد تهران دولت دهم 

  

هشدار جدی دو کاپیتان پرسپولیس و استقلال +عکس2 سوپر استار باشگاه پرسپولیس و استقلال نسبت به وضعیت توپ‌های فصل 98/99 هشدار جدی دادند.
شما‌نیوز ازدواج باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  اخبار داغ
  

تشکیل 5 پرونده جدید تخلف ارز دارو/رانت تولید داخل نخواهم داد به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، به دستاوردهای حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: پرونده الکترونیک سلامت، به عنوان یک ریل بسیار مهم در نظام سلامت تلقی می شود که بزودی بر روی موبایل شهروندان قابل استفاده خواهد بود. وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت در بخش دولتی به طور کامل قابل دسترسی است و قسمتی از بخش خصوصی نیز به سیستم وزارت بهداشت…
مهر ارز دارو تولید 

  

تشکیل 5 پرونده جدید تخلف ارز دارو/رانت تولید داخل هم نخواهم داد به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، به دستاوردهای حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: پرونده الکترونیک سلامت، به عنوان یک ریل بسیار مهم در نظام سلامت تلقی می شود که بزودی بر روی موبایل شهروندان قابل استفاده خواهد بود. وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت در بخش دولتی به طور کامل قابل دسترسی است و قسمتی از بخش خصوصی نیز به سیستم وزارت بهداشت…
مهر ارز دارو تولید 

  

آخرین قیمت دلار، یورو و سایر ارزها امروز شنبه 98/06/02 | ثبت رکورد کاهشی 6 ماههاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 2 شهریور 1398 دلار بار دیگر رکورد کاهشی برجای گذاشت و با ثبت رقم 11500 تومان در ساعات پایانی ، که 80 تومان کمتر از رکورد آخرین روز خرداد بود، شاخص ارزی به کمترین سطح قیمتی از 14 بهمن ماه تا کنون دست یافت. صرافی ملی قیمت رسمی دلار را بدون تغییر 11600 تومان و قیمت رسمی یورو را با 50 تومان کاهش 13050 تومان اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

مجوز ایجاد 50 پست سازمانی برای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزهیئت وزیران به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و به منظور تشکیل دبیرخانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با ایجاد 50 پست سازمانی برای حوزه ستادی دبیرخانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت نمود.
ایلنا قاچاق هیئت دولت دولت 

  

«اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید مبارزه با فساد است گفت: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است زیرا عملکردهای پنهان و مخفی کاری‌ها فساد را در جامعه گسترش می دهد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول … نوشته جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد آزادی رسانه‌ها است اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز اسحاق جهانگیری بابک زنجانی رسانه 

  

ممبینی: ارزیابی عملکرد داوران در هفته اول مثبت بوده است/ فغانی بهترین انتخاب بودهدایت ممبینی ، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال مدعی شد ارزیابی عملکرد داوران در هفته اول نوزدهمین دوره لیگ برتر مثبت بوده است.
تسنیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال علیرضا فغانی 

  

ارزش یوآن درآخرین دور از معاملات ارزی بازار چین با 34/ 0 درصد کاهش همراه شد تا نرخ برابری دلار در برابر یوآن با 34/ 0 درصد افزایش به بالای 7 یوآن برسد که از چهاردهم مارس سال 2008 تاکنون بی‌سابقه بوده است.
نامه نیوز چین دونالد ترامپ ترامپ